EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CO2 shkaktar i perjetimeve te para vdekjes

2 posters

Shko poshtë

CO2 shkaktar i perjetimeve te para vdekjes Empty CO2 shkaktar i perjetimeve te para vdekjes

Mesazh  Estilen 28.04.10 11:46

Shkaktari i perjetimeve para vdekjes.

CO2 shkaktar i perjetimeve te para vdekjes 100407192448

Të ashtuquajturat "përjetime para vdekjes" (njohur në anglisht si NDE, Near Death Experiences) ku pacientë të ndryshëm pohojnë se shohin jetën t'iu kalojë para syve, ose përjetojnë ndjesi paqeje dhe gëzimi, apo takime me qenie mistike, duket se shkaktohen nga prania e shtuar e dyoksidit të karbonit në gjak.

Pas një studimi të Universitetit të Mariborit në Slloveni, ku u testuan individë të moshave të ndryshme të të dy gjinive që kishin kaluar goditje në zemër, u konstatua se pacientët që patën përjetime të tilla shfaqnin sasi shumë më të larta dyoksidi karboni në gjak se sa pacientët që nuk patën përjetime.

Sipas studimit, nga 52 pacientë gjithsej vetëm 11 syresh kishin pasur kësi përjetimesh, ndërsa nuk u konstatua ndonjë përputhje rrethanash të tjera për sa i përket moshës, gjinisë, arsimimit, besimit fetar, frikës nga vdekja, kohës së rikuperimit apo ilaçeve të marra nga secili.

Gjithashtu u konstua se përjetimet në fjalë ishin më të shpeshta tek ata që kishin pasur të atilla dhe më herët.

Sipas mjekëve: "Studimi i shton të dhëna të reja fushës së dukurive të përjetimeve para vdekjes. Lidhja me dyoksidin e karbonit nuk ishte raportuar më parë, ndaj dhe ka nevojë për studim të mëtejshëm."

http://www.sciencedaily.com/releases/2010/04/100407192448.htm
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

CO2 shkaktar i perjetimeve te para vdekjes Empty Re: CO2 shkaktar i perjetimeve te para vdekjes

Mesazh  tolaraku 02.09.13 20:06

Kam pershtypjen se nuk eshte plotesisht e vertete se njoh raste qe njerezit flene ne kushte te mungeses se oksigjenit dhe nuk kane as edhe nje lloi ndijessie ndryshe
tolaraku
tolaraku

pika grryen gurin,ndersa fjala gdhend burrin

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi