EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shigjeta e zjarrit në qiell

2 posters

Shko poshtë

Shigjeta e zjarrit në qiell Empty Shigjeta e zjarrit në qiell

Mesazh  Luli 05.07.12 0:58

Shigjeta e zjarrit në qiell mahnit australianët

Shigjeta e zjarrit në qiell Vet-sang-0

Një “shigjetë” e zjarrtë në qiejt e Australisë Perëndimore ka mahnitur vendasit për 20 minuta të hënën, kur një objekt që besohet të jetë meteor u përplas në det. Banorët e kanë fotografuar fenomenin natyror, duke e ndarë këtë ngjarje të pazakontë me të gjithë botën. Mediat australiane kanë komentuar të gjitha për të.

Sipas shkencëtarëve, flaka që lë pas një meteor nuk zgjat kaq 20 minuta, por vetëm pak sekonda dhe kjo e bën akoma më interesant fenomenin. Daniel Jongue, menaxher në një lokal në plazhin australian Perth, ku ngjarja ishte më e dukshme, tha se fenomeni në qiell “dukej si avull. Ishte i kuq, portokalli dhe i verdhë dhe dukej shumë i bukur”.

Meteoritët, të tërhequr nga graviteti i Tokës, hyjnë në atmosferë dhe atëherë marrin flakë duke lënë një gjurmë zjarri ndërsa kalojnë. Qindra gurë qiellorë hyjnë në atmosferë çdo vit, por pjesa më e madhe digjen pa arritur në Tokë.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shigjeta e zjarrit në qiell Empty Re: Shigjeta e zjarrit në qiell

Mesazh  Tanki 06.07.12 13:29

H.A.A.R.P ose Blue Bleam ?
Tanki
Tanki

Njeriu në krahasim me mendimet e tij, është sikur se një gotë prej qelqi i zhytur në fundin e oqeanit.

46


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi