EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

+7
ushtaridardan
mrnepravishnjoti
elektronika
gjinkallushe
armatimi
ijj
Odin
11 posters

Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  Odin 31.08.12 0:21

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Universo12

Çështja dhe problemi i madh i dekadave të fundit nëse ekzistojnë apo jo jashtëtokësorët, si dhe faktet, pohimet dhe përjetimet e referuara nga mijëra njerëz, shkencëtarë, skeptikë, studiues etj., më në fund ‘detyrojnë’ një ekip shkencëtarësh të NASA-s të merren posaçërisht me këtë temë.

Pas një studimi disavjeçar ata kanë krijuar një listë, ku përfshihen të gjitha vendet e mundshme ku mund jetojnë e strehohen jashtëtokësorët.

Dy kriteret bazë mbi të cilat është hartuar lista, janë:treguesi i ngjashmërisë me tokën dhe treguesi i kushteve “mikpritëse".

Treguesi i dytë, nënvizon mundësit e ekzistencës së formave të ndryshme të jetës krejtësisht të panjohura për njeriun deri më tani.

Tregues të tjerë, të cilët u morën në konsideratë, janë: sipërfaqet e trupave qiellorë, kushtet atmosferike, reales dhe irreales mbi atmosferën dhe fushat magnetike. Renditja sipas treguesit të parë, të ngjashëm me atë të Tokës, janë si më poshtë:

Toka
Marsi
Mërkuri
Hëna
Sipas renditjes të treguesit të dytë, lista vijon si më poshtë:
1. Sateliti i Saturnit, Titani.
2. Planeti i Kuq, Marsi
3. Evropa, sateliti i Jupiterit.
4. Planeti i ‘jashtëm’, “Gliese 581”.
5. Jupiteri.
6. Saturni.
7. Venusi/Afërdita.
8. “Enceladus”, sateliti i Saturnit.

Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  ijj 31.08.12 15:16

po te jetonin ne ndonjerin prej planeteve te sistemit ton diellor do te zbuloheshin moti.Ja paskan fut kot..!
ijj
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

41


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  armatimi 01.09.12 17:55

une mendoj ke galaktika andromena sepse eshte galaktik e paster me yje dhe ardhja eketyreve kene ska mundsi se eshte shum mije vite larg po ka edhe naper galaktika qera rastesisht
armatimi
armatimi

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  ijj 04.09.12 14:25

alient mund te ken egzistuar shum para neve andaj ata kan dhe nje teknologji shum te mir sa qe ne nuk mund as ta paramendojm ...dhe mund te vijn ne tok per nje sekond te vetem! Nuk i ndalon largësija sado e madhe te jet.....!
ijj
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

41


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  gjinkallushe 04.09.12 14:36

alienet nuk egzistojne askund,ja dy arsye te forta:1.Shkenctaret e kane vertetuar qe vetem ne toke ka jete.2.Njeriu eshte qenia me e bukur,prandaj nese alienet jane me superior sesa njerezit,perse nuk jane ne gjendje ta largojne shemtine e tyre.
gjinkallushe
gjinkallushe

Jam teper xheloze

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  ijj 04.09.12 14:54

po ta kishin vertetuar qe ka jet vetem ne tok nuk do ti vazhdonin perpjekjet e tyre per te kerkuar jet ne planetet te tjerat ,dhe i ke par ti alienet qe thua jan te shemtuar?
ijj
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

41


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  gjinkallushe 04.09.12 14:58

ijj shkruajti:po ta kishin vertetuar qe ka jet vetem ne tok nuk do ti vazhdonin perpjekjet e tyre per te kerkuar jet ne planetet te tjerat ,dhe i ke par ti alienet qe thua jan te shemtuar?
Po sipas atyre fotove te alieneve ta fusin friken,pastaj sipas teje a mund te kete qenie me te bukur se njeriu?
gjinkallushe
gjinkallushe

Jam teper xheloze

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  ijj 04.09.12 15:01

ato foto qe i ke par jan vetem imagjinat e njeriut.Perderisa ne nuk i kemi par ende nuk mund te themi qe jan apo nuk jan me te bukur se ne.
ijj
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

41


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Ku jetojne alienet sipas shkencetareve

Mesazh  elektronika 17.10.12 12:23

Alienet jetojne kudo ne univers. Ne kete univers te pafund te mendosh se jemi te vetem eshte idiotesi. Mjafton te lexosh librat e Zekaria Sitkin "Kronikat e Tokes" (Perkthim i pllakave Sumere) do te kuptosh qe dhe ne vete jemi gjysem aliene ne planetin tone. Keto jane fakte, por eshte ne doren tone per ti besuar ose jo.
Ndersa persa i perket bukurise fizike duhet te dime se ajo eshte relative. Ndoshta per ata ne jemi te shemtuar. Secili pelqen racen e vet.
elektronika
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........



58


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  mrnepravishnjoti 18.10.12 2:30

Ne gjith kete univers te pafund edhe mund te ket lloj jete te tjera,njeriut do ti duhet shume koh per ta eksploruar pak me mir universin,nuk dihet se te gjitha keto fakte per alienet, mund ti ken ber edhe vazhdojn ti bejn keto superfuqit e botes sic quhen,amerika,rusia etj etj,por i madherishmi zot qe ka krijuar gjithesin,apo sic e quan shkenca fuqia madhore,nuk mund ti japi me shume ''giga''trurit ton ky eshte kufiri apo kapaciteti i trurit,nuk mund te dali kur njeriu mbi natyren.
mrnepravishnjoti
mrnepravishnjoti

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  ushtaridardan 19.10.12 21:53

SKA ALIEN, KETO JANE PJELL E LUFTES SE FTOHTE!

Alienet jane pjell e imagjinates Ruse e Amerikane, duke e friksuar njera-tjetren me disqe, keto disqe jane projekt madhor i Gjermanise Hitleriane.
Ku Hitleri ishte duke humbur luften ai i kurajonte ushtaret se "Kam nje arme teper sekrete dhe te fuqishme, por na duhet pak kohe prandaj luftoni".
Kjo fraze me duket edhe me e qarte kur pas luftes fuqit aleate grabiten bazat gjermane, Amerikanet moren ekspertet gjerman dhe i derguan ne SHBA, kurse Ruset moren projekte e ndertimit te anijeve - disqe me shpejtsi te jashtezakonshme, prandaj mos u friksoni se nuk ka alien...
ushtaridardan
ushtaridardan

14


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Ku jetojne alienet sipas shkencetareve

Mesazh  elektronika 19.10.12 22:36

Ushtaridardan, mendon se je i vetem ??????
elektronika
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........



58


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  ijj 19.10.12 23:18

egzistenca e alieneve nuk eshte vetem çeshtje e atyre disqeve fluturuse por vet egzistenca jone te ben te mendosh per egzistencen e tyre (per nje mendje te kthjellt)....!
ijj
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

41


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  Asgardian 20.10.12 0:46

sa do qe merreni me Ufo perfundoni ne toke e sun gjeni fakte ne hapsire..
sa do qe merreni me Alienë perfundoni pa fakte se sun gjeni argumente...
eshte vertetuar se ne amerike me shume besojne ne UFO dhe jashtoksorë se ne sa qe besojn ne ZOT..
Asgardian
Asgardian

Nëse unë besoj në Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjë
.
Por nëse unë nuk besoj në Zot dhe Zoti ekziston unë humbas shumë.!

27


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Ku jetojne alienet sipas shkencetareve

Mesazh  elektronika 20.10.12 10:16

Pershendetje"ijj" (i cuditshem useri jot por ska problem ) falemnderit per mbeshtetjen.
"Artist" beson tek ajo videoja (intreviste me nje xhind) na i tregon dhe ne qe ta besojme dhe nuk beson faktet shkencore mbi UFO-t dhe alienet. Por si mendon ti qe ne kete univers te pafund vetem ty te krijoi "KRIJUESI" dhe ato miliarda galaktika me qindra miliard yje brenda jane bosh? "Artist" beson ne xhinde, beson ne dimensione dhe nuk beson ne aliene !!!???

Ke arsyetim te cuditshem bie ne kundershtim me veten!!!!!.

Nga ky arsyetim besoj se je shume fetar sepse beson ato qe thote feja por nuk beson tek ato qe thote shkenca. Dhe per ty po qe "AMERIKANE" eshte genjeshter, por haron se eshte Amerika qe e con boten perpara me ide dhe teknologji. Edhe ky aparat qe po perdor edhe ky rrjet qe na lidh eshte shpikje amerikane (ndoshta edhe teknologji aliene).
elektronika
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........



58


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  Asgardian 21.10.12 0:10

elektronika shkruajti:Pershendetje"ijj" (i cuditshem useri jot por ska problem ) falemnderit per mbeshtetjen.
"Artist" beson tek ajo videoja (intreviste me nje xhind) na i tregon dhe ne qe ta besojme dhe nuk beson faktet shkencore mbi UFO-t dhe alienet. Por si mendon ti qe ne kete univers te pafund vetem ty te krijoi "KRIJUESI" dhe ato miliarda galaktika me qindra miliard yje brenda jane bosh? "Artist" beson ne xhinde, beson ne dimensione dhe nuk beson ne aliene !!!???

Ke arsyetim te cuditshem bie ne kundershtim me veten!!!!!.

Nga ky arsyetim besoj se je shume fetar sepse beson ato qe thote feja por nuk beson tek ato qe thote shkenca. Dhe per ty po qe "AMERIKANE" eshte genjeshter, por haron se eshte Amerika qe e con boten perpara me ide dhe teknologji. Edhe ky aparat qe po perdor edhe ky rrjet qe na lidh eshte shpikje amerikane (ndoshta edhe teknologji aliene).

ti nuk je ne gjendje te kapesh tema abstrakte individuale..me perpasa metafizike.
ti me shum me kritikon mua se qe me udhezon per diqka nga e verteta dhe ne drejtim te saj.
Une e dergova nje vidjo ku tregohet qarte se si nje djall ka hyr perbrenda ne trupin e femres dhe ti me thua se ata jane aktor..
po EXORCIZMI qe ndodh me pranin e shkences dhe fes po aktivitetet paranormale qe ndodhin ne toke te duken keto aktrime.??
njerzit e qmendur te duken aktor.?? magjistaret te duken aktor.?? njerzit e semure nga prekja e xhindit te duken aktor..??
jo ore po jane dukuri qe shfaqen nga bota e padukshme
shkenca i pranon edhe endrrat por ti me thua se ku gjenden endrrat ki fakte per to.??
Asgardian
Asgardian

Nëse unë besoj në Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjë
.
Por nëse unë nuk besoj në Zot dhe Zoti ekziston unë humbas shumë.!

27


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  colateral_ko 03.02.13 21:12

gjinkallushe shkruajti:alienet nuk egzistojne askund,ja dy arsye te forta:1.Shkenctaret e kane vertetuar qe vetem ne toke ka jete.2.Njeriu eshte qenia me e bukur,prandaj nese alienet jane me superior sesa njerezit,perse nuk jane ne gjendje ta largojne shemtine e tyre.

Po ku e di ti qe ata e quajne veten te shemtuar?
colateral_ko
colateral_ko

......


1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  Marlend 03.02.13 22:49

gjinkallushe shkruajti:alienet nuk egzistojne askund,ja dy arsye te forta:1.Shkenctaret e kane vertetuar qe vetem ne toke ka jete.2.Njeriu eshte qenia me e bukur,prandaj nese alienet jane me superior sesa njerezit,perse nuk jane ne gjendje ta largojne shemtine e tyre.
E para ne nuk e dijme ne egzistojn apo jo,ku une per vete mendoj qe po.
E dyta,shkencetaret tane nuk jane ne gjendje te vertetojne praktikisht me larg se hena.
E treta,mund te jene me te shemtuar por edhe me te bukur se ne,varet nga perceptimi qe kemi ne dhe ata.
Por ne gjithe kete univers besoj qe eshte e pamundur te egzistojme vetem ne,dhe nje dite njerezimi do ta vertetoje kete.
Marlend
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

18


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty 99% jash toksoret jetojn bashk me ne ne tok

Mesazh  xxl 04.02.13 1:51

jam i sigurt qe ata e kan vendbanimin ne tok ku jetojna edhe na 99% dhe asnje planet tjeter ata udhtojn shpejt edhe jan ne dimenzion te tjeter si yni edhe kan me shum mundesi se na sa i perket teknologjis jan shum me te vjeter se njerzit jan ne numer shum te madh shembull ne bot ka 7 miliard njerez ata jan 3 x me shum do,m th 21 miliard
jan ne fise flasin gjuh te ndrishme kan fe te ndrishme luftojn mes veti bashkpunojn me njerezit e tokes por rall her paraqiten ne form te vertet se nuk e perbalojn dimenzionin qe ne jetojna por ndder koh jetojm bashk me ta

vendet e tyre jan malet apo prua vendet e larta por syri yn nuk i sheh pak njerez i shohin ata,
jetgjatsija tyre ashte diku deri ne 10 000 vjet, nje aliene kur asht me bar ajo bar me nje fjal aline femer shtatzene ne at gjendje e mban femij e vet alien ne bar deri 80 vite,kan udhheqes cdo familje cdo vend i tyre vetem nuk jam i sigurt qe kan parti politike
fjalet e mia jan te bazuar 99% qe i fola me lart kam fakte
mos frigohi prej tyre nese nuk i ngucni por 99%jan me neve na shohin na degjojn edhe e kuptojn gjuhet tona shum mire
por skan koh te meren me neve kan dimenzionin e vet por te perbashket me token qe jetojna
nje gje na bashkon vetem UJTI qe pina me ta ujti asht element krijesor ne ket bot edhe te ardhshmen
xxl
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

12


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  Marlend 04.02.13 2:16

xxl shkruajti:jam i sigurt qe ata e kan vendbanimin ne tok ku jetojna edhe na 99% dhe asnje planet tjeter ata udhtojn shpejt edhe jan ne dimenzion te tjeter si yni edhe kan me shum mundesi se na sa i perket teknologjis jan shum me te vjeter se njerzit jan ne numer shum te madh shembull ne bot ka 7 miliard njerez ata jan 3 x me shum do,m th 21 miliard
jan ne fise flasin gjuh te ndrishme kan fe te ndrishme luftojn mes veti bashkpunojn me njerezit e tokes por rall her paraqiten ne form te vertet se nuk e perbalojn dimenzionin qe ne jetojna por ndder koh jetojm bashk me ta

vendet e tyre jan malet apo prua vendet e larta por syri yn nuk i sheh pak njerez i shohin ata,
jetgjatsija tyre ashte diku deri ne 10 000 vjet, nje aliene kur asht me bar ajo bar me nje fjal aline femer shtatzene ne at gjendje e mban femij e vet alien ne bar deri 80 vite,kan udhheqes cdo familje cdo vend i tyre vetem nuk jam i sigurt qe kan parti politike
fjalet e mia jan te bazuar 99% qe i fola me lart kam fakte
mos frigohi prej tyre nese nuk i ngucni por 99%jan me neve na shohin na degjojn edhe e kuptojn gjuhet tona shum mire
por skan koh te meren me neve kan dimenzionin e vet por te perbashket me token qe jetojna
nje gje na bashkon vetem UJTI qe pina me ta ujti asht element krijesor ne ket bot edhe te ardhshmen
Me pelqeu ideja dhe shkrimi yt. Do kisha deshire te na paraqisje faktet meqe i disponon.
Marlend
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

18


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  ijj 05.02.13 23:32

waa i bukur përshkrimi yt..qfar faktesh mund te kesh ...
ijj
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

41


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve Empty Re: Ku jetojnë alienët, sipas shkencëtarëve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi