EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Çka është sugjestioni ?

Shko poshtë

Çka është sugjestioni ? Empty Çka është sugjestioni ?

Mesazh  Admin 06.07.08 23:48

Çka është sugjestioni ?

Çdo sugjestion, ashtu dhe heterosugjestioni i cili vjen nga jashte, në realitet është autosugjestion.

Duhet të jetë e qartë: sugjestioni kurrë nuk zhvillohet në vetëdije. Ndikimi mund të ndodhë vetëm atëherë në qoftë se me ndihmën e autosugjestionit e shëndrrojmë në parafytyrim sugjestiv.

Të gjitha shfaqjet e hipnozës janë pasojë e sugjestioneve, respektivisht autosugjestioneve.

Mendimi është fillim i çdo gjëje. Prej saj rrjedh pastai parafytyrimi imagjinativ. E vetëm atëherë mundet sugjestioni të zbatohet.

Të gjitha ndikimet e sugjestioneve, prej hipnozës deri te sugjestioni në gjendjen e zgjuar, autosugjestioni apo heterosugjestioni janë vetem manifestime të besimit tonë.

Këtu ka të bëjë mbi qendrimin e të hipnotizuarit, respektivisht fuqisë dhe besimit së hipnotizuesit.

Pra , hipnotizuesi duhet pa tjetër së pari të forcoj besimin në vete, duhet pa tjetër të besoi që do të realizohet ajo çka i sugjerohet personit në hipnozë.

Duhet sakt ta di se çfarë do dhe këtë vullnet ta bart te ai që i sugjerohet dhe ate në mënyrë që sugjestioni imagjinativ të jetë sa ma plastike e i qartë që të është e mundur.

Ka njerëz që ndikojnë shumë në mënyrë sugjestive te të tjerët dhe lehtë mund të i bindin të tjerët. Këta janë njerzë që janë të bindur në aftësinë e vetë dhe për këtë arsye me lehtësi i bindin të tjerët. Njeriu i cili nuk i beson vetvetes, nuk mund të pres që të tjerët të i besojnë atij.

Profesor Ch.Baudouini thotë: “Sugjestioni është realizim i pa vetëdishëm i një ideje”.

Psikologu i njohur Fritz Lambert konsideron: “Çdo send në shpirt te ne ndikon, është sugjestioni sepse në momentin kur ne i nënshtrohemi ndikimit shpirtror, lind besimi e cila i përgjigjet atij ndikimi”.

Autosugjestioni pozitiv është shumë me rëndësi për ne sepse ndikojmë në vetëvehte sepse me këte e farkojmë personalitetin tonë dhe me këtë e caktojmë fatin tonë në jetë.

Për këtë arsye ne kurrë nuk guxojmë ta zhvillojmë ndonjë mendim negativ, e sidomos nuk guxojmë diçka negative të themi.

Dhe për këtë çdo mendim negativ i cili hyn në ne, menjëhere duhet ta zevendesojmë në atë pozitiv para se te fillon të aktivizohet në ndërdije dhe të na bëjë dëm në jetën tonë.

Pra , ne duhet ta dimë se deri sa ne nuk i kontrollojmë mendimet tona dhe nuk jemi të vetëdishëm për fuqine e pa matshme të tyre aq më shumë ne do të jemi nën ndikimin e atyre mendimeve negative.

Kur mendimet mësohemi që të i orientojmë sipas dëshirës sonë ne mundemi këtë fuqi ta shfrytzojmë sipas dëshirave tona. Kjo njohje në lidhje me kontrollen e mendimeve për ne kishte me qenë jashtezakonisht e vlefshme.

Me drejtimin e sugjestionit me vetëdije, do të thotë të kultivojmë vetvehten dhe besim në ate çka dëshiron të arrijme.

Ndërdija e jonë nuk flet me fjalë po vetem me fotografi. Intenzitetin e atyre parafytyrimeve e percaktojnë emocionet të cilat ate e përcjellin.

Për shembull nëse vetit i sugjerojmë se gjatë frymarrjes ne po e marrim forcën, shëndetit dhe të gjitha të mirat dhe gjatë nxjerrjes së frymes ne po i nxjerrim të kqijat si: nervozën, dhimbjen , lodhjen etj.

Mjeti ma i mirë për të ndikuar sugjestioni është përsëritja e shpesht e saj.

Çdo sugjestion duhet qart të jetë i formuluar, nuk duhet lejuar që gabimisht të kuptohet. Gjatë përsëritjes së sugjestioneve nuk bën më shumë se tri sugjestione të jenë në përsëritje.

Nëse dikush intenzivisht i përserit sugjestionet që i zgjedh vet negative ai person ashtu dhe ka për të formuar një realitet të vetin në të afërmen e afërt.

Ne shpesh i japim vetes sugjestione pozitive dhe nuk e dime se ato ne i kemi zgjedh vet sipas pervojës si psh.:” Sot jam lodh në punë dhe sa të shkoi në shtëpi kam për të bërë një dush dhe kam për t'u freskuar”.

E kjo me të vërtet ndodhë pas dushit.

Ja si për shembull Dr. Erwin Lika në librin e tij “Mjekësia çudibërse” flet për veten e vet: “

Në kohen kur isha nënte ose dhjet vjeç, filluan të më dalin nëpër duar lythe të shumta.

Kur një herë në kohen e pushimeve të festes kam qenë në fshat, një vajzë e ka zbatuar në mua një lloi terapije për largimin e lytheve dhe ashtu ajo në fund të çdo lythe e lidhte një pe (fije) me nyje ku me vone e vorroste në tokë nën gypat e kulmit të shpisë që e binin ujin e shiut në tokë dhe thonte: “Kur peri kalbet, kane per tu zhdukur edhe lythet prej trupit tend”. Pas gjashte ditëve të gjitha lyrthat pa kurrfare gjurme u zhduken.

Ne shpesh japim sugjestione negative për veten si: “Sapo shkoi te daja une po kem dhimbje koke” etj...

Dyshimi është armiku më i madh i realizimit të një sugjestioni pozitiv. Sa here që luhatemi në mes sugjestionit pozitiv dhe negativ, kursesi nuk mundemi të përparojme.

Duhet patjetër që të jemi të vendosur për sukses dhe shpesh duhet përsëritur: “Une kam sukses, une kam sukses, une kam sukes....”.

Në qoftë se me besim të madh beson se nuk të kapin magjitë e zeza, dije që me të vërtete kurre nuk do të ndikojnë te ju. Të mençurit thonë: “ Ma real është mendimi që e mendon se materja që e prek”.

Meditoni për këtë fjalë dhe e gjeni të vërtetën.

Fshehtësia e parë e hipnotizuesit të suksesshëm qendron ketu: Personin që e hipnotizoni duhet të pres që ju të keni sukses në hipnotizim dhe për këtë dhe suksesin me siguri do ta korrni.

Une nga përvoja shume vjeçare e di se sa herë që te ndonjë pacient nuk kam qenë i sigurt apo me eshte dukur jo medium i mirë, une kam deshtuar ne hipnotizim, edhe pse i kam perdorur metodat tjera të sherimit.

Çfarë veti duhet të ketë hipnotizuesi, që të ketë sukses në raste të rënda gjate hipnotizimit?

* Fizionomi markante,
* Aftësi të mirë të te vërejturit,
* Aftësi të vurjes së kontaktit,
* Pranija e mendjes,
* Vetësiguri absolute,
* Zë të thekshem hipnotik,
* Të jetë i pastër në dukje të jashtme dhe më në fund të ketë
* Durim.

Salih Basha
avatar
Admin

1132


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi