EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Patkonjtë e kalit dhe Fati !

Shko poshtë

Patkonjtë e kalit dhe Fati ! Empty Patkonjtë e kalit dhe Fati !

Mesazh  Odin prej 22.12.12 20:38


Përse mendohet që patkonjtë e kalit sjellin Fat !


Patkonjtë e kalit dhe Fati ! Image_11

Në vitin 1970, Henri Misson, një francez që nuk kishte ardhur në Angli si vizitor, pyeti disa fshatarë përse ata kishin vendosur patkonj mbi dyert e tyre. Fshatarët u përgjigjën se ata e bënin këtë për t’i mbajtur larg shtrigat.

Ata janë prej hekuri dhe mendohej se fuqia e tyre mund t’i mbronte nga e keqja.

Akoma edhe sot ata përdoren për të sjellë fat të mirë dhe shumë nuse mbajnë patkonj të artë në dasmat e tyre.

Por vendosja e tyre ka shumë rëndësi.

Ata duhet të drejtohen lart, si një filxhan në mënyrë që fati të mos bjerë prej tyre.
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi