EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra

Shko poshtë

Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra Empty Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra

Mesazh  Estilen 21.05.10 12:29

Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra

Qytetet e humbura janë reale, të begata dhe zona të mirë-populluara që janë prekur nga rënia përfundimtare dhe vendndodhja e të cilave më vonë humbi.

Shumë qytete janë gjetur dhe janë studiuar gjerësisht nga shkencëtarët. Këtu keni listën e dhjetë prej qyteteve më të mahnitshme të humbura në botë.

Machu Picchu
Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra Machu-picchu-citadel-975040-ga
Eshtë me siguri simboli më i njohur i Perandorisë Inka.
Ky vend është cilësuar pasuri botërore në vitin 1983, kur u përshkrua si “një kryevepër absolute e arkitekturës dhe një dëshmi e veçantë e qytetërimit Inca.

Angor-Kamboxhia
Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra Angor
Ndërtuar rreth 1450-ës, qyteti u braktis 100 vite më vonë, kur perandoria u shemb nën pushtimin spanjoll.

Periudha angkoriane përcaktohet si periudha nga viti 802 pas Krishtit, kur monarku Jayavarman II e deklaroi veten “monarku universal”, deri në vitin 1431 pas Krishtit, kur pushtuesit tajlandezë pushtuan kryeqytetin Khmer. Tempujt e zonës i kalojnë njëmijë. Angkor Wath është monumenti fetar më i madh në botë.

Memphis
Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra 300px-Egypt-Hieroglyphs
Sipas Herodotit, qyteti Memfis është themeluar rreth vitit 3100 para Krishtit nga Menes. Supozohet të ketë patur 30 mijë banorë.

Lugina e gjerë e Petrës
Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra Petra
Shtrihet nga deti i Vdekur në Gjirin Aqaba. Është i famshëm për strukturat e gurit të gdhendur në shkëmb. Zbulohet nga Johann Ludwig Burckhardt në vitin 1812. Qyteti bie nën sundimin romak dhe shkatërrohet nga tërmeti i vitit 363.

Palmira
Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra 2771544574_ed3547fb7f
Ishte qytet i rëndësishëm i Sirisë qendrore. Qyteti lidhte Persinë me portet e Mesdheut të Sirisë romake dhe të Feniksit. Njihej me emrin Tadmor dhe përmendet në Bibël, (2 Kronikasve 8:4) si qytet i shkretuar ndërtuar nga mbreti Solomon, djali i Davidit.

Qyteti i Pompeit
Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra Pompei%20-%20Veduta
U fundos nën disa metra hi dhe llave dhe u harrua për gati 1700 vite pas rizbulimit aksidental në vitin 1748. Që nga ajo ditë ka hedhur mjaft dritë për jetën e një qyteti në lulëzimin e Perandorisë Romake.

Qyteti Palenque
Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra Palenque-3
Mban arkitekturën, skulpturën dhe tarracat më të bukura në botë. Pushtohet fillimisht në vitin 100 para Krishtit, lulëzon nga viti 600 në 683 pas Krishtit dhe zbulohet nga shirat në shekullin e 18-të.

Vijayanagar
Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra Srirangam-gopuram
Në krahasim me Delhin në shekullin e 14-të, qyteti kishte një popullsi prej gjysmë milion banorë dhe zinte 33 kilometra katrorë. Perandoria u shemb pas betejës të Talikotas në vitin 1565.

Efesi
Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra Efes01
Ishte një qendër e rëndësishme e krishterimit të hershëm. Pali e përdori si bazë dhe shkaktoi diskutime me artizanët në tempullin e Atemisës (Veprat 19:23-41). Librin e Biblës, 1 Korintasit e shkroi nga Efesusi.

Qytetit Sanchi
Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra Moz-screenshot-9Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra Sanchi-stupa
Eshtë zbuluar në vitin 1818. Me siguri është themeluar nga perandori Asoka në mesin e shekullit të 13-të para Krishtit.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi