EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Coco Chanel, agjente e shërbimeve inteligjente të Hitlerit

Shko poshtë

Coco Chanel, agjente e shërbimeve inteligjente të Hitlerit Empty Coco Chanel, agjente e shërbimeve inteligjente të Hitlerit

Mesazh  Luli prej 03.12.14 1:27

Coco Chanel, agjente e shërbimeve inteligjente të Hitlerit 03044F890000044D-2857133-image-11_1417510626344

Hulumtuesit francezë pretendojnë se kanë gjetur dëshmi të pakundërshtueshme se Coco Chanel, ka punuar si spiune për nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Përmes një dokumentari, i cili është transmetuar në kanalin francez “France 3” mbrëmjen e djeshme, thuhet se janë zbuluar prova të pastra se ikona e modës, ishte anëtare e agjensisë sekrete të inteligjencës ushtarake të Adolf Hitlerit.

Dokumentari gjithashtu ngriti pyetje rreth rolit të luajtur nga të famshëm të tjerë francezë gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke përfshirë edhe këngëtarë si Edith Piaf dhe Maurice Chevalier dhe dramaturgu Sacha Guitry.
Dokumentari i titulluar “ Hija e një dyshimi” kundërshton pretendimet zyrtare të qeverisë franceze se figurat më të shquara të kohës iu bashkuan lëvizjes së rezistencës ose thjesht i bojkotuan nazistët.

Por këto pretendime janë konsideruar si të paligjshme nga historianët francez, hija e dyshimit është injoruar edhe nga rrjetet më të mëdha mediatike në Francë.

Sipas dokumentarit të transmetuar të hënën, përfshirja e ikonës së modës Chanel me nazistët filloi rreth kohës së rënies së ushtrisë franceze në vitin 1940. Ajo u kthye në Paris menjëherë pas kësaj ngjarjeje dhe u vendos në hotelin Ritz, i cili u kthye në selinë franceze të aviatorëve militarë gjermanë të “Luftwaffe” në atë kohë.

Coco Chanel, agjente e shërbimeve inteligjente të Hitlerit 0000BDCC00000CB2-2857133-image-9_1417510600815Coco Chanel, agjente e shërbimeve inteligjente të Hitlerit 0B4D2E85000005DC-2857133-image-4_1417510327638

Coco Chanel filloi shumë shpejt një marrëdhënie me një oficer të lartë të Gestapos, i njohur me emrin Baron Hans Gunther von Dincklage dhe u bë së tepërmi e njohur në rrethet e larta naziste. Chanel thuhet se u dërgua në vitin 1943 në Madrid për të shfrytëzuar njohjen e saj me Winston Churchill, për të arritur një armëpushim nga ushtarët britanikë të stacionuar atje.

Churchill sigurisht që e injoroi propozimin dhe që historiani Henry Gidel e komenton: “Chanel shfaqi një megalomani të pabesueshme dhe naivitet, duke menduar se ajo kishte fuqi të ndryshonte mendjen e Churchill”.

Dokumentat e zbuluara së fundmi tregojnë se ndërsa punonte për nazistët, Chanel njihej me emrin e koduar ‘Westminster’, një nofkë që i referohej lidhjes së saj me Dukën e Westminster në 1920.

Numri “Abwehr” i Coco Chanel ishte F-7124 sipas procesverbaleve naziste, të cilat janë mbajtur sekret në arkivat e Ministrisë Franceze të Mbrojtjes, gjatë shtatë dekadave të fundit.

Përgatiti: J.H
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi