EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

E Verteta e Facebook !

+2
clee
NewBornX
6 posters

Shko poshtë

E Verteta e Facebook ! Empty E Verteta e Facebook !

Mesazh  NewBornX 17.06.12 13:29

Facebook eshte nje rrjet social i cili lejon perdorues nga egjithe bota te lidhen dhe te komunikojne midis tyre , te percjellin mendime , te shfaqin veten e tyre . Neqoftese do te egzistonte nje organizat aq e fuqishme sa te kontrollonite miliona njerez nga egjithe bota padyshim do te zgjidhte Facebook si nje nga menyrat me t mira.
Direkt pasi jeni regjistruar , kontrolluesit e ketij rrjeti te madhe njihen me te dhenat tuaja, cfare ju mendoni , cfare beni , me ke flisni dh ecfare thoni . Dhe gjeja me absurde eshte se jeni pikerisht ju qe iua thoni spontanisht . shume prej jush injorojne se pas cdo ngjarjeje eshte nje sistem i fuqishem qe jo vetem ju ka prodhuar por qe ju mban te ndare nga njeri-tjetri duke krijuar tensione te ndryshme , qe vret cdokend qe guxon tju zgjoje nga gjumi i thelle dhe duke zhvulluar tek ju ndjenjen e inferioritetit, moskomunikimit qe perhapet si nje epidemi ne cdo cep te rrugeve.
Pasi keni luftuar per lirine tuaj per demokraci, i keni mbijetuar bombes atomike , nazisteve dhe holokaustit sot jeni ju te cilet i dorezoni privacin tuaj "gjarperit t vjeter "
Ai e di qe jeni sklleverit e tij dhe mund te manipuloj mendjet tuaja te dobeta duke ju larguar cdo here dhe me shume nga individualizmi .
E meta e shoqeris tone eshte se eshte bere pjese e nje sistemi me vlera te rreme . Edhe ato pak kontakte reale qe ju kan mbetur bazohen mbi tipe pune dhe oportuniste . Madje dhe Dashuria sot eshte bere nje kontrat e finalizuar per nje rritje ekonomike sesa nj ndjenje brendshme .
POR ne Facebook gjerat ndryshojn . Te gjithe papritur jan te lumtur , te gjithe duan te flasin per jeten e tyre kaq perfekte , qe nuk e kane.
bejne gjithcka qe ne realitet per ta eshte e pamundur per shkak te nj "diktature" !!


PS: Adam Kadmon .
NewBornX
NewBornX

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E Verteta e Facebook ! Empty Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  clee 17.06.12 13:48

thjesht nje mjet komunikimi eshte..vetem ne fcb qe ske asnje person real dhe nuk mund te nxjerresh asnje te dhene ...sepse ne radhe te pare te dhenat dhe komunikimin e ben sic do ti .... kshuqe skemi pse tkemi frike nga rjete sociale si fcb... lere qe na ka dal qefit fcb saqe shum persona e kan mbyllur fare ose e hapin shum pak..
avatar
clee

38


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E Verteta e Facebook ! Empty Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  NewBornX 17.06.12 13:58

Vertet mendon se sduhet te kesh frike nga FB ?
Ndoshta eshte mendimi im por ka arritur nje qellim te caktuar e cila eshte " IZOLIMI" .
Nuk dua te zgjatem por mendimi im eshte me i thelle le te themi .
Gjithcka qe te rrethon mund t perbej rrezik .
NewBornX
NewBornX

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E Verteta e Facebook ! Empty Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  clee 17.06.12 14:17

e vlersoj mendimin dhe paraqitjen qe i ke bere ksaj teme... thjesht dhash mendim te nje logjike me te thjesht un.... te kuptoj qe ti bazohesh ne nje bote me te thelle rreziqesh...
avatar
clee

38


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E Verteta e Facebook ! Empty Facebook eshte bere semundje e pasherueshme

Mesazh  ushtaridardan 17.06.12 16:39

Me te vertet Facebook eshte njeri nder sajtet me te klikueshme ne tere boten,poashtu eshte kthyer ne nje semundje te pasherueshme.Qdo i ri ,posedon FB,nese ndokush nuk ka FB ai nuk eshte ne trend me moden.
ushtaridardan
ushtaridardan

14


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E Verteta e Facebook ! Empty Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  clee 17.06.12 22:57

seshte e thene qe dikush qe ska fcb seshte ne trend me moden.... kam qene un dikur super e fiksume mbas fcb saqe rija me ore te tera pa gjum para laptopit... sinqerisht qe kur e kam mbyllur jam ne relax total si trupor ashu dhe mendor... eshte me verte nje tip fiksimi shum i keq qe po sdite ta kontrollosh me mire mbylle fare...
avatar
clee

38


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E Verteta e Facebook ! Empty Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  NewBornX 18.06.12 7:59

clee shkruajti:seshte e thene qe dikush qe ska fcb seshte ne trend me moden.... kam qene un dikur super e fiksume mbas fcb saqe rija me ore te tera pa gjum para laptopit... sinqerisht qe kur e kam mbyllur jam ne relax total si trupor ashu dhe mendor... eshte me verte nje tip fiksimi shum i keq qe po sdite ta kontrollosh me mire mbylle fare...


pikerisht !! ti ke bere mire q e ke mbyllur por ka te tjeter qe nuk i largohen ketij "fiksimi" sa harrojne qe kan dhe nje jete reale .
NewBornX
NewBornX

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E Verteta e Facebook ! Empty Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  syri i art 14.12.13 22:52

nuk mund te fajesohet mjeti asnjehere,po drejtuesi i mjetit...po i perdorem mir jan te mira po i keqperdorem jan te demshme..une personalisht shum gjera i kam arrit permes fcb,si njoftime te ndryshme,per faqe te ndryshme...po shum pak rri ne fcb,sepse po fillove te shiqosh qdo gje ne te atehere behet sikur televizori me lajme hipnotike...
syri i art
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E Verteta e Facebook ! Empty Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  Luli 26.10.14 0:24

Facebook ju shkatërron jetën

E Verteta e Facebook ! Largea_fb-teen1414248972

Teknologjia dhe jeta - Më poshtë do të gjeni të renditura disa nga situatat kryesore, me të cilat rrjetet sociale ju largojnë nga jeta reale, duke ju “shkatërruar” jetën

Bota reale duket se është përballë një kërcënimi të vërtetë prej botës virtuale! Pothuajse të gjithë ata që kanë një adresë Facebook-u tregojnë çdo gjë për jetën e tyre: postojnë se ku janë, me kë, se çfarë po bëjnë etj. Pra, varësia ndaj këtij rrejti social sa vjen dhe po bëhet më shqetësuese, duke qenë se shijimi i jetës reale po lihet vërtet pas dore! Për të mos shkuar edhe më tej, më poshtë do të njiheni me shtatë shenja, të cilat tregojnë se Facebook-u po ju shkatërron ekzistencën tuaj. Njohja është hapi i parë për të kuptuar se sa e rëndë është “varësia”.

1– Facebook po ju largon nga programet tuaja të preferuara televizive

Kur regjistroni pjesën finale të serialit tuaj të zemrës për ta parë në qetësi, bëni gabimin më të madh kur hapni faqen tuaj të Facebook përpara se të uleni në divan. Duke parë radhën e gjatë të postimeve të ndryshme, ju harxhoni një pjesë të mirë të kohës kot, aq sa nuk keni më dëshirë të shihni serialin, programin apo filmin tuaj të preferuar.

2– Facebook ju shtyn që të punoni keq

Kjo është një skenë tipike: të hënën në mëngjes, shefi juaj ju ngarkon me një detyrë që kërkon shumë kohë dhe seriozitet për t’u bërë. Logjika ju thotë që ta filloni menjëherë, por pastaj filloni të mendoni se çfarë të keqe ka nëse kaloni një herë nga profili juaj në Facebook?! U tha- u bë! Në këtë mënyrë kaloni orë të tëra duke bërë “like” dhe komente nëpër miqtë tuaj, ndërkohë që faqja e excell-it për punën, mbetet ende bosh dhe për përfundimin e saj kujtoheni në momentin e fundit!

3- Facebook ju bën një mik të keq

Mikja juaj më e mirë sapo është fejuar, martuar apo pret një fëmijë dhe ju çfarë bëni ndërkohë që merrni vesh këtë gjë?! Në vend që t’i dërgoni një pusullë të thjeshtë urimi ose një tufë me lule, apo ëmbëlsirë, i bëni thjesht një koment në profilin e saj! Nuk është aspak e rëndësishme nëse i pëlqeni fotot që ajo publikon! Në rregull, ky është një gjest më vete, por ata të vërtetët janë më domethënës.

4- Facebook çrregullon gjumin

Kur sapo mbyllni një ditë të lodhshme pune, vendosni që të shkoni në shtrat nën shoqërinë e një filxhani të ngrohtë qumështi. Por sapo ju vjen gjumi, ju shkon në mendje një kontroll i fundit i miqve në Facebook, i të rejave që mund të kenë ndodhur aty! Ndërkohë që koha kalon sërish kot edhe gjumi ikën bashkë me të! Ndaj tani e dini se përse vuani për gjumë!

5 – Facebook shkakton ankth

Një shembull i thjeshtë është ai i postimit të një fotoje që ju e quani tepër të bukur dhe mjaft domethënëse, në të cilën mund të keni dalë për shembull, me të dashurin, shoqen e ngushtë, familjen etj., por merrni më pak se 10 pëlqime! Edhe pse është krejtësisht një budallallëk, thellë në vete ndieni një përçmim social!

6 – Facebook është kthyer në “ngushëllues“

Facebook-u ka zëvendësuar edhe jastëkun tuaj! Dikur hallet i “qanit” me të, ndërsa sot i “qani” me të gjithë në Facebook! Aty shfryni të gjitha mëritë tuaja, frustracionin, inatet, brengat, zhgënjimet, apo edhe lumturitë, vetëm e vetëm që të tërhiqni vëmendjen që meritoni! Mendojeni pak në qetësi: a është ky një tjetër budallallëk që jua ka shkaktuar Facebook?!

7 – Facebook ju bën ziliqar

Kjo praktikisht është një lloj frike se mos mbesni “jashtë realitetit virtual”! Është një lloj ankthi social i cili ju shtyn të bëni krahasime me jetën e të tjerëve, duke e konsideruar tuajën perfekte, pa mungesa në qejfe.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E Verteta e Facebook ! Empty Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  Zebra 26.10.14 8:06

Asgje nga keto sme ndodh mua nga fb..varet si e perdor dhe ca kendveshtrimi ke ne lidhje me fb
Zebra
Zebra

i'm simply the best

4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

E Verteta e Facebook ! Empty Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi