EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mesazhet e koduara ne skulpturen e selise se C.I.A - as

Shko poshtë

Mesazhet e koduara ne skulpturen e selise se C.I.A - as Empty Mesazhet e koduara ne skulpturen e selise se C.I.A - as

Mesazh  Luli prej 03.10.14 16:17

Për më shumë se 15 vjet, amatore dhe profesioniste,kanë qenë të habitur nga kodifikimi i skulpturës në selinë e CIA-s në Langley,

Skulptura përmban një pllake bakri dhe ne te jane shkruar kater mesazhe te koduara gjatë pasazheve.

Mesazhet e koduara ne skulpturen e selise se C.I.A - as Cia

Pasazhet të koduara mbeten te pazgjidhura për tetë vjet, deri sa një analist i CIA-s deshifroi tre prej tyre në vitin 1999.Por mesazhi i katërt është ende një mister.

Skulptori Jim Sanborn pretendon të jetë i vetmi njeri i gjallë që e di se si ta deshifroi mesazhin e fundit.. Kur mesazhi i Kryptar u instalua në 1990, Sanborn kishte ne dorë një zarf që përmbante zgjidhje e saj të atëhershëm,të vulosur nga drejtori i CIA, William Webster.

Por Sanborn tani thotë se ne letrën e mbajtur,kishte informata të rëndësishme për zgjidhjen e enigmës.

Mesazhi i parë i koduar..fjala kyc PALIMPSEST .. ..... i ckoduar thotë: "Mes drites se pakte dhe mungeses se dritës shtrihet nje nuancë e holle e iluzionit


Measzhi i dyte i koduar..fjala kyc..ABSHISE .. i cili është i pasuar me koordinata gjeografike, sugjeron nje lokacion me bazë ne selinë e CIA-s ku thuhet:
"Ai eshte krejtësisht i padukshëm.Si është e mundur kjo..!?

Ata përdoren fushen magnetike te Tokës. Të dhënat janë mbledhur dhe transmetuar ne një vend të panjohur. Ne Langley e dinë për këtë? ” Ata duhet ta kishin ''varrosur'' ate diku atje "

Mesazhi i tretë është i bazuar në një ditar te bërë nga arkeologu Howard Carter në 1922, në ditën që ai zbuloi varrin e faraonit egjiptian Tutankhamun.

Atje lexohet:
"Me jane dredhur duart kur kam bërë një shkelje të vogël në cepin e sipërm te majtë. Dhe pastaj,me zgjerimin e një vrimë të vogël, kam futur nje qiri dhe ajri i ngrohtë ne dhome ka shkaktuar flakë,e qe andej me vone ka dale nje mjegull. Mund të shikoni ndonjë gjë? " Se c'nenkupton ky mesazh ekspertet nuk japin asnje spiegim.

Ekspertët thonë se mesazhi i katërt është shkruar me një kod më komplekse se të tre të parët, i projektuar për modelet e maskimit te letrave qe zakonisht kërkohet ne te tilla misione..

Nuk ka cregullim në rendintjen e 97-karaktereve te mesazhit përfundimtar, e cila fillon me një pikëpyetje fillestare.

Duke marrë parasysh skupturen e kodifikuar te Selise se CIAas,Sanborn, i cili nuk ka pasur trajnime në dekodimin e mesazheve, thotë se ai bashkëpunoi me një shkrimtar të shquar në fiction per ckodimin e tekstit te kodifikuar.

Pastaj ka punuar me një zyrtar të CIA-s encryption në pension për katër muaj për të krijuar kodin. Ai insiston se kodi mund të zgjidhet dhe se se do të duhen vetëm disa kohe për ta për ta deshifruar Kryptosin.

Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi