EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si do të duken njerëzit pas 100 mijë vjetësh

Shko poshtë

Si do të duken njerëzit pas 100 mijë vjetësh Empty Si do të duken njerëzit pas 100 mijë vjetësh

Mesazh  Zattoo prej 09.06.13 16:25

Si do të duken njerëzit pas 100 mijë vjetësh

Si do të duken njerëzit pas 100 mijë vjetësh Njerzit

Ashtu siç tiparet e njeriut kanë evoluuar që nga epoka e gurit ashtu ato pritet të evoluojnë edhe në të ardhmen. Por si do të jenë tiparet 100 mijë vite më pas?

Sot masa e trurit të tonë është tre herë më e madhe se e paraardhësve tanë më të hershëm. 100 vite më vonë, çfarë do të ndryshojë?

Sigurisht pjesë e pandalshme e evolucionit tonë është teknologjia. Pasardhësit tanë pas 100 mijë vitesh do të kenë kokë më të madhe dhe masë të materies gri më të madhe. Tiparet e njerëzimit do të përcaktohen mjaft nga zhvillimi i teknologjisë.

Dr. Alan Kwan një biologjist dhe studiues i genomeve në Universitetin e Uashingtonit thotë se njerëzit do të heqin dorë nga “forma natyrale” dhe do të përqafojnë “biologjinë njerëzore” duke përcaktuar vetë tiparet që do dëshirojnë. Përcaktimet do të jenë të karakterit estetik, por edhe praktik.

Prindërit do të mund të përcaktojnë për fëmijët e tyre ngjyrën e lëkurës, atë të syve, flokëve…Kwan parashikon që njerëzit do të kenë një hundë më të madhe për të marrë frymë më lehtë, ndërsa me hapat e teknologjisë së sotme, s’është fantazi të thuhet se pas 100 mijë vjetësh të gjithë do të kenë lente komunikimi në sy, ndërsa në pjesën e pasme të veshit të instaluar një pajisje për një dëgjim sa më të mirë.
Zattoo
Zattoo

600


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi