EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

100 vjetori i festimit te relativitetit "Festimi i Einstein"

Shko poshtë

100 vjetori i festimit te relativitetit "Festimi i Einstein" Empty 100 vjetori i festimit te relativitetit "Festimi i Einstein"

Mesazh  Crash prej 04.10.13 23:16

Bozeman - Montana State University, nga 2-6 prill , do të presë një prej ngjarjeve të para të botës për të festuar njëqind vjetorin e teorisë së Ajnshtajnit e Relativitetit të Përgjithshëm , parashikimi i saj përfundimtar dhe ipashmangshëm zbulimi i valëve gravitacionale .

Për të festuar zbulimin e Ajnshtajnit e relativitetit të përgjithshëm dhe të ndarë në eksitim e zbulimet e para valës gravitacionale , MSU , NASA ,Fondacioni Kombëtar i Shkencës dheGrant Hapësirë ​​Montana Konsorciumi do të mbajë një festim publik falas dhe një seminar ndërkombëtar shkencor në Bozeman .

Seminari ndërkombëtar shkencor pritet të tërheqë 60 shkencëtarë nga Shtetet e Bashkuara , Evropa dhe Japonia të cilët punojnë mbi relativitetin dhe testet eksperimentale të teorive të Ajnshtajnit .

Festim publik , i titulluar " Festimi Ajnshtajni," është projektuar për të ndarë historinë e Einstein dhe idetë e tij, dhe eksitim e Relativitetit të Përgjithshëm , vrimat e zeza dhe të valëve gravitacionale . Festimi bashkon artistë , muzikantë, kompozitorë, kërcimtarë , përfshirë një nga Cirque du Soleil , filmave , arkitektë, edukatorët dhe fizikantë .

Kryesor " Festimi Einstein " hapet me festimin e " Black ( W) vrimë" instalimin e artit , e cila përmban visualizations dhe tingujt e një vrimë të vogël të zezë spiralen me dhunë në një të supermassive , me një pritje të hapjes së caktuar për 7 deri në 21:00 e martë, prill 2 . Javën e përfundon me "Bërtisni nëpër kohë " show multimedia gjallë teatrore , në 7 e premte dhe e shtuna, 5 prill dhe 6 . Ajo do të shfaqë një leksion kërcenin mbi Relativitetit të Përgjithshëm , jetojnë MSU Orkestra Simfonike luajtur një përbërjen origjinale frymëzuar nga astronomi valë gravitacionale , dhe një film origjinal paraqet simulime numerike e perplasjeve vrimë e zezë.

Fizikanët parashikojnë se ato mund të jenë në gjendje për të zbuluar valët gravitacionale për herë të parë në historinë e njerëzimit deri në fund të kësaj dekade . Ata thonë se kjo do të testojë feat saktësinë e teorisë së Ajnshtajnit përfundimtar dhe të çojë në zbulime revolucionare rreth rajonet e universit që janë aktualisht paarritshëm me astronomi elektromagnetik tradicionale.

Valëve gravitacionale janë prodhuar nga ngjarjet e dhunshme astrofizike , të tilla si kur yjet shpërthejnë apo dy vrimat e zeza përplasen , tha Nicolas Yunes , 2010 përfituesi i Bursës Ajnshtajnit të NASA-s , asistent profesor i fizikës në MSU , dhe kreu i komitetit të planifikimit të festimit të Ajnshtajnit .

" Për të bërë një analogji të thjeshtë , këto valët janë si fonogram të universit , dhe zbulimin e tyre do të jetë si në tranzicion nga fotot memec në kinemanë moderne," tha ai.

" Festimi Einstein " do të mbahet dy vjet para përvjetorit shumëshekullore e zbulimit të relativitetit të përgjithshëm të Ajnshtajnit . Një arsye është për të rritur ndërgjegjësimin e publikut të një rëndësie të teorisë së, i fundit parashikim Ajnshtajni se ende nuk është vërejtur , Yunes tha se. Arsyeja tjetër është për të përgatitur materiale që do të përshtatet për festimet e ardhshme Ajnshtajnit tjetërkund gjatë kremtimit shumëshekullore e Relativitetit të Përgjithshëm në vitin 2015.

Joey Key, specialist i arsimit në Konsorciumin Space Montana Grant dhe anëtar i komisionit të planifikimit për " Ajnshtajni festuar , " shtoi , "Është gjithashtueksitim e ku ne jemi në këtë fazë të zbulimit. Kjo do të jetëgjë tjetër i madh në astronomi ,zbulimi i valëve gravitacionale . valëve gravitacionale do të na tregoni diçka krejtësisht të re në lidhje me universin tonë . Ajo do të përgjigjem shumë pyetjeve. "

Yunes gjithashtu vuri në dukje se kjo është thelbësore për shkencëtarët për të shpjeguar veten e tyre për publikun e gjerë .

"Të gjithë e hulumtimit tonë, sidomos në këtë fushë , është financuar nga qeveria federale , oseNSF ose NASA , " tha ai . . "Pra taksat tuaja , taksat e mia , taksat e të gjithëve janë duke paguar për këtë Nëse ne shkencëtarët nuk prodhojnë një kthim për këtë investim , atëherë ne drejtuar rrezikun se njerëzit nuk do të duanqeveri të vazhdojmë të investojmë në të , njerëzit do të vlerësojmë shkencën më pak dhe më pak në qoftë se ne shkencëtar nuk e mërzit për të shpjeguar zbulimet tona në një gjuhë që të gjithë mund ta kuptojnë. "
Crash
Crash

Mos dorëzimi eshte arritja drejt qellimit26


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi