EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Numri 11

Shko poshtë

Numri 11 Empty Numri 11

Mesazh  Neo prej 04.04.10 23:42

Numri 11
Rastësi apo mallkim

Numri 11 1112

- New York City përmban 11 shkronja
- Shteti Nju Jork është nr 11 në SHBA.
- Afganistan përmban 11 shkronja.
- "Pentagoni" përmban 11 shkronja.
- Ramsin Yuseb përmban 11 shkronja.
- Xhorxh W. Bush përmban 11 shkronja.

Ju do thoni, deri tani rastësi e thjeshtë?

- Fluturimi i parë që goditi Kullat Binjake ishte fluturimi 11.
- Fluturimi nr 11 kishte 92 pasagjerë, duke i dhënë përmbledhje 9+ 2 = 11.
- Fluturimit i dytë Nr 77, kishte 65 pasagjerë pra 6+ 5 = 11.
- Tragjedia u mbajt më 11 shtator, pra 11/9 (1+1+9=11).
- Data përputhet me numrin e urgjencës 911 ose 911=9+1+1=11.

Dhe tani bëhet edhe më e çuditshme ...

- Numri i viktimave në 2 avionë ishte 254 pasagjerë 254 : 2+5+4=11.

- 11 shtatori është dita e 254 e vitit: 2+5+4=11.

- Nga 11 shtatori deri në fund të vitit mbesin 111 ditë Nostradamus (11 shkronja) ka parishikuar shkatërrimin e Nju Jorkut ne Kapitulli 11.

Dhe këtu bëhet edhe më shumë shqetësuese ...

- Sulmi në Madrid vrau 209 persona (2+9=11) ndodhi më 11.03.2004 = 1 +1 +3 +2 +4 = 11.

- Së fundi, vlen të shtohet se Kullat Binjake në format e tyre na kujton numri 11 dhe trenat në Madrid ishin parashikuar të hidhen në stacionin e tyre kur ata të kryqëzohen (11 nga lart)

Pra?

Rastësi apo numri 11 është me të vërtetë i mallkuar dhe i pafat?
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty Re: Numri 11

Mesazh  patrolla prej 15.09.10 1:47

un jam i lindur ne dat,
11.11.
me tregoni jeta ime a mundeni me paramendua jeten time
rastesi apo?
patrolla
patrolla

20


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty Re: Numri 11

Mesazh  Fikrro prej 15.09.10 16:18

patrolla shkruajti:un jam i lindur ne dat,
11.11.
me tregoni jeta ime a mundeni me paramendua jeten time
rastesi apo?

S'ka arsye per tu shqetesuar cdo kush ka dicka qe ka lidhje me numrin 11.

Ndoshta numri 11 eshte numer qe simbolizon fatekeqesite, por asnjehere deri me tani skam degjuar qe nje njeriu ti ndodh ndonje fatekeqesi vetem pas ka ndonje numer te ''mallkuar''.

Shume familjar te mi kane lidhje me numrin 13 kinse numrin e mallkuar por asgje nuk u ka ndodhe kurrë.

Te pershendes
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty pershndetje

Mesazh  patrolla prej 15.09.10 22:35

Te pershndesi fikrro, te falemenderoj per letren qe me dergove, te kuptova shum mire nuk mvaret prej neve kur kena lindur dikush tjeter ka ate pergjegjsi, ne vetem jemi ne bote kalimtar, jemi ne test sipas rezultatit ashtu kemi me u shperbly, kjo bote ashte ashtu ne boten tjeter do jete ndryshe.
patrolla
patrolla

20


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty hi

Mesazh  rodi prej 29.09.10 13:46

Po ata qe lindin me 11.11 ....? A jane te mallkuar valle?
avatar
rodi

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty Re: Numri 11

Mesazh  Xhemajl prej 29.09.10 18:08

E provova dhe ishte e vertet se Doli nje gje shume interesante por si eshte e mundur te dal ajo?
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty Re: Numri 11

Mesazh  Uliks prej 03.10.10 0:58

Me falni por nuk e di se çfare doni te thoni me fjalen permban se Afganistan dhe Pentagon nuk i kane nga 11 shkronja.
Uliks
Uliks

36


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty Re: Numri 11

Mesazh  Uliks prej 09.10.10 12:02

ah flm mendova se ne gjuhen shqipe
Uliks
Uliks

36


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty Numri 11

Mesazh  ak47 prej 17.11.10 23:18

Po lexoja ca gjera ketu dhe kot thash te provoj dicka me ket 2012 se mu duk si shume e cuditshme si date ja pse
21-12-2012
2+1=3
1+2=3
2+0+1+2=5 .........tani shih si del perfundimi
3+3+5=11

kam lexuar se numri 11 ishte pjese e shume gjerave ne historite njerzore si nje numer shkaterrimi ose me sakte fatkeq! e lejm kete pjese fare po pse pikerisht del 11 ...nuk mbaj mend saktesisht se ku e kam lexuar infon per nr 11 ...!

nuk mbaj mend temen po nese perpiqeni pak te kerkoni ne ke faqe do te habiteni se si ka mundesi qe nr 11 eshte edhe ne daten e "apokalipsit" me rrespekte
ak47
ak47

4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty 1. Hapne notepad-in ( Blocco note)

Mesazh  leonorakernja prej 02.01.11 17:11

e provova qet udhezim edhe me dolen vetem 9 shenja ne form koni pra ishin 9 dhe jo 11.a mund te ma shpjegosh te lutem
leonorakernja
leonorakernja

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty Re: Numri 11

Mesazh  majlinda cobaj prej 02.01.11 19:47

a me ndihmoni pak si funksiono kjo faqia pasi kam pak qe e perdor edhe nuk jam shume e orientor si mund te behen komente etj flm shume
avatar
majlinda cobaj

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty Re: Numri 11

Mesazh  Equinox prej 12.02.11 19:33

Numri 11 eshte numer i transformimi pra i nje ndryshimi te madh.
Per ata qe e njohin numerologjine po ju jap disa data qe kane lidhje me kete numer.
11.09=1+1+9=11
Kullat e Nju-Njorkut kishin formen e 11
Avioni i pare qe ka goditur kullat ka qene ne ora 9.11
Mes 2001 dhe 2012 jane 11 vite.
Pra me 21.12.2012 nje ndryshimi i madh apo nje ere e re.
Equinox
Equinox

207


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty Re: Numri 11

Mesazh  Equinox prej 31.03.11 20:44

Equinox
Equinox

207


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty Re: Numri 11

Mesazh  Nikolaos prej 31.03.11 22:56

Per mendimin tim, nuk ka asgje per t'u trembur sepse kjo eshte thjesht nje rastesi. Perse e them kete? Numerologjia me datat nuk mund te jete shume e sakte per vete faktin qe kalendari ka pesuar ndryshime here pas here. Per shembull perpara vitit 1582 data 11.9 i bie 1.9 qe po ta mbledhim do dilte 1+9 = 10 =1+0 =1, si dhe muaji shtator ne kohet e meparshme ishte muaji i 7-te dhe jo i 9-te, kjo shihet edhe nga vet emri. Ndertimi i kalendareve ne menyre arbitrare, sipas qejfit te udheheqesve te dikurshem si Jul Çezarit, Augustit apo Papa Gregorit XIII e hedh poshte numerologjine.


Edituar për herë të fundit nga Nikolaos në 31.03.11 23:58, edituar 1 herë gjithsej
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty Re: Numri 11

Mesazh  Luli prej 31.03.11 22:59

Tërmeti në Japoni dhe mallkimi i datës 11

Bëhet fjalë thjesht për një përkim, por ai i numrit 11 mund të quhet një mallkim.

Edhe bota e kinemasë i ka dedikuar një film horror këtij numri “11.11, frika ka një numër të ri”, prodhim i 2010-s, me regji të Michael Bafaro.

Duket sikur derdhja e gjakut është vërtet e lidhur me këtë datë... Gjithçka nisi nga i famshmi 11 shtator 2001, me sulmin e planifikuar nga Al Qaeda ndaj “Twin Tower” në New York, simbol i hyrjes në shekullin e ri. Aty u regjistruan qindra të vdekur dhe mijëra të plagosur.

Tre vite më pas, 11 mars 2004, një grup terroristësh hedh në erë katër trena në Madrid, duke provokuar 191 të vdekur dhe thuajse 2000 të plagosur.

Shembulli i fundit është tërmeti i sotëm në Japoni, më 11 mars 2011. Mund të jenë koincidenca, por nga ato vërtet të pabesueshmet. Data e radhës është 11 maji i këtij viti, kur thuhet se një ekspert tërmetesh ka parashikuar tronditje sizmike në Romë...

Nëse do të konkretizohet tragjedia edhe këtë radhë, atëherë mund të mos flitet thjesht për rastësi.

Corriere della Sera
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty Re: Numri 11

Mesazh  Luli prej 08.10.11 21:08

Mallkimi i numrit 11

Qe prej 11 shtatorit 2001, nje numer i madh tragjedish kane ndodhur pikerisht ne datat 11, duke bere qe te flitet gjithmone e me shume per nje mallkim te dates 11.

E fundit qe i eshte bashkuar ketij mallkimi eshte data 11 MARSIT 2011, me termetin e tmerrshem qe shkaktoi deme te jashtezakonshme ne Japoni.

Gjithmone e me shume, numri 11 po merr vendin e 13 si numri i mallkuar, ndersa duket se mund te zevendesohet edhe numri i Djallit, 666.

Drejtuesit hollivudiane kane vendosur te krijojne nje film horror, i cili do te titullohet pikerisht 11.11. Keto jane rastet qe lidhen pikerisht me mallkimin e numrit 11.

11 shtator 2001 – Tre avione civile goditen dy kullat e binjake ne Nju Jork dhe Pentagonin ne Uashington, duke shkaktuar rreth 3 mije te vdekur, ne ate qe eshte edhe sot sulmi me i pergjakshem terrorist i historise.

11 mars 2004 – Disa terroriste te afert me Al-Kaeden vendosen bomba ne kater pjese te rrjetit hekurudhor te Madridit, duke shkaktuar 191 te vdekur dhe 1 841 te plagosur.

11 qershor 2006 – Ne Mumbai, terroristet provokuan shtate shperthime ne metro, ndersa ne sulm mbeten te vrare 190 persona dhe 714 te tjere u plagosen.

11 shtator 1973 – Ne Kili vdes nga nje infarkt presidenti Salvador Allende, duke i lene vendin regjimit te tmerrshem te gjeneralit Augusto Pinochet.

25 mars 1911 – Ne Manhatan perjetohet nje tragjedi e vertete, si rrjedhoje e nje zjarri ne nje fabrike veshjesh, ku humben jeten 146 persona, midis te cileve 123 gra.

11 – Kaq eshte edhe numri i germave ne emrin e njeriut me te frikshem te historise, Adolf Hitler.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Numri 11 Empty Re: Numri 11

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi