EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Njeriu - Ujk

+2
Berti69
Elizza
6 posters

Shko poshtë

Njeriu - Ujk Empty Njeriu - Ujk

Mesazh  Elizza 01.05.10 18:04

Njeriu ujk në Mitologji

Njeriu - Ujk Lone-wolf-moon2

Njeriu ujk është ndoshta legjenda popullore më e famshme në të gjithë botën. Të gjithë jemi mahnitur nga historitë me njeriun gjysmë ujk, për të cilin janë shkruar dhjetëra histori dhe janë realizuar po aq filma magjepës.

Gjysma-njeri, gjysma-ujk, likenet kanë qenë pjesë e mitologjisë njerëzore që prej kohëve të hershme, madje edhe vizatimet në piramidat e Egjiptit paraqesin njerëzit me kokë ujku.

Por në historinë prej Mesjetës janë vetëm disa njerëz-ujq, që mund të shënohen si më të rëndësishmit. Ata gjithmonë shfaqen kur hëna është e plotë dhe në pjesën më të madhe të historive menjëherë pas kësaj shndërrohen në qenie të etura për gjak.

Një tjetër pikë e fortë që qëndron në të gjitha legjendat për njeriun-ujk është se ai shumohet përmes kafshimit dhe vetëm në rastet kur viktima mbetet e gjallë. Nëse të bie rasti të takosh një njeri ujk, është mirë që të kesh me vete një armë të mbushur me plumba argjendi. Por, për një vetëmbrojtje të tillë kundër njerëzve ujq, duhet të shpenzosh jashtëzakonisht shumë.

Në fakt shumë thonë se kjo formë e të luftuarit kundër njeriut ujk është e re dhe më pak e efektshme sesa format e tjera. Druri misterioz apo lëngje lulesh të rritura në mal shërbejnë më së miri për t’u mbrojtur nga njeriu ujk.

Disa prej jush do të duan të dinë se si shndërrohesh në njeri ujk. Dy nga teoritë më të vjetra dhe që qëndrojnë më fort, janë ato të mallkimit dhe ato të magjisë, mirëpo shumë besojnë se mund të shndërrohesh në ujk edhe duke veshur lëkurën e një ujku apo duke pirë ujë shiu në gjurmën e lënë nga kafsha.

Origjina e mitit të njeriut ujk është pak e mjegullt, pasi ai ka ardhur në versione të ndryshme nga kultura të ndryshme dhe pamja që ai merrte e mënyrat se si shfaqej ndryshonin në bazë të këtyre kulturave dhe vendeve.

Madje, në vende ku ujku nuk është një kafshë e zakonshme, vendin e tij e kanë zënë specie të tjera që kthehen në gjakpirës të rrezikshëm gjatë netëve me hënë të plotë.

Një sërë akademikësh thonë se kjo mitologji ka lindur si formë e vetme e shpjegimit të vrasjeve seri në kohë kur shpjegimi i tyre ishte kryesisht i varur nga supersticioni dhe besimi.

Të tjerë argumentojnë se njeriu ujk ashtu si vampiri është diçka e lidhur me të dhëna më konkrete dhe shkencore që kanë të bëjnë me ndjeshmërinë e njerëzve të caktuar ndaj ndriçimit dhe shfaqjes së dhëmbëve më të mëdhenj apo edhe psikozave të çuditshme.

Kjo teori u hodh për herë të parë nga dr. Lee Illis më 1963, por ajo nuk mjafton për të shpjeguar gjithçka që ndodh kur një njeri kthehet në ujk.

Të tjerë janë munduar të hedhin dritë shkencore mbi këtë legjendë duke studiuar sëmundje të trupit që rrisin në mënyrë të menjëhershme flokët dhe qimet e një njeriu, por as këto nuk kanë qenë shpjegime të mjaftueshme.

Në fakt, ka apo nuk ka shpjegime normale historitë e njeriut ujk, duket se do të vazhdojnë të shoqërojnë jetën e njeriut mbi tokë dhe të provokojnë fantazinë e tij.
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Njeriu - Ujk Empty Enigma e njeriut-ujk

Mesazh  Berti69 11.06.11 19:32

Enigma e njeriut-ujk

Njeriu - Ujk 2010-010

Sindroma e njeriut-ujk shkakton rritjen e qimeve në çdo pjesë të trupit, përfshi edhe fytyrën e hundën.

Në botë vuajnë rreth 100 persona, të cilët jetojnë në fshehtësi dhe izolim prej njerëzve të tjerë

Prej kohësh ky çrregullim mendohej se ka pasur si shkak problemet gjenetike, por në fakt një ekip shkencëtarësh i Universitetit të Kalifornisë arriti të gjejë origjinën e anomalisë. Bëhet fjalë për një dyfishim të ADN-së, pranë gjenit SOX3.

Lajmi është pritur më kërshëri edhe nga Larrt Gomez, i njohur si "njeriu-ujk", një aktor meksikan që ka hyrë në librin e rekordeve Guinnes, si njeriu më leshator në botë.

Në një intervistë për mediat amerikane, Gomez, tha se ka përfituar shumë prej imazhit të tij të veçantë, por nëse do të kishte pasur mundësi, nuk do të ngurronte që të ishte një njeri si gjithë të tjerët.
Berti69
Berti69

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"


411


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Njeriu - Ujk Empty Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  Luli 03.11.11 21:38

Shpesh kemi degjuar te flitet per nje nga fenomenet paranormale me te njohura, ate te ekzistences se njerezve ujq.
Jane shkruar libra dhe jane realizuar nje numer i madh filmash dhe emisionesh televiziv.
Por mbi kete fenomen edhe shkenca e ka nje shpjegim te sajin.

Ajo qe te gjithe ne degjojme te thuhet kur flitete mbi njerezit ujq eshte e mbeshtetur ne besimin se hena e plote ushtron nje fuqi te vecante te disa njerez duke i shnderruar ata ne ujqer-human.

Ajo qe besohet nga nje grup i konsiderueshem psikologesh eshte fakti se hena e plote influencon mbi njerezit.

Studime te ndryshme ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane vertetuar se gjate henes se plote njerezit hane me shume se ne netet normale dhe komunikimi me ane te internetit dhe telefonatave rritet ndjeshem.

Psikiatri amerikan James Rotton, i cili ekzaminoi 37 raste te semundjeve psiqike, vuri re se asnjera nga ato nuk kishte lidhje me henen e plote. E megjithate ai pohon se dicka te vertete ne fenomenin e lunatizmit ekziston.

Psikiatri paranon lunatizmin si nje fenomen real, por shume te larget ne kohe dhe e lidh ate me perjudhen kur hena e plote u jepte mundesine njerezve te punonin me gjate token, te takoheshin me shume dhe te gjuanin me teper.

Duke perfituar nga drita gjate henes se plote njerezit flenin e pushonin me pak dhe mungesa e gjumit krijonte tek ata sjellje te ngjashme me ato te simptomave te epilepsise.

Si rrjedhoje e ketyre reagimeve te shkaktuara nga pagjumesia, mendohet se kane lindur edhe legjendat mbi njeriun–ujk dhe efektet lunatike ne kete metamorfoze humane.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Njeriu - Ujk Empty Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  inkubacioni 04.11.11 0:56

Kjo semundje quhet 'hipertricosis' dhe ska te bej asgje me ujkun mediat ia kan ven emrin sindoma e njeriut ujk.
inkubacioni
inkubacioni

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Njeriu - Ujk Empty Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  Magus 03.10.13 22:30

Njeriu Ujk është aftësia për të ndryshuar formën e trupit astral të materializuar në planin fizik. Kjo shpjegon mitin e njeriut-ujk.
Magus
Magus

Kërkoni të vërtetën në praktikë dhe jo me spekulime.
Çfarëdo qoftë niveli i teorive që ju mund të zhvilloni, ato do të mbeten gjithmonë masturbim intelektual.



101


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Njeriu - Ujk Empty Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  Vizitor 15.10.13 11:05

Kam lexuar nje liber qe thot se kjo mund te arrihet me ane te vizualizimit dhe duke qendruar ne pyll dhe apra nje cope mish por e kishte trajtuar pak mire sa nuk e vinte re njeri -kjo ishte gjeja me e budallalepsur qe kam lexuar ndonjehere. Tjetra duke ju lutur perendive Volpin -kjo vlen per tu vene ne pikpyetje dhe tjetra ishte me bindese. Ne hierarkine e demoneve qendron President Oze qe eshte pergjegjes per te gjitha transfigurimet dhe per te gjitha legjendat urbane te volpineve, Kemb Mbdhenjve dhe shume te tjerave qe qarkullojne verdall.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Njeriu - Ujk Empty Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  Tanki 15.10.13 14:14

Njeriu Ujk si Legjende rrjedh nga mutacionet e shumta te disa njerezve ne fetyre dhe trup qe zakonisht huazohet me rritjen e qimeve dhe zgjerimin e gjuhes !!!  
Gjithashtu Legjenda e Njeriut Ujk nderlidhet edhe me Solsticin Henore i cili kurr e arin ciklin e plote  ose ndryshe  'HENA e Rumbullakte' tek njerezit shfaqet nje lloj Agresiviteti i Pa'Zakont dhe jo i Pranishem sikur se gjat gjith muajit gjithashtu te pranishme jan dhuna dhe vrasjet e shpeshta gjat asaj kohe .

Prandaj edhe ne Filmat e Hollywoodit nese e keni verejtur gjithmon ne fazen kurr shfaqet hena e plote ne qiell : atij fillojn ti dalin qimet, dhembet i behen me maje,i rriten thonjet, skuqen syte, nofulla i zgjatet, shperthejn damaret, dhe shendrohet ne nje MISH'NGRENES .
Tanki
Tanki

Njeriu në krahasim me mendimet e tij, është sikur se një gotë prej qelqi i zhytur në fundin e oqeanit.

46


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Njeriu - Ujk Empty Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  Vizitor 17.10.13 9:57

ha ha ha ...hidhi njehere syte gjate henes se plote se do te shnderrohesh ne njeri ujk-budallallepsja tjeter e radhes, si duket ke pare shume filma more djalosh, ato qe ke pare ti ta kane ngaterruar rrugen. Hena ka veti pasqyruese te veprimeve tona meqenese rreth 60 perqind e trupit tone eshte e perbere nga uji, po ska te beje me kete fenomen. Provo njeher te ekzorcizohesh me kete demon qe te thash une dhe mund te shnderrosh kedo qe te ka qejfi ne cilendo form dhe ndonje mutacion tjeter te fytyres.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Njeriu - Ujk Empty Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi