EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ku është Zoti?

+27
Luli
Fakiri
Xhemajl
yasmin
Xhulia123
Berti69
lind77
armandbrecani
white_electricity
met bega
Fikrro
laureta
gjilanasi
ReHaTi
Destroyer-2010
Black Angel
gita lushi
nexhmi rexha
Estilen
Odin
xhenaa
shpejtimi
protoni
elizabeta8@yahoo.com
Elizza
i panjohuri
Neo
31 posters

Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Ku është Zoti?

Mesazh  Neo 01.12.09 0:17

KU ËSHTË ZOTI !?

Ku është Zoti? Zoti10

Një prej çështjeve më komplekse që vazhdimisht i ka preokupuar pothuajse njerëzit e të gjitha kohërave gjer në ditët e sotme, është të pyeturit dhe dilema mbi “vendndodhjen” e Zotit.

Pikërisht për faktin se kjo ka qenë, është dhe mund të mbetet një prej pyetjeve të rralla, e shoqëruar me kompleksitet në vete, edhe përgjigja nuk mund të jetë më ndryshe, përveçse komplekse. Në fakt, është konkludimi i tretë, që do të përpiqemi ta japim në vazhdim, ajo që pyetjen e bën komplekse.

Pavarësisht se pyetja është e ndërlikuar, ajo ngërthen në vete një urtësi të arsyeshme, relativisht të pakapshme për njeriun.

Së pari, pyetja është e qëlluar, ngase në shumicën e rasteve personi që shtron një pyetje të tillë e pranon ekzistencën e Zotin, por vetëm do të dijë se ku ndodhet Ai.

Së dyti, përgjigja që mund t’i jepet një personi që shtron një pyetje të tillë, do të ishte e mjaftueshme t’i thuhet se Zoti “ndodhet aty” ku Ai ka dëshirë! Nëse pyetja e radhës shtrohet: ku ka dëshirë? Atëherë pyetësit i themi, gjeje atë dëshirë që do ta mendojmë tash, dhe me lejen e Zotit, do të përpiqemi t’i kuptojmë dëshirat e Tij.

Sigurisht që ai s’ka për t’i zbuluar dëshirat tona (përveçse atëherë kur probabiliteti mund t’i mundësojë ndokujt 1 herë në 100). Dhe, pasi që pashmangshëm në çdo rast ngjanë kështu, pyetësit jemi të detyruar t’i themi: nëse një krijesë e kufizuar nuk mund të dijë për dëshirat e një krijese po ashtu të kufizuar, distanca mes të cilëve është shumë e afërt, atëherë si mund të pretendojë njeriu të dijë për dëshirat e Krijuesit, i Cili është i pakufizuar, i Përkryer e i Padukshëm!

Së fundi, kemi të bëjmë më shpjegimin më kompleks, i cili ka të bëjë me përvojën e njeriut karshi realitetit me të cilin përballet.

Njeriu duke u ballafaquar me objekte që zënë vend, e paramendon, përfytyron edhe Zotin si një qenie që patjetër duhet të zë vend.

Mirëpo, pasi që Zoti është i pavarur nga çdo gjë, sigurisht se është i pavarur edhe nga vendet. Gjithashtu është i pakrahasueshëm me çdo krijesë, sepse është Krijues. Ndërsa karakteristikë e krijesës është kufizimi, përkohshmëria, mangësia, varësia, karakteristikë e Krijuesit është Pakufizueshmëria, Përhershmëria, Përsosmëria, Pavarësia.

Sikur Zoti të qëndronte në ndonjë vend, do të rezultonte se Ai është i varur nga po ai vend, dhe po që se “territori” ku do të supozohej se mund të qëndrojë Zoti, do të pësonte ndonjë katrahurë, atëherë do të kuptohej se ekzistenca e Tij po u kontestuaka seriozisht, sepse Ai po na qenka i varur nga vendi. Por ja që Zoti ekziston edhe pa vend. Zoti është i pavarur nga çdo gjë, duke përfshirë edhe vendet, të cilat shërbejnë vetëm për të mbajtur objektet, por assesi Zotin i Cili është krijues i tyre, “jashtë” tyre dhe tërësisht i pavarur nga to.

Kur një person e kërkon një tjetër, e kërkon vetëm pasi e di se ai ekziston. Në të kundërtën as që do t’i shkonte mendja për një kërkim të tillë.

Nëse ekziston një person me emrin Shqiptar, atë do ta kërkonin vetëm ata që e kanë njohur paraprakisht, ndërsa do të mund ta hasnin edhe ata që fare nuk e kanë njohur, që do të thotë se ai ka ekzistuar pavarësisht faktit se a e kanë gjetur apo jo ata që e kanë kërkuar, përkatësisht a e kanë hasur apo jo ata që se kanë njohur.
Në anën tjetër, nëse nuk do të ekzistonte një person me emrin Shqiptar, a do ta kërkonte ndokush atë? Assesi jo! Andaj vetëm kur një person, objekt, qenie ekziston njeriut i jepet mundësia ta kërkojë.

Pasi që Zoti qenëson jashtë kufijve natyrorë, shqisorë, material, është e pakuptimtë ta kërkojmë Atë brenda këtyre sferave kufizuese, ngase asnjëherë nuk do ta gjejmë. Madje një kërkim i tillë brenda këtyre sferave, mund të cilësohet tejet absurd, ngase përveçse i kontribuon mosnjohjes reale të ekzistencës së Zotit, nga ai kërkim dështimet do të jenë të natyrës konsistente.

Pikërisht për faktin se Zoti nuk është ndonjë qenie materie, që ekskluzivisht përmes shqisave të njihet, Atë duhet të përpiqemi ta njohim nëpërmjet shpirtit, ndërgjegjes e mendjes së kulluar.

M. Krasniqi
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  i panjohuri 01.12.09 20:00

Nuk e kuptoj se si mund te thuash Neo qe zoti ndodhet kudo kur ne nuk jemi te sigurt nese ekziston ai apo jo ...
i panjohuri
i panjohuri

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Elizza 22.01.10 22:32

Sigurisht qe ekziston Zoti!!!

Edhepse ne si qenie njerezore smund ta njohim, smund ta shohim, smund ta degjojme e as ta prekim, por ama jemi te bindur se ekziston...

E nese diçka nuk e shohim, s'kemi pse ta mohojme!

Shumica jane te bindur se ekziston Nje Inteligjence me e Larte, edhe pse fe te ndryshme e njerez te ndyshem e quajne me emra te ndryshem!!! Ama ekziston!!!
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  elizabeta8@yahoo.com 23.01.10 10:01

treguesi qe zoti ekziston eshte vete natyra ne pergjithesi.natyra eshte shfaqja e jashtme e zotit , eshte pasqyrimi i asaj qe zoti eshte, por ne kah te kundert ashtu si dhe pasqyra ta kthen te majten ne ye djathte ose anasjelltas. nje njeri i mencur pasi hetoi mire perberjen e natyres tha =ngado qe hodha syte , pashe zotin pa te dyte.
elizabeta8@yahoo.com
elizabeta8@yahoo.com

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Ku eshte Zoti?

Mesazh  protoni 22.02.10 17:42

Zoti, koncepti "ZOT" siq thote edhe Neo, eshte koncept kompleksiv per faktin se nuk i dihet filli kesaj dukurie, pra nuk kemi nje nisme te njohur e as nje fund te njohur te asaj qe ne po mundohemi te krijojme nje koncept perceptues real, jo vetem te fotografise se Zotit por edhe te vetmisionit te vertet te tij si mbret i Universit.

Ky fenomen deri me tani i spjeguar varferisht krijon edhe hipoteza, teza, konkludime, supozime te varfura te pabaza si ne aspektin teologjik ashtu edhe ate shkencoro/natyror, sepse dukuria e njejte natyrore nuk eshte mire te spjegojet ne menyra te ndryshme nga shkencetare te kalibrit, profilit dhe drejtimit shkencor te njejte !?!

Nuk ka me keq se te dish se ekziston, por te mos dish perse ekziston !!!

Une kam thene disa here, se ne dim fare pak per veten tone sepse, nuk e dim origjinen e vertet biologjike,kimike, dhe fizike te qenies sone, edhe perkunder faktit se shkrimet e ndryshme fetare na japin sqarime te ndryshme, qe mund te kuptohen ne forma dhe menyra te ndryshme nga vetja e jone !!!

Nese nje dite zbulohet se cili eshte dhe si duket Zoti i vertet dhe vetmisioni i tij, do te ishte e mire, sepse se paku do te dinim me teper per veten tone, por une mendoj se qeshtja e krijimit duhet te jete nje trajektore rrethore, KRIJUESI I KRIJUAR, NGA KRIJUESI I TIJ I KRIJUAR, KRIJON KRIJUES, QE KRIJOJNE!

E kam shume te veshtire te besoj se dic ekzistenciale *nese realisht ekzsiton*, te jete bere nga asgjeja sepse asgjeja realisht edhe nuk ekziston.

Une jam krijuar nga prinderit e mij, ashtu sikur qe prinderit e mij, jane krijuar nga prinderit e tyre...por Adamin dhe Even i krijoj Zoti apo jo?_ Por kush e krijoj Zotin, nese ai ne te vertet ekziston ?!?

Shperputhjet shkencore dhe teologjike rreth spjegimit te Nocionit te Konceptit Zot, e nderlikojne jo vetem bindjen tone rreth kesaj qeshtjeje natyrore enigmatike_misterioze, por shkaktojne cilesi dhe gjendje rrenqethese/lumturuese/deprimuese/kurajuese/dekurajuese psikologjike dhe botkuptime te ndryshme filozofike!

Fenomenet qe na mundojne qofshin ato natyrore apo shoqerore, nese mundemi duhet t'i spjegojme ne baze te parimit te racionalitetit, e qe une Racionalitetin i'a atribuoje nocionit shkence, pra *vetvetja ime eshte identike me vetveten time, ashtu sikur qe nje plus nje bejne dy*! , teologjike, por edhe faktike shkencore te dukurive natyrore, te cilat per cdo dite i perjetojme por nuk dim pse i perjetojme?
...
protoni
protoni

32


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Ku

Mesazh  shpejtimi 23.02.10 21:34

Vellau im! Nese je besimtar (e shoh qe je, duke qene se pranon se duhet te ekzistoj krijuesi dhe se kjo bote kaq perfekte nuk mund te ngjizet vetvetiu) shko kerko ne shpalljen e fundit nga ana e Krijuesit dhe do te gjesh pergjigjen. Nese nuk mund ta identifikosh, atehere kerko nga studiuesit e mirefillte te kesaj shpallje te fundit (Kur'an), me shkurt njohesit e ezoterizmit islam - sufite, sic eshte profili i Gazaliut apo ibn Arabiut.
Zoti i kishte thene Te derguarit te fundit (paqja qofte me te): "Isha thesar i fshehur, doja te zbulohesha andaj krijova boten."
Dicka qe eshte e cmuar dhe e fshehur nuk mund t'i dihet vlera, perderisa nuk dihet se dicka e tille vertete ekziston. Por kur dihet se nje thesar ekziston, atehere ate duhet kerkuar ne menyre qe te shperblehemi, thjeshte thene.
Duke qene se behet fjale per Krijuesin e Universit, nese vet universi eshte nje mister ende i paspjegueshem aq sa duhet, atehere mund te kuptojme se sa perpjekje dhe orvatje duhet bere per ta kuptuar vet Krijuesin e ketij universi. Krijuesi gjithmon eshe me i persosur se sa krijesa e tij. Krijuesi di perberjen dhe qenesine e vepres (krijeses) se vete, por krijesa kurre nuk mund ta dije qenesine e krijuesit te vet. Ta kuptosh Zotin ne teresi, jam i pajtimit se njeriu i rendomte nuk e arrine dot. Por ka nga njerezit e zgjedhur, te cileve Krijuesi ua zbulon shume gjerat qe jane te pakapshme me mendjen e thjeshte. Ato mund te kuptohen vetem me zemer. Perfaqesuesit e religjioneve hyjnore, ne vecanti pjesetaret e Islamit te quajtur sufi arrijne te depertojne ne thellesite e njohurise te ketij lloji. Pas shume vitesh lutje dhe meditim, U zbulohet perdja nga e fshehta dhe shikime i tyre deperton thelle. Perkitazi me kete fenomen, flitet ne Kur'an: Ti (o njeri) gjer me tani ishe ne huti, e ne ta hoqem perden dhe tani shikimi yt eshte shume i mprehte.
Jam teper injorant per te thene gjerat per Zotin. Le t me fal nese kam gabuar dicka rreth tij. Por ate qe kam thene, e kam thne nga mosdija ime per te. I jam shume falenderues qe me krijoi dhe qe me beri nga krijesa me e cmuar e Tij - njeri. Le te me uhdezoje qe edhe veprat e mia te jene ne perputhje me te qenit "njeri".

Shpejtimi
shpejtimi
shpejtimi

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty ku este Zoti ?

Mesazh  xhenaa 26.02.10 15:59

Zoti egziston,dhe eshte ku deshiron vete,edhe ne kemi njohuri per Zotin sa Ai,deshiron ne te dime,dhe pa lejen e tij ne nuk mund te dim asgje rreth tij.
xhenaa
xhenaa

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Odin 27.02.10 12:05

Zoti eshte brenda nesh, mos e kerkoni diku tjeter, çdo gjë është energji dhe kjo energji gjendet ne gjithë universin tonë.
Zoti nuk ka trajtë, siç e shpjegojnë religjionet, por është burimi i energjisë ku bëjmë pjesë edhe ne.
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Estilen 27.02.10 15:45

hokus-pokus shkruajti:Zoti eshte brenda nesh, mos e kerkoni diku tjeter, çdo gjë është energji dhe kjo energji gjendet ne gjithë universin tonë.
Zoti nuk ka trajtë, siç e shpjegojnë religjionet, por është burimi i energjisë ku bëjmë pjesë edhe ne.

Ju thoni qe zoti eshte energji....dhe si pas ligjeve te fizikes ai eshte Materie,si cdo gje materiale... Atehere zoti po sipas ju nuk eshte nje qenie mbinatyrore por natyrore...!!!!
Pra zoti,po sipas jush eshte cdo njeri nga ne,nje materie e gjalle.
Edhe une ne kete perkufizim jam plotesisht dakort me ty.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty ku eshte Zoti ?

Mesazh  xhenaa 03.03.10 17:48

Nuk pajtohemi me ju kurrsesi qe zoti eshte nje energji mbrenda nesh,apo materje e natyrshme,duke pas parasysh argumentet e nje Zoti te plotfuqishum,mjafton ta vezhgojm nje shi qe bien,nga kush atehet?,nga kjo energji apo materje nga ne ? absurde...
xhenaa
xhenaa

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Estilen 03.03.10 22:01

Kur një person e kërkon një tjetër, e kërkon vetëm pasi e di se ai
ekziston. Në të kundërtën as që do t’i shkonte mendja për një kërkim të
tillë.

Nëse ekziston një person me emrin Shqiptar, atë do ta
kërkonin vetëm ata që e kanë njohur paraprakisht, ndërsa do të mund ta
hasnin edhe ata që fare nuk e kanë njohur, që do të thotë se ai ka
ekzistuar pavarësisht faktit se a e kanë gjetur apo jo ata që e kanë
kërkuar, përkatësisht a e kanë hasur apo jo ata që se kanë njohur.

anën tjetër, nëse nuk do të ekzistonte një person me emrin Shqiptar, a
do ta kërkonte ndokush atë? Assesi jo! Andaj vetëm kur një person,
objekt, qenie ekziston njeriut i jepet mundësia ta kërkojë.

Pasi
që Zoti qenëson jashtë kufijve natyrorë, shqisorë, material, është e
pakuptimtë ta kërkojmë Atë brenda këtyre sferave kufizuese, ngase
asnjëherë nuk do ta gjejmë. Madje një kërkim i tillë brenda këtyre
sferave, mund të cilësohet tejet absurd, ngase përveçse i kontribuon
mosnjohjes reale të ekzistencës së Zotit, nga ai kërkim dështimet do të
jenë të natyrës konsistente.



Kam vite te tera qe kete pyetje ja kerkoi te gjitheve.
Ku eshte Zoti..?
Ne se dikush di gje se ku mund ta gjej le t'me shkruaj.
Adresa esti2d@live.it
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty ku este Zoti ?

Mesazh  nexhmi rexha 09.03.10 12:36

Mendoj qe Zoti eshte nje dhe krijues i univerzit, ati i takon sundimi dhe eshte ku deshiron vet te jete, mendoj se per kete kemi argumente nga jeta e perditeshme, pa ju referuar askujt .
nexhmi rexha
nexhmi rexha

6


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty zoti ekziston prane nesh gjithmone

Mesazh  gita lushi 07.04.10 12:06

Ai eshte prane nesh, nuk e shohim, por eshte ne shpirtin tone, ku secili nga ne ose e ka pranuar ose e ka larguar.
gita lushi
gita lushi

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty pse lendohemi shpesh

Mesazh  gita lushi 07.04.10 12:10

Pse shpesh lendohemi dhe me pas mendojme se zoti eshte ai qe na e beri gabohemi ai thjesht na ndihmon te ecim me hapat tona nuk varet gjithshka nga ai por dhe nga ne ne thjesht duhet te besojme tek ai me pas tek vetja jone duhet te themi ne do ja arrijme un jam ne gjendje te bej gjithshka un jam e forte
gita lushi
gita lushi

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty ku eshte....

Mesazh  gita lushi 02.06.10 12:04

ai eshte kudo ne ajer toke qiell na mbulon me gjithesine e tij me qenien e tij natyra eshte krijuar prej tij njerezimi eshte krijuar prej tij ja ku eshte prova qe ai ekiston kudo ne u krijuam prej tij mos e harroni kete.
gita lushi
gita lushi

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  gita lushi 02.06.10 12:17

Ai eshte vertet brenda nesh nese cdokush prej nesh do te dij nese ekziston apo jo nuk do e gjej ate ne kisha apo xhami por ne zemren e tij nese e ke pranuar ate si te vetmin sundimtar mbi gjithshka ateher pergjigjen e ke brenda teje mos e perkufizoni ate si nje materje te zakonshme
gita lushi
gita lushi

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Black Angel 04.06.10 3:56

'' Zoti eshte i vdekur'' - Nice . 'Nice eshte i vdekur'' -Zoti .
Black Angel
Black Angel

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Destroyer-2010 05.06.10 1:23

Nuk mund te jete gjithsija pa krijues, por ky krijues eshte larg feve qe ka shpikur njerzimi me profetet e tyre.
Si e shpjegoni qe vetem atyre ju fliska ne vesh Zoti ? dhe po ti pyesesh fetaret per dicka qe nuk din ti pergjigjen ata thone : e di Zoti
Po perderisa e din Zoti, une nuk kam perse te merrem para pergjesise per gjera qe nuk i kuptoj dhe jan aq kontraditore sic jan edhe ne shpalljen e tyre
Destroyer-2010
Destroyer-2010

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  ReHaTi 08.06.10 14:20

Zoti gjithckaje eshte materja ,,,,,,,
avatar
ReHaTi

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  gjilanasi 08.06.10 18:14

Zoti dhe arsyeja

Thone se nese zoti na ka dhene arsyen atehere eshte paradoksale qe njeriu nuk zbulon dot zotin me ane te arsyes.

Mirepo nese supozojme se zoti ka dhene arsyen nuk eshte aspak paradoks qe pse njeriu me ane te arsyes, nuk provon dot ekzistencen e zotit.

Kjo fraze supozon ekzistencen e Zotit e duhet te kuptohet qe Zoti ka dhene aq arsye sa te mos te arrihet tek ai nepermjet arsyes dhe e ka bere me qellim, sepse duhet te arrihet Zoti nepermjet kultivimit shpirteror e te virtyteve...

Pse e ka bere kete zgjedhje Ai nuk i takon njeriut ta gjykoje, sepse njeriu nuk mund te gjykoje Zotin.

Ceshtja eshte e thjeshte, nepermjet arsyes nuk arrihet provueshmeria e ekzistences si dhe njekohesisht e mosekzistences se Zotit. Kjo do te thote qe arsyeja eshte impotente,prandaj nuk duhet thirrur per te deshmuar ekzistencen apo mosekzistencen e Zotit.

Pra per te shkuar tek Zoti ,pra ekziston apo jo nuk na ngelet asgje pervec ndjenjave e spiritualitetit.

Nese ndjenja e shpirti pas nje procesi meditimi per te liruar ndjenjen e shpirtin nga arsyeja, perkohesisht arrijne te mos e perceptojne Zotin ky nuk ekziston e nese e perceptojne pranine e tij(apo te nje qenieje superiore jo thjesht zoti monoteist) atehere ky ekziston.

Per kete arsye njerezit qe kerkojne spiritualitetin shkojne drejt Qenies Siperore ata qe duan materien drejt mohimit te Qenies Siperore e zakonisht perpiqen tu nenshtrojne ndjenjat arsyes e te mohojne ekzistencen e shpirtit edhe tek vetja.

Ceshtja kthehet vetiu ne meditim e merr konturet e : A jane me te dobishme per njeriun Spiritualiteti dhe Qenia Siperore apo nihilizmi materialist ?

Zoti perfaqeson nje ide, idene e persosmerise, ide e ngritur ne ideal nga nevoja e njerezve per te pasur nje pike referimi te persosjes, pike referimi per absoluten.
Cka njeriu kerkon eshte e verteta absolute, drita absolute, dija absolute keshtu qe nje ide si Zoti eshte patjeter nje pike e rendesishme referimi, referimi drejt superiores.

Nje njeri qe e ka poshte piken e referimit, do perpiqet te jete me mire se gjeja apo njeriu poshte, pra ideali i tij i varfer detyrimisht do e varferoje edhe ate, pikerisht sepse ate ideal ndjek.

Ndersa njeriu qe e ka lart piken e referimit, perhere do kerkoje te arrije atcka ndodhet lart, do perpiqet te imitoje apo kuptoje se ce ben atckane te ndodhet lart e ti vere vetes qellimin te zbatoje perpikmerisht ato vlera apo te vuaje ato sakrifica, qe e bejne te ngjitet lart.

Materia vertet nuk zhduket e vec shnderrohet, por pikerisht shnderrimi sjell humbjen e formes apo thelbit te deshiruar, prandaj kur cdo gje materiale qe deshirojme e dashurojme shnderrohet, si ne forme ashtu edhe ne thelb, mendojme se asgje nuk ja vlen sepse eshte e perkohshme.

Vdekja eshte pikerisht shnderrim ne forme e thelb e materies, keshtu qe pikerisht ky shnderrim qe quajme zhdukje eshte jo vetem ankthi me i madh por edhe burimi i vete nihilizmit njerezor.
gjilanasi
gjilanasi

361


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  laureta 14.06.10 22:39

Une medoj qe te gjithe e dime se ku gjendet ZOTI, ai gjendet ne largesine me te madhe qe ekziston eshte me i madh dhe me i lart se çdo gje ne kete rruzull toksore, keshtu qe skemi nevoje te dime sakstesisht vendin e tij, me rendesi se ai na sheh te gjithve, na ndihmon dhe duhet ta respektojme dhe ta adhurojme si te vetmin, te meshirueshem, kaloni bukur.
laureta
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

29


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  gjilanasi 15.06.10 0:16

Njohja e drejtpërdrejtë e Zotit

Si mund ta njohim Zotin? A ka një metodë praktike me të cilën mund të bashkojmë shpirtrat tona me të?

Mistikët tregojnë se, meqë Zoti është plotësisht shpirtëror dhe zë fill nga rajoni më i lartë shpirtëror, mund të njihet vetëm nga shpirti ynë, që është nga esenca e njëjtë e shenjtë.

Mendja nuk mund ta njohë ose kuptojë Zotin sepse origjina e mendjes është niveli shkakor, që është më i ulët se sferat krejtësisht shpirtërore. Mendja mund të njohë vetëm atë që gjendet në sferën e saj dhe më poshtë…

Shpirti ka frymën e vet të njohjes, përtej aftësive intelektuale të mendjes.

Kur heq mbështjelljet e saj të mendjes dhe trupit, është i lirë ta njohë Zotin menjëherë, me anë të perceptimit të drejtpërdrejtë. Por vetëm nëpërmjet meditimit, shpirti mund të arrijë këtë nivel perceptimi të drejtpërdrejtë dhe të fitojë njohuri spirituale.

Meditimi është teknika e ofruar nga mistikët për ta çliruar shpirtin nga mendja dhe materia, kështu që mund ta njohë Zotin lirisht dhe të shkrihet me të.

I çliruar nga pesha e karmës (pasojat e veprimeve të mëparshme në këtë jetë apo një të mëparshme), ngritet pa pengesë natyrisht drejt burimit të tij. Kështu përjeton bashkim me Zotin.

Kërkime të fundit kanë provuar se shumë prej përvojave mistike të profetëve që tregohen në Bibël kanë ndodhur nëpërmjet meditimit.

Shkencëtari dhe mistiku bashkëkohor hebre Rabini Aryeh Kaplan ka pohuar se, nëse dikush lexon Biblën origjinale hebraike (Dhiatën e Vjetër) me saktësi, do të gjejë shumë referime për meditim.

Shprehje si “hagah” (të shqiptosh) dhe “sijah” (të bisedosh), për shembull, përshkruajnë praktika specifike meditative të përsëritjes së fjalëve.

“Hitbodedut” është një fjalë tjetër e rëndësishme për meditim. Ajo do të thotë “veçim” ose “vetizolim” dhe përdorej për të përshkruar praktikën meditative të mistikëve ebrenj nga koha e Biblës deri në historinë moderne.

Megjithatë, Kaplan thekson se fjalë si “hitbodedut”, “hagah”, “siyah” dhe të tjera zakonisht janë përkthyer gabim dhe përdoreshin për praktika të jashtme të lutjes. Kështu kuptimi i tyre i vërtetë u humb, dhe pak njerëz sot janë të vetëdijshëm për traditën e gjatë të meditimit në judaizëm, duke filluar me profetët.

Miriam Bokser Caravella
gjilanasi
gjilanasi

361


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Fikrro 15.06.10 22:45

Sipas njohurive te mija me sa kam lexuar nga librat e fese islame, zoti eshte gjithçka natyra, materia dhe gjtihçka qe ekziston ne kete bote eshte krijim i zotit p.sh zoti thote qe nese shan motin e keq atehere me ke share edhe mua...
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  met bega 03.10.10 11:27

ME FALNI PER NDRYRJEN NE KETE TEME PO LODHENI KOT TE TERE PER TI DHENE ZGJIDHJE.DIKUR KAM HASUR NE NJI MATERIAL PER AJSHTAJNIN DHE THOSHTE QE NGA FUNDI I JETES SE TIJ BERI NJI DEKLARATE E CILA ISHTE KJO PAK A SHUME ( DUKE PARE UNIVERSIN NE TERESI ESHTE ME GUXIMTAR AI QE S BESON NE ZOT SESA AI QE BESON SEPSE FAKTET QE KETU KA NJI DORE INTELIGJENTE JANE ME TE SHUMTA SESA TE PRANOSH QE ESHTE E GJITHA RASTESI) HAJDE TUNG PRA KUSH ESHTE DARVINIST DHE KUR FLASIM PER KRIJIMIN NUK MERRET SI BAZE JO ZHAPIKU ESHTE KUSHURI ME KORKODILIN JO PO PESHKU ESHTE STERGJYSHI I TE GJITHEVE ,FLASIM PER RREGULLIN NE UNIVERS DHE PER LIGJE TEPER TE SAKTA
met bega
met bega

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Nuk e di ne egziston ndonje gje qe nuk eshte ZOT

Mesazh  white_electricity 13.10.10 6:20

Pajtohem me Neo-n dhe gjilanasin.
Religjioni ska te beje me Zotin,ka te beje me ushqim te egos differenciale nga ana e profeteve.Dhe spiritualizmi nuk eshte religjion.Aspak!
Zoti nuk shihet po perjetohet.Nepermjet shqisave,ndjenjave dhe emocioneve tona.Madje mund te shihet po ne menyre teper mitologjike qe ndryshon tek secila kulture,besim apo bile individualitet.Eshte ceshtja me e thelle e Jetes.Mbase jane ceshtje te fshehta personale dhe nuk hapen publikisht ne mjedis dhe kohe te gabuar kur shqiperia ben kthese fetare te madhe-ne krahasim me kohen e Enverit.
Une do shtoja qe
Gjithe Universi-GJithesia ne teresi eshte ZOT.Ne mbase jetojme ne Univers-jetojme ''ne'' ZOT, por nese merr nje bime,kafshe apo njeri mund te thuash qe eshte pjese e Zotit,fundja ne analiza me te hollesishme mund te thuhet qe Njeriu p.sh. eshte ZOT! Sepse nuk mund te jete dicka tjeter se gjithcka qe gjendet Ne UNivers eshte Zot dhe jashte Universit nuk ka Egzistence NUk ka zot.
Madje une mendoj qe ne jemi te krijuar per te vertetuar egzistencen e Zotit,per te permbushur perallen e Krijimit Te Universit me devotshmerine ndaj Zotit-Natyres,gje e bere gjithsesi me qellim nga ana Tij.Zoti nepermjet botes materiale-egos mundeson manifestimin e tij,nepermjet njerezve,shtazeve,bimeve,gjallerise,jetes,tingujve,muzikes,TOKES,Diellit etj.
Vetem duhet te nderrojme frekuencen (Hz) e punes se trurit (chakrave) per ta hapur tempullin e madh mbrenda nesh(pavetedijen) dhe do te zbulojme gjithe sekretet e Universit,ne menyre intuitive pa patur nevoje te lexojme me mijera gazeta e novela e libra te perditshem psikologjik qe te mesojne si te jetosh jeten.Pyetja PSE nuk ka fund? Un dhe shume njerez kemi pergjigjen e sakte,por gjithsesi duhet ndertuar vete celesin per te vazhduar me tutje te hapesh deren e pergjigjes.Do duhet te perjetohet nje gjendje e quajtur Momentet e Shenjta Te Se Vertetes per t'u kuptuar gjithcka.
Cdo gje gjendet brenda jush.Te gjitha pergjigjet.Ka nje force ne Univers qe ben gjerat te ndodhin,gjithecka duhet te besh eshte te bish ne kontakt me te.Pastaj dituria vjen vete,gradualisht me ane te rruges intuitive.
Qendroni ne Paqe.
white_electricity
white_electricity

9


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  white_electricity 13.10.10 6:26

ne realitet gjilanasi paska spjeguar gjithcka! Duhet mbyllur fare kjo teme! Te lumte per aftesite komunikative
white_electricity
white_electricity

9


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  armandbrecani 19.10.10 14:30

Fjala "Zoti "eshte thjesht nje perceptim i mendjes e cila materializon gjhithshka.Ne jemi pjese e Oqeanit te quajtur Zot.Ne jemi valet mbi Oqean.!
Po citoj vetem nje shprehje qe zakonisht e shprehin sufinjte por ishte she nje pikenisje per GEORGE IVANOVIC GURDJIEF(I ILUMINUAR):"DUHET TE VDESESH PARA SE TE VDESESH"Kuptimi eshte :duhet te vdesesh ne boten te cilen jetojme(ne mendje) dhe duhet ta besh kete para se te vdesesh fizikisht sepse qellimi i vetem eshte te mos kthehesh me ne trupin e hamendesuar njerezor....(ne ciklin e lindjes,jete ,vdekjes).
armandbrecani
armandbrecani

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  lind77 21.10.10 21:37

Zoti Ekziston, me shume sa çdo gje ai e kupton aq shume sa qe jemi nen kontrollen e tij ne mendje, te pamurit, te ndegjuarit, deshirat etj...saqe ne aspak smund ta dime e aq ta kuptojme se ku esht ai.

Engjujt e tij nese eshte deshira e tij shpetojne çdo send, njerzit flasin prej pervojes dhe rastertise sidomos ata qe jane te paster me urtesi dhe meshire, bindja e tyre 100% se ekziston dhe çdo gje e kontrollon ai, nje person i tille qe beson ashtu duhet te jete i pafajshem (pa mekate), verteton se ekziston ai ne raste sikur te rrezikut te vdekjes dhe bindja eshte pastaj direkt nga shpetimtari i madh "Nje Zot" i vetmi per te gjitha krijesat.

Prandaj dua te them Zoti dergoj disa krijesa njerzore (profete tjere) per ta kuptuar disa rregulla fetare por jo diçka qe eshte patjeter vetem lehtesim qe te ua lehteson jeten tjereve, sidomos atyre qe kerkojne ndihme dhe mbeshtetje ketu sdo te thote se frika e ben ata te luten dhe te ndihmohen, por vullneti dhe shpresa se njeriu nuk ka jeten ne kete bote te perhershme vetem se te kufizuar, e bota tjeter e percakton te verteten e nje personi qe jetoi ne planetin tokesor, vlerat e tij dhe veprat e tij tregoj te verteten.

Sa i perket se kerkoni ta gjeni Zotin, ate smund ta gjeni vetem ne shpirtin tuaj mund ta vertetoni jeten se jetoni, bota esht krijuar para milona e miljarda vjet, jeta jone personale 70-100 vjet sdo te thote asgje kur kaluan milona vite, te derguarit qe erdhen ne toke sollen disa udhezime se njerzit vuanin shume.

Kjo eshte nje dhurate e madhe per njerzimin, e per ata qe lejojne te udhezohen e kane me leht te jetojne perndryshe sdoni keshtu mendoni se pasi ekzistojne 6 Miliard njerez cili je ai ti qe kerkon pergjigjen ju lutem... keni kujdes ne punet e tij te ishi ju zot me kishi shkaterrue mua pse shkruaj po besoni e mos kerkoni pergjegjen se ndeshkoheni.. kyquni punet tuaja se ai kontrollon Miljarda njerez edhe eshte e leht per te.
avatar
lind77

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Berti69 23.11.10 22:49

Nëse themi se Zoti është i mirë, atëherë po, Zoti ekziston, por në këtë rast është vetëdija jonë, zëri ynë i brendshëm që na bën të ndiheni fajtor kur ne bëjmë keq.

Nëse themi se Zoti është krijuesi ynë, atëherë po, Zoti ekziston, por në këtë rast kjo është natyra. Ai është uji, ajri, zjarri, toka, pemët, lulet, kafshët, malet, deti, njerëzit, kjo është ajo që disa parapëlqejnë t’a quajnë rastësia e jetës.

Nëse ne themi që Zoti është e keqja, që disa e thërrasin zakonisht Djalli, atëherë po, Zoti ekziston. Sepse në këtë rast ajo është liria e veprimeve tona, arbitër i lirë, e cila është e domosdoshme për ne të të ndërtohemi ose të shkatërrohemi. Askush nuk ka nevojë për një religjion, besim apo udhëzim për të dalluar të mirën dhe të keqen.

Nëse ne themi që Zoti është dashuria, atëherë po, Zoti ekziston, sepse në këtë rast është ana më e mirë e jona.

Nëse themi se Zoti është jeta, atëherë po, Zoti ekziston, sepse në këtë rast ju jeni dëshmitarë.

Nëse themi se Zoti është vdekja, atëherë po, Zoti ekziston, sepse në këtë rast ai është kalimi në një botë tjetër të panjohur.

Por, nëse ne vendosim për t’i dhënë një tjetër emër të gjitha këtyre gjërave, në këtë rast Zoti nuk ekziston, por të gjitha këto gjëra ekzistojnë gjithsesi, e gjitha është çështje interpretimit.
Berti69
Berti69

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"


411


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Xhulia123 24.11.10 15:51

per fat te keq, bota eshte ndare ne njerez te ashtuquajtur "te shkences" dhe besimtare. por une mendoj se nuk duhet te ekzistojne ndarje kaq themelore ndermjet shkences dhe fese, sepse per mendimin tim ato jane dy rruge te ndryshme qe ecin perkrah njera tjetres qe te cojne ne te njejtin perfundim. nese shikoni dokumentarin "Sekreti" mund t'a kuptoni. (jepet te Explorer Histori ne platformen Digitalb) :))
Xhulia123
Xhulia123

14


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  yasmin 26.11.10 17:52

Vendoseni doren ne zemer dhe do ta gjeni menjehere pergjigjen...
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Xhemajl 26.11.10 18:41

yasmin shkruajti:Vendoseni doren ne zemer dhe do ta gjeni menjehere pergjigjen...


Me kete mendon te thuash se eshtë në ne?
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  yasmin 26.11.10 19:09

xhemajl,mos pyet se cfare mendoj une..pyete zemren tende se cfare mendon,ok?..po tani me kupton??
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Fakiri 27.11.10 21:03

Çdokush që thotë:"Ku është",i ka përshkruar Atij një vend;çdokush që thotë "në çka është",i ka atribuar Atij një pozitë;çdokush që thotë"kah është drejtuar", i ka caktuar Atij një kufizim.Çdokush që thotë:"Pse" i ka emërtuar Atij një shkak;çdokush që thotë "çfarë është",e ka ngjasuar Atë në ndonjë gjë,çdokush që thotë "kur",i ka definuar Atij një kohë;çdokush që thotë "deri këtu", i ka emëruar Atij një fund dhe kush i emëron fundin,e ka ndarë Atë në pjesë;kush e ndan atë në pjesë,e ka cilësuar Atë;kush e cilëson Atë e ka mohuar Atë;kush e ka ndarë atë në pjesë,ka kthyer fytyrën nga Ai.

Ai që mëton se e ka njohur Esencën e Zotit,nuk e ka njohur Atë;Ai që ia cakton kufijtë,nuk e ka ditur se Ai është tek.Ai që i bën shok,nuk i ka besuar Atij.Ai që e ngjason Atë me ndonjë krijesë tjetër,nuk e ka arritur të vërtetën e Tij.

Çdokush që mendon se Ai ka të bëjë me ndonjë iluzion,nuk është drejtuar kah Ai.Ai që dëshiron ta arrijë esecën e Atij,nuk e ka konfirmuar njësinë e Tij.Ai që bën shenjë kah Ai,nuk është drejtuar kah Ai.

Ai që e kufizon,nuk e synon Atë.Ai që e ka ndarë atë në pjesë,nuk i është dorëzuar ATIJ.Gjithçka që qëndron në këmbë përmes esencës së Tij,është i lidhur me tjetërkënd,dhe gjithçka që është i lidhur me tjetërkënd,është formuar përmes një shkaku.
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  yasmin 27.11.10 22:07

Sa per te replikuar pak me ate qe ka shkruar se fundmi fakiri(apo edhe me disa shkrime te tjera te lartpermendura): me duket se ka filluar te absolutizohet pak kjo teme sepse se pari te gjesh se ku nddhet Zoti fillimisht duhet te besosh ne ekzistencen e tij,prandaj mos ta nderlikojme tani me keto gjera qe kush thote keshtu per Zotin ben keshtu e ashtu sikur te ishim ne heretike...besimi ne Zot eshte dicka individuale dhe cdokush beson ne menyren e tij dhe askush nuk eshte zedhenesi i Zotit te na tregoje se po folem keshtu apo ashtu per Te ne kemi gabuar e gjera te tilla.

Nuk kane faj ne kete rast ateistet qe tremben nga ato qe shkruajne te tjeret per Zotin sikur Zoti do na denoje te gjitheve po menduam keshtu apo ashtu per te...gjeja me e rendesishme eshte te besosh ne ZOT nuk ka rendesi menyra apo forma ne te cilen ti e ben sepse besimi eshte individual dhe e ka vendin ne zemer dhe askush nuk ia ka hapur dikujt zemren per te pare se cfare ka ne te....mos te tregohemi fanatike sepse edhe vete Zoti thote qe "zgjodha per ju fene si lehtesim"..
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Fakiri 27.11.10 22:59

Ju lutem pa keqkuptim,përveç adhurimit të idhujve,më është ndaluar edhe fjalosa dhe grindja me popullin tim.Sa për sqarim së pari unë nuk jam zëdhënsi i Zoti dhe jam largë të qenit fanatikë askend nuk e cilësova heretik aq më pak në shkrimin tim askundë nuk e ceka ndonjë denim ...Ai që ishte zëdhënsi i Tij e ka përfunduar me dinjitet detyrën e tij para 1400 vite.Profeti (zëdhënsi) i Zotit thotë:"Pa ekzistuar njohja e Zotit,nuk mund të ekzistojë as feja;pa konfirmim nuk mund të ketë njohje dhe,pa pasur një besim të sinqertë nuk mund të realizohet konfirmimi.
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  yasmin 27.11.10 23:57

I dashur fakir,ne shkrimin tim kam vene ne kllapa qe (per te replikuar ne nje fare menyre edhe me disa te tjere) sepse nese e ke vene re me lart jane bere edhe disa postime qe dashje pa dashje lendojne te tjere te cilat ne nje menyre indirekte dalin ne perfundimin se do te denohesh nga Zoti,se dikush tjeter eshte i udhezuar e te tjere heretike...apo gjera te ketij lloji,shiko me vemendje disa shkrime me lart ne lidhje me kete teme...

Sa i perket replikes me ty ne radhe te pare replikat nuk jane grindje por diskutime te lira per te arrirur ne perfundime sa me frytedhenese...une e kuptoj mjaft mire ate qe ke shkruar ti ne fillim ne idhje me temen por mos mendo se te gjithe ne kete forum e kuptojne lehtesisht ate qe ke shkruar sepse jo te gjithe kane kulture fetare,prandaj thashe qe te mos ta rendojme shume diskutimin me thenie te tilla si:kush e ka metuar ekzistencen e Zotit nuk e ka njohur ate e gjera te tilla..

Cdokush ka menyren e vet per te arritur tek dashuria e Zotit dhe e di Ai me mire se kush e ka njohur ate apo jo sepse kur arrijme ne perfundime te tilla se kush mendon keshtu per Zotin ne fakt nuk eshte keshtu tregohemi dashje pa dashje fanatike dhe marrim atribute qe nuk na takojne... e respektoj pa dyshim mendimin tend sepse eshte i sinqerte por ajo qe parashtrova une ishte e thjeshte:te mos rendojme diskutimin me argumente jo shume te kapshme nga te gjithe por te diskutojme sa me thjeshte pa bere perkufizime per te cilat nuk eshte ne kompetencen tone dhe aq me teper sic theksova jo te gjithe kane kulture fetare dhe kjo eshte nje teme shume delikate qe kerkon shpjegime sa me te kuptueshme nga te gjithe.

P.S:une nuk te kam keqkuptuar por doja qe te tjeret te mos te te keqkuptonin ty sepse ne shkrimet me lart do veresh qe shume anetare kane keqkuptuar njeri-tjetrin ne lidhje me kete teme...me respekt yasmin...
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Luli 10.12.10 13:03

Ne jemi një "qelizë" e Perëndisë dhe një qelizë nuk është në gjendje të njoh trupin në të cilin ajo jeton.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Xhulia123 12.12.10 13:46

sigurisht qe Zoti ekziston! per disa njerez eshte e veshtire t'a besojne, por une them qe Ai ekziston. nese e keni lexuar librin e Bob Proctor "11 ligjet e harruara" do t'a kuptoni akoma me mire. aty njeriu shihet si energji, jo thjesht si trup fizik. por nga vjen kjo energji? nga nje Qenie me e larte, qe ne fe eshte Zoti. pra, ne shkence quhet energji kurse ne fe Zoti. e kuptoni? energji=Zot, pra feja dhe shkenca jane gjera te ndryshme qe bashkohen ne shkencen e metafizikes. sa e sa njerez i jane lutur Zotit dhe kane marre pergjigje? sa e sa njerez kane perdorur ligjin e terheqjes (te libri i Bob Proctor) dhe ia kane arritur qellimeve te tyre ne jete? e pra, jane e njejta gje, thjesht nga kendveshtrime te ndryshme.
Xhulia123
Xhulia123

14


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  yasmin 19.01.11 2:35

Edhe pse tema nuk eshte 'krijesa' e Neo-s,dashje pa dashje ai na ka drejtur nje pyetje,per te cilen anetaret jane munduar me 'mish e me shpirt', t'i japin Neos pergjigje,sa kemi mbushur madje dy faqe mbi kete.

Jo vetem kaq,por disa anetare jane edhe grindur me njeri-tjetrin,vetem qe t'i japin pergjigje Neos,por ceshtja tjeter me rendesi eshte qe Neo nuk na ka dhene nje pergjigje,se ku eshte Zoti???
Mire qe nuk na e ka treguar, deri me tani se ku ndodhet Zoti,por minimumi qe duhet te beje Neo,besoj eshte qe te na falenderoje qe kemi qene aq te angazhuar t'i pergjigjemi pyetjes se tij,madje disa edhe duke toleruar fyerje mbi pyetjen e Neos,ku ky i fundit as qe ka dashure t'ia dije per ne dhe pergjigjeve tona te sinqereta ndaj tij!

Une per vete, jam shume kurioze te ma tregoje Neo,se ku ndodhet Zoti,sepse do isha shume e lumtur te adhuroj edhe une Zotin e Neos! E them me sinqeritetin me te madh!
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  qendresa. 12.03.11 20:46

Edhe pse ne nuk e shohim dhe nuk mund ta prekim, thell ne zemrat tona e ndjejm se egziston. Shpesh na ka ndodhur kur kemi qen ne ndonje rrezik apo ne ndonje situat kemi kerkuar ndihme nga Zoti.
Prap se pram qfardo qe kemi bere ne fund jemi mbeshtetur tek ai.

Per mendimin tim ZOTI egziston..
qendresa.
qendresa.

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  DJ_enis 12.03.11 23:07

Gjatë një ore mësimi, profesori pyet nxënësit: - A ishte Zoti ai që krijoi gjithçka që ekziston?



Një nxënës përgjigjet me guxim: - Po, ai e krijoi!

- Vërtet mendoni që Zoti krijoi gjithçka që ekziston? - pyeti përsëri profesori.

- Po. - përgjigjet nxënësi.

- Në qoftë se Zoti ka krijuar gjithçka që ekziston, atëherë Ai ka krijuar edhe të keqen meqenëse edhe ajo ekziston. Atëherë, i bie që Zoti është i keq! - tha profesori, krenar që kishte provuar edhe një herë se besimi ishte vetëm një mit.

Atëherë nxënësi thotë: - Mund t'ju bëj një pyetje?

- Sigurisht! - përgjigjet profesori.

Nxënësi u ngrit në këmbë dhe e pyeti: - A ekziston i ftohti?

- Çfarë pyetje është kjo? Sigurisht që ekziston! Apo nuk e ke ndjerë ndonjëherë të ftohtin? - ia ktheu profesori i habitur.

- Realisht, profesor, të ftohtit nuk ekziston! Sipas ligjeve të fizikës, ajo që ne quajmë të ftohtë, në të vërtetë është mungesa e ngrohtësisë. Çdo trup mund të studiohet nëse zotëron ose rrezaton energji. Zero absolute është mungesa totale e ngrohtësisë, por të ftohtit nuk ekziston. Ne përdorim këtë term për të përshkruar si ndihemi kur nuk ka ngrohtësi. Më thoni, a ekziston errësira? - vazhdoi nxënësi.

- Ekziston djalosh! - përgjigjet profesori.

- As errësira nuk ekziston! Në të vërtetë ajo është mungesa e dritës. Dritën mund ta studiojmë, errësirën jo. Nëpërmjet eksperimenteve fizike mund të shpërbëjmë dritën e bardhë në disa ngjyra të ndryshme që e përbëjnë atë në varësi të ndryshimit të gjatësisë së valëve të dritës, ndërsa errësirën jo! Si mund ta përcaktojmë shkallën e errësirës në një vend? Duke u bazuar te drita që ndodhet në atë vend. Errësira është vetëm një term i përdorur nga njeriu për të përshkruar gjendjen kur nuk ka dritë.

Dhe për ta mbyllur i riu e pyet profesorin për herë të fundit: - Profesor, a ekziston e keqja?

Dhe profesori përgjigjet: - Siç të thashë në fillim, në botë jemi dëshmitarë të krimeve, dhunës, shkatërrimit. Këto janë e keqja!

Studenti pergjigjet: - E keqja nuk ekziston, profesor! E keqja është mungesa e së mirës. Si në rastet e mëparshme, e keqja është një term që njeriu e përdor për të pershkruar mungesën e Zotit. Zoti nuk e krijoi të keqen! E keqja vjen si rezultat i mungesës së Zotit në zemrat e njerëzve, njësoj si nuk ekziston të ftohtit, apo errësira kur nuk ka dritë!

I riu, mori duartrokitje nga të gjithë studentët e tjerë.

Rektori i universitetit, që ishte i pranishëm në orën e mësimit, e pyet: - Si e ke emrin?

- Ai u pergjigj: Albert Ajnshtajn!
DJ_enis
DJ_enis

4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  lutfi 02.05.11 22:32

po shkruaj per disa qe thon se zoti nuk exziston se nuk shihet por edhe mendja si shihet njeriut por e ka mendjen
lutfi
lutfi

8


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Blak Devill 07.05.11 21:22

THONE qe zoti eshte nje per te gjith eshte shprehje por jo per te gjith eshte zoti i mire mos e vini ne dyshim ekzistencen e zotit ai ekziston
Blak Devill
Blak Devill

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku është Zoti? Empty Re: Ku është Zoti?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi