EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fenomeni Deja Vu, dhe një përgjigje më shumë...

Shko poshtë

Fenomeni Deja Vu, dhe një përgjigje më shumë... Empty Fenomeni Deja Vu, dhe një përgjigje më shumë...

Mesazh  Donald D'ARANEO 15.10.16 20:23

Deja Vu, është fjalë në gjuhën frenge dhe do të thotë "Tashmë e parë". Ky është një fenomen i të pasurës së një ndjenje se një ngjarje apo një përvojë që po përjetohet aktualisht është përjetuar në të kaluarën, edhe pse ndoshta ajo nuk ka ndodhur asnjëherë. Kjo është një dukuri e zakonshme në përvojën e ndijimeve te njeriut, në lidhje me të cilën, shkenca nuk ka arritur të japë dot shumë përgjigje.
Gjithësesi, profesori skocez Akira O.Connor mendon që ky fenomen është vetëm një kontrollim i fakteve nga truri ynë. Për të dëshmuar këtë teori, Dr. O’Connor udhëhoqi një seri eksperimentesh që përfshinin vënien artificiale të “Déjà vu-së”.
Metoda përdorej duke ju treguar pjesëmarrësve një numër fjalësh të lidhura nga një koncept i harruar. Menjëherë pasi u thuheshin fjalët pjesëmarrësve të hulumtimit, hulumtuesit i pyesnin ata nëse kishin dëgjuar një fjalë me ‘s’ në të dhe përgjigja ishte negative.
Sidoqoftë më vonë kur u bëhej pyetja e njëjtë, pjesëmarrësit më së shumti thanë ‘gjumë’ (sleep). Ata filluan të mendojnë se ata e kishin dëgjuar këtë fjalë sepse ishte sekuencë e përafërt logjike.
Truri i pjesëmarrësve interpretonte kujtimet e tyre, duke i bërë të ndjejnë çaste të “Déjà vu-së” menjëherë pas kësaj.
“Déjà vu” është fenomeni që na duket se gjërat që po i përjetojmë apo shohim i kemi përjetuar apo parë edhe më parë...
Fenomeni Deja Vu, dhe një përgjigje më shumë... Brain-2
Donald D'ARANEO
Donald D'ARANEO

32


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi