EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Deportimi Modern Serb (1945) 2014

Shko poshtë

Deportimi Modern Serb (1945) 2014 Empty Deportimi Modern Serb (1945) 2014

Mesazh  exxtreme prej 24.11.14 1:02

Shpërngulja e detyruar e shqiptarëve nga Kosova, ka filluar në luftën e parë ballkanike në tetor të 1912,kjo shperngulje po vazhdon edhe sot 2014,vetem se ne nje forme tjeter duke perdorur Zagaret e tyre te rahatuar neper institucionet e Kosoves qe nga pas-lufta,duke perdorur metodat me te egra te njohura deri me sot.

Sipas dokumenteve të diplomacisë serbe 281.747 njerëz janë dëbuar deri në gusht të vitit 1914, duke mos llogaritur fëmijët deri në moshën gjashtë vjeçare.Familjet shqiptare janë nga hapësirat e sapo-pushtuara të deportuara përmes Greqisë për në Turqi. Për popullimin me myslimanë nga shtetet ballkanike ishte përcaktuar hapësira e quajtur Anadoll, a për shqiptarët e Halep dhe Bagdad, në Siri dhe Irak.[3] Në pronat e shqiptarëve të dëbuar, qeveria serbe ka vendosur mbi 20.000 familje serbe, ndërsa qevera e Malit të Zi ka planifikuar t'i vendos 5.000 familje në Dukagjin.

Si pasoja të pastrimit etnik afatgjatë dhe kolonizimit të hapësirave shqiptare, ka ardhur deri te ndryshimeve të rëndësishme në strukturën etnike të popullatës. Gjithashtu, për shkak të zbatimit të masave të dhunës në raport të grupeve etnike janë bërë shumë të tensionuara, veçanërisht ndërmjet vendaseve dhe kolonialistëve serb, që ka pas pasoja në thellimin e konfliktit shqiptaro-serb.

-Sot,po shohim nje tjeter spastrim tjeter te organizuar mjaft mire,.
-Politikat qeveritare po bejne popullin te pashprese perball varferise se thell dhe pamunsise per te jetuar ne menyren te cilen e meritojne.
-Asgje nuk me ndalon te mendoje se kjo gjendje eshte orkestrim i Serbeve e qe luhet mjaft mire nga Prishtina Zyrtare,ngase i gjithe lidershipi i Kosoves kane nje te kaluar te erret pa dallim..........

exxtreme
exxtreme

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi