Qirimbajtësi me shtatë degë

Shko poshtë

Qirimbajtësi me shtatë degë Empty Qirimbajtësi me shtatë degë

Mesazh  Equinox prej 31.03.12 22:07

Qirimbajtësi (menorah) me shtatë degë

Menorah është mbajtes qirinjsh (shandan) me shtatë krahë është një nga simbolet kryesore fetare të judaizmit dhe në shtetin e Izraelit në emblemën e shtetit.

Menorah e ka origjinën në Babiloni dhe ndoshta e simbolizon iluminizmin.

Mënyra se si duhet të ndizet:

Qirimbajtësi me shtatë degë Menora10

«Atëherë vura re: në mes të fronit dhe të katër Gjallesave, në mes të udhëheqësve, qëndronte - si i prerë - Qengji, i cili kishte shtatë brirë dhe shtatë sy, që janë [shtatë] shpirtrat e Hyjit të dërguar në mbarë tokën." nga Bibla (zbulesa 5:6)

Temë studimi sa interesante aq edhe misterioze.

Gjatë udhëtimit të tij në Amerikë, Kristofer Kolumbo vuri në dukje në dëshminë e tij se ai dhe shumë persona nga ekuipazhi i tij dalluan dritat në qiell të cilat ishin të rregulluar tamam si një Menorah.

Përndryshe kjo dëshmi kishte shkaktuar zemërim te Vatikani.
Equinox
Equinox

220


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Qirimbajtësi me shtatë degë Empty Re: Qirimbajtësi me shtatë degë

Mesazh  psiko prej 01.04.12 17:55

Rradha e ndezjes se qirinjve dhe vete shandani eshte tamam si thua ti, simbolizimi i illuminimit duke kthyer Plumbin(1) ne Ar(7) duke ndjekur nje rruge spirale neper chakrat e njeriut.
Transformimi i famshem i alkimisteve.
psiko
psiko

4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi