EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rusi - UFO

5 posters

Shko poshtë

Rusi - UFO Empty Re: Rusi - UFO

Mesazh  Neo 10.12.09 13:36

Dështimi i raketës ruse nxit thashetheme për UFO

Rusi - UFO Norway10

Dështimi i lansimit nga Rusia i një rakete të re ndërkontinentale ka bërë që mbi qiellin e Norvegjisë të paraqitet një dritë e jashtëzakonshme.

Fotot dhe videot me fenomenin që është quajtur Spiralja e Norvegjisë kanë qarkulluar me shpejtësi në sajte të ndryshme nëpër internet, duke nxitur thashetheme se ky ishte kontakti i parë me alienë.

Por gazetat Komersant dhe Vedomosti kanë cituar zyrtarë të paemëruar të mbrojtjes ruse, që kanë thënë se raketa Bulava e lansuar nga nëndetësja kishte dështuar gjatë shkallës së tretë.

E përditshmja Vedomosti raporton se lansimi i djeshëm i kësaj rakete ishte dështimi i 9-të prej gjithsej 13 provave të kryera.
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Rusi - UFO Empty Rusi - UFO

Mesazh  Jon 21.02.10 13:45

Misteri i UFO-ve në Rusi

Rusi - UFO Russia10

Përplasja e UFO-ve në Dalnegorsk: Rosuelli i Bashkimit Sovjetik

Çfarë ndodhi ekzaktësisht atë natë dhe rrëfimet e dëshmitarëve okularë

Ky incident i UFO-ve i njohur ndërkombëtarisht ndodhi në vitin 1986, më 29 janar, në orën 7:55 të mëngjesit. Disa e kanë quajtur atë Rosuellin e Bashkimit Sovjetik. Informacioni në lidhje me këtë incident është dërguar nga një numër ufologësh rus.

Dalnegorsk është një qytet i vogël minierash në Lindjen e Largët të Rusisë. Atë ditë të ftohtë janari një sferë e kuqe fluturoi në këtë qytet nga drejtimi juglindor, dhe kaloi një pjesë të Dalnegorsk, dhe u rrëzua në malin Izvestkovaya (e njohur edhe si Gjatësia ose Kodra 611, për shkak të dimensioneve të saj).

Objekti fluturonte ngadalë, dhe pa bërë zhurmë, paralelisht me tokën, ishte me një diametër rreth tre metra, me një formë pothuajse perfekte të rrumbullakët, pa thyerje, ngjyra e saj ishte e ngjashme me atë të çelikut inoks.
Rënia e anijes së UFO-ve.

Një dëshmitar okular, V. Kandakov, tha se shpejtësia e UFO-ve ishte afër 15 metra në orë. Objekti ngjitej dhe zbriste ngadalë, dhe dritat e tij ngroheshin sa herë që ngjitej. Në qëndrimin e saj ndaj Kodra 611, objekti "u shkund", dhe ra poshtë si një gur. Të gjithë dëshmitarët raportuan se objekti "tundej" ose "kërcente".

Shumica e tyre kujtojnë dy "kërcime". Dy vajzat mbajnë mend se objekti në të vërtetë "kërceu" katër herë. Dëshmitarët kanë dëgjuar një goditje të dobët, të mbytur. U dogj intensivisht në buzë të shkëmbit për një orë.

Një ekspeditë gjeologjike që mbërriti në vend, i udhëhequr nga V. Skavinsky i Institutit të Gjeologjisë dhe Gjeofizikës së degës siberiane të Akademisë Sovjetike të Shkencave (1988), kishte konfirmuar lëvizjet e objektit nëpërmjet një serie analizash kimike dhe fizike të shkëmbinjve të mbledhura nga vendi.

Valeri Dvuzhilni, kreu i Komitetit Lindor të Largët për fenomenet anormale, ishte i pari që hetoi aksidentin. Me ndihmën e kolegëve tanë në Rusi ky është përshkrimi më i saktë i incidentit deri tani.

Çfarë u gjet në vendin e rrëzimit

Dr Dvuzhilni mbërriti në vend dy ditë pas rrëzimit. Bora e madhe kishte mbuluar zonën në atë kohë. Vendi i rrëzimit, që gjendet i vendosur mbi një buzë shkëmbi, ishte pa asnjë pikë dëbore. Shumë copa, në një shkëmb aty pranë, përmbanin grimca të metaleve të argjendta.

Në buzë të vendit u gjet një trung peme. Ai ishte djegur dhe emetonte një erë kimike. Objektet e mbledhura në vend janë quajtur më vonë si "rrjeta të vogla", "topa plumbi", "dhe copa qelqi".

Përbërja e materialeve

Një ekzaminim më i thellë zbuloi pronësi materialesh shumë të pazakonta. Një nga "rrjetat e vogla" përmbante fije të grisura dhe shumë të holla prej (17 mikrometër). Secila nga fijet ishte e përbërë nga fibra edhe më të holla, të lidhura me nyje.

Të ndërthurura me fibra shumë të holla të fijeve të arit. Shkencëtarë sovjetikë, në objekte të tilla si dega Omsk e Akademisë së Shkencave, analizoi të gjitha pjesët e mbledhura. Pa hyrë në detaje të veçanta mjafton që të thuhet se teknologjia për prodhimin e materialeve të tilla në tokë nuk është ende në dispozicion ... Për të dhënë një ide të kompleksitetit të përbërjes së copave, le të shohim "topat e hekurit".

Secili prej tyre kishte përbërjen e tij të njëjtë kimike: hekur, dhe një përzierje të madhe të aluminit, mangan, nikel, krom, tungsten, dhe kobalt. Dallime të tilla tregojnë se objekti nuk ishte vetëm një copë plumbi dhe hekuri, por një ndërtim heterogjen me bazë lidhjeve heterogjene me një domethënie precize.

Kur shkrihen në një vakum, disa copa zhvillohen mbi një bazë, ndërsa në një bazë tjetër ato formojnë topat. Gjysma e topave të plumbit ishin të mbuluara me xham konveks, ashtu si edhe struktura. As fizikantët dhe as metalurgët fizik nuk mund të thonë çfarë strukturash janë, çfarë përbërjë kanë. "Rrjetat e vogla" kanë ngatërruar shumë kërkues.

Është e pamundur për të kuptuar strukturën e tyre dhe natyrën e formimit. A. Kulikov, një ekspert i karbonit në Institutin e Kimisë në Departamentin e Akademisë së Shkencave në Lindjen e Largët, BRSS, shkruante se nuk ishte e mundur të kishte një ide se çfarë ishin këto "rrjeta".

Kjo i ngjan karbonit të qelqit, por kushtet që çojnë në formimin e kësaj janë të panjohura. Padyshim që një zjarr i përbashkët nuk mund të prodhojë një karbon të tillë qelqi.

Misteri


Aspekti më misterioz i elementëve të mbledhura ishte zhdukja, pas shkrirjes së vakumit, të arit, argjendit, nikelit, që nuk ishin në dhomë. E vetmja gjë që mund të jetë pak a shumë e lehtë për tu shpjeguar është hiri i gjetur në vend.

Diçka biologjike ishte djegur gjatë rrëzimit. Një tufë zogjsh, ndoshta, apo një qen endacak, apo dikush që ndodhej brenda objektit? Trajektorja jugperëndimore e objektit koençidon vetëm me Kosmodromin Xichang të Republikës Popullore të Kinës, ku satelitët janë lançuar në një orbitë gjeo të sinkronizuar me ndihmën e raketave Great March 2. Nuk ka të dhëna për ndonjë raketë të nisur nga Kina në fund të janarit.

Në të njëjtën kohë, Agjencia Sinxua njoftoi më 25 janar 1988, se kishte pasur një njoftim se ishte parë një sfere me ngjyrë të kuqe të ndezur jo shumë larg nga Kosmodromi, ku fluturoi për 30 minuta. Eventualisht, UFO-t kishin pasur interes ndaj Kosmodromit kinez në vitet 1989 dhe 1988. Ka edhe një tjetër detaj kurioz: në vendin e rrëzimit 611, u zbuluan copëza të vogla me ngjyrë gri të lehtë, por vetëm në zonën e kontaktit.

Këto ekzemplarë nuk korrespondojnë me asnjë prej varieteteve lokale të tokës. Ajo që është më e çuditshme, analiza spetroskopike e kampionëve përputhet me ato të shtufit Yaroslavl të depozitave polimetalike (p.sh. ekzemplarët zotëronin disa elemente karakteristike të Yaroslavl, por jo nga shtufi i Dalnegorsk,).

Ka mundësi që objekti të ketë marrë, pjesë shtufi në zonën Yaroslavl. Metamorfoza e eksperiencës së shtufit nën efektin e temperaturave të larta. Vetë vendi i rrëzimit ishte diçka si një zonë anormale. Ishte "aktive" për tre vjet pas incidentit. Insektet e shmangnin këtë vend. Zona preku pajisjet mekanike dhe elektronike. Disa njerëz, duke përfshirë një farmacist lokal, në fakt, u sëmurën shumë rëndë.

Kodra e Mistereve

Kodra 611 ndodhet në një zonë me anomali të shumta, sipas një artikulli të sovjetikes Tainy XX Veka. Edhe fotografitë e marra në vend, kur u zhvillua më pas, nuk arritën të tregonin kodrën, por nuk tregojnë qartë as vende të tjera.

Anëtarët e një ekspedite në vazhdim raportuan më vonë se elektrikët e dorës së tyre pushuan së punuari në të njëjtën kohë. Ata kontrolluan elektrikët pas kthimit në shtëpi, dhe zbuluan se i ishin djegur telat.

Tetë ditë pas rrëzimit të diskut fluturues në kodrën 611, më 8 shkurt, 1986, në orën 8:30 të mëngjesit, dy sfera më të verdha fluturuan nga veriu, në drejtim të jugut. Duke arritur në vendin e rrëzimit, ata e rrethuan atë katër herë, pastaj u kthyen përsëri në veri dhe fluturuan lart.

Pastaj më 28 nëntor 1987 (natën e së shtunës, 11:24), 32 objekte fluturues ishte shfaqur nga hiçi. Ka pasur qindra e dëshmitarë, duke përfshirë ushtarakë dhe civilë. Objektet fluturonin mbi 12 vendbanime të ndryshme, dhe 13 prej tyre fluturuan për në Dalnegorsk dhe në vendin e përplasjes.

Tre prej UFO-ve fluturuan mbi vendin, dhe pesë prej tyre ndriçuan malin aty pranë. Objektet lëviznin pa bërë zhurmë, në një lartësi midis 150-800 metrash. Asnjë nga dëshmitarët okularë nuk mendoi se ata ishin me të vërtetë UFO. Ata që oservuan objektet supozuan se ishin avionë të përfshirë në ndonjë fatkeqësi, ose rënie meteorësh.

Ashtu si edhe objektet fluturonin mbi shtëpi, ata krijuan interferencaa (televizorët, funksionet e telegrafit). Oficerë të ministrisë së Punëve të Brendshme, të cilët ishin të pranishëm, dëshmuan më vonë se ata i vunë re objektet nga një rrugë, në orën 23:30 (koha e saktë). Ata panë një objekt të zjarrtë, duke fluturuar në drejtim të Gorely.

Përballë zjarrit të "flaktë" ishte një sferë pa dritë, dhe në mes të objektit ishte një sferë e kuqe. Ishin të përfshirë edhe një grup punëtorësh të gurores midis dëshmitarëve okularë. Ata vëzhguan një objekt në orën 11:00.

Një objekt fluturues cilindrik gjigand fluturonte drejtë e në minierë. Madhësia e tij ishte ajo e ndërtese pesëkatëshe, gjatësia e saj rreth 200 ose 300 qind metra. Pjesë e përparme e objektit ishte e ndriçuar, si një metal i djegur.

Punëtorët u frikësuan se objekti do të rrëzohej mbi to. Një nga drejtuesit e minierës e vëzhgoi objektin në orën 11:30. Objekti ishte duke lëvizur ngadalë në një lartësi prej 300 metrash. Ai ishte i madh, dhe kishte formën e një cigareje puro. Menaxheri, emri i të cilit ishte Levakov ka deklaruar se ai e njihte mirë Aerodinamikën, e dinte teorinë dhe praktikën e fluturimit, por nuk e dinte që një trup mund të fluturonte ngadalë pa krahë apo motorë.

Një tjetër dëshmitar, një mësuese e kopshtit të fëmijëve, pa diçka tjetër. Ishte një sferë e ndritshme, verbuese në një lartësi prej nëntë katësh. Lëvizte ngadalë pa bërë zhurmë. Përballë sferës Markina vërejti një objekt të errët, metalikë që ishte i gjatë rreth 10-12 metra. Ai fluturoi mbi një shkollë.

Atje objekti emetoi një rreze (diametri i saj ishte rreth gjysmë metri). Ngjyra e rrezes ishte violet-kaltërosh. Terreni më poshtë u ndriçua, por nuk ka pasur hije të objekteve më poshtë. Pastaj objekti në qiell i afrohej një mali dhe fluturonte mbi të. Ai ndriçonte malin, emetonte një projektor me dritë të kuqe, dhe pastaj u largua, duke fluturuar mbi malin.

Asnjë lëshim raketash nuk është zhvilluar në ndonjë kosmodrom sovjetik më 29 janar, 1986, apo 28 nëntor 1987. Përfundimi i Dr Dvuzhilni është se kemi të bëjmë me një keqfunksionim të sondës hapësinore aliene që u rrëzua në kodrën 611. Një tjetër hipotezë është se objekti arriti të ngjitet, ikja (pothuajse në një copë), në drejtimin veri-lindor dhe ndoshta u rrëzua në tajgën e dendur.

Dëshmia e dëshmitarit

Një dëshmitar okular, V. Kandakov, tha se shpejtësia e UFO ishte afër 15 metra në orë. Objekti ngjitej dhe zbriste ngadalë, dhe dritat e tij ngroheshin sa herë që ngjitej. Në qëndrimin e saj ndaj kodrës 611, objekti "u shkund", dhe ra poshtë si një gur.

Si ndodhi


Të gjithë dëshmitarët raportuan se objekti "tundej" ose "kërcente". Shumica e tyre kujtojnë dy "kërcime". Dy vajzat mbajnë mend se objekti në të vërtetë "kërceu" katër herë. Dëshmitarët kanë dëgjuar një goditje të dobët, të mbytur. U dogj intensivisht në buzë të shkëmbit për një orë.

Një ekspeditë gjeologjike që mbërriti në vend, i udhëhequr nga V. Skavinsky i Institutit të Gjeologjisë dhe Gjeofizikës së degës siberiane të Akademisë Sovjetike të Shkencave (1988), kishte konfirmuar lëvizjet e objektit nëpërmjet një serie analizash kimike dhe fizike të shkëmbinjve të mbledhura nga vendi.

Valeri Dvuzhilni, kreu i Komitetit Lindor të Largët për fenomenet anormale, ishte i pari që hetoi aksidentin. Me ndihmën e kolegëve tanë në Rusi ky është përshkrimi më i saktë i incidentit deri tani.

Përbërja e materialeve

Një ekzaminim më i thellë zbuloi pronësi materialesh shumë të pazakonta. Një nga "rrjetat e vogla" përmbante fije të grisura dhe shumë të holla prej (17 mikrometër). Secila nga fijet ishte e përbërë nga fibra edhe më të holla, të lidhura me nyje.

Të ndërthurura me fibra shumë të holla të fijeve të arit. Shkencëtarë sovjetikë, në objekte të tilla si dega Omsk e Akademisë së Shkencave, analizoi të gjitha pjesët e mbledhura.

Pa hyrë në detaje të veçanta mjafton që të thuhet se teknologjia për prodhimin e materialeve të tilla në tokë nuk është ende në dispozicion ... Për të dhënë një ide të kompleksitetit të përbërjes së copave, le të shohim "topat e hekurit". Secili prej tyre kishte përbërjen e saj të njëjtë kimike: hekur, dhe një përzierje të madhe të aluminit, mangan, nikel, krom, tungsten, dhe kobalt.

Misteri

Aspekti më misterioz i elementëve të mbledhur ishte zhdukja, pas shkrirjes së vakumit, të arit, argjendit, nikelit, që nuk ishin në dhomë. E vetmja gjë që mund të jetë pak a shumë e lehtë për tu shpjeguar është hiri i gjetur në vend.

Diçka biologjike ishte djegur gjatë rrëzimit. Një tufë zogjsh, ndoshta, apo një qen endacak, apo dikush që ndodhej brenda objektit? Trajektorja jugperëndimore e objektit koençidon vetëm me Kosmodromin Xichang të Republikës Popullore të Kinës, ku satelitët janë lançuar në një orbitë gjeo të sinkronizuar me ndihmën e raketave Great March 2.

Nuk ka të dhëna për ndonjë raketë të nisur nga Kina në fund të janarit. Në të njëjtën kohë, Agjencia Sinxua njoftoi më 25 janar 1988, se ishte pasur një njoftim se kishte parë një sferë me ngjyrë të kuqe të ndezur jo shumë larg nga Kosmodromi, ku fluturoi për 30 minuta. Eventualisht, UFO-t kishin pasur interes ndaj Kosmodromit kinez në vitet 1989 dhe 1988.

Vendi i UFO-ve

Tetë ditë pas rrëzimit të diskut fluturues në kodrën 611, më 8 shkurt, 1986, në orën 8:30 të mëngjesit, dy sfera më të verdha fluturuan nga veriu, në drejtim të jugut. Duke arritur në vendin e rrëzimit, ata e rrethuan atë katër herë, pastaj u kthyen përsëri në veri dhe fluturuan lart. Pastaj më 28 nëntor 1987 (natën e së shtunës, 11:24), 32 objekte fluturues ishte shfaqur nga hiçi. Ka pasur qindra e dëshmitarë, duke përfshirë ushtarakë dhe civilë.
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Rusi - UFO Empty Rusi - ufo

Mesazh  Estilen 25.03.10 12:48

Baze sekrete ne Rusi


Rusi - UFO Russian_UFO_thumb

Pamja qe shihni eshte nje objekt qe ka tronditur opinionin per nga ngjashmeria me nje disk fluturues.
Kjo foto eshte bere ne afersi te nje baze sekrete Ruse,e cila nuk dihet perfundimisht,se c'destinacion ka.

Larg vemendjes se njerzve dhe mjeteve te informimt,Rusia ka disa muaj qe vazhdon ndertimin e disa objekteve,thuhet,me qellim te prodhimit te mjeteve per nje tip te ri mbrojtje nga ajri.

Ketu,thone vezhguesit,ose do prodhohen mjete luftarake te tipit disk flutures,per kunderveprim nga nje invazion i mundshem nga jashtetokesoret,ose ketu po ndertohet nje Ufodron,baze per ulje te mjeteve te paindentifikuara.

Ne pergjigje te disa gazetarve per sekretin e bazes,nje titullar eshte pergjigjur,se po eksperimentojme mjete mbrojtese te 'moshes'se re,qe kane nje efikasitet te larte ne shfrytezimin e energjise, e shume te manovrushme.Ndoshta kjo pergjigje fsheh shume mistere te tjera.

Opinioni publik eshte tronditur nga pamjet e ketyre mjeteve,te ngjashme me Ufot.

Shume analiste deklarojne se nuk jemi para nje thjeshtezimi te situates reale,po para nje pregatitje te etheshme qe po behet ne drejtimit zhvillimit te teknollogjise sekrete jashtetokesore..!!!!
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Rusi - UFO Empty Re: Rusi - UFO

Mesazh  Jon 12.05.10 13:41

Rosuelli Rus

Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Rusi - UFO Empty Ufo ne Rusi

Mesazh  Neo 16.05.11 13:27

Ushtria shtiu në UFO?


Banorët e fshatit Lespolin në Rusi mbetën të befasuar kur në qiellin e natës panë një objekt të madh rrotullues. Banorët u mbyllën në shtëpi nga frika dhe filluan ta vështrojnë objektin, ndërsa sipas përshkrimeve thuhet se ata kanë parë një pjatë të madhe fluturuese.

Objekti është vërejtur edhe nga baza e afërt ushtarake, edhe pse nuk dukej në radar. Për tu mbrojtur nga kërcënimi potencial dhe pa dashur të fillojnë një konflikt të hapur me fluturaken e panjohur, ata shkrepën vetëm disa fishekzjarrë ndriçuese.

Pas kësaj ky objekt, sipas raporteve, u zhduk. Edhe pse banorët janë të bindur se kanë parë një fluturake jashtëtokësore, shpejtë erdhi edhe sqarimi i ekspertëve ushtarak dhe shkencorë.

Njëra nga sqarimet ishte se ndoshta objekti ka qenë ndonjë meteor ndriçues ose ndonjë fenomen tjetër atmosferik, i cili gjatë përzierjes me molekulat e ujit dhe gazrat e moçalit, mund të shkaktojë një efekt të ngjashëm.

Sqarimi tjetër ishte se ndoshta bëhet fjalë për migrimin e karkalecave ndriçues. Por asnjëra prej këtyre dy teorive nuk sqaron pse ushtria u detyrua të intervenojë. Raportin në lajme mund ta shihni në videon më poshtë:

Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Rusi - UFO Empty RUSI - UFO

Mesazh  Jon 10.09.11 13:37

UFO në vendin e aksidentit të hokeistëve?!

Nëpër internet është duke qarkulluar një incizi, në të cilin shihet një objekt fluturues i paidentifikuar (UFO) – që paraqitet në qiell vetëm pak çaste pasi avioni "JAK-42" me okejsitë të Lokomotiva Minsk u rrëzua dhe ra në lumin Vollga.
Shkaku i rënies ende nuk dihet, por besohet se bëhet fjalë për avari teknike ose karburant jocilësor. Sipas informatave të fundit nga Rusia, në këtë aksident kanë pësuar 45 persona, nga të cilët vetëm njëri ka shpëtuar. Në avion gjendeshin kanë qenë 39 hokeistë, nga të cilët 13 të huaj.

Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Rusi - UFO Empty Re: Rusi - UFO

Mesazh  Luli 29.01.14 14:49

Turizmi nën brandin e UFO-s

Rusi - UFO 1287070244_p220710_14.05

Itinerari i ri turistik me tematikë ufologjike (UFO) nëpër rajonin e Leningradit është i destinuar për të fituar popullaritet të madh. Ai sugjeron, së pari, vizitimin e vendit të rënies së diskut fluturues (UFO), dhe së dyti, njohjen me kulturën unikale të Vepsianëve lokalë - popullsisë së vogël në numër të familjes Finno-Ugric.

Kjo zonë me famë anomale përtej pyjeve të pashkelur vepsianë u bë e njohur aty nga viti 1961. Atëhere, natën e datës 27 në të gdhirë të 28 prillit, në rajonin e liqenit Korb u përplas me tokën një objekt masiv i panjohur në formë cilindrike. Pasi u zhyt në ujë, ai rrëshqiti gradualisht 20 metra përgjatë fundit të liqenit duke shtyrë përpara vetes një masë të madhe lymi (llomi) me lartësi mbi 1.5 metra. Liqeni u studiua më pas nga zhytësit ushtarakë, tregon

Kryetari i Komisionit ufologjik të Shoqatës gjeografike ruse Mihaill Gershtein:
- Por vetë objekti (trupi), i cili zhvendosi këtë plast toke, nuk u gjend aty. Por në të njëjtën kohë u zbulua një anomali mjaft interesante. Copa e akullit, e cila u thye nga kontakti me trupin dhe notonte në vrimën e çarë prej tij, mori një ngjyrë të gjelbër intensive, kurse pjesa tjetër e akullit nuk u ngjyros me një kolor të tillë. U morrën mostra të akullit, por shkaqet e ngjyrës së gjelbër nuk mundën t’i gjenin megjithatë. Edhe mostrat e lymit të fundit të liqenit nuk treguan asgjë të pazakontë.

Përjashtimi i vetëm u bënë topat e vegjël misteriozë, që ishin aq të lehtë sa që pluskonin mbi sipërfaqen e ujit. Doli se këto topa nuk ishin me origjinë bimore, por me një përbërje shumë të komplikuar kimike. Pas analizimit të tyre u shpreh sugjerimi se ata janë formuar gjatë kohës së procesit të temperaturës shumë të lartë, të tillë si saldimi.

Sipas tregimeve të banorëve lokalë, natën tjetër, pas rënies së UFO-s, gjatë katër orëve nga ana e liqenit vinte një uturimë e fortë, sikur dikush po përpiqej të ngrohte një motor të fuqishëm. U shpreh supozimi se këta tinguj i lëshonte një objekt i panjohur, i cili erdhi për të shpëtuar diskun e rënë fluturues.

Shkencëtarët e pothuajse të gjitha instituteve të Leningradit, aktualisht Shën Petersburgut, që u përfshinë në studimin e këtij fenomeni, nuk mundën ta zbulojnë megjithatë misterin e liqenit Korb. Pas kësaj ndodhie në gropën e madhe, të formuar nga rënia e diskut, u rrit një bimësi fantastike e harlisur. Se çfarë kontribuon për një rritje të këtillë të bimëve, ekspertët nuk e kanë gjetur dot deri tani.

Historia gjysmë-detektive me UFO-n është shndërruar tani në një ufo-brand origjinal të rrugës së re turistike etnografike në pyllin mistik vepsian, ku jeton në fshatra të vogla popullsia rrënjëse e Qarkut të Leningradit. Atje turistët do të kenë mundësi të bëhen pjesëmarrës të festave folklorike vepsiane, të vizitojnë muzeun historik dhe të mënyrës së jetesës së vepsianëve, kishat prej druri, të shikojnë prodhimet e zanateve popullore të tyre, të provojnë kuzhinën kombëtare dhe birrën origjinale vendase.

Maria Domnickaja
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Rusi - UFO Empty Re: Rusi - UFO

Mesazh  Luli 10.05.14 18:34

UFO shëtitet në rrugët e Rusisë

Rusi - UFO 20140510163721541646

Kjo video shfaq momentin kur një UFO kalon nëpër një rrugë në një zonë industriale në Rusi.

Videoja e gjatë 44 sekonda, e publikuar në YouTube, shfaq një objekt të bardhë që fluturon në zonën industriale të Prokopyevskyt, Rusi.

Klipi është shikuar më shumë se 30 mijë herë dhe ka më shumë se 56 komente nga Ufologët, që kanë tentuar të sqarojnë fenomenin e çuditshëm.

Një postues i njohur me emrin Russell Davis nga Anglia ka thënë se një gjë të ngjashme e sheh 12 herë në ditë në qytetin e tij Shrewsbury.

“Ata dalin natën që t’i shmangen ushtrisë dhe kontrolleve të shumta”, ka komentuar ai.

“Këta janë jashtëtokësorë të vegjël që dërgohen nga një anije më e madhe. Ata monitorojnë emocionet dhe sjelljet e njerëzimit”, ka shkruar Davis.

Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Rusi - UFO Empty Re: Rusi - UFO

Mesazh  Equinox 15.04.15 1:05

Equinox
Equinox

207


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Rusi - UFO Empty Re: Rusi - UFO

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi