EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Efekti Mandela

Shko poshtë

Efekti Mandela Empty Efekti Mandela

Mesazh  Ledidaci prej 16.02.20 22:06

Efekti Mandela u percaktua si fenomen ne vitin 2009 ku mori emrin prej ish presidentit te Afrikes se Jugut Nelson Mandela qe u nda nga jeta ne vitin 2013. Fiona Broome nje shkrimtare pohonte ne faqen e saj te internetit se ne kujtesen e saj Nelson Mandela kishte vdekur ne burg ne vitin 1980 teksa kryente denimin. Kete fenomen te memorieve false mbi ngjarje te shkuara ajo donte ta prezantonte ne faqen e saj dhe vuri re se mjaft persona ishin ne te njejtin mendim me te. Pas krijimit te konceptit te efektit Mandela , termi eshte perdorur gjeresisht edhe ne filma edhe ne mjaft shkrime ku prezantohen raste konkrete te efektit. Dy kampe jane krijuar ne lidhje me opinioni mbi kete efekt. Kampi i pare eshte ai qe pretendon se eshte thjeshte nje ngerc psikologjik i lidhur me kujtesen e rreme te trurit ndersa kampi tjeter mendon se ky efekt eshte nje prove e ezistences se universeve paralele qe bashkeveprojne apo nderthuren me universin tone. Pra sipas kampit te dyte, nese i referohemi rastit te kujteses mbi vdekjen e Nelson Mandeles , ajo do te nenkuptonte se personi qe ka a te kujtim ka jetuar per disa momente kohore ne nje univers paralel ku Nelson Mandela ka vdekur ne burg. Kujtojme se sipas mekanikes kuantike cdo gje e pamundur ka nje probabilitet te fundem ndodhjeje.

A lidhet efekti Mandela me manipulimin e masave ? Dhe nese do te ishte pjese e mjeteve do te ishte nje mjet mjaft i fuqishem pasi efekti Mandela eshte esencialisht nje manipulim i memories. Aftesia per te manipuluar memorien krijon fuqi te palimituara politike, ekonomike dhe kulturore. A mendoni se ka perfitues nga manipulimi i memories se njerezve dhe a mund te manipuloht memoria e njerezve ?
Ledidaci
Ledidaci

Mendja sheh ate qe do

14


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi