EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Simbolika e 1 Prillit

Shko poshtë

Simbolika e 1 Prillit Empty Simbolika e 1 Prillit

Mesazh  Estilen 01.04.10 10:07

....C'eshte 1 Prill...?

Gënjeshtra e 1 prillit


Përsa i përket gënjeshtrës së 1 prillit nuk dihet në të vërtetë origjina e kësaj gënjeshtre, por rreth kësaj ekzistojnë mendime të ndryshme.


Disa thonë se buron nga festat e pranverës, ku nata dhe dita janë të barabarta, më 21 mars.


Disa të tjerë thonë se ky 'fenomen' ka filluar në Francë, në vitin 1564, pasi është caktuar kalendari i ri, kurse ai që e refuzonte këtë kalendar të ri, më 1 prill talleshin njerëzit me të dhe e nënçmonin.


Të tjerët thonë se buron në shekujt e hershëm dhe nga festat idhujtare, me fillimin e pranverës, ndaj e konsiderojnë si mbeturinë e ritualeve idhujtare etj.


Disa kësaj dite i thonë peshku i prillit, pasi dielli kalon nga shenja e peshkut në shenjën që vijon.


Disa e lidhin me vuajtjet e Isai,ne fene muslimane, të cilët mendojnë se Isai është kryqëzyar më 1 prill.


Disa mohues këtë ditë e quajnë dita e të gjithë budallenjëve dhe mendjelehtëve, siç e quajnë anglezët, ndaj ai që u beson gëneshtrave që i përhapin e qeshin dhe tallen me të.


Për herë të parë kjo gënjeshtër në gjuhën angleze është përdorur në një revistë ku më 2 prill të vitit 1698 shkruante se me disa njerëz kanë pranuar ftesë që më 1 prill të marin pjesë në aksionin e larjes së të zijnëve te kulla e Londrës.


Në prill ka ndodhur edhe kjo. Gazeta "Iven star" ka publikuar në Mars të vitit 1746 se më 1 prill do të ketë ekspozitë të gomarëve në dhomën e bujqësisë në qytetin Aslenxhton.

Atë ditë u mblodhën shumë njerëz që të marin pjesë në këtë ekspozitë. Pritën për një kohë të gjatë, mirëpo s’doli asgjë. Pyetën se kur do të fillojë kjo ekspozitë, por nuk morën përgjigje dhe kështu kuptuan se vetë ata janë ata gomarë!


Disa kanë shkruar në lidhje me origjinën e kësaj gënjeshtre duke thënë se
shumë prej nesh e feston (përjeton) atë që quhet si "1 prilli", ose siç njihet ndryshe si "Dita e gënjeshtrave", por që përkthimi i saktë i saj është "Dita e mashtrimit", mirëpo sa prej nesh e dinë të fshehtën e hidhur që fshihet pas kësaj “ditëfeste" ?!


Në kohën kur muslimanët qeversinin Spanjën, para rreth një mijë vjetësh, ata qenë një forcë e pathyeshme.

Përpjekjet e kristianëve europianë për zhdukjen e Islamit nëpër botë nuk rreshtën asnjëherë, duke ia arritur deri diku qëllimit të tyre. Megjithëse u përpoqën disa herë për mposhtjen e Islamit në Spanjë, ata nuk patën sukses.

Kur arritën të zbulojnë sekretin e forcës së muslimanëve, filluan të mendojnë për një strategji tjetër, me të cilën do të arrijnë të mposhtin këtë forcë islame.

Kështu që filluan të dërgojnë falas në Spanjë, pije alkoolike e cigare. Kjo taktikë perëndimore filloi të japë rezultatin e vet, duke sjellë një dobësim të imanit "besimit" të myslimanëve, e kryesisht tek brezi i rinise spanjolle.


Në këtë mënyrë kristianët katolikë europianë, arritën që të mashtrojnë Spanjën islame, duke i dhënë fund qeverisjes muslimane në Spanjë, e cila zgjati për më shumë se 800 vjet. Kalaja e fundit e muslimanëve, Granada, ra në datën "1 prill".


Prej atij viti e deri më sot, për çdo vit festohet atë që e quajnë "mashtimi i prillit" apo 1 prilli i gënjeshtrave.


Me festimin e tyre të kësaj dite, ata duan t’i bëjnë për budallenj muslimanët, duke mos u mjaftuar me "mashtimin që bënë në Andaluzi-Spanjë", por me festimin e kësaj dite kërkojnë të mashtrojnë gjithë botën islame.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi