EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pse nuk mund te jemi te lumtur?

Shko poshtë

Pse nuk mund te jemi te lumtur? Empty Pse nuk mund te jemi te lumtur?

Mesazh  laureta prej 15.03.12 22:36

Pse njerzit zakonisht ate pak lumturi qe mund ta kene per momentin sikur ne njefare menyre e shtypin me mendime negative ??
Pergjigjuni ju lutem ...respekt
laureta
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

29


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse nuk mund te jemi te lumtur? Empty Re: Pse nuk mund te jemi te lumtur?

Mesazh  Luli prej 15.03.12 22:50

Njerzite lumturine nuk e shtypin me mendime negative por eshte vet jeta materiale ajo qe i shtyne drejt paknaqesise dhe moslumturise.
Ne nuk jemi qenje shpirterore sikur engjejte prandaj vrapojme panderprere drejt mbushjes se zbrazetise shpirterore me vlera materiale duke menduar se do ta arrijme nje dite..e gjitha eshte vetem nje iluzion.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse nuk mund te jemi te lumtur? Empty lumuria

Mesazh  laureta prej 15.03.12 23:05

Mir pajohem qe jan gjerat materiale por me shum do thoja rrethanat mirpo pse at pak lumturi te mos e shijojme ne maksimum duke i harruar veset rrethanat dobesit etj qe kemii ndonjeher eshte mir te fokusohemi dhe ti harrojme per nje moment ato qe cekem
laureta
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

29


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse nuk mund te jemi te lumtur? Empty Re: Pse nuk mund te jemi te lumtur?

Mesazh  Ekonomisti prej 16.03.12 0:21

E para fare qe duhet te dime eshte , te kuptojme sakt c'eshte lumturi :a eshte lumturia kenaqesi? A eshte lumturia gezim ?

Gezimi dhe kenaqesia jane pjese perberse e lumturise ,por gezimi dhe kenaqesia nuk mund te jene lumturi, eshte si te thuash pika e ujit derdhet ne oqean por oqeani nuk mund te derdhet ne nje pike uje, pra lumturia eshte large me se sa mendoj une, ajo e kalon mendien ajo duhet te jete dicka larg mendies sepse nen prezencen e polaritetit ajo nuk mund te ekzistoj, nuk mund te jesh i lumtur me mendie.

Se dyti le te kuptojme pak si punon mendia dhe c'eshte? Mendia eshte racionale ajo shikon gjithmon dy ane te se njejtit objekt , subjekt cte jete por pavarsisht se ne realitet eshte nje .Ti shikon nje njeri nga mbrapa ,mendia si logjike e formuar ne baze te rreguallave qe ka mesuar gjate gjith jetes thot nuk eshte e bukur .

Del dhe e shikon nga perpara vlerson se eshte shume e bukur pra subjekti eshte nje por mendia shikon vetem nje pjese te se njejtes .

Mendia eshte grumbullim mendimesh gjate gjithe jetes nga te pese shqisat, ajo nuk eshte asgje tjeter , ajo esht njejt si shoqeria , a ekziston shoqeria ?!

Une pergjigjem me jo, individet jane ata qe ekzistojne , njejt shoqerie nese i heqim nje e nga nje individ deri sa te mbarojne te gjithe individet vjen momenti qe kuptohet se shoqeria nuk ekzistonte. njejte funksionon dhe mendia me mendimet.

Ata nuk mund ta kene ate lumtur ,sepse detyrimisht ajo nuk do prodhonte mendime negative .ai esht iluzioni jot se ata mund te ken sadopak lumtur , lumturia nuk mund te jet sadopake ,lumturia sadopake nuk esht lumturi . O je i lumtur o nuk je i lumtur.

Nuk mund te jesh pak i lumtur, pak i lumtur do te thot se nuk je i lumtur , je i gezuar ,lumturia esht totalitet ,po mungoj dicka nuk mund te jesh i lumtur sepse do lindi ankesa konflikti . nen pranin e mendies gjithmon dicka do ankohet.ti nuk mund te mbash vetem mendime pozitive ne mendie sepse atje jan dhe negativet por ti shikon vetem njeren ane tek nje , prit sa te rotullohet dhe do shikosh anen tjeter .

Ushqimi i lumturis esht pranimi ,pranimi i gjithckaje ashtu si esht pa gjykuar ,pranoje veten te jesh i lumturi.
Ekonomisti
Ekonomisti

23


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse nuk mund te jemi te lumtur? Empty Re: Pse nuk mund te jemi te lumtur?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi