EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A është jeta vetëm imagjinatë ?

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Jon prej 15.12.09 19:51

A po jetojmë në një ëndërr ?

A është jeta vetëm imagjinatë ? Smithn10

Ka patur gjithmonë disa njerëz gjatë historisë së njerëzimit që kanë besuar se jeta nuk është reale.

Ata kanë thënë se jeta nuk është asgjë veçse imagjinata jonë që krijon skenarë. Me shumë gjasa, pikërisht prej këtu mund të ketë lindur edhe ideja për filmin "The matrix".

Sipas këtyre njerëzve, ne të gjithë jemi energji, energji që ëndërron se jemi qenie njerëzore me trupa realë.

Sigurisht, nëntëdhjetë e nëntë përqind e njerëzve që lexojnë këtë artikull mendojnë se e gjithë kjo teori është një marrëzi e vërtetë. Nëse do të ishte kështu, atëherë pasojat për ne do të ishin të jashtëzakonshme.

Do të nënkuptonte se çdo person që kemi takuar ndonjëherë ka ekzistuar vetëm në imagjinatën tonë. Sigurisht që ky do të ishte një mendim i tmerrshëm, sidomos kur nis e bën fjalë për njerëzit e familjes.

Një tjetër mendim që të vjen në mendje është: përse vallë mund të jetë duke ndodhur një gjë e tillë? Sigurisht do të thoshte se një qenie më e lartë është duke na kontrolluar. Shumica e feve na mësojnë se Perëndia është qenia supreme dhe që, nëse bëjmë një jetë të mirë, do të shpërblehemi e do të shkojmë në parajsë e nëse jo, atëherë më mirë të gjejmë veshje që i rezistojnë zjarrit.

Është e qartë se janë të shumtë misteret që lidhen me jetën dhe disa prej tyre madje janë kaq kompleksë, saqë ne nuk kemi asnjë lloj shansi që t'i zgjidhim me anë të mendjes sonë të vockël. Një mister i tillë është se si mundet universi të ketë ekzistuar gjithmonë?

Ne të gjithëve na pëlqen të besojmë se çdo gjë ka një fillim dhe një fund. Çdo lloj koncepti tjetër e lëndon mendjen tonë.

Çdo gjë është e kufizuar dhe asgjë nuk zgjat përgjithmonë. Por, po sikur kjo të jetë thjeshtë në imagjinatën tonë, që ky koncept të jetë i gabuar? Po sikur të jetë thjeshtë imagjinata jonë dhe të rezultojë se çdo gjë zgjat përgjithmonë, pasi energjia nuk vdes kurrë, siç thoshte Ajnshtaini?

Nëse ndodh që - dhe kjo nuk ka pothuajse aspak gjasa - të kenë të drejtë ata që mendojnë se kjo jetë është vetëm një ëndërr, atëherë me siguri është duke ndodhur diçka tjetër. Interesant është fakti sikur çdo gjë që ne mendojmë se e dimë, të jetë e gabuar.

Ligjet e fizikës do të ishin krejt të gabuar, pasi nuk do të kishte një botë fizike dhe madje ndoshta as edhe një univers fizik, por në vend të kësaj diçka tjetër që do të ishte kokë e këmbë një mister për ne.

Kohët e fundit, disa shkencëtarë kanë deklaruar se besojnë që ka një dimension tjetër që përmban energji. Të paktën janë shpikës. John Hutchinson ka punuar në këtë drejtim dhe ai pretendon se ka mundur të sigurojë burimin e kësaj energjie të pafund, por vetëm në mënyrë jo të rregullt.

Me fjalë të tjera, ndonjëherë eksperimentet funksionojnë dhe ndonjëherë jo. Por një gjë e tillë nuk e ka ndalur ushtrinë e SHBA që të interesohet për punën e tij.

A mund të ketë dimensione të tjerë përveç atij që ne besojmë se jetojmë dhe që të gjithë ata të jenë energji e një lloji apo një tjetri, gjë që na çon ne në teorinë se dimensioni ynë është në të vërtetë një dimension energjie dhe që ne thjeshtë mendojmë se është një dimension materie?

Sidoqoftë, ka një anë ku ngec kjo teori, pasi si mund të besojmë ne çfarëdolloj fakti që do të gjejmë në kërkimin tonë, nëse i gjithë ky ku jetojmë është iluzion? Kjo do të nënkuptonte se ndoshta nuk ka dimensione të tjerë dhe që ndoshta ne jetojmë në të vetmin dimension.

Këto janë gjëra që me të vërtetë e ngatërrojnë mendjen tonë. Ndoshta mund të hyjnë në kategorinë e paranormales. Ndoshta ata njerëz që besojnë se kanë parë shpirtëra mund të kenë parë, ndoshta, se si dukemi ne në të vërtetë? Nuk është fjala për qenie të vdekura, aspak, por për qenie të përbëra në tërësi prej energjisë.

A mund të ndodhë që një formë më e lartë jete është duke na testuar me iluzione për të parë cila është natyra jonë e vërtetë? Kjo qenie supreme do të njihej si Perëndia. Ne dëgjojmë shpesh rrëfime për rimishërimin. Shumë fëmijë nën moshën 5-vjeçare duket sikur kujtojnë gjithfarësoj informacionesh për jetën e mëparshme. A mundet që ato të mos jenë thjeshtë jetë të mëparshme, por ëndrra të mëparshme?

Sa shumë njerëz që investigojnë këto lloj gjërash do të besonin se kjo është e mundur? Eshtë kjo ndoshta një teori për të mos u dashur, pasi do të nënkuptonte që i gjithë progresi që ka bërë njeriu nëpër shekuj do të ishte hiçgjë.

Shanset më të mëdha janë që kjo teori të mos jetë asgjë më shumë se sa një falsitet, por gjithsesi nga ana tjetër, gjithmonë ekziston ai shans minimal që një gjë të jetë e vërtetë, sado e çuditshme të tingëllojë ajo. Ndoshta një copëz shumë e vogël e teorisë mund të jetë e vërtetë, le të themi ajo pjesë që thotë se ne jemi qenie energjie.

Ne e dimë se trupi i njeriut funksionon me elektricitet. Dimë gjithashtu se shumica e besimeve fetarë thonë që kemi një shpirt. A mos ndoshta shpirti është i përbërë nga energjia dhe kjo çlirohet kur vjen vdekja? Shumica e botës beson se shpirtërat tanë çlirohen pas vdekjes.

Nëse ne jemi duke ëndërruar, a ndodh që diku, dikur të zgjohemi dhe të shohim se si qëndrojnë gjërat në realitet? Ndoshta e gjithë kjo duhet harruar.

Ndoshta duhet të vazhdojmë të besojmë se jetojmë një jetë reale, me njerëz realë dhe ngjarje të vërteta. Deri kur të bindemi për të kundërtën, ndoshta duhet të vazhdojmë të mendojmë kështu.

Përndryshe, cili do të ishte kuptimi i jetës, i marrëdhënieve...?
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty A po jetojmë në një ëndërr ?

Mesazh  Elizza prej 16.12.09 13:21

Temë interesant për tu lexuar, por e vështirë për tu besuar.....unë mendoj se nuk duhet të shihet njeriu vetëm si trup fizik, e as jeta si ëndërr...

Ne si qenie njerëzore përbëhemi nga trupi, shpirti dhe mendja, që mund te thuhet se ështe një trini...E kjo trini e gjitha është energji, madje edhe trupi është energji e koncentruar...

Të kujtojmë se çdo gjë përbëhet nga qelizat, pastaj qelizat nga atomet e atomet permbajnë energji,,, që do të thotë se në esencë gjithqka është energji, madje edhe diçka që mund të na duket materiale.....

Sa i përket kohës,,, për Universin koha nuk eksiston.... Ne llogarisim kohën,orët ditët e shekujt,,,,ama per Universin Koha s'ka fare rëndesi,,,gjithmonë është SOT!!!,,,,,,

Ne nuk po ëndërrojmë... unë s'mund të them se kam lindur në ëndërr, se po jetojë në ëndërr, ose po vdes në ëndërr, e aq më pak s'mund t'i them veti se të gjithë njerëzit e mi janë vetëm iluzion se kurrë si kam njohur e as s'kanë qenë real! Tingëllon absurde!

Ne po jetojmë një jetë reale, edhepse shumë gjëra për neve si qenie njerëzore mbeten të pa qarta dhe s'mund t'i kuptojmë e as t'i shpjegojmë edhe pse shkenca po ecë përpara,,,, duhet të pajtohemi se kurrë s'do t'i kuptojmë të gjitha (edhepse mundohemi) !!!
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  imaginanti prej 17.12.09 11:30

Ne si qenje njerzore mund te thuash se perbehemi nga Trupi Dhe Mendja pasi qe per ekzistencen e shpirtit nuk kemi fakte dhe nuk ka logjik ne analiza mendore qe shpirti te ekziston, neqoftese Shpirti do ekzistone ajo do dujhet te ishte diqka e ndare nga trupi jone , trupi jone do ishte vetem nje makineri te cilen shpirti do ta drejtonte.

Por kur e analizojm mendjen tone shum lehte eshte me e kuptu se mendja jone eshte shpirti jone, mendja jone eshte ajo qe e komandon trupin tone, ne kete rast shpirti nuk ka vend ne trup, nuk ka arsye qe ne si qenje njerzore ne trupin tone me e pas nje shpirt t'padobishem, nje shpirt te mbyllur ne trupin tone, qe e pret vdekjen e trupit dhe te lirohet , jo shpirti i njeriut pra, mendja duhet te lirohet gjate jetes se trupit .

Sa i perket kohes e ke gabim per universin, koha ekziston edhe koha ka ndikim te madh ne Univers, koha ekziston per gjithcka qe ekziston, koha nuk ekziston veq per kohen, pra koha nuk ndryshon kurr koha eshte gjithe e njejte ketu pajtohem me ty se gjithe eshte SOT, Koha nuk ndryshon, por gjithcka ndryshon ne Kohe.

Teoria e "matrixit" edhe sikur te jete dicka e tille prap nuk mund te jete jo reale per derisa ne po ekzistojm ne nje menyre qe ne po e shohim , dikush thote edhe per enderat nuk jane reale, por ato jane reale aq sa vet ekzistenca jone .
imaginanti
imaginanti

12


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Elizza prej 17.12.09 14:05

imaginanti shkruajti:
Por kur e analizojm mendjen tone shum lehte eshte me e kuptu se mendja jone eshte shpirti jone, mendja jone eshte ajo qe e komandon trupin tone, ne kete rast shpirti nuk ka vend ne trup, nuk ka arsye qe ne si qenje njerzore ne trupin tone me e pas nje shpirt t'padobishem, nje shpirt te mbyllur ne trupin tone, qe e pret vdekjen e trupit dhe te lirohet , jo shpirti i njeriut pra, mendja duhet te lirohet gjate jetes se trupit .Mendja dhe shpirti nuk janë e njëjta gjë!
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  imaginanti prej 17.12.09 17:27

Perderi sa ka logjike me te shendosh se "triniteti" atehere une i besoj kesaj teorie .
Shpirti nuk mund te jete ndonje "krijese materje" brenda neve qe ne nuk mundemi me e dite, njeriu si qenje eshte eksploru po thuaj se i teri , pervec trurit qe eshte zbulu nje pjese shume e vogel si qysh tek fuknsionon , osht mendja jon e pakufishme ajo qe egziston e qe njerzit e kan keqkuptu si Shpirt .

Psikologjia-shkenca mbi "shpirtin" , pse eksperiencat "shpiretrore" vijne nga mendja pra "psychedelic experiences".

Pse shamanet e indianet dhe shume kultura te lashta dhe shume Profet te medhenj qe sot besojn në ta perdornin keprudha dhe bime te ndryshme halucinogjene , perjetonin experienca te ndryshme si udhetime "shpirterore" ne bote te tjera, komunikonin me qenje dhe "shpirta" te tjere, ndegjonin zera te ndryshem, eksperienca "shpirterore".

Budha eshte nje prej te pakteve qe i ka perjetuar pa bime psikodelike dhe me ane te Meditimit ai ka arrit ta zhvendos "shpirtin", mendjen e ti prej trupit dhe te udhetoi i lire ne univers.
imaginanti
imaginanti

12


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  i panjohuri prej 20.12.09 11:16

te zhvendosesh mendjen eshte e pamundur.Vertet nuk eshte zbuluar e tere aftesia mendore.
kam vere re se imaginanti duke u bazuar ne faktin se njeriu ka zbuluar perdorimin e vetem
2-3% te mendjes por s'do te thote qe mendja te kete aftesine per te levizur ne forme "shpirti".mendja ka fuqi te tjera per shembull terheqjen e veglave me dore pa e prekur.
Apo shume gjera te tjera por jo te zhvendoset.
Tung
i panjohuri
i panjohuri

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Zattoo prej 21.12.09 6:46

Cdo gje eshte e mundur.
Kur shikojme nje njeri duke fjetur e ne jemi zgjuar ketu kemi dy realitete (bote) te ndryshme, pra mund te jete edhe nje realitet i trete i mundshem qe truri yne nuk arrine ta perceptoje.
Zattoo
Zattoo

600


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  i panjohuri prej 21.12.09 22:18

Ke arsyetuar shume bukur ne lidje me boten e endrave dhe ate te realitetit.po boten e trete nga e gjete?Bota trete ka mundesi te jete thjesht bota ku ne jetojme.
i panjohuri
i panjohuri

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  imaginanti prej 21.12.09 22:51

I panjohur ok, mire e ke se jam shpreh keq kur thash zhvendosje nga trupi e kam fjalen per shkputje nga realiteti qe ndodhet vetedija.

Astral Projection besoj se je ne dijeni te keti fenomeni "Out of Body experiences" dalje nga trupi me vullnet te plot ka shume njerez qe e praktikojn kete gje, te merresh me to duhet me lexu kogja shume reth saj, duhet ushtrime fizike e psiqike .
Ka X raste te tille qe kane provuar ta bejne kete, por nuk jan kthyer kurre ne kete realitet mendja ju ka mbetur diku neper "hapesire" .

Si e spiegon ti kete fakt qe shume njerez pas kesaj experience mendja e tyre nuk eshte kthy kurre ne vetedije, thjesht vetem fizikisht mbesin gjalle, shendrohen ne kafshe, veprojne vetem ne baze te instiktit !

Profesinistat e bejne me kenaqsi te madhe dhe din me e kontrollu edhe kthehen shume lehte , qysh ka mundesi me ndodh kjo , çka ndodh me mendjen ne ato momente a eshte ne vend te vetin mendja !?
imaginanti
imaginanti

12


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  i panjohuri prej 27.12.09 13:14

Ah tani e shpjegove mire dhe tashti them se jam dakord me ty.
Kjo teknik spirtuale ka rreziqet e veta dhe jam ne dijeni te ketij lloj eksperimenti.
i panjohuri
i panjohuri

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Per jeten e kam fjalen....

Mesazh  Estilen prej 28.12.09 23:19

Jeta eshte kjo qe jetojme dhe shijojme...te tjerat le ti arrijme atehere kur te paraqitet mundesia, nese do ekzistoi ajo mundesi ...
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Berti69 prej 10.11.10 0:43

Çdo gje eshte iluzion...dhe në qoftë se jeta eshte nje iluzion atehere perse ne e jetojme?
Berti69
Berti69

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"


411


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Equinox prej 10.11.10 13:39

berti69 shkruajti:Çdo gje eshte iluzion...dhe në qoftë se jeta eshte nje iluzion atehere perse ne e jetojme?
Sepse ata qe e zoterojne pushtetin mbi ne na nxisin te besojme te ky realitet, ne te vertete bota nuk eshte aspak keshtu por vetem se neve na duket.
Equinox
Equinox

207


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  yasmin prej 14.11.10 19:32

Nese jeta do te ishte vetem imagjinate, atehere ne te gjithe do te vuanim nga skizofrenia...
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Arsenic prej 04.04.11 8:41

Bota qe ne besojme qe e shohim rreth nesh ekziston veten ne trurin tone/ADN, ne kompjuterin tone biologjik.
Matrica funksionon ne te njejtin princip sikur nje TV qe emiton programe me ane te valeve qe TV i dekodon ne imazhe.
I vetmi dallim eshte qe truri yne/ADN dekodon forma te valeve ne imazhe holografike qe na jep pamje ne 3 dimensione.
Arsenic
Arsenic

55


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  ILIRA prej 04.04.11 11:02

Ateher nje pyetje 100 milioneshe!!!!
Cfare jemi ne qe "imagjinojme" sikur jemi njerez??????????
ILIRA
ILIRA

137


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Nikolaos prej 04.04.11 16:49

Jam plotesisht dakort me Imaginantin kur thote qe njeriu perbehet nga trupi dhe mendja dhe jo nga shpirti. Per mendimin tim shpirti eshte vete mendja. Shkenca ka ekzaminur deri tani trupin dhe mendjen dhe nuk ka analiza konkrete te besueshme qe kane studiuar diçka qe quhet "shpirt". Kjo eshte thjesht imagjinate njerezore dhe vertet gjysmen e jetes se tij njeriu jeton ne imagjinate.
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Elizza prej 04.04.11 18:18

Unë nuk jam dakord me ju, z. Nikolaos! Unë e mendoj edhe shpirtin si pjesë përbërse tonën dhe sikur s'e kam ''të qartë'' këtë: mendjen dhe shpirtin që janë një.
Si ka mundësi që ta zhvlersosh shpirtin në këtë shkallë? Ose çfarë është koncepti yt për mendjen?...
Po të ishte shpirti mendje, ne do të kishim shumë kufizime. Si i sqaroni ju sëmundjet psikike, pasi që shpirtin e njihni si mendje? Nëse ''na lën'' mendët ne mund të jetojmë ende...

Mbase nuk ke provuar të dalësh jashtë trupi e të vetëdijsohesh për shpirtin...
Kur jemi në gjumë sipas jush kush ka rol kryesor? Si ka mundësi të shohim ëndrra, të cilat mendja jonë kurrë s'do të ishte në gjendje t'i krijonte ato pamje me aq shumë detaje e gjallëri? Si ka mundësi të takohemi me të vdekur dhe të jemi në vende që kurrë si kemi parë?
I bën mendja këto???! Nëse po, atëherë pse nuk i krijon edhe sa jemi të zgjuar???!!! Këtu mbase mund t'i ngatrrosh nivelet e mendjes, por mendja dhe shpirti nuk janë një.

Nëse bazohesh vetëm te thënia e famshme e Dekartit për ekzistencën e njeriut, atëherë mund të them se e ke gabim, bashkë me të. Njeriu nuk mund të jetojë pa shpirt!
...
Mos ndiej obligim të përgjigjesh!
Ke pak material për shpirtin dhe mendjen këtu në forum, të sugjeroj t'i lexosh. Nuk ka vetëm material fetar, sepse e di që ke bezdi!

http://www.explorerunivers.com/t605-mendja?highlight=mendja
http://www.explorerunivers.com/t114-shpirti?highlight=shpirti

Ah, për atë pjesën ku thua se "gjysmën e jetës njeriu e kalon në imagjinatë". Unë them se ka disa prej tyre që tërë jetën e kalojnë në imagjinatë, iluzione, ëndrra të kota, gjumë të përjetshëm, në pavetëdije për veten, të tjerët dhe gjithçka tjetër...
Mbetsh me shëndet!
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Nikolaos prej 04.04.11 19:39

Po Elizza, me ben pershtypje qe me jeni kundrapergjigjur vetem mua kur te tjeret e kane thene me perpara meje qe shpirti nuk ekziston? Se dyti keto gjera qe thate ju nuk jam dakort me to. Shprehja "na kane lënë mendtë" nuk do te thote qe s'kemi fare mend.

Sipas mendimit tim, sigurisht duke aprovuar dhe mendime te shkencetareve te ndryshem, eshte mendja ajo qe komandon trupin tone deri ne sekondin e fundit te jetes. Ne vdesim pikerisht kur mendja jone nuk ka asnje fije energjie. Sepse po te kishte edhe shpirt, edhe nese mendja dhe trupi yne do te kishin vdekur, po shpirti ku do shkonte? do endej verdalle kot?

Sepse jeta shpirterore nuk ka kuptim pa ate materiale. Ju besimtaret, sigurisht qe besoni edhe te shpirti, eshte normale kjo per ju. Ju besoni qe shpirti shkon ne parajse apo ferr. Kete e thone vetem teorite fetare dhe asnje shkence tjeter nuk na ka thene se ekziston parajza apo ferri. E c'kuptim do kishte jeta e perjetshme?

Une per vete i jap rendesi vetem kesaj jete, se po ta dinim me te vertete se ka nje jete tjeter, qofte shpirterore, do te vdisnim qe femije, per te shkuar te pafajshem ne boten tjeter. Une nuk quaj jete imagjinatat shpirterore, jete quhet kjo ne te cilen jemi materie, ne te cilen prekemi, lendohemi, i perjetojme te gjitha situatat.

Per mendimin tim shpirti nuk ekziston perderisa nuk ka te dhena e studime shkencore bindese ashtu sic ka mendja dhe trupi. Sa per semundjet psikike ato i komandon mendja (truri) dhe jo shpirti. Data dhe ora e lindjes ne kombinim me natyren dhe situatat rrethanore i krijojne ato.

Nga ana tjeter, shpirti mund te quhet edhe zemra, per shembull, kur i themi dikujt " te dua me gjithe shpirt", kjo ka kuptimin te dua me gjithe zemer, ose me gjithe mend. Kur lodhemi ne nje pune fizike themi "oh me doli shpirti" qe mund te perkthehet "po me pushon zemra". Pra, sipas meje shpirti nuk ka nje koncept me vete, ai per mua barazvlersohet me zemren dhe mendjen. Ne disa raste njeren dhe ne disa raste te tjera tjetren.

Ne jemi njesoj si kafsha, edhe kafshet kane tru (sigurisht me pak se ne), kane zemer, por shpirt nuk kane. Shkenca thote qe trupin e leviz mendja, jo shpirti. Per shembull nese mua me shkon ndermend te ngre doren lart dhe e ngre, kete gje e bej se me komandon mendja, ma thote mendja, ma thote truri.

Ne teori fetare thuhet se shpirti nuk vdes kurre, ndersa dhe mendja dhe zemra po. Kjo bie ne kontradikte, sepse nese shpirti vazhdon te jetoje atehere ai nuk do te mendoje, nuk do te jete i vetedijshem se ku ndodhet, ne ferr apo parajse? sepse nuk ka me vete mendjen. Ashtu sikur kafsha nuk shkon ne parajse, as ferr, as ne nuk do shkojme askund.

Sa per endrrat eshte truri qe i pjell ato dhe jo shpirti, kete e dine te gjithe, truri krijon mendimet, imagjinatat dhe endrrat. Endrra eshte njesoj si imagjinata vetem se jemi me sy mbyllur dhe eshte disi koncept ndryshe. Ka njerez qe shohin dhe endrra me sy hapur, kjo ndodh kur njeriu eshte i hutuar. Kur jemi semure, ne shkojme te doktori dhe aty kontrollojme vetem dy gjera, ose trupin, ose mendjen.

Une nuk kam degjuar doktor te thote qe fajin e ka shpirti (mjekesia hyn te shkencat sepse studion biologjine dhe kimine). Po te futemi te fjalori dhe te vendosim fjalen "shpirt" dhe ta perkthejme ne anglisht, aty jep keto pergjigje: 1) spirit, 2) soul, 3) psyche, 4) heart, 5) mind (pra sic e shikon tek shpirti futet mendja dhe zemra. Ju vazhdoni te besoni Elizza, jeni e lire, por po ju them nje gje "mosbesimi eshte shenje e inteligjences dhe jo besimi".
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Fikrro prej 04.04.11 20:27

M'falni qe nderhyje por me la pershtypje nje fjali e Nikolaos,ku thuhet:"mosbesimi eshte shenje e inteligjences dhe jo besimi",nuk eshte intelegjent vetem nje mos besimtar nuk do te thote qe nese fikrro eshte jobesimtar dhe bota sillet vetem rreth tij siq nuk do te thote qe vetem jobesimtaret jane intelegjent.

Dallimin e vetem qe e shoh tek nje besimtare dhe tek nje jobesimtare eshte qe besimtaret ndjekin rite fetare kurse jofetaret (jobesimtaret) ato shkencore...FEJA DHE SHKENCA KANE NJE SINONIM SHUM TE RENDESISHEM TE PERBASHKET NJERIUN ,per hire te kesaj nuk ehte korrekte dallimi mes besimtareve dhe jobesimtareve.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Nikolaos prej 04.04.11 21:09

Fikrro nese une te them qe kam pare nje fantazem dhe ti e beson kaq lehte, nuk je aq inteligjent. nga ana tjeter, nese ti nuk do ta besoje fjalen time pa e provuar vete atehere une do te quaja njeri te matur dhe inteligjent. Edhe gjykata nuk i denon njerezit nese nuk ka fakte konkrete. Nese nuk ka disa deshmitar qe e kane pare ngjarjen.

Nuk po them per veten, por kete e kam vene re edhe ne shoqeri, njerezit qe nuk i besojne gjerat lehte kane rezultuar shume te zgjuar dhe nuk bien brenda asnje "kurthi".

Dhe sa per dallimin qe the besimtaret ndjekin rite fetare dhe jobesimtaret ndjekin shkencen, dua te them qe kë duhet te besojme me shume? shkencen qe eshte nje e vetme per te gjithe, apo fete qe jane me dhjetra dhe i ndajne njerezit ne grupe? Dhe se dyti shkenca me fene nuk kane sinonim te perbashket njeriun. Shkenca studion edhe Ufot, alienet, feja nuk i pranon ato. Feja eshte krijim ndersa shkenca zbulim, pra jane larg njera-tjetres.
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Fakiri prej 04.04.11 21:52

TRUNI I NJERIUT DHE DHE VEPRIMET E TIJ
Pikepamje islamike

Truni ynë që na shërben si mekanizëm vlerësues (llogaritës) i çdo gjëje, është një ndërtim kimik sa i përket elementeve të tij përbërëse. Këta përbërs kimik mundësojnë kryerjen e punëve të ndryshme përmes një veprimtarie bioelektrike, duke i prodhuar kështu të gjitha dukuritë e qenjes sonë.

Struktura molekulare që përbën ndërtimin kimik, veçanërisht serinë e ADN-së dhe ARN-së, është nga njera anë në ndërveprim të përhershëm bioelektrik me biokiminë qelizore dhe nga ana tjetër, ajo është prekur nga rrezet kozmike që janë formë e jetës së përmasave subatomike. Të kujtojmë me këtë rast, shembullin e rrezatimit kosmik, gjatë shkrirjes së diellit.

Këto rreze kosmike përshkojnë largësinë Diell-Tokë për 8 minuta, kalojnë përmes çdo pjese të trupit tonë, çdo qelize dhe përbërsëve të saj më të vegjël, duke krijuar në ne efekte specifike në çdo të qintën e sekondes.

Pasi t’a kenë përshkuar tokën, këto rreze vazhdojnë udhëtimin e tyre në gjithësi. Dhe në çdo çast të jetës sonë, ne i jemi ekspozuar një rrezatimi të tillë kosmik të vazhdueshëm dhe nën veprimin e yjeve të ndryshëm dhe yllësisë së gjithësisë.

Duke prekur Tokën, ky rrezatim kosmik përshkon trupin e të gjitha krijesave të këtij planeti, dhe krijon tek ata efekte të veçanta.¹) Fatkeqësisht, hulumtimet shkencore të njeriut janë ende në shkallën e I-rë fillestare, për t’a zbërthyer dhe kuptuar një efekt të tillë!

Të ngacmuara nga valët e dritës të botës së jashtme, që bëhet përmes pesë shqisave tona, të shiqimit, të dëgjimit, të prekjes, të nuhatjes dhe të shijes ose edhe përmes mjeteve tjera të papërcaktuara të ndijimit, truni ynë dallon këto ndijime (ngacmime) në zonat e tyre të veçanta dhe bënë një shpjegim (ftillim) për secilin (en) prej tyre, në mënyrë që të vlerësohen.

Në programimin e tij fillestar, për herë të parë truni përgatitet, gjatë qëndrimit në mitrën e nënës. Bile ka edhe një paraprogramim në vezore dhe në spermë, një fakt, të cilin, shumica e njerëzve nuk e dijnë, me ndërveprimin e trunit mashkullor dhe femror gjatë marrëdhënjes seksuale para shtatëzanisë.

Truni si një e tërë është një mekanizëm vlerësimi (llogarritjeje). Sigurisht që nuk ekziston asnjë fotografi, asnjë zë, në brendi të trunit. I ngjanë në njëfarë mënyre një aparati
TV ose edhe një ekrani t’ordinatorit, të pafotografi, dhe “memec” (i pazë).

Elektriciteti i pranuar(marrë) nga jasht, pajis me energji televizorin, thjeshtë sikur ushqimi që i jep forcë njeriut.. Pajisjet e brendshme elektonike të radio TV aparateve(tranzistorët, diodat, korrenti kyqyr ), i bëjnë lajmet, të zëshme dhe të shikueshme përmes radiovalëve, frekuencave elektromagnetike dhe një transmetuesi kabllor që më pastaj pasqyrohen n’ekran.

Kur truni njeriut merr energjinë e nevojshme, për punën e tij, në formë glykoze dhe t’oksigjenit me ndihmën e ushqimit, ai është ushqyer dhe zhvilluar përmes “SHPIRTIT”, energji e jetës e marrë nga dielli.

Gjatë kësaj kohe të gjitha veprimtaritë që kryhen në tru janë të regjistruara në njëfar hologrami frekuencash(¹) që ne zakonisht e shenjojmë me termin “SHPIRT”. Të tillë siç e kemi shpjeguar ne në njerën nga veprat tona të titulluar “MISTERET E NJERIUT” MENDJA e njeriut individual, me një personalitet, fillon të formohet në mitrën e nënës, duke filluar që nga dita e 120.

Ja përse, është një mëkat i uryer, dështimi pas 120 ditësh shtatëzanie. “Shpirti “parë (fillestar)që përbën gjithësinë engjëllore (alam-i malakût) dhe universi ynë fizik, është ajo që simbolizon”Shpirtin e Lartë”(ruh-u a’zam) në sufizëm. Ky është shpirti që ka ekzistuar para gjithësisë dhe është poashtu qenja e parë ekzistuese. Është poashtu Intelekt i përsosur (‘akli ewwel) në krahasim me njohjen që ka, ndërsa “njëmendësia muhammedane”(hakikat Muhammed)në krahasim me.DHAT-in e tij (huwwiyat).

Ne nuk do të themi më shumë mbi “Shpirtin(frymor)-RUH” se ç’kemi thënë deri tash në librat tonë tjerë., pasi fatkeqësisht kjo temë nuk kuptohet lehtë. Ndryshe, disa, të zhytur në pellgun e injorancës kanë guxim bile edhe të na akuzojnë, duke zhurmuar se ne nuk do të duhej fare të flasim mbi “Shpirtin “, që ishte i panjohur bile edhe nga vet Muhammedi s.a.w)!

Megjithate ajeti :“Është mjaft e dobët njohja që ju kini mbi Shpirtin “, në Kur’an nuk i është drejtuar Muhammedit (s.a.w), as gnostikëve islam (ewlia), por dijetarëve çifut.

Kështu pohon Imam Gazali (¹), një i shenjt dhe gnostik musliman (‘arif), sa i përket “Shpirtit –RUH”, ( në vëllimin e parë të librit tij të titulluar “Ringjallja e Shkencave religjioze” IHJA-U ‘ ULUM’ID DIN”pjesa (Rûhu l ‘ibadat) : Ne kurrë nuk duhet të mendojmë që Pejgamberi nuk e dinte të vërteten mbi Shpirtin.Tash, ai i cili nuk njeh Shpirtin e tij nuk njeh vetveten e tij e si mund t’a njef atëherë Zotin e tij –RAB, pa e njohur vetveten e tij? Jo vetëm pejgamberët që e njofin njëmendësinë e SHPIRTIT, por edhe shumë të shenjtë dhe dijetarë mund t’a njohin poashtu!”.

Pas disa prej këtyre qartësive mbi “SHPIRTIN”, t’i ktehemi tash trunit tonë dhe veprimeve të tij. Më sipër ne patëm shënuar, derisa qelizat kryejshin detyrat e tyre të ndryshme nën ndikimin e ngacmimeve bioelektrike, ato u ishin ekspozuar poashtu vazhdimisht një vale të rrezatimit kosmik duke gjeneruar veprimtari të ndryshme, si pasojë e një ndikimi të tillë energjetik.

Truni njeriut përbëhet nga përafërsisht 120 milionë qeliza nervore , secila duke qenë e lidhur me 16 mijë qeliza fqinje dhe të afta t’i ushtrojnë (kryejnë) detyrat e të tjerave.
Megjithate një qenje njerëzore mesatare përdorë vetëm 7 ose 12% të kësaj aftësie çudibërse, sipas të dhënave shkencore të ditëve tona.! Derisa ne përdorim këtë mesatare të 7 ose 12 për qindshit të aftësisë totale të trunit, shumëçka që ne sygjerojmë me fjalë, në fakt nuk regjistrohet në tru. Për shembull, ne themi “unë shof”?

E faktikisht ne nuk kemi kurfarë ninëze(fotografie) brenda trunit tonë, derisa ne jemi duke parë. Nuk ka fotografi në disa prej truve, nuk ka pamje (ninëza)shikimi, qoftë edhe në çastin kur ne shofim. Ajo që ndodhet në tru, janë vetëm ngacmimet bioelektrike të vërshuara dhe të shpërndara midis neuroneve të trunit.

Një pohim i tillë si “Unë po shof”është në fakt një shpjegim(sqarim) i trunit sipas programimit, të cilit i është ekspozuar që nga fëmijëria dhe nën ndikimet kosmike. “ Unë shof” përfaqëson “gjykimin e mendjeve tona “! Me fjalë tjera, me “Unë shof”, ne dëshirojmë të themi “Unë kap (zë, kuptoj)”, në të vërtetë, ja kjo është shprehja, e njëmendët,(ose “shof me sytë e mendjes” shprehje e rëndomt).

Mbase aftësia pamëse ndërron, kjo vlen njësoj edhe për “përkapjet “ prandaj ndërron edhe përkufizimi i arritur nepërmjet kësaj përkapjeje.Truni ynë në njëfar mënyre është një mekanizëm vlerësues që interpreton frekuenca dhe valë të ndryshme, rrezesh kosmike sipas programimit saj.

Gjatë ecurisë së vlerësimit, truni grumbullon nga njera anë të gjitha të dhënat në njëfar hologrami frekuencash, e nga ana tjetër, si një radiomarrës, ai shpërndanë (përhapë) këto të dhëna jasht me fuqinë e vet. Kjo masë frekuencash përfaqëson “Shpirtin”.

Këto valë bashkohen n’atmosferë në fomë faqesh të librit që i përgjigjet kodit të trunit të një njeriu. Nëse një sistem do të mund të zhvillohej ashtu që të kishte mundësi t’i ç’kodonte këto shenja, atëherë do të bëhej e mundshme që tërë jeta jonë të vështrohet si n’ekran.

Në të vërtetë, burimet religjioze pohojnë se “librat që përmbajnë tërë veprat e një individi, do të fluturojnë andej këndej, pastaj secili merr të tijën, atë që i takon në ditën e Gjykimit të Fundit”,që ka për qëllim të tërheq vëmendjen tonë në këtë veçori të shpirtit për të ç’koduar këto valë.

Ka dy mënyrë t’i bërë aftësitë(prirjet) tona, prej të cilave ne përfitojmë më shumë,që nga shkalla më e ult që ne përdorim, t’arrijmë (kapacitetin e aftsive tona ) t’a ngrejmë atë kapacitet në një shkallë më të arritur(më të lartë) nepermjet: 1) Duke zhvilluar teknika të reja për të përmirsuar aftësinë e përkapjes së trunit tonë, ose duke vënë në veprim 2) 2) përçuesit përkapës, të paktën në disa praktika, në mes të cilave Dhikri (1), (Meditimi n’islam) zë vendin e parë.

Është dhikri që do të na ndihmonte të zhgjerojmë shikimin tonë përtej asaj që jemi duke parë dhe kështu, dhikri do të na ndihmonte t’a arrijmë maksimumin e aftësisë së përkapjes. Një çështje,e rëndësishme, që do të duhej të kuptohej qartë. Rrezet kosmike frekuencash të ndryshme janë marrë nga jasht përmes trunit tonë dhe janë shpjeguar sipas programit të secilit....

Megjithate, secili tru mund t’i vlerësojë të dhënat vetëm me një programim kryesor, sepse ai nuk mund të bëjë shpjegim(ftillim) për sinjalet që ndodhen jasht programimit të përgjithshëm, ndonëse janë afër të të kuptuarit saj.

Përveç tjerash, ka frekuenca të shumëta që pjesa më e madhe e truve (mendjeve) nuk mund t’i shpjegojnë, thjesht sepse zonat pranuese për t’i shoqëruar deri te truni nuk janë vënë në veprim, që të ndijësohen ndaj të dhënave të tilla.

Megjithate, rrezet e çdo frekuence në gjithësi mësyjnë vazhdimisht, trutë tonë secili prej tyre duke bartë një kuptim të veçant. Mjerisht! Nuk n’a është bërë e mundshme gjithherë t’i ç’kodojmë këto lajme dhe të hyjmë në bashkëbisedim me energji të tilla kuptimplote! Sikur të mund t’a shpjegonim këtë!....

E tërë gjithësia ndjekë jetën e saj si një qenje që gjallon, e vetëdijshëme, në çdo pjesëz...I lumtur është ai që mund t’a kap këte! Gjithësia ose gjithësitë në gjithësi, që përbëhen nga frekuenca të shumënumërta, rreze, kanta, formojnë një të tërë një lëndë të Vetme.

Nëse vetëm do të mund të ndërmernim përvojën e një komunikimi të një përmase të tillë! Ajo që ne e quajmë “përfytyrim”buron në të vërtetë nga struktura me dritë (frekuencë)! Për më tepër, në fakt, vetë ne jemi qenje të dritës. Mirëpo duke qenë se sistemi i të kuptuarit tonë është i kufizuar në pesë shqisat tona ndijësore, ne fatkeqësisht ndodhemi largë jetësimit të kësaj në rrethanat e tashme.

Struktura kryesore është një lëndë e Tërë dhe NJË, dhe të gjitha atomet janë të ndërlidhura njera me tjetrën. Kështu tërë koncentrimi ku e gjithë veprimtaria ushtron një ndikim mbi pikat tjera në largësi të paparamenduara, duke nxitur bile edhe lëvizjet e tyre....që do të thotë nuk ekzistojnë qenje të ndara, të dalluara ose të varura, të ndara nga tjetra, sikur nuk ekziston, prandaj as uni i lirë individual (shpirti), as vullnet i lirë, (as nga lëvizjet e pavarura)! Ja këtu, e ka origjinën fakti i quajtur “FAT” (Kadër).

Atëhere, si Muhammedi (s.a.w.) e ka përkufizuar dhe shpjeguar “Fatin”? Si është shpjeguar fati në suret islame? 1.”Ndikimet astrologjike” që i njohim ne të gjithë, në të vërtetë janë këto valë të rrezatimit kozmik që vijnë nga yllësitë e ndryshme të galaktikës që cakton(prekë )strukturën kimike subatomike të qelizave të trunit, për të programuar dhe përcaktuar karakteristikat themelore të çdo individi.

Që nga dita e 120-të e shtatëzanis në mitrën e nënës, një rrezatim i tillë kozmik i papërcaktuar, i ndikuar nga pozitat e ngjashme të planeteve në sistemin diellor, përcakton ngjashmëri në karakteristikat gjenetike të qenjeve të gjalla mbi tokë, prandaj, edhe ngjashmritë në karakteristikat personale të njerëzve që kanë lindur në të njejtin çast dhe në të njejtin vend.

Njerëzit e të njejtit shenj kanë të paktën diejt e tyre janë të vendosur në të njejtën mënyrë në krahasim me yllësitë, për shembull......., pastaj sipas pozitës së tokës.

1a.Një hologram është një përfytyrim tredimenzional.Ai është prodhuar (bërë) me ndërhyrjen e një tufë rrezesh lazer.Tufa e parë rrjedhë drejtpërdrejtë nga aparati prodhues, kurse e dyta reflektohet (pasqyrohet) nga aparati fotografik. Figura e krijuar ksisoji përmes ndërhyrjes është e regjistruar në një film.Me sy të lirë ninëza e filmit nuk i ngjanë me asgjë në
objektin e fotografuar, ajo përbëhet nga reliefi i çregullt (figura ndërhyrëse).

Megjithate sapo filmi të ndriçohet nga një burim drite,shfaqet sërish objekti tredimensional i fotografuar. Përkundër fotografive të rëndomta, çdo pjesë e vogël e filmit holografik përmban të gjitha njoftimet e regjistruara. Fotografia shpesh është aq bindëse sa që ju mund të kërkoni një projektim holografik dhe të vështrojë nga kënde të ndryshme.Por nëse ju përpiqeni t’a prekni ju zbuloni se nuk ka asgjë.

ÇFARE KA PËRTEJ VDEKJES? NJËMENDËSIA E VDEKJES

Sa keq që Vdekja nuk është kuptuar si duhet në kuptimin e saj të mirëfillt dhe se është konsideruar si “ një mbarim-fund”. Pa qenë një fund (mbarim), Vdekja s’ është gjë tjetër vetëm se një formë kalimi e ndërmjetëm nga një botë fizike në një botë tjetër jomateriale.

Pikerisht pas ndarjes së individit nga fiziku i tij, jeta e tij vazhdon në një gjendje (masë frekuencash), qoftë në një var ose jasht.që do të thotë se Vdekja është një vazhdimësi e jetës, duke filluar me një trup shpirtëror pas mbarimit të jetës me një trup fizik. Kur’ani i cili na mëson bazat e Islamit shpjegon vdekjen me sa vijon : “Çdo shpirt do t’a kërkojë VDEKJEN”.

Ajo që e quajmë “VDEKJE” është një mbartje kah një jetë në një gjithësi frekuencash, në një trup shpirtëror, pas ndarjes nga trupi biologjik. Sapo truni pushon së vepruari, energjia bioelektrike, e cila qarkullonte nepër trupin tonë, këputet dhe është po ajo fuqi elektromagnetike ndërmjet trupit dhe shpirtit, e cila normalisht ruan “Shpirtin” e lidhur në trup.
Kështu “SHPIRTI” i njeriut i dorëzohet një jete të re, i(e) pavarur nga trupi fizik.

Ja kjo lloj ngjarje është shënjuar me fjalën “VDEKJE”. Të gjitha veprimtaritë që kanë të bëjnë me veprimin e çdo individi në trunin e tij, gjatë jetës së tij, janë grumbulluar në “Shpirtin “e tij, që do të thotë masë frekuencash sikur valët e zërit dhe të shikimit.

Prandaj dilet drejtëpërdrejt në përmasat shpirtërore pa u vërejtur asnjë ndryshim me vdekjen. Individi vazhdon jetën e vet në formë të “SHPIRTIT “, njësoj sikur edhe në trupin fizik! Megjithate me një dallim!

Ndonëse është plotësisht në jetë dhe i vetëdijshëm si përpara, ai tashmë nuk është më i zoti të drejtoj trupin e tij fizik! Kjo ngjanë me një të sëmurë të paralizuar, i cili jeton dhe është i vetëdijshëm! Ai mund të shef dhe të ndjek gjithçka ndodh jasht, ai mund të dëgjoj dhe të ndjejë plotësisht, mirëpo nuk është më në gjendje të dërgojë lajme jashtë.

Qenjet njerzore NUK VDESIN KURRË POR ATO KËRKOJNË (PËRJETOJNË)VDEKJEN! Duke provuar vdekjen, individi humb lidhjen e vet me trupin fizik dhe e vazhdon jetën në masë frekuencash, që do të thotë, “Shpirti “tij. Prandaj, të gjith njerëzit janë të zgjuar, secili në varin e vet.

Secili vazhdon të jetojë atje duke qenë në dijeni për këtë dhe duke qenë i vetëdijshëm, deri në ditën e Ringjalljes, meqë çdo njeri është zëvëndësuar me një trup të ri në pajtim me kushtet e kësaj kohe. Ne do të shënojmë tash shkurt se çfar pësojmë edhe më tej pas vdekjes.

Pasi të ket vdekë njeriu njëherë, përkapja(ndijimi) nga bota e jashtme vazhdon edhe për një kohë. Njësoj sikur të jetonte me trupin e tij biologjik, ndjek se çfar ndodhë përreth tij, dëgjon bisedat e njerëzve, vuajtjet e tyre. Gjatë kësaj kohe, ai ndjehet sikur dikush në gjendje paralize (shtangimi).Të gjitha ngjarjet janë kapur nga jasht, mirëpo megjithate asnjë lajm nuk mund të dërgohet. Pastaj vjen çasti i larjes së kufomës. Ku është qëllimi?

Urtësia, duke larë të vdekurin, aq sa ne mund të kuptojmë, është të ushqehet trupi, jeta qelizore e të cilit vazhdon, një forcim bioelektrik me ndihmën e osmozës, në mënyrë që individi të mund të mbajë kontaktin e tij, ndonëse njëanësor, për pak më shumë kohë, me botën ku kishte zakon të lëvizte në trupin e tij fizik, një kohë.

Përmasa e jetës fillon në çastin kur VDEKJA është SHIJUAR(PROVUAR)dhe vazhdon deri në ditën e Ringjalljes është e njohur si gjithësia e BERZAKUT (Isthmus). Jeta e filluar me vdekjen ka tri faza : Jeta në var. Jeta në botën e vareve. Jeta në Isthmus (Berzah).

1.”Jeta në var”: Kjo është faza që zgjatë aq shumë derisa jeta e të vdekurit në varin e tij vazhdon, gjithnjë duke ndjerë rrethin e vet fizik pasi t’a ketë provuar vdekjen dhe pëson bath-in në hologramin e tij frekuencash –shpirti tij.

Gjatë kësaj kohe, ai vazhdon të ndjejë ngjarjet që ndodhin përreth tij para dhe pas varosjes. Kjo periudhë kalimtare i ngjanë periudhës (kohës) që kalon ndërmjet zgjimit dhe gjumit tonë në shtretrit tonë që ne të gjithë e jetojmë çdo ditë. Para se të zhytemi (kridhemi) në gjumë, ne shtrihemi në shtretërit tonë, të vetëdijshëm dhe të zgjuar, gjithnjë duke pasur njohje se çfar po ndodhë përreth, butësia ose fortësia e shtratit mbi të cilin ne jemi shtrirë.

Njësoj me njeriun i cili është duke fjetur dhe ai që është në var, në etapën e parë, ndien tërë përreth tij dhe brenda varit sikur t’ishte ende në jetë. Pikrisht sikur njeriu i cili është i vetëdijshëm mbi këtë mjedis dhe i cili zhytet në gjumë në një botë ëndrash, ky që është në var ndjen ngjarjet brenda varit tij fizik njësoj sikur ata nga jasht. Duke pritur, ai është, gadi të fillojë udhëtimin e tij në BOTËN E TIJ VETJAKE TË VARIT.

2.)”Jeta në botën e vareve “. Në këtë gjendje, ai që është në var i ngjanë atij që ka fjetur plotësisht në botën e ëndrave, që nuk ka njohje për hyrjen e tij në botën e ëndrave dhe që vazhdon të jetojë, të ndjejë, të sprovohet sikur t’ishte i zgjuar.

Pikerisht sikur ne, individi i cili nis jetën e vet në botën e vareve provon këtë përmasë të re të jetës në të njejtën mënyrë sikur kjo t’ishte e vetmja jetë atje.Në vijim ai ose jeton në ëndërrat e këndshme të Xhennetit duke u dëfryer qetë, dhe që njihet si “Xhenneti i varit “, ose ai jeton një makth ëndrash të llahtarshme të Xhehenemit në mes torturash e trazimesh të tmershme, dhe që i përgjigjet “Zjarrit të Xhehenemit në var”. Kjo fazë ndiqet në mënyrë të njejt deri në Gjykimin e Fundit.

3.”Jeta në botën e BERZAHUT “. Kjo është një përmasë e jetës e cila është provuar nga martirët, të cilët kanë vdekur në shtigjet e “ALL’LLAHUT “, Pejgamberët dhe gnostikët (evlia-ullah), ata që kanë vdekur para se vdekja të ju vie atyre njëmendësisht. Atje ata qarkullojnë lirisht në “trupin e tyre shpirtëror “sikur t’ishin liruar nga kufizimet e jetës së tyre në var.
Ky shkrim është marrë nga libri ‘ALL’LLAHU’ I LAJMËRUAR NGA MUHAMMEDI (S.A.W.)
AHMED HULUSI
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Nikolaos prej 04.04.11 22:21

fakiri shkruajti: Si është shpjeguar fati në suret islame? 1.”Ndikimet astrologjike” që i njohim ne të gjithë, në të vërtetë janë këto valë të rrezatimit kozmik që vijnë nga yllësitë e ndryshme të galaktikës që cakton(prekë )strukturën kimike subatomike të qelizave të trunit, për të programuar dhe përcaktuar karakteristikat themelore të çdo individi.
Nese kurani e thote kete ai gabon, pse? - sepse, ne astrologji valet e rrezatimit kozmik nuk vijne nga yjesite e ndryshme ngaqe ato jane me mijera vite drite larg, por vijne nga planetet e sistemit tone diellor, Hena dhe i vetmi yll qe eshte Dielli. Astrologjia seioze nuk merr per baze yjesite, por vetem familjen tone planetare (sistemin diellor). Dhe sa per ato te tjerat fraza kuranore qe permdendet, ato jane thjesht teori dhe vetem teori. Askush nuk ka ardhur nga jeta tjeter te na tregoje se ka tjeter jete. Asnje shkencetar nuk e ka vertetuar kete. Une do te thoja qe ne kete jete shume njerez vuajne, ne mesjete akoma edhe me keq, kishte lufte, varferi. Po ta dinin njerezit me siguri se ekziston nje jete tjeter me e bukur, atehere nuk do prisnin te jetonin me gjate ne kete "ferr", por do te niseshin direkt "atje". Do ju ftoja te jeni me konkret, me materialist, jo thjesht me teori, por me shkence me ekzakte dhe me gjera me te besueshme.
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Elizza prej 04.04.11 22:26

Së pari nuk është Kurrgjë personale. Edhe me herët kam thënë këtë.
Së dyti atë na lën mendët e kam thënë në thojza, duke menduar edhe te çrregullimet e rënda mendore. Ne vdesim kur mendja nuk ka energji??? Prej nga kjo? A mund t'i cekni ata shkenctarë? Shpirti ku do të shkonte???
Shpirti është i pavdekshëm. Nëse ti e koncepton si energji, atëherë çfarë është energjia per ty? Sipas po asaj shkence është e përhershme, ekziston në forma të ndryshme, transformohet, por kurrë nuk zhduket.

E këtë:
"...jeta shpirterore nuk ka kuptim pa ate materiale"
unë e rrotulloj dhe them se jeta materiale nuk ka kurrfarë kuptimi pa jetën shpirtërore. Do të ishim thjesht trupa të pa jetë.

Në çka besoj unë është çështje imja. Normal që besoj se kam shpirt ashtu siç ke edhe ti, e a do ta pranosh apo jo, është tjetër... Jo more, i nderuar shiko edhe pak me gjërësisht e më thellësisht se nuk thotë vetëm feja që ka jetë tjetër pas vdekjes.

Ti pyet: "ç'kuptim ka jeta e përjetshme?" Unë them ç'kuptim ka kjo jetë nëse e jetojmë në një mënyrë të tillë çfarë jemi duke jetuar, e je edhe vetë dëshmitar i kësaj. Po të ishte vetëm kjo jetë atëherë, pse vlla as besimtarët as ateistët as paganët nuk e jetojnë plotësisht. Çfarë kuptimi do të kishte e mira dhe e keqja, për çfarë do t'ia vlente, po të ishim aq të sigurt se nuk ka botë tjetër, pse nuk e shfrytëzojmë në maksimum?... Shumë pyetje, por të mos e zgjas...

...Une per vete i jap rendesi vetem kesaj jete, se po ta dinim me te vertete se ka nje jete tjeter, qofte shpirterore, do te vdisnim qe femije, per te shkuar te pafajshem ne boten tjeter...
Si do të vdisje? Duke vrarë veten apo duke të vrarë të tjerët? Sepse vdekja natyrore nuk vie nga asnjëra.
Jo, mos e quaj jetë "imagjinatat shpirtërore" sepse nuk janë!

Sa per semundjet psikike ato i komandon mendja (truri) dhe jo shpirti.
Pikërisht! Eshtë mendja! E atëherë e sheh se mendja nuk është edhe aq e "pastër"

Nga ana tjeter, shpirti mund te quhet edhe zemra, per shembull, kur i themi dikujt " te dua me gjithe shpirt", kjo ka kuptimin te dua me gjithe zemer, ose me gjithe mend. Kur lodhemi ne nje pune fizike themi "oh me doli shpirti" qe mund te perkthehet "po me pushon zemra".
Këtu i ke bërë lëmsh pak: Shpirti nuk mund të quhet zemer, sepse sipas teje shpirti e mendja janë një e atëherë do të na dilte edhe zemra e mendja një!.... e këto dyja: "oh me doli shpirti" dhe "po me pushon zemra" janë të barasvlefshme me: "vdiqa"!

Kafshët kanë tru, zemër e shpirt.
Shkenca thote qe trupin e leviz mendja, jo shpirti...Per shembull nese mua me shkon ndermend te ngre doren lart dhe e ngre, kete gje e bej se me komandon mendja, ma thote mendja, ma thote truri.
Shkenca thotë që trupin e lëviz energjia. Ne nuk mund të lëvizim vetëm duke menduar. Shpesh lëvizjen e bëjmë edhe pa menduar. Çka nëse mendja jote dëshiron të ngresh dorën, e nuk mundesh??!

Provoje pak ta përjetosh shpirtin, provo vetëm një çast një moment shpirtëror, dil pak nga trupi dhe do ta vëresh, çliro veten nga të gjitha këto, do t'i gjesh përgjigjet, për të cilat unë mund të vazhdoj me javë të të flas e do të ishte e kot! Kështu po e lë me kaq.

"mosbesimi eshte shenje e inteligjences dhe jo besimi".
Po më pëlqen kjo! Por unë nuk e marrë në kuptimin qe e thua ti. Vërtetë dyshimi edhe mosbesimi i verbër janë ndër shenjat e inteligjencës, Por besimi në një ideologji të servirur nga "dikush" nuk do të thotë aspak se je inteligjentë, nëse nuk e kupton dhe mundohesh ta arsyetosh e ta lidhësh gjithmonë duke sulmuar besimin fetar. Nëse dikush beson në Zot, apo i përket një feje nuk do të thotë i nderuar se ngelet vetëm në kornizat e fesë apo ideologjisë fetare dhe çka do që thotë duhet hedhur posht vetëm për arsyen se beson....
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Elizza prej 04.04.11 22:28

Fikrro shkruajti:...
Dallimin e vetem qe e shoh tek nje besimtare dhe tek nje jobesimtare eshte qe besimtaret ndjekin rite fetare kurse jofetaret (jobesimtaret) ato shkencore...

Fikrro, nuk do të thotë kjo se besimtari e hedh posht shkencën! Sic nuk do të thotë që të jesh fetar duhet të ndjekësh ritet.
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Nikolaos prej 04.04.11 22:41

Elizza, po ju them edhe njehere qe fjalori shqip-anglisht (dhe shume fjalore te tjere) e perkthen fjalen "shpirt" si kuptim te mendjes, zemres, psiqikes dhe jo energjise siç thoni ju. Nuk besoj se jeni ju me e afte se ata studiues te fjaleve qe kane krijuar ate fjalor. Ky eshte thjesht koncepti juaj dhe nuk do te thote qe eshte e verteta absolute. Ju pershendes!
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Fakiri prej 04.04.11 23:05

Dhe sa per ato te tjerat fraza kuranore qe permdendet, ato jane thjesht teori dhe vetem teori. Askush nuk ka ardhur nga jeta tjeter te na tregoje se ka tjeter jete. Asnje shkencetar nuk e ka vertetuar kete.
Prof. i nderuar në qoftëse këto fraza kuranore janë vetëm teori ato mendim që keni ju janë faket apo edhe ato vallë janë një teori?
Është shumë e vërtetë se askushë nuk është kthyer nga andje sepse nuk e lejojnë ligjet e natyres(sistemi i Allahut) por ma thuaj keni doni faktë ju që mund ta vërtetoni apo që e kanë vërtetuar shkenctarët që një X personi nga e kaluar e largët nuk e ka provuar vdekjen(nuk ka kaluar në dimension tjetër)?
Dhe mbasi e keni shkruar se ky është thjeshtë koncepti juaj dhe nuk do të thotë që është e vërteta absulute(Elizza) kemi nderin të na sqaroni se koncepti juaj zotëri Prof. është e drejta apsulute...
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Nikolaos prej 04.04.11 23:13

I nderuar Fakir, une nuk permenda askund qe "koncepti im eshte e verteta absolute", por te pakten koncepti im eshte me realist dhe praktik dhe bazohet ne gjera qe mund t'i shikoje cdo njeri, pra ne gjera konkrete. Ndersa shpirtin apo jeten tjeter une e konceptoj abstrakte dhe njekohesisht absurde.
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Fikrro prej 05.04.11 10:19

Nikolaos shkruajti:Fikrro nese une te them qe kam pare nje fantazem dhe ti e beson kaq lehte, nuk je aq inteligjent....

Nuk eshte c'eshtja tek besimi se po ta shikojm nga kendveshtrimi i juaj ket lloj besimi edhe une ty mund te te pyes per djellin tend pasi qe e ke thene qe e konsederon si zot dhe une te pyes:si eshte e mundur qe nje gjigant si dielli ka krijuar Nikolaosin,njeri me vlera qe di te flas e te komunikoje e sa e sa gjera te tjera...pra me thuaj ti mua pse ai trup gjigant me nxehtesi marrramendese mund te krijoj nje trup tjeter me virtyte me te mira...

Sa per shembullin e fantazmes besimtaret nuk jane edhe aq shum te dhene pas fantazmave,per ata (ne) ekzistojne vetem qeniet e padukshme (djajte,xhindet) dhe nuk mund ti shohesh dhe sa per dijeni jane shkenctaret qe koheve te fundit ka dhene nje shpjegim per fantazmat dhe kjo tregon qe shkenca ka besuar ne to i ka studiuar gjersa u ka dhene nje spjegim se cfare jane apo ku di une...

Dhe sa per dallimin qe the besimtaret ndjekin rite fetare dhe jobesimtaret ndjekin shkencen, dua te them qe kë duhet te besojme me shume?

Zakonisht njerezit besojne ne ate qe u favorizohet qe tregon se kane shije te ndryshme dikujt shkenca i duket me reale,dikujt tjeter feja madheshtore kjo ka te beje edhe me shijen e njeriut dhe deshiren per te besuar,dhe cdo tentativ qe nje njeriu qe beson ne shkenc ose ne fe tenton tia hedhesh posht besimin e tij eshte e kot perkundrazi ai vetem do te shtoj besimin dhe pasionin per shkence/fene.

Fikrro, nuk do të thotë kjo se besimtari e hedh posht shkencën! Sic nuk do të thotë që të jesh fetar duhet të ndjekësh ritet.

Siq nuk do te thote qe nese beson ne shkenc je shkenctare ose nese ndjek rituale je fetare...
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Nikolaos prej 05.04.11 14:56

Fikrro nuk je shume i qarte ne shpjegim, ose nuk te kutpoj une nga gabimet drejtshkrimore qe ben. Se e konsideroj Diellin si Zot, nuk kam thene qe me ka krijuar Dielli. Por besoj te evolucioni dhe nese e di se c'eshte evolucioni duhet ta kuptosh se ne cfare menyre i krijon Dielli gjerat. Nuk jam krijese e drejteperdrejte e Diellit. Dielli nxit jeten. Ne fillim ai nxiti bimet, pemet, insektet.... kafshet deri sa erdhi njeriu.
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Fikrro prej 05.04.11 15:30

Nikolaos shkruajti:Fikrro nuk je shume i qarte ne shpjegim, ose nuk te kutpoj une nga gabimet drejtshkrimore qe ben. Se e konsideroj Diellin si Zot, nuk kam thene qe me ka krijuar Dielli. Por besoj te evolucioni dhe nese e di se c'eshte evolucioni duhet ta kuptosh se ne cfare menyre i krijon Dielli gjerat. Nuk jam krijese e drejteperdrejte e Diellit. Dielli nxit jeten. Ne fillim ai nxiti bimet, pemet, insektet.... kafshet deri sa erdhi njeriu.

Kam shkruar shqip edhe nese ka gabime drejtshkrimore...nje gje edhe une nuk e kam te qart pse Nikolaos nuk iu kunderpergjigjet te gjitha atyre pohimet qe kam hapur lart por i pergjigjet vetem pyetjes qe di me se miri,ne te kunderten une qe mundohem aq shum ti perfshije te gjitha sa qe po behem ''i pakuptueshem'' per ty...


Edituar për herë të fundit nga Fikrro në 05.04.11 16:02, edituar 1 herë gjithsej
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Nikolaos prej 05.04.11 15:50

Une kundrapergjigjem aty ku eshte per t'u kundrapergjigjur. Nuk e di se perse e ke fjalen tamam, por me pelqen te flas shkurt, qarte dhe shqip dhe jo si disa ketu qe perdorin fjale arabe dhe turke si Alllah, ajet, xhennet, selam...e ku po di une, thua se nuk ka fjale shqipe per keto fjale. Ne gjuhen letrare standarte keto fjale nuk ekzistojne. Nuk ekzistojne as ne fjalorin shqip. Fikrro te thashe se Dielli nxit evolucionin dhe jo direkt krijimin. Nuk me pelqejne filozofirat e shumta qe jane vetem teori dhe s'nxjerrin gje ne drite.
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Fikrro prej 05.04.11 16:05

Mire tash ne duhet ti kuptojm edhe ata qe flasin me keto fjale,ti flet per yjet astrologjin thene shkurt per profesionin tend,kurse te tjeret flasin ''Allah, ajet, xhennet, selam''etj,se merren me keto gjera qe jane shum te shtrenjta per ta.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Nikolaos prej 05.04.11 16:30

Por ato fjale mund te perkthehen shume mire ne shqip more Fikrro, keto fjale jane arabe dhe jo te gjithe i kuptojne. Ne shqiperi nuk ka vetem mysliman, ka plot ateistë, katolikë, ortodoks, pastaj ka edhe myslimane qe nuk e praktikojne fene e tyre edhe pse e mbajne veten te tille. Te paret tane kane dhene jeten per te hapur shkolla me fjale shqip dhe keta i fusin ketu pa pike problemi duke mos pasur respekt per paraardhesit tane. Kemi fjale te bukura shqipe qe i zevendesojne shume mire fjalet qe permenda me siper. Ky eshte ofendim ndaj gjuhes se paster shqipe. Une vete jam profesor i gjuheve te huaja, por nuk i perdor ato vend e pa vend, por i perdor vetem ne profesion. Me takon te flas per kete çeshtje, dua te jem kritik ndaj atyre qe s'duan dhe s'dine te shkruajne gjuhen e nenes se tyre, shqipen.
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Fikrro prej 05.04.11 16:40

Kritika mund te gjesh ku te duash bile edhe ne ngjyren me te bardhe te mundshme,por nje gje eshte kryesore qe njeri-tjetrin ta kuptojm pavaresisht qe keto fjale nuk jane shqipe.Fjalet ''Allah, ajet, xhennet, selam'' ti i kupton apo jo,atehere gjersa i kupton do te thote qe edhe i ke perdorur ose i ke lexuar.Une mund te them me plote goje qe gjuha shqipe tashme eshte e bastarduar me fjale turke,angleze,besa edhe spanjolle,ktu ne Kosove Serbe etj...,nuk mund te gjesh nje rreth shoqeror qe mund te flase nje gjuhe te paster shqipe pa nderhyre gjuhet e huaja,fajet i kemi ne dhe vetem ne...
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Nikolaos prej 05.04.11 16:49

Jo more Fikrro, une nuk i kuptoj dhe as qe dua t'i kuptoj sepse s'me lidh asgje me Arabine as Turqine, e shumta mund te kuptoj fjalen Allah. E di qe ne te foluren e perditshme perdoren fjale te huaja, por ne shkrim te pakten nuk duhet t'i perdorim ato. Dhe mendoj qe ata qe e shkruajne dhe e dine bukur shqipen, duhet t'ua mesojne edhe te tjereve ta shkruajne ate sa me paster dhe me sa me pak fjale te huaja. Fjalet e huaja duhet t'i perdorim vetem ne raste nevoje dhe ne raste kur nuk i gjejme dot fjalen e pershtatshme ne shqip. Nejse, te pershendes!
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Fakiri prej 05.04.11 17:42

Prof. i nderuar, Ai që në fejen islame quhet Allah nuk mund të përkthehet me fjalën shqipe Zot.Ai që në gjuhën arabe quhet ILAH përkthehet në gjuhën tonë ZOT.Pra emri i përgjithshëm ZOT nuk është sinonomi i emrit të përveçëm AllAH.Nëqoftëse do ta pranonim(e kam fjalën për besimtarët e fejës Islame) fjalën Zot (ILAH) në vend të asaj Allah do të binim ndeshe me atë fe që na ka sjellë dhe sqaruar profeti Muhammed paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të.
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Nikolaos prej 05.04.11 19:23

Fakir, bere mire qe u pergjigje sepse ti je i pari qe perdor fjale te tilla dhe nuk me vjen mire qe kerkon t'i islamizosh rubrikat duke folur kudo vetem per fene islame, per frazat kuranore etj etj. Nuk mendoj se njerezit terhiqen aq shume pas ketyre gjerave. Ne Shqiperi ka 20 vjet qe kurani lejohet te lexohet dhe mendoj se ai qe e ka pasur ndermend ta lexoje ate duhet ta kete lexuar tashme dhe nuk eshte nevoja qe ju te paraqisni vazhdimisht pjese nga kurani. U mundove te me shpjegosh per Allahun, nderkohe qe ti ke perdorur edhe fjale te tjera arabe qe shume mire mund te zevendesoheshin me fjale shqipe. Ketu i thone "explorerunivers", dhe mendoj se feja nuk duhet te perfshihet kaq shume neper rubrika sepse secili e di se c'eshte feja dhe c'eshte kurani. Me materialet e tua ti nuk ke sjelle asgje te re, jane fragmente te lexuara dhe te sterlexuara disa here. Ju me ane te frazave kuranore mundoheni te vertetoni se kurani ka parashikuar gjera qe jane zbuluar nga shkenca, e zeme se ketu jemi dakort, por me thuaj more zoteri cfare parashikon tjeter kurani ne te ardhmen e larget sepse shkenca do i zgjeroje me shume njohurite e saj pas 20, 50, 100, 1000 apo 5000 vitesh? cfare thote kurani juaj per ato vite? Cfare zbulon tjeter kurani qe shkenca nuk e ka zbuluar akoma? dhe ta dime se a do te jete e ardhmja ashtu sipas kuranit apo jo? Kurani paska parathene gjera qe shkenca i ka zbuluar ne 500 vitet e fundit dhe s'flet per 5000 vitet e ardhshme? Pse vetem kaq eshte jeta?
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Fakiri prej 05.04.11 22:26

Prof i nderuar unë askujtë nuk ja imponoj mendimin dhe besimin tim,aq më pak ta islamizoj diken .Mund ta gjesh donjë shkrim timin që kam ofenduar ndonjë antarë të këtij forumi të çfardo besimi (monoteist) çoftë ai apo ajo.Të gjithë i respektoj pa dallim,edhe ju që jeni pagan nuk ju ofendoj por shkruaj me një respekt të veqantë.Në qoftës argumentet e mija ju bezdisin juve,ju them me keqardhje se nuk mund të mos mbështetem në argumente(e di se nuk i doni argumentet) sepse ato të ngjallin neverin tuaj.Pastaj nuk ju kuptoj kur thuani se ju nuk më kuptoni kur shkruaj unë ndërsa në po ato shkrime më kundërshtoni me paganizmin tuaj.Mos vallë më kundërshtoni pa më kuptuar?!Pastaj edhe ju nuk e shkruani në shqip kuptimi e fjalës Astrologji......sa për atë që thua se kjo është “explorerunivers” dhe se feja nuk duhet të përfshijet kaq shumë nepër rubrika sepse gjdo kush e di se ç’është feja ,ju mendoni në fejën islame dhe krishter ,ndërsa paganizmin tënd e toleroni duke e futur në çdo rubrikë ...a ndoshta mendoni se paganizmi tuaj nuk e din askush dhe se ju duhet ta vetëdijesoni popullin shqiptarë për FEJËN PAGANE duke e futur po thua në gjdo rubrikë të këtij forumi.....Prof atë çka parashe Kur’ani për të ardhmën edhe po të marrë mund të shkruaj ju nuk do ta pranonit,jeni njeri që nuk i bindeni asnjë lloj argumenti për pos atij që është i shkruar nga vetë ju,edhe pse pas ca ditësh e veni në dyshim burimin e argumentit tuaj...qetësohu Prof mos mendo se të qenit Pagan apo Ateist do të jeni më shqiptarë se një i Krishter apo Musliman ....edhe nëse të themë shëndet,posa e lexoni se e ka thënë fakiri ju duket plasë.Dhe më në fund Prof i nderuar në qoftëse shkrimet e mija nuk janë të qëlluar apo nuk janë në përputhjen me normat e forumit ka kush të më tërheq vrejtjen mua ,nuk besoj se do të nevojitej mendim juaj për shkrimet e mija ... Në qoftës explorerit i duket e arsyshme që fakiri të largohet nga ky forum ,sepse po i ngjallë neveri një anëtari të nderuar(mendoj në ju Prof.)unë do ta respektoj mendim e explorerit dhe posa më konfirmohet vendimi unë do të largohem nga ky forum.
Me respekt fakiri
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Nikolaos prej 06.04.11 0:19

Jo more Fakir i ke keqkuptuar shume gjera ose nuk i ke studiuar mire. Se pari une nuk jam pagan sepse paganet besonin ne shume zota, une besoj vetem ne Diell dhe Diellin e konsideroj si nxitesin kryesor te jetes, jo se besoj qe Dielli flet me ne, dhe mund t'i lutemi atij si zot. Se dyti astrologjia eshte fjale edhe shqipe sepse nuk ka fjale tjeter qe e zevendeson ate dhe ajo nuk eshte pagane por e perdorin te gjitha vendet me cdo lloj feje, perfshire dhe paganet. Se treti feja pagane eshte besimi me origjinal shqipetar, krishterimi dhe myslimanizmi jane futur me force ne vendin tone nga Roma dhe Turqia, ju e dini qe Skenderbeu luftoi tere jeten kundra fese islame. Dita e veres, vitit i Ri dhe datelindja e cila eshte festa qe festohet me shume ne bote jane pagane dhe jane festa dominante. Paganizmi eshte feja qe ka jetuar me gjate deri tani. Dhe se fundmi ju vazhdoni sa te doni, nuk ju kerkoi kush qe te largoheshit, madje do te me vinte keq po u larguat. Ne thjesht bejme debate, japim argumente, pa ofenduar askend. Po nuk u "debatuam" sadopak nuk zgjidhet asgje apo jo? E verteta zgjidhet duke debatuar, replikuar, argumentuar. Debati e gjalleron me shume nje teme.
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  freegogo prej 15.04.11 12:17

pajtohem me keto ide apo supozime se jeta eshte ose munde te jete vetem nje imagjinate sepse ka nje thenie te profetit Muhamed i cili ka thene:"njerezit jane ne gjume, kur te ndrrojne jete (vdesin) do te zgjohen"

kjo shum pershtatet me logjiken se njeriu kur eshte ne barkun e nenes dija,logjika e tij e kufizuar eshte vetem ne ate rreth apo brendesi ku jeton nje kohe te shkurter ndersa kur lind dhe meson, studijon atehere e kupton se sa e vogel ka qene bota e tij e pare, kjo na jep te kuptojme se edhe gjerat qe nuk i kuptojme ne kete bote ose kundershtohemi per shume gjera dhe kemi mendime te shumta ne lidhej me nje te vertete, patjeter te kete nje jete ose nje bote tjeter ku duhet te shofim te vertetat ne thelb si jane dhe si kan qene mendoj se nuk do te mbetet asgje pa dal ne shesh e verteta qe eshte nje.

pra pas ksaj jete do te hapen horizontet e trunit per ti kuptuar gjithe ata te verteta qe ska mundur ti kuptoj ne kete jete. kjo mund te jete ne nje jete tjeter qe do shfaqet ne te cdo njeri qe ka jetuar ne kete faze te dyte te udhetimit.

atehere do te kuptojme se cfare ishte jeta jone ne kete faze, a ishet ajo fare aliene e krijesave shume me te perparuara dhe me intelegjente te cilet lane disa gjurme vetem per te dyshuar e asnjehere mos me e kuptuar kush jane ata, apo jane metevertete krijesa qe jetojne ne kete univerz te pafund kurse ne jemi nje vend experimentues dhe zbavites per ata.
ose jane prodhim sekret i SHBA-ve dhe Rusise.

apo me te vertete ka nje krijues te plotefuqishem qe ka rregulluar cdo send dhe jemi ne nje faze experimentale ku marrim nota dhe nje dite duhet te dalim para Tij qe te shfaqet rezultati nese kemi fituar qe te shperblehemi apo kemi rene dhe te denohemi per mosdegjueshmerine tone, e gjithe kjo jam i bindur se nje dite do te zbulohet dhe do ta kuptojme nese me te vertete kemi qene ne nje ender ku nuk kemi patur mundesi ta shfrytezojme trunin tone me teper se 5 % dhe atje do te na mundesohet dhe do te shofim gjith realitetin e jetes sone
freegogo
freegogo

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Atehere

Mesazh  JoziGila111 prej 26.04.11 15:46

Atehere edhe ky post do te ishte nje ilusion....
JoziGila111
JoziGila111

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  nitty prej 26.04.11 16:52

Nëse jeta jonë është imagjinatë,atëherë imagjinata jonë çfarë është?
nitty
nitty

72


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  BeLti prej 21.05.11 15:43

Jeta nuk është as ëndërr, dhe as imagjinatë..
avatar
BeLti

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Estilen prej 21.05.11 17:55

freegogo shkruajti:pajtohem me keto ide apo supozime se jeta eshte ose munde te jete vetem nje imagjinate sepse ka nje thenie te profetit Muhamed i cili ka thene:"njerezit jane ne gjume, kur te ndrrojne jete (vdesin) do te zgjohen"

Nuk ka njeri me koke mbi shpatulla qe e besone kete thenie gjoja te profetit,sepse vetem kaq sa citohet nga Kurani dhe kush e lexon dhe e beson,ka marre ilacin me te forte gjumevenes per njerzimin.

Kjo do te thote qe ti njeri ....''bageti'' e mjere ke qene dhe ''bageti'' pa ndergjegje do te ngelesh,PRANDAJ MBLIDH MENDJEN E O NJERI ME BESO MUA E MOS NGRE KRYET TE MESOSH ME SHUME,SE NDRYSHE UNE TE MALLKOI PER TERE JETEN....dhe te coje ne sketerre.

Miqte e mi, lexoni pak me shume per te ditur disa gjera themelore per ekzistencen tone,ndryshe nuk mund te ngelet diskutimi vetem duke ju referuar Kuranit,sa do i shenjte qe te jete ai.E shenjte eshte jeta jone per se gjalli,se me fantazite e pafundme te literatures fetare,i shkreti njeri futet ne hullira dhe imagjinata tejet te turbullta dhe pa nje drite ne fund.

Nuk kerkoi debate per sa thashe se ato i kemi konsumuar gjithmone atje ku eshte postuar per kesi lloi temash,gjithsesi nuk e kam as me Freegogo,qe po i referohem ne citim.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Berti69 prej 14.09.11 0:50

ILUZIONI

«Problemi i iluzionit qëndron në faktin se ai është veprim i shpirtit dhe rezultat i aspektit mental të të gjitha shpirtërave në...Shpirti është ai që është i rrënjosur në iluzion dhe, shpirti është ai që nuk sheh qartë deri sa të mësojë ta derdhë dritën e vet në mendje e tru.»

Kjo për ju do të mund të kishte qenë një zbulim i ri. Ndoshta nuk do të kishit menduar kurrë që shpirti të ketë qënë i përkufizuar në çfarëdoqoftë mënyre. Ndoshta keni menduar se përkufizimi është çështje që ka të bëjë gjithmonë me materien, karakterin, mospërshtatjen e aparatit, fizik... ose mental, për t'i mundësuar shpirtit vetëdije të njëmendtë mbi botën e jashtme ku jetojmë...

Ne jemi ata që i mundësojmë shpirtit dalje në botë dhe, nëse s'kemi aparat, shpirti nuk mund të shohë. Theksi më i madh në mësim i është dhënë asaj që aparati është i papërshtatshëm, çka edhe është. Inercioni i vet materies ia vështirëson, nganjëherë madje edhe ia pamundëson shpirtit përdorimin e përshtatshëm të aparatit të cilin e ofron karakteri në lindjen e dhënë. Rezultatin e kësaj në sferën mentale e quajmë iluzion. Mendja dhe truri e interpretojnë gabimisht të vërtetën dhe atë që e sheh shpirti. Mu ky interpretim i gabueshëm shkakton iluzionin.

E shikojmë botën, në mendjen tonë fusim ide, trajta të të menduarit, ideologji e pikëpamje pastaj provojmë që të gjitha këto të kenë një kuptim. Nëse ato ide e ideologji na janë tërheqëse, atëherë lidhemi me to. I bashkohemi kësaj apo asaj grupe a organizate dhe në këtë mënyrë e mbushim mendjen me iluzion. I pamundësojmë shpirtit për ta parë qartë e pa pengesa botën ashtu çfarë në të vertetë është.Ia tregojmë shpirtit atë botë ashtu siç mendojmë se është.

Pasi të kemi tregtuar me të gjitha idetë, ideologjitë, partitë politike, mënyrave të të jetuarit e të menduarit, besimeve të ndryshme, doktrinave e dogmave të ndryshme, mbesin në mjegull, nën mungesën e dritës,e këtë e quajmë iluzion dhe në këtë mënyrë e mendjen e karakterit e mbyllim për depërtimin e dritës së shpirtit.

Shpirti provon ta nxjerrë dritën e vet përmes trupit mental. Përderisa iluzioni është në sferën astrale, e quajmë verbërim (apo mashtrim, anglisht Glamour). Bota është e mbushur me verbërime. Disa nga ju i njohin disa nga verbërimet e tyre. Përveç mjeshtërve dhe teologëve më të lartë, të gjithë të tjerët vuajnë nga verbërimi apo iluzioni. Nuk e shohim botën ashtu siç është në të vërtetë. Jetojmë në iluzion.

Shumica e njerëzve që fillojnë të mendojnë (ky është dallimi ndërmjet verbërimit e iluzionit) mendimet dhe interpretimet i përdorë sikur të ishin të vërtetë, pastaj zgjedhin ndërmjet tyre. Iu pëlqen ndjenja e diçkaje meqë janë, për shembull, sentimentalë, kështuqë gjejnë mënyrë sentimentale në të shprehurit e vetes. Nëse janë tip i personit të ashpër, mund të gjejnë që të vepruarit e ashpër është më i përshtatshëm për shijen e tyre. Lidhemi për atë që dijmë ta shpjegojmë e mendojmë se ajo është e njëmendtë.

«Iluzioni është para së gjithash mental dhe është karakteristike për qëndrimin e mendjes së atyre njerëzve që janë më tepër intelektual se sa të ndjeshëm. Janë shtuar verbëritë e tilla për të cilat flasim rëndom. Faji i tyre qëndron në të kuptuarit e gabuar të ideve e trajtave mendore si dhe interpretimeve të gabuara."

«Iluzioni sot është aq i fuqishëm ashtuqë vetëm disa njerëz, mendja e të cilëve është e zhvilluar në çfarëdoqoftë mënyre, zotëron me ato trajta të fuqishme të të menduarit të përlyer me iluzion, rrënjët e të cilit ndodhen në jetën e karakterit të ulët dhe natyrës së dëshiruar të masës së njerëzve dhe nga kjo nxjerrin energjinë e tyre jetësore.»

Njerëzit, ata që mësojnë gjat gjithë jetës së tyre, para së gjithash, duhet të kenë kurajo. Njerëzimi nuk do të mund të lirohet kurrë nga iluzioni po qe se nuk do të jemi të guximshëm. Një nga detyrat e këtyre njerëzve (nxënës) të vërtetë është që të flasin hapur kundër cilitdoqoftë autoritet të botës, qoftë shkencor, religjioz, politik apo tjetër, me të cilin (autoritet) nuk pajtohet dhe të shohë më larg e më qartë se ai.

Nëse mendon se gabojnë, atëherë i takon që këtë edhe ta thojë. Po qe se vetëm e ulë kokën e bëhet ashtu sikur të mos kishte pikëpamje vetjake lidhje me temën dhe se nuk mund të ofrojë asgjë më të mirë, më të qartë e më të njëmendtë, ky njeri (nxënës) vetëmse quhet si i tillë. Njeriu i vërtetë është i pakrikshëm. Kjo është çështja e parë dhe çelës për të gjithë.

Mënyra e vetme e kapërcimit të verbërisë (iluzioni në sferën emocionale; shembujt e thjeshtë janë xhelozia, varësia, mëria, ndjenjat e vlerës së ultë e të lartë, materializmi i ekzagjeruar, ndjenja për të pasur gjithmonë të drejtë etj.) është me ndihmën e (të ashtuquajturit) trupit mental, ashtuqë shpirti ta zbulojë verbërinë përmes trupit mental.

Prandaj është thënë: „ Gjë me rëndësi të madhe është të hetohet ekzistimi i verbërisë (glamour) dhe iluzioneve. Shumica e njerëzve nuk është e vetëdijshme për prezencën e tyre“. Me shumicën e njerëzve mjafton vetëm të bisedoni e do të konstatoni që kjo është e saktë. Shumica e njerëzve s'është fare e vetëdijshme që jetojnë në verbëri e iluzione.

„Shumë njerëz të mirë sot nuk e kuptojnë këtë; verbëritë e veta i shpallin zot.“ I konsiderojnë zot! Mendojnë se janë të çuditshme. „Gjënë më të mirë që kam është kjo verbëri,“ pa marrë parasysh se për çka është fjala. „ Në iluzionet e veta shikojnë sikur në pasuri të çmuar e të arritur me mund të madh.“

„Iluzioni është mënyrë me ndihmën e së cilës të kuptuarit e kufizuar dhe dituria materiale e interpreton të vërtetën, duke e mbuluar e fshehur prapa reve të trajtave mendore. Me këtë rast, këto trajta mendore bëhen më të njëmendta se e vërteta të cilën e fshehin dhe në bazë të kësaj manipulojnë me njerëzit e thjeshtë.“

„Kemi frikë të ndryshohemi dhe për këtë arsye nuk e shohim domosdoshmërinë për ndryshim.“

Shohim idenë. Për shkak të gjuhës sonë të gabuar, formimit (arsimimit) të gabuar, mosditurisë sonë dhe mangësisë së të kuptuarit (këtë ide) e komentojmë në përputhshmëri me „normën“, me mënyrën akademike, të kuptuarit e (gjithë) pranuar, qoftë ai politik, religjioz apo akademik.

Me fjalë tjera pranojmë STATUS QUO-në. Kjo është kështu sepse kemi frikë të ndryshohemi. I frigohemi ndryshimeve dhe për këtë rasye nuk shohim nevojë për ndryshim. E mbulojmë nevojën për ndryshim, të vërtetën që është rreth nesh, situatën e njëmendtë të botës, dhimbjen, vuajtjen, pasigurinë e botës. Këto na shqetësojnë shumë, tmerrojnë dhe në këtë mënyrë i mbulojmë me iluzion. Çdo pjesëz së jetës e përmbushim me iluzion.

Këtë e bëjmë si grupacion, në partitë politike, sikur qeveritë. Të gjithë kanë mënyrat e veta të veprimit si ta mbulojnë të vërtetën me këtë truk.
Cila është zgjidhja? Si mund të dalim nga kjo?

Berti69
Berti69

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"


411


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Zattoo prej 17.10.12 12:37

A është realiteti thjesht një iluzion?

Qe nga viti 2003, Nick Bostrom, profesor nga Universiteti i Oksfordit, ka paraqitur tezën e vet sipas së cilës ekziston mundësia që ne në fakt jetojmë në një simulim kompjuterik.

Ai atëbotë nuk ka ofruar dëshminë shkencore që do të mbështesnin këtë tezë por tani është shfaqur ekipi i fizikanëve të cilët pohojnë që diçka e tillë është me të vërtetë e mundur. Këtë dëshirojnë ta dëshmojnë me ndihmën e të ashtuquajturit nënshkrim kozmologjik (gjurma) i cili në këtë rast do të shërbente si “pilula e kuqe” e popullarizuar nga filmi legjendar “Matrix”.

Silas Beane dhe ekipi i tij nga Universiteti në Bonn, pohojnë që simulimi i gjithësisë duhet të ketë kufizime dhe deformime të caktuara, të cilat njerëzit brenda simulimit duhen të jenë në gjendje që t’i vërejnë, në formë të kufizimeve dhe deformimeve të llojit të vet të proceseve fizike. Sipas pohimeve të tyre ne këto kufizime dhe deformime do të mund t’i identifikonim sikur do ta krijonim vetë simulimin e gjithësisë. Dhe kjo është pikërisht ajo çka fizikanët po përpiqen të bëjnë tani. Pra çdo simulim do të duhej të lërë gjurmë, të cilat do të mund të vëreheshin.

Për këtë arsye kanë krijuar versionin ultra të zvogëluar të gjithësisë, brenda të cilit, për të zbuluar nënshkrimin e përmendur, simulojnë kromodinamiken kuantike – forcën themelore në natyrë e cila mundëson zhvillimin e forcës nukleare në mes protoneve dhe neutroneve dhe shpjegon ndërveprimin e tyre. Përveç kësaj, me “teorinë e rrjetës shablon” krijojnë vazhdimësi artificiale të kohës dhe hapësirës, e cila u mundëson qasje dhe pamje të re në natyrën themelore të materies, përcjell io9.

Ata konsiderojnë që simulimi i tyre është paraardhës i një versioni shumë më të fuqishëm brenda të cilit një ditë mund të përfshihen molekulat, qelizat, madje edhe njerëzit, por për momentin janë të orientuar në krijimin e modeleve precize të proceseve kozmologjike dhe zbulimin e atyre që mund të paraqesin kufizime për simulimet.


Pyetja nëse jemi me të vërtetë të vetëdijshëm për botën e vërtetë është bërë vazhdimisht nga filozofët.

Një nga artikulimet më të hershme të këtij misteri gjendet në Republikën e Platonit, ku Alegoria e Shpellës tenton të përshkruajë ekzistencën imagjinare që jetohet nga njerëzit që nuk mendojnë.

Platoni, që nga shumë konsiderohet si babai i filozofisë perëndimore, ka sugjeruar që mënyra  e vetme për të arritur tek kuptimi i botës së vërtetë ka qenë studimi i thellë i matematikës dhe gjeometrisë, të cilat do t’u jepnin studentëve një  aluzion për natyrën e vërtetë të botës.

Filozofi francez Rene Descarte, veprat e të cilit shpesh përdoren si hyrje e përgjithshme në metafizikë, ngrit problemin përsëri si eksperiment i mendimit për të çuar lexuesit në pozitën e dyshimit radikal. 

Duke presupozuar demonin malinj i cili mund të na mbajë të bllokuar në botën iluzionare, Descarte u kërkon lexuesve që të lënë anash të gjitha dëshmitë e përvojave të tyre senzorike në kërkim të një premise të caktuar.

Ai del me argumentin e famshëm  'cogito ergo sum', apo ‘Mendoj prandaj ekzistoj’, që e përdorë si bazë të sigurt për të rikonstruktuar një pamje të caktuar të realitetit.

Kritikët e mëvonshëm të punës së tij, sidoqoftë, thonë që vetëm pse ka mendime, nuk ka garanci që me të vërtetë ekziston edhe mendimtari.Besohet që simulimi i fizikës në këtë nivel fondamental është ekuivalent, pak a shumë, me simulimin e funksionimit të vetë universit.

Madje edhe tek operimi në shkallë kaq të vogël, matematika është mjaft e vështirë, dhe pavarësisht përdorimit të superkompjuterëve më të fuqishëm në botë, fizikanët deri tani kanë menaxhuar të simulojnë vetëm rajonet e hapësirës në femto-shkallë.

Në këtë kontest, një femtometër është 10^-15 metra – kjo është pjesa e kuadriliontë e metrit ose 0.000000000001mm.

Sidoqoftë problemi kryesor me simulimet e tilla është që ligjet e fizikes duhet të jenë të super mbivendosura në një rrjet diskret tredimensional, i cili avancon në kohë. Dhe këtu është pika ku vjen në pah testi.

Profesor Beane dhe kolegët e tij thonë që hapësira e rrjetit imponon një limit në energjinë që mund ta kenë grimcat, sepse asgjë që është më e vogël se vetë rrjeti nuk mund të ekzistojë. Kjo do të thotë që nëse universi siç e njohim është në fakt simulim kompjuterik, aty duhet të ketë një ndërprerje në spektrin e grimcave me energji të lartë. Dhe faktikisht ne kemi saktësisht një ndërprerje të tillë në energjinë e rrezeve kozmike, limiti i njohur si ndërprerja Greisen–Zatsepin–Kuzmin (GZK).

Siç shpjegon blogu Physics arXiv, kjo ndërprerje është e studiuar mirë dhe ka ndodhur sepse grimcat me energji të lartë duke ndërvepruar me sfondin kozmik të mikrovalëve humbin energjinë derisa udhëtojnë përgjatë distancave të gjata.

Hulumtuesit kalkulojnë që hapësira e rrjetit imponon karakteristika tjera në spektër, më e rëndësishmja që rrezet kozmike do të preferonin të udhëtojnë përgjatë boshteve të rrjetit. Kjo do të thotë që nuk do të vrojtoheshin njëjtë në të gjitha drejtimet.

Ky do të ishte testi që hulumtuesit janë duke e kërkuar – një tregues që gjithçka nuk është ashtu siç duket me universin. Kjo është po ashtu një matje që mund ta bëjmë tani me nivelin aktual të teknologjisë sonë.

Sidoqoftë, zbulimi nuk është pa telashe. Një problem që e identifikon profesor Beane është që universi i simuluar mund të konstruktohet në një mënyrë tërësisht të ndryshme me atë se si e kanë parafytyruar ata.

Madje-madje, efekti është i matshëm vetëm nëse ndërprerja e rrjetit është e njëjtë si ndërprerja GZK, më e vogël se kaq dhe vrojtimet nuk do të çojnë askund. Zbulimet e profesor Beane dhe të kolegëve të tij janë publikuar në periodikun arXiv të Universitetit Cornell. 
A ka mundësi që jetojmë në simulim virtual

Zattoo
Zattoo

600


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  ijj prej 17.10.12 19:22

kjo eshte teoria me apsurde qe kam degjuar!
ijj
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

41


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Aeshte jeta vetem imagjinate

Mesazh  elektronika prej 17.10.12 21:51

Me 5 shqisa te kufizuara qe disponojme jemi shume te vegjel dhe te pafuqishem per te perceptuar boten deri ne detaje. Mendoj qe te marim per baze kete realitet material ne formen qe ne e perceptojme, qe prekim dhe jetojme, ato te tjerat le ti prekim dhe ti shijojme kur te shkojme, gjithmone nese ekzistojne.
elektronika
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........58


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Equinox prej 17.10.12 22:19

Matrix-i ynë brenda nesh është shoqëria jonë, një sistem aq iluzor saqë na jep ndjenjën e njëjtë të realitetit dhe të lumturisë, edhe pse shumë më pak i suksesshëm në pikën e fundit, në të cilën secili luan një rol duke besuar fuqishëm në rëndësinë dhe dobinë e saj .
Që kur ka filluar matrica të aplikohet me shekuj është se nuk ka nevojë që te monitorohet vazhdimisht.

Ne jemi aq të verbër ndaj këtij realiteti artificial saqë ne vet i "programojmë" fëmijët tanë. Gjithkush duhet të ketë vendin e tij në matricë dhe ne përgatitim fëmijët tanë nga një mosha shumë e re.

Sigurisht, prindërit nuk janë të mjaftueshëm. E gjithë infrastruktura dhe një sistem i "vlerave" janë vëndosur në vend për të parandaluar në maksimum ikjen nga ai: mësimi, morali, koncepti i së mirës dhe së keqes, mediat dhe filmat duke shpjeguar se si të luajnë rolin e tyre në matricë, shoqëri konsumatore, refuzimit i ndonjë të pabinduri, vënja e nderimit të atyre më koperativë, etj.
Kjo është në këtë botë të shpellës (Platoni), kjo botë artificiale ku ne evoluojmë, një botë ku arbitri i lirë është simuluar (Demokracia?).

Nuk është ndonjë çudi që dikush të ju afrohet dhe të ju tregon se:
- Matrica (shoqëria, sistemi i kompanisë) është kudo. Ajo na rrethon, edhe në këtë dhomë. Ju mund të shihni atë kur ju shikoni nga dritarja, ose kur ju jeni duke parë TV.Ju ndjeni praninë e saj kur ju shkoni në punë, kur ju shkoni në kishë, kur ju paguani taksat tuaja. Kjo është bota që është vendosur para syve tuaj për të fshehur të vërtetën.
- Çfarë të vërtete?
- Që ju jeni një rob. Ashtu si të gjithë të tjerët, ju keni lindur në skllavëri, në një burg që ju nuk mund ta prekni as ta ndjeni. Një burg për mendjen (shpirtin) tuaj ...

Mendjet tona, egot tona janë të mbushura me mesazhe çdo ditë që na bëjnë të besojmë, na bindin që ka vetëm një jetë dhe dy alternativa: ju jeni me sistemin dhe ju jeni njerëz të respektuar, ose ju jeni kundër dhe ju jeni anarkistët, parazitë, llumi i shoqërisë ... ju do të jenë mësues, mjekë, muratorët, elektricist, postier ... ju do të martoheni, ju do të bleni një shtëpi të bukur, një makinë, ju do të rregulloni kopshtin tuaj çdo të shtunë, ju do të bëni pazare... dhe ja, ju jeni pjesë e sistemit, ju jeni në matricë.

Matrica është një sistem, ... Kur ju jeni në brendësi, çfarë ju shihni? Biznesmenë, mësuesë, avokatë, zdrukthtarë ... Në ndërkohë, ata janë pjesë e këtij sistemi. Ju duhet të kuptoni: ata nuk mund të jenë të shkyçur.
Disa janë aq amorfë dhe aq të varur nga sistemi saqë ata luftojnë për ta mbrojtur.


Në përfundim, nëse ju keni vendosur për të hapur sytë, historia përfundon këtu, ju zgjoheni nga shtrati juaj dhe ju besoni çdo gjë që ju dëshironi, por të jenë të kujdesshëm sepse ju do të bëheni armiq të shoqërisë, të matricës, në të kundërtën, ju qëndroni në Botën e Çudirave.

Ndoshta është më e sigurt për të qëndruar atje. Por çfarë dëshironi? Të jetoni artificialisht, të keni një jetë të rreme, të jeni skllevër të mashtrimit të disa të njerëzve që janë të gatshëm për të kontrolluar botën, apo të jeni të lirë, të keni një jetë të vërtetë, më qartë: të dilni nga matrica?
Equinox
Equinox

207


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është jeta vetëm imagjinatë ? Empty Re: A është jeta vetëm imagjinatë ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi