EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Procesi i të mësuarit efektiv

Shko poshtë

Procesi i të mësuarit efektiv Empty Procesi i të mësuarit efektiv

Mesazh  Illyrian.Angel 07.07.12 11:40

Ridvan Bunjaku - Praktika të mira për procesin e të mësuarit efektivKjo analizë është e bazuar në Konin e mësimit të adaptuar nga Dale. Autorë të ndryshëm e interpretojnë në mënyra të ndryshme konin origjinal të Dale:
-Praktika të mira për procesin e të mësuarit efektiv

Ky rezultat është për një herë, pra kur veprimi në shtyllën e mesme (leximi, ... bërja e gjësë reale) bëhet një herë. Po çka nëse e përsërisim veprimin? Përsëritja është nëna e mësimit, apo jo?
Nëse gjënë reale e bëjmë 2 herë, a do ta dimë 180%? Jo, përqindja realisht nuk mund të jetë më e madhe se 100%. Herën e parë do ta mbajmë në mend 90%, herën e dytë 90% të asaj që ka mbetur,dmth. të 10%shit, që i bie, 99%.
Nëse tekstin e lexojmë 2 herë, a do ta mbajmë në mend 20%? Përafërsisht. Herën e parë 10%, herën e dytë 10% të 90%shit të mbetur që është 9%, pra gjithsej 19%.

Praktika të mira për procesin e të mësuarit efektiv:

-Leximi: 10%
100% (me saktësi 2 shifra pas presjes) arrihet në herën e 94të.

-Dëgjimi i fjalëve: 20%
100% (me saktësi 2 shifra pas presjes) arrihet në herën e 45të.

-Shikimi i fotove: 30%
100% (me saktësi 2 shifra pas presjes) arrihet në herën e 28të.

-Dëgjim dhe pamje: 50%
100% (me saktësi 2 shifra pas presjes) arrihet në herën e 15të.

-Të folurit: 70%
100% (me saktësi 2 shifra pas presjes) arrihet në herën e 9të.

-Të bërit: 90%
100% (me saktësi 2 shifra pas presjes) arrihet në herën e 5të.


Illyrian.Angel
Illyrian.Angel

4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Procesi i të mësuarit efektiv Empty Re: Procesi i të mësuarit efektiv

Mesazh  durres 01.03.14 14:02

a eshte e vertet
durres
durres

durres nona fare eshte bo

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Procesi i të mësuarit efektiv Empty Re: Procesi i të mësuarit efektiv

Mesazh  dianaa2000 22.03.14 13:37

sa ka efekt kjo a aasht e vertet
dianaa2000
dianaa2000

Kerkoj njeriun me emrin INARONI te lutem me dergo mesazh dhe me trego se ku gjindet hogja ne shkoder te pershendes.

4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Procesi i të mësuarit efektiv Empty Re: Procesi i të mësuarit efektiv

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi