EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pllakat e Smeraldta te Thot

Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  The Punisher prej 30.12.15 22:15

Cfare mendoni per keto pllaka ,jane te verteta apo eshte thjesht nje histori e sajuar ?

The Punisher
The Punisher

44


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  The Punisher prej 30.12.15 22:41

Një nga personazhet më të rëndësishme në mitologjinë e alkimisë është Hermes Trismegistus (Hermes tri herë-Madhi). Emri i kësaj figure rrjedh nga perëndia egjiptiane e diturisë, Thoth dhe homologu i tij grek Hermes. Hermetica, e cila është e thënë të jetë shkruar nga Hermes Trismegistus, në përgjithësi konsiderohet si bazë e filozofisë  alkimike perendimore dhe praktike. Përveç kësaj, Hermes Trismegistus besohet gjithashtu të jetë autor i Pllakes te Smeraldit
Pllaka e Smeraldit është e thënë të jetë një tabletë prej guri smerald ose të gjelbër gdhendur me sekretet e universit. Burimi origjinal i Pllakes te Smeraldit është i paqartë, prandaj ajo është e rrethuar nga legjendat. Legjenda më e zakonshme pretendon se tableti u gjet në një varr nënshtruan nën statujën e Hermes në Tyana,e mberthyer në duart e kufomës së vetë Hermes Trismegistus. Një legjendë tregon se ai ishte biri i tretë i Adamit dhe Evës, Seth, i cili fillimisht e ka shkruar atë. Të tjerë besonin se pllaka u mbajt një herë në Arkën e Besëlidhjes. Disa madje thonë se burimi origjinal i Pllakes se Smeraldit është askund tjetër vecse në qytetin legjendar të Atlantis.
The Punisher
The Punisher

44


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Pansophia prej 31.12.15 13:35

A e ke lexuar librin?
avatar
Pansophia

90


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  The Punisher prej 04.01.16 0:26

spectrum shkruajti:A e ke lexuar librin?
Librin e kam lexuar ne shqip .eshte pak a shume nje triller nje peralle apo nje mit ,ai qe e ka perkthyer ne anglisht eshte mason dhe askush nuk ka asnje burim origjinal te tabletes ,dhe ne cfare gjuhe ajo ka qene ,ne boten ku ne jetojme dihet shume mire se edhe latinishtja eshte gjuhe e veshtire per tu perkthyer edhe jo me nje gjuhe e humbur edhe e panjohur si ka mundesi qe perkthyesi e ka perkthyer ne kohe kaq te shpejte ne anglisht ,gjithmone nese pllaka ekziston vertet sepse sa me shume informacjon kerkoj me rezulton se e gjitha eshte trillim per te terhequr vemendjen e njeriut
The Punisher
The Punisher

44


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Pansophia prej 04.01.16 1:02

OK. lexoje perseri. Atij fillon ia kupton vleren nga Hera e 3 te e leximit. Nese e lexon vetem 1 here si nje liber artistik, eshte me mire qe mandej ta harrosh ate.
avatar
Pansophia

90


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  The Punisher prej 04.01.16 2:23

spectrum shkruajti:OK. lexoje perseri. Atij fillon ia kupton vleren nga Hera e 3 te e leximit. Nese e lexon vetem 1 here si nje liber artistik, eshte me mire qe mandej ta harrosh ate.

THOT cilesohet nga Satanistet si nje nga Demonet me pushtet te madh
The Punisher
The Punisher

44


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Pansophia prej 04.01.16 2:36

The Punisher shkruajti:
spectrum shkruajti:OK. lexoje perseri. Atij fillon ia kupton vleren nga Hera e 3 te e leximit. Nese e lexon vetem 1 here si nje liber artistik, eshte me mire qe mandej ta harrosh ate.

THOT cilesohet nga Satanistet si nje nga Demonet me pushtet te madh
hahahaha do ishte me mire te mos merresh me ta e t'i lësh ne erresiren e tyre. U ka mbetur dhe pakez per te lare hesapet me Djallin. Por do shtoja: mendo te kunderten e asaj qe thone ata dhe je ok .
avatar
Pansophia

90


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  beginning prej 08.05.17 12:43

Ku mund ta gjej kte liber dmth kush e ka perkthyer ktu tek ne .?
avatar
beginning

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Muneer prej 09.05.17 14:29

blertahusaj1 shkruajti:Ku mund ta gjej kte liber dmth kush e ka perkthyer ktu tek ne .?
http://www.explorerunivers.com/t5292-pllakat-e-smeraldta Perkthimi i Lille Venn
Muneer
Muneer

سلام موعد المغرب

61


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  beginning prej 11.05.17 17:42

Muneer shkruajti:
blertahusaj1 shkruajti:Ku mund ta gjej kte liber dmth kush e ka perkthyer ktu tek ne .?
http://www.explorerunivers.com/t5292-pllakat-e-smeraldta Perkthimi i Lille Venn

Flm,sapo mbarova leximin
avatar
beginning

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  beginning prej 11.05.17 18:07

3 gjera me ben pershtypje
1.Ndjesia qe me dha leximi ishte si dicka që tashmë e dija ( sikur isha në shpi) nuk me habiti asgje qe ishte shkruare aty
2.Të dy thot,jezus krishti kanë deklaruar per te shpetuare token nga qeniet jasht tokesore ,cili do te vij apo jezu krishti ka qen duke percielle fjalet e thotit ( pasi liber thuhej qe jezu krishti kishte hyr ne dyer e piramides qe te cojn te odat e amentit )
3.Pas lexim te dyt kuptova qe thoti nuk fliste aspak per dashurine qe esh nje nga gjerat kryesore madje mu duk njeri pa denja shum ftohte vtm kercenime ,urdherote dhe pastaj thoshte qe mos ij medjemadh nderkoh ai nuk shpreh asnje fjale per dashurin ,jezusi ,muhamedi ,buda kan qen njerez shum te dashur qe percillnin shum drite ,lumturi tek njerzit ndersa thoti nuk percjell shum e cuditcme .
Pllakat jan gjeture 1925 nga doreal,ai kishte arritur te kalonte tek dhomat dhe kishte marre urdher qe ti gjente dhe ti risillte pllakat tek piramidat ,aty ai kishte kerkuar qe ti pershtaste shkrimet ne nje gjuh te pershtashme per njerzimin kjo esh arsyja pse pllakat jan perkthyer ne gjith gjuhet ne nje liber por mungojn 2 pllaka pasi nuk ishte lejuare nga zotat
Kerkojeni driten brenda vetes
avatar
beginning

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Muneer prej 11.05.17 20:02

kur supozohet ti kete shkruar thoti ato jezusi nuk ka pas eksistuar, as muhamedi.. asnje nga keto te sotshmit
Muneer
Muneer

سلام موعد المغرب

61


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  beginning prej 12.05.17 10:15

Muneer shkruajti:kur supozohet ti kete shkruar thoti ato jezusi nuk ka pas eksistuar, as muhamedi.. asnje nga keto te sotshmit
Pikerisht esh e cuditcme qe te dy nuk jan takuare dhe kane shprehur te njten gje ( thoti esh akoma ne toke nese e ke lexuare librin ai esh poshte duke vezhguare kshu jezu krishti mund te je takuar me te jo ne kte dimensione )
avatar
beginning

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Pansophia prej 20.05.17 19:21

blertahusaj1 shkruajti:3 gjera me ben pershtypje
1.Ndjesia qe me dha leximi ishte si dicka që tashmë e dija ( sikur isha në shpi) nuk me habiti asgje qe ishte shkruare aty
2.Të dy thot,jezus krishti kanë  deklaruar per te shpetuare token nga qeniet jasht tokesore ,cili do te vij apo jezu krishti ka qen duke percielle fjalet e thotit ( pasi liber thuhej qe jezu krishti kishte hyr ne dyer e piramides qe te cojn te odat e  amentit )
3.Pas lexim te dyt kuptova qe thoti nuk fliste aspak per dashurine qe esh nje nga gjerat kryesore madje mu duk njeri pa denja shum ftohte vtm kercenime ,urdherote dhe pastaj thoshte qe mos ij medjemadh nderkoh ai nuk shpreh asnje fjale per dashurin ,jezusi ,muhamedi ,buda kan qen njerez shum te dashur qe percillnin shum drite ,lumturi tek njerzit ndersa thoti nuk percjell shum e cuditcme .
Pllakat jan gjeture 1925 nga doreal,ai kishte arritur te kalonte tek dhomat dhe kishte marre urdher qe ti gjente dhe ti risillte pllakat tek piramidat ,aty ai kishte kerkuar qe ti pershtaste shkrimet ne nje gjuh te pershtashme per njerzimin kjo esh arsyja pse pllakat jan perkthyer ne gjith gjuhet  ne nje liber por mungojn 2 pllaka pasi  nuk ishte lejuare nga zotat
Kerkojeni driten  brenda vetes
-Thothin nuk mund ta shohesh si njeri, por si Zot, ashtu sic eshte ai vertet. Ndaj ai nuk flet si njeri, perderisa nk eshte. Ai nk i drejtohet kujtdo. Pllakat kane nje vecanti qe duhen lexuar vazhdimisht, sepse cdo here ti merr nje kuptim te ri prej tyre, cdo here zbulon dicka te re qe heren paraardhese cuditerisht nk e kishe vene re apo nk e kishe kuptuar.
Nuk mund ta krahasosh Thothin me Jezusin, Budan apo Muhamedin. 2 te fundit jane njerez, kurse Jezusi eshte shpirt-spirit.

Ke kuptuar jashtezakonisht pak nga pllakat. Mendoj se duhet te lexosh apo te kuptosh te tjera gjera fillimisht para se te kalosh tek ky material, qe te mos e keqinterpretosh.
avatar
Pansophia

90


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  beginning prej 21.05.17 0:40

Omnipresent13 shkruajti:
blertahusaj1 shkruajti:3 gjera me ben pershtypje
1.Ndjesia qe me dha leximi ishte si dicka që tashmë e dija ( sikur isha në shpi) nuk me habiti asgje qe ishte shkruare aty
2.Të dy thot,jezus krishti kanë  deklaruar per te shpetuare token nga qeniet jasht tokesore ,cili do te vij apo jezu krishti ka qen duke percielle fjalet e thotit ( pasi liber thuhej qe jezu krishti kishte hyr ne dyer e piramides qe te cojn te odat e  amentit )
3.Pas lexim te dyt kuptova qe thoti nuk fliste aspak per dashurine qe esh nje nga gjerat kryesore madje mu duk njeri pa denja shum ftohte vtm kercenime ,urdherote dhe pastaj thoshte qe mos ij medjemadh nderkoh ai nuk shpreh asnje fjale per dashurin ,jezusi ,muhamedi ,buda kan qen njerez shum te dashur qe percillnin shum drite ,lumturi tek njerzit ndersa thoti nuk percjell shum e cuditcme .
Pllakat jan gjeture 1925 nga doreal,ai kishte arritur te kalonte tek dhomat dhe kishte marre urdher qe ti gjente dhe ti risillte pllakat tek piramidat ,aty ai kishte kerkuar qe ti pershtaste shkrimet ne nje gjuh te pershtashme per njerzimin kjo esh arsyja pse pllakat jan perkthyer ne gjith gjuhet  ne nje liber por mungojn 2 pllaka pasi  nuk ishte lejuare nga zotat
Kerkojeni driten  brenda vetes
-Thothin nuk mund ta shohesh si njeri, por si Zot, ashtu sic eshte ai vertet. Ndaj ai nuk flet si njeri, perderisa nk eshte. Ai nk i drejtohet kujtdo. Pllakat kane nje vecanti qe duhen lexuar vazhdimisht, sepse cdo here ti merr nje kuptim te ri prej tyre, cdo here zbulon dicka te re qe heren paraardhese cuditerisht nk e kishe vene re apo nk e kishe kuptuar.
Nuk mund ta krahasosh Thothin me Jezusin, Budan apo Muhamedin. 2 te fundit jane njerez, kurse Jezusi eshte shpirt-spirit.

Ke kuptuar jashtezakonisht pak nga pllakat. Mendoj se duhet te lexosh apo te kuptosh te tjera gjera fillimisht para se te kalosh tek ky material, qe te mos e keqinterpretosh.

E di qe Thoti nuk esh njeri thjesht pershtata per masen pyetjet qe mu duken cuditcme ( pyetje idjote tashi qe rimendoj)
nuk krahasova por mu duk cuditcme qe ka then qe do kthehen qe te 2 ,por ke te drejt nuk duhej ta lexoja ( por kureshtja per te mesuare me shum) ngarkova veten me gjera qe "mendja ime" sdo kuptoi per momentin ,ne nje ardhme kismet mund te arrije atje ne thelb te asaj cka thoti ka shprehur ( pllakat sjan per njerrzit e nivelit te ulet si une por per ata qe kan arritur nivelet dhe jan gati per te hapur dyert e pertejmes)une jam "askushi" per momentin kshu dhe interpretimet e mija jan 0 ,flm prej teje qe more mundimin te kthesh prgj shpresoi mos kem then idjotsira tjerat.
avatar
beginning

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Burimi i informatave na bene te mendohemi per vertetesine e Tabelave te Emeraldit

Mesazh  burdo65 prej 03.06.17 12:15

Nese bazohemi ne gjurmet e perkthimeve (nga perkthyes te ndryshem)te Tabelave te Emeralda ne Internet, fiton nje pershtypje se me te vertet
ato tabela egzistojne, mirepo nese i marrim dhe i krahasojme perkthimet vrehet se brenda tyre nuk eshte bere vetem perkthim por edhe interpretim
nga perkthyesit ku verehet qartazi ndikimi tek perkthyesit religjioni i tyre.
Nga perkthimet vrehen edhe deklarata kontraverse, stilizime dhe hiperbolizime te cilat me bejne te dyshoj se pari ne perkthime e gjithashtu edhe ne
vertetesin e Tabelave.
Nuk eshte nje literature te cilen duhet lexuar shume here per ta kuptuar.https://en.wikipedia.org/wiki/Emerald_Tablet
burdo65
burdo65

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  fire prej 11.09.17 15:24

Omnipresent13 shkruajti:OK. lexoje perseri. Atij fillon ia kupton vleren nga Hera e 3 te e leximit. Nese e lexon vetem 1 here si nje liber artistik, eshte me mire qe mandej ta harrosh ate.
Hera e 8 qe po e lexoj. E kam njoh kete liber qe ne 2010. Eshte shume lemsh si organizim e kan perkthy keq.
fire
fire

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Pansophia prej 11.09.17 18:54

fire shkruajti:
Omnipresent13 shkruajti:OK. lexoje perseri. Atij fillon ia kupton vleren nga Hera e 3 te e leximit. Nese e lexon vetem 1 here si nje liber artistik, eshte me mire qe mandej ta harrosh ate.
Hera e 8 qe po e lexoj. E kam njoh kete liber qe ne 2010. Eshte shume lemsh si organizim e kan perkthy keq.
Nese nuk e kupton shqip, lexoje ne nje gjuhe tjeter. Por nuk mendoj se prob qendron tek perkthimi, por te te kuptuarit.
avatar
Pansophia

90


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty 1vit me vone

Mesazh  Vizitor prej 25.02.18 17:56

beginning shkruajti:3 gjera me ben pershtypje
1.Ndjesia qe me dha leximi ishte si dicka që tashmë e dija ( sikur isha në shpi) nuk me habiti asgje qe ishte shkruare aty
2.Të dy thot,jezus krishti kanë  deklaruar per te shpetuare token nga qeniet jasht tokesore ,cili do te vij apo jezu krishti ka qen duke percielle fjalet e thotit ( pasi liber thuhej qe jezu krishti kishte hyr ne dyer e piramides qe te cojn te odat e  amentit )
3.Pas lexim te dyt kuptova qe thoti nuk fliste aspak per dashurine qe esh nje nga gjerat kryesore madje mu duk njeri pa denja shum ftohte vtm kercenime ,urdherote dhe pastaj thoshte qe mos ij medjemadh nderkoh ai nuk shpreh asnje fjale per dashurin ,jezusi ,muhamedi ,buda kan qen njerez shum te dashur qe percillnin shum drite ,lumturi tek njerzit ndersa thoti nuk percjell shum e cuditcme .
Pllakat jan gjeture 1925 nga doreal,ai kishte arritur te kalonte tek dhomat dhe kishte marre urdher qe ti gjente dhe ti risillte pllakat tek piramidat ,aty ai kishte kerkuar qe ti pershtaste shkrimet ne nje gjuh te pershtashme per njerzimin kjo esh arsyja pse pllakat jan perkthyer ne gjith gjuhet  ne nje liber por mungojn 2 pllaka pasi  nuk ishte lejuare nga zotat
Kerkojeni driten  brenda vetes


Ahah edhe pse ne kulmin e 'injorances'sime para 1 viti mora mundimin te molloisa ca gjera,verteta esh qe libri nuk ka per tu kuptuare kurre nga mendja njerezore,as nese ti nuk ke njohur fuqin e "Jemi gjith Zot" fuqin e qenurit perezent vtm ne kohen tashme sepse ardhjmja,shkuara nuk ekziston,kur te arrish te kuptosh qe keqja e mira nuk ekzistojn por jan vtm energji femerore-mashkullore,ka entinitete me frekuenca te ula dhe larta ( jo pozitive negative)dhe mbi te gjitha kuptosh esh thjesht loj ,eksperience atehere do arrish ti marresh me te miren pllakave.Lexojeni librin pa mendje .Vtm 1 pike kam qen diku e sakt :Dashuria esh celsi qe hap dyert e gjithave dhe ate thoti e ka prekur vtm me pohimin 'zemrat e njeriut ishin te mbylluara' por pa shtjelluare qe ajo eshte vtmja gje qe pengon planetin tone te qendroi ne frekuenca kaq te ulta.Sa me shum njerez ta hapin chakren e zemres aq me shum kapen frekuencat e larta .
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty @ Crystal92

Mesazh  bojko prej 18.03.18 22:33

Ma spjego pak kete teorine tende pasi qe koheve te fundit ne ka rene disa heren ne vesh dhe nuk e kam aspak te qarte, si mund te mos eksistoje e mira dhe e keqja, dashuria dhe urrejtja, atehere nuk eksistojkan as engjujt apo energjite e larta siq i quan ti ( te cilet na mbrojne dhe udhezojne) si dhe as djajte energjite e ulet ( te cilet na hutojne dhe mundohen te na shkaterojne) ?

Di mund ta hapim chakren e zemres apo a ka ndonje metode oer hapjen e te gjitha chakrave ?
bojko
bojko

"Janë dy lloje të historisë:. Historia zyrtare, ajo e gënjeshtrave, ajo që na mësojnë në shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia të fshehtë, në të cilën janë shkaqet e vërteta të ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Vizitor prej 19.03.18 11:46

bojko shkruajti:Ma spjego pak kete teorine tende pasi qe koheve te fundit ne ka rene disa heren ne vesh dhe nuk e kam aspak te qarte, si mund te mos eksistoje e mira dhe e keqja, dashuria dhe urrejtja, atehere nuk eksistojkan as engjujt apo energjite e larta siq i quan ti ( te cilet na mbrojne dhe udhezojne) si dhe as djajte energjite e ulet ( te cilet na hutojne dhe mundohen te na shkaterojne) ?

Di mund ta hapim chakren e zemres apo a ka ndonje metode oer hapjen e te gjitha chakrave ?
Nuk e di kendveshtrimin tende se cfare esh e 'keqe dhe cfare eshte e 'mire, (fakti qe dikush te sulmon ty nuk e ben ate negativ apo njeri shum i keq ne eksperiencen time kur nje nga kto reptianet e famshem nderhyri ne habitatin tim kuptova qe ai ishte aq i humbur ,kur ju drejtova atij duke i kerkuar 'falje sepse kujtova mos kisha donje karma te vjeter ai u struk ne qoshjen e dhomes sime si nje femij 2 vjec ,edhe me nje tjter kur ju drejtova u mblodh si nje femij 2 vjec kshu mund ti themi atij nje enitet negativ jo sepse fush pamja e tij esh aq e vogel dhe nen ate qe te veproi ne ate menyre kshu nuk kemi pse i themi gjera pozitive apo negative por entitet me frekuenca te ulta dhe entitet me frekunece te larte ) entitet i jan ven kto perkufizime njerezore si (engjej djaj guides ) por vertet entitet nuk perkufizohet me kto ,sepse nese ti ne kte jet qe je tashi ke rol pozitiv ne shoqeri kjo nuk do te thot qe ti je engjell,sepse nese ti rikthehesh jeteve te tjera do kuptosh qe ti ke qen dhe djall' roli negativ,dhe rol neutral (ste ka interesuar fare cfare behet )rol pozitiv (si ndihmes,sheruesh energjis)Ceshtja esh se ti nuk e ke kuptuare kush je ti ne te vertet,nuk ke kuptuare qe nuk ka une dhe universi apo une jam me mire se dikush tjeter por esh UNE UNIVERSI ,UNE TI AJO JEMI 1.Chakra zemres hapet kur ti nuk degjon mendjen por e kten mendimin negativ ne mendim pozitiv,kur i fal njerezve dhe i sheh atyre vtm ane pozitive jan shum gjera qe e cojn zemren peshe .
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  bojko prej 19.03.18 11:58

Flm per pergjegje..mirepo ka raste kur dikush te sulmon sepse ta ka inati dhe nuk ke qka ti besh thjesh i mer pasojat e sulmit pamvaresisht se sa me te mire e lut ti qe te ndaloj

Ne kendveshtrim tjeter shume gjera te keqija dhe te dhimbshme qe ndodhin njerezve si mund te jete qe ato veprime te jene te njejta me veprime te mira ?

Puna e chakrave eshte sgume interesante, kam vibrime te larta nganjehere te cilat nuk i kuptoj dhe po punoj ne at drejtim

Me te mira

bojko
bojko

"Janë dy lloje të historisë:. Historia zyrtare, ajo e gënjeshtrave, ajo që na mësojnë në shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia të fshehtë, në të cilën janë shkaqet e vërteta të ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Vizitor prej 19.03.18 12:32

bojko shkruajti:Flm per pergjegje..mirepo ka raste kur dikush te sulmon sepse ta ka inati dhe nuk ke qka ti besh thjesh i mer pasojat e sulmit pamvaresisht se sa me te mire e lut ti qe te ndaloj

Ne kendveshtrim tjeter shume gjera te keqija dhe te dhimbshme qe ndodhin njerezve si mund te jete qe ato veprime te jene te njejta me veprime te mira ?

Puna e chakrave eshte sgume interesante, kam vibrime te larta nganjehere te cilat nuk i kuptoj dhe po punoj ne at drejtim

Me te mira

Kendveshtrim tjter :por sikur ai ti ket 'merituare ato sjellje,por sikur ai ti ket projektuare vet kto sulme qe te esperimetoi kto ndodhi,por sikur karma,por sikir ti ta kthesh kendveshtrimin tende dhe mos i shikosh gjera pozitive negative dhe kuptosh qe te gjitha jan projektuare nga ty vet perpara se te hysh ktu ne planetin toke .Keshilla ime me mkre per ty esh lere mendjen e hapur pakufizime ,dhe do kuptosh shum gjera,sigurisht e thash kendveshtrimi im mund mos perputhet me kendveshtrimin tende .Me te miret per ty .Faleminderit
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  bojko prej 19.03.18 12:47

Po me pelqen ky diskutim me ty

shembull : dhunimet , vrasjet sadistete pakuptimta, vetevrasjet nga skamja siq ndodhin shpesh ne trojet tona, vuajtjet deri ne vdekje te femijeve dhe grave neper bote gjate luftrave apo situatave tjera, kur i sheh njeriu normal keto gjera thjeshte e kalon nje kohe ne dhimbje shpirterore pasi qe ka gjera te paperballueshme.

Jam mendjehapur dhe dua te mesoj te gjitha gjerat nder te tjera edhe bazen e perkufizimeve te tua per te miren dhe te keqen

Me te mira
bojko
bojko

"Janë dy lloje të historisë:. Historia zyrtare, ajo e gënjeshtrave, ajo që na mësojnë në shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia të fshehtë, në të cilën janë shkaqet e vërteta të ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pllakat e Smeraldta te Thot Empty Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi