EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kryqi dhe simboli Chi-rho

Shko poshtë

Kryqi dhe simboli Chi-rho Empty Kryqi dhe simboli Chi-rho

Mesazh  F786 prej 28.08.17 9:45

Kryqi tashmë është simboli kryesor i krishterimit dhe sigurisht që simbolizon vdekjen e Jezu Krishtit. Megjithatë, kohë më parë, kryqi kishte kuptim të ndryshëm si simbol dhe nuk ishte ende një simbol primar i krishterimit.

Shumë kohë më parë, si një simbol, nuk ishte shumë popullor, ishte e rrallë. Sundimtari me origjinë greko-ilire, i cili ishte sundimtar i Perandorisë Romake, Konstandini i Madh, e adoptoi krishterimin si një fe në perandorinë e tij, dhe përdori monogramën "Chi-rho" si simbol i flamurit të tij, i cili ishte shumë i zakonshëm asokohe.

Chi-Rho ishte një monogram me dy shkronjat e para të emrit 'Khristos' (Krishtit) grek. Pastaj, më vonë, kryqi u bë një simbol kryesor i krishterimit. Ky simbol, Chi-rho, ishte gjithashtu një nga format më të hershme të kristogramës, si një simbol i formuar nga shkronjat "x" dhe "p" të fjalës greke ΧΡΙΣΤΟΣ ( CHI-RHO ➡️ ☧ )
F786
F786

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kryqi dhe simboli Chi-rho Empty Re: Kryqi dhe simboli Chi-rho

Mesazh  syri i art prej 28.08.17 16:58

Kryqi simbolizon dy rruget drejt ndriqimit..jogen dhe tantren apo kercimin kuantik qe njofim sod...!
syri i art
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kryqi dhe simboli Chi-rho Empty Kryqi dhe simboli Chi-Rho

Mesazh  F786 prej 26.09.17 14:12

Kryqi dhe simboli Chi-rho 31560692
~ Simboli "chi-rho" në kishat shqiptare

Kryqi dhe simboli Chi-rho 774px-Simple_Labarum2.svg
F786
F786

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kryqi dhe simboli Chi-rho Empty Re: Kryqi dhe simboli Chi-rho

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi