EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Doppelganger

Shko poshtë

Doppelganger Empty Doppelganger

Mesazh  Odin prej 01.10.13 20:44

Doppelganger

Doppelganger 5

‘Doppelganger’ eshte unike nder fantazmat e tjera. Perkufizimi i kesaj fjale qe vjen nga gjermanishtja, gjendet pikerisht ne vete emrin ‘kalimtar  dyfishte’. Kjo lloj fantazme ka aftesine ta projektoje veten ne me shume se nje vend ne te njejten kohe, sic do shpjegon edhe emri.

Mesa dihet deri tani, asnje lloj fantazme tjeter nuk e ka patur kete aftesi. C eshte me e frikshmja ne kete aspekt, eshte se personi qe projekton fantazma, mund te jete ende gjalle. Pra fantazma, merr tiparet e nje personi te gjalle, ne vende ku personi qe jeton, mund te mos jete i pranishem.

Nje tjeter skenar i zakonshem i shfaqjes se tyre eshte se shfaqen ne imazhin e nje personi te afert, vetem per te zbuluar me vone qe ky person ka vdekur pikerisht ne monetin e shfaqjes se imazhit. Miti thote se doppelganger i paraprin njefare tragjedie. Mendohet se Abraham Linkoln ka pare Doppelgangerin e tij ne pasqyre vetem pak moment perpara se ta vrisnin. Poeti Percey Bysshe Shelley, e ka pare fantazmen e tij ne enderr.

Askush nuk e si se cfare eshte Doppelganger ne te vertete. Teoria persiston, por fakti qe eshte nje fenomen paranormal, nuk te nxjerr ne asnje konkluzion te sigurte. Ata mund te jete projeksione enigmatike yjore te personave te gjalle, ose shpirti aktual in je personi, qe eshte ndare nga jeta dhe viziton njerezit e tij te dashur qe ka lene pas.
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi