EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Do të ishte mirë që edhe në Kosovë të kishte masonë

Shko poshtë

Do të ishte mirë që edhe në Kosovë të kishte masonë Empty Do të ishte mirë që edhe në Kosovë të kishte masonë

Mesazh  Zattoo prej 23.07.14 0:11

Do të ishte mirë që edhe në Kosovë të kishte masonë 20140722234152902646

Frank Durham, epror në lozhën masonike britanike, ka treguar hapur detajet më të fshehta lidhur me historinë, ritet dhe angazhimet e një prej organizatave më misterioze të njerëzimit.

Masoni Durham, thotë në emisionin Rubikon të KTV-së se kjo shoqëri e cila në opinion njihet si tejet sekrete, ndihmon të gjitha vendet me financa në rast të fatkeqësive.

“Ne jemi të parët që dërgojmë para në ndonjë fatkeqësi, por nuk i tregojmë askujt për këtë. Ju duhet ta bëni këtë në mënyrë sekrete, sepse është vepër e mirë dhe jo për të tjerët”, ka thënë ai.

Gazetari Adriatik Kelmendi thotë se edhe rotarianët bëjnë vepra të mira po i njohin.

“Ne duhet të jemi ndryshe”, thotë ai.

Sipas tij, mason bëhet ai që është i ndershëm dhe se nuk do të thotë që duhet të jesh i pasur.

“Por, kemi sekrete”, thotë ai, duke iu shmangur pyetjet për “agjendën për sundimin e botës” dhe duke shtuar se i pëlqen Kosova për çka do të ishte mirë që këtu të kishte një lozhë të masonëve.

“Është një kosovar që dëshiron ta bëj këtë, por duhet të jetë e kujdesshme”, thotë ai duke shtuar se kjo do të ishte mirë për bamirësi.

I pyetur pse gratë janë të përjashtuara, ai thotë se ato kanë përgjegjësi, ndërsa përmend një legjendë për “përgjimin”.

“Megjithatë, gratë kanë masonerinë e tyre në Angli”, thotë ai, duke shtuar se masoneria përfshinë të gjitha religjionet.

I pyetur për teoritë e komplotit se masoneria lidhet me Izraelin, ai thotë: “Kemi të të gjitha religjioneve”!


Durham më tutje ka thënë se në Kosovë ka takuar vetëm një mason. Ai ka thënë se nuk e di se sa masonë ka në Kosovë. Durham ka thënë se nuk e di se a ka ndonjë lozhë në Kosovë, por mendon se do të ishte mirë të kishte lozha masonerike.

(E plotësuar)

Durham: Masonët nuk sundojnë botën, ky është vetëm një mit i pakuptimtë

Duke folur për fenë dhe masonët Durham tha se pjesë e masonerisë janë pjesëtarë që u përkasin të gjitha feve. Këtu ai nuk ka bërë dallime edhe për izraelitet, të cilët përmendën shumë në lidhje me masonë.

Ai tha se secili që është pjesë e Masonerisë fillimisht është mason e pastaj ka profesionin e tij.

Por, ai tha se masonët nuk kontrollojnë institucionet, ashtu siç flitet

Durham tha se Masonët ende nuk kanë arritur të sundojnë botën.

“Jo, ky është vetëm një mit i pakuptimtë”, tha ai.

Do të ishte mirë që Kosova të ketë shumë masonë dhe ndonjë lozhë, thotë Durham (Video)

Durham më tutje ka thënë se në Kosovë ka takuar vetëm një mason. Ai ka thënë se nuk e di se sa masonë ka në Kosovë. Durham ka thënë se nuk e di se a ka ndonjë lozhë në Kosovë, por mendon se do të ishte mirë të kishte lozha masonerike.

Ai ka thënë se në Serbi ka disa të tilla.

“E kam takuar një mason, mendoj se ishte kosovar por nuk i përket ndonjë lozhe këtu. Do të ishte shumë mirë të kishte lozhë këtu”, ka thënë Durham.

“Nuk jam i sigurtë për Kosovë por nuk mendoj se ka, do të ishte shumë mirë të kishte. Në Serbi ka, por në Kosovë nuk mendoj se ka”, ka thënë ai.

Durham: Njerëzit janë kundër masonerisë, por nuk është e vërtetë se ndërhyjmë në çdo gjë

Ai ka thënë se nuk ajnë të vërteta ato që thuhen se masoneria ndërhynë në politike dhë në çdo pore të jetës së njerëzve. Madje ka thënë se nuk janë të vërteta edhe ato që thuhen nëpër libra, për ritualet e tyre.

“Kurrë se kam parë dikë të pijë verë nga një kafkë. Ne kemi atë që quajmë “filxhan dashurie”. Në mbarë botën ka lozha që janë nën juridiksionin e lozhës angleze. Personalisht nuk kam parë kurrë diçka të tilla. Njerëzit janë kundër “freemasonerisë”, ka thënë ai.

Zattoo
Zattoo

600


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi