EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A është e vërtetë se Amerika po nxjerr uranium në Kampin Bondsteel në Ferizaj?

Shko poshtë

A është e vërtetë se Amerika po nxjerr uranium në Kampin Bondsteel në Ferizaj? Empty A është e vërtetë se Amerika po nxjerr uranium në Kampin Bondsteel në Ferizaj?

Mesazh  Trigon prej 13.03.14 12:33

Shumë herë nëpër popull është folur që në këtë kamp nxjerret uranium. Madje edhe puntorët që kanë punuar në këtë kamp tregojnë se vazhdimisht largohen kamionë të ngarkuar me dhe nga ky kamp dhe asnjëherë nuk ndalen as natën e as ditën.

Shumë fjalë kanë qarkulluar poashtu se agjentë të SHBA-së 40 vite para se të ''pushtohej'' Kosova nga SHBA kanë ardhur në Ferizaj gjegjësisht në Sojevë dhe kanë mbledhur të dhëna të ndryshme rreth këtij lokacioni që thuhej se kishte poashtu edhe metale të çmuara. Pra Amerika sipas këtyre fjalëve po e vjedh tokën e çmuar të Kosovës.

Sa keni njohuri ju për këtë temë. Jepni poashtu mendimin tuaj.
Trigon
Trigon

Është më mirë që të mos dish diçka që të shtyn ta dish se sa të dish diçka që të bën ta harrosh.257


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është e vërtetë se Amerika po nxjerr uranium në Kampin Bondsteel në Ferizaj? Empty Re: A është e vërtetë se Amerika po nxjerr uranium në Kampin Bondsteel në Ferizaj?

Mesazh  Agamemndon prej 13.03.14 15:32

Nje baze amerikane nuk mund te ngrihet mbi nje territor qe emeton rrezatim radioaktiv...Vetem kaq te mendosh,te detyron te ideosh per nje teori konspirative te pabazuare...Ne se vertete ne BONDSTELL do kishte uranium,atehere baza duhet te ishte ndertuar se paku mbi 15-20 km nga miniera uraniumit..dhe atje do dergoheshin sklleverit modern per te germuar dhe nxjerre mineralin strategjik.
Agamemndon
Agamemndon

Besim do të thotë të besosh diçka që e di që s'është ashtu.

— Mark Tuein


195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është e vërtetë se Amerika po nxjerr uranium në Kampin Bondsteel në Ferizaj? Empty Re: A është e vërtetë se Amerika po nxjerr uranium në Kampin Bondsteel në Ferizaj?

Mesazh  djussi prej 13.03.14 16:54

Agamenon,cdo materie qe nxirret prej toke,deri sa n uk asht e perpunuar nuk asht e rrezikshmee kshtu qe besoj qe dicka ne at vend ka...shnet
Anonymous
djussi
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është e vërtetë se Amerika po nxjerr uranium në Kampin Bondsteel në Ferizaj? Empty Re: A është e vërtetë se Amerika po nxjerr uranium në Kampin Bondsteel në Ferizaj?

Mesazh  Trigon prej 13.03.14 17:12

Agamemndon shkruajti:Nje baze amerikane nuk mund te ngrihet mbi nje territor qe emeton rrezatim radioaktiv...Vetem kaq te mendosh,te detyron te ideosh per nje teori konspirative te pabazuare...Ne se vertete ne BONDSTELL do kishte uranium,atehere baza duhet te ishte ndertuar se paku mbi 15-20 km nga miniera uraniumit..dhe atje do dergoheshin sklleverit modern per te germuar dhe nxjerre mineralin strategjik.

Nese e ke teknologjine pasojat nuk ekzistojne.

Por nese ka rrezatim radioaktiv sigurisht se e kane teknologjine qe bejne absorbimin e rrezeve radioaktive (gjegjesisht shtresat e perpunuara nga metalet qe kane kapacitet te madh absorbues) si dhe poashtu mbrojtjen nga to me mjetet rezistuese ndaj atyre rrezeve.

Por gjithsesi dihet qe deri sa nje element kimik eshte i papernuar dhe ne fazen fillestare te tij i perzier me elemente tjera rrezikshmeria e tyre eshte e ulte per shfaqjen e shenjave dhe simptomave te semundjeve te indikuara nga rrezet radioaktive.

Pra perveç interesit strategjik kundrejt ndikimit rus , Amerika ka përdorur dhe po e përdor ''strategjinë grabitëse'' të pasurive natyrore të Kosovës.

Trigon
Trigon

Është më mirë që të mos dish diçka që të shtyn ta dish se sa të dish diçka që të bën ta harrosh.257


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është e vërtetë se Amerika po nxjerr uranium në Kampin Bondsteel në Ferizaj? Empty Re: A është e vërtetë se Amerika po nxjerr uranium në Kampin Bondsteel në Ferizaj?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi