EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Letrat (Tarot)

Shko poshtë

Letrat (Tarot) Empty Letrat (Tarot)

Mesazh  Admin prej 27.06.08 12:32

Letrat (Tarot)

Letrat (Tarot) Tarotcards

Letrat jane shume kurioze, paraardhese te letrave tona moderne te lojes.

Ato akoma perdoren per te percaktuar te ardhmen dhe eshte nje loje e quajtur Taroki (Letrat), e perhapur ne disa zona te Italise e te Europes.

Shume okultiste mendojne qe shpikes te Tarokit (letrave) kane qene egjiptianet antike, te cilet i besonin njohurit e tyre okultike; per ti sjelle ne Europe kane qene Romet.

Sipas nje tradite tjeter okultike, letrat jane konceptuar nga nje Komitet shkencetaresh Kabalisti ne Fez, ne 1200.

Tek letrat jane gjetur shenjat e ndikimit Gnostike, Neo-Platonike e Katare; sidoqofte historia e tyre, ashtu si dhe historia e vete letrave moderne, humbet ne erresiren e kohes, dhe asnje nuk e di saktesisht se kur dhe ku filluan te egzistojne Letrat.

ARKANET E VEGJEL

Arkanet e vegjel jane te ndara ne kater dege, te mbiquajtura SEMI (fara).

1) Semi i Bastonit: Bastonet perfaqesojne "piken e nisjes", fara nga e cila do te linde nje bime e forte dhe qe permban te gjitha potencialet energjike.

Perfaqeson zgjarrin qe djeg ne moshen e re,
Dielli ne lindje dhe gjithcka qe fillon dhe rilind.

Simbolet e vjetra te Tarokit perfaqesojne edhe bastunin e bariut qe eshte edhe ai I pelegrinit, bastunin e Mareshallit ose ate te Mbretit (skeptri) edhe ate partoral te Papes, te cila jane emblema qe tregojne gjithmone autoritet dhe dinjitet.

Assi i Bastunit
Kuptimi isaj eshte: Lindja dhe Origjina.

Dushi i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: pavendosmeria.

Treshi i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Ndermarrje.

Kater i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: shoqeria.

Pesa e Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Ambicja.

Gjashta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Arritja e rezultateve.

Shtata e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Diskutimet, mbijetese.

Teta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Argetim, Te mirat materiale.

Nenta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Pritja, Pauza, Vonesa.

Dhjeta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Keqdashesia, Kerkimi, Opresioni.

Fanti i Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Kenaqesia, I Huaj, Te Reja.

Kali i Bastoni
Kuptimi I saj eshte: Nisje, Udhetim.

Mbreteresha e Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Modestia, Terheqja, Embelsia.

Mbreti i Bastoni
Kuptimi I saj eshte: Ndalim, Besnikeri, Vlere.


2) Semi (fara) te Kupave: Kupat perfaqesojne shpesh Lumturine, Gezim, persona shume te ndjeshem (sensibel) dhe te zote per ndjenja te thella.
Lengu zakonisht eshte simboli i kenaqesise, jetes dhe Kupa qe e mban eshte mbajtesja.

Asi i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Vullnet, Bollek.

Dyshi i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Lumturi, Dashuri.

Treshi Kupave
Kuptimi i saj eshte: Triunf, Realizim.

Katra e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Merzitja.

Pesa e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Trashegimia.

Gjashta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: e Kaluara.

Shtata e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Mendimi, Fantazia

Teta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Ndrojtje, Seder.

Nenta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Fitorja.

Dhjeta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Suksesi, Familja.

Fanti i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Devotshmeri.

Kali i Kupave
Kuptimi i saj eshte: arritja.

Mbreteresha e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Sensualiteti.

Mbreti i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Dija, Zemermadhesia.


3) Semi (farat) e shpates: Shpata ne traditen simbolike, perfaqeson “Fuqine Kohore” te zotit, letrat e Shpates domethene perfaqesojne forcen dhe autoritetin, pervec Kurajos e Krenarise.

Aktivitet e realizime positive, “fara” e komandanteve te luftes ose e luftetareve, nganjehere prezantohet negative e sjell ambicie, teperim dhe agresivitet, ose fatkeqesi e shkaterrim...

Asi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Teprimi (net e mire dhe net e keqe)

Dyshi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Miqesia, Aleanca.

Treshi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Largesia, Shperndarje.

Katra e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Vetmia, Ekzil.

Pesa e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Humbja.

Gjashta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Udhetimi, Rruga e Veshtire.

Shtata e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Shpresa.

Teta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Veshtiresi, Zili.

Nenta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Turp, Kuptimi.

Dhjeta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Qarja, Vuajtje.

Fanti i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Kujdes ndaj nje te riu.

Kali i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Heroizem, Lufitim.

Mbreteresha e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Trishtim, Privim.

Mbreti i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Autoriteti, Gjykimi, Guxim

4) Semi (fara) e Parase: Parate jane simboli I “Botes Materiale”, te Tokes e ne te njejten kohe te Njeriut.

Ne farat e Letrave te Parase jane shpesh te zevendesuara me Pesekendesha, e cila eshte symbol I “rritjes” se Njeriut.

Letrat e Parase perfaqesojne te mirat materiale, financiare e tregtare, parate, pasurine dhe fat, por perfaqesojne edhe sensibilita e impenjim te thelle ne kalimin “harmonik” te ketyre vlerave.

Asi i Parave
Kuptimi i saj eshte: Sodisfaksion,

Dyshi i Parave
Kuptimi i saj eshte: Turbullim, Konfuzione.

Treshi i parave
Kuptimi i saj eshte: Fisnikeri, Perfeksionim.

Katra e Parave
Kuptimi i saj eshte: Dhurate, Perfitim.

Pesa e Parave
Kuptimi i saj eshte: Dashuri, E dashura.

Gjashta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Ambicie.

Shtata e Parave
Kuptimi i saj eshte: Paraja, Rritja.

Teta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Bukurija, Puna.

Nenta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Mireqenie, Ezitim.

Dhjeta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Zgjarrmuese, Shtepi.

Fanti i Parave
Kuptimi i saj eshte: Largpames, Kuptues.

Kali i Parave
Kuptimi i sai eshte: Vendosmeri, Perfitim.

Mbreteresha e Parave
Kuptimi i saj eshte: Siguria,

Mbreti i parave
Kuptimi i saj eshte: Biznesi, Mesues, Pushtet.
avatar
Admin

1132


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Letrat (Tarot) Empty Arkani Madh

Mesazh  blini89 prej 16.01.10 17:16

Une mendoj se Letrat Tarot jane nje mjet qe mund te zgjoj intuiten tone, dhe te marrim kontakt me boten tone te mbrendshme, gjithsej ka 78 letra, Arkani madh 22 dhe arkani vogel 56 letra, tarot eshte nje mjet per te ndihmuar ne meditim, rritjen shpirterore, hamendjen etj.

22 ARKANET E MEDHEJ paraqesin parimet universale te shteteve dhe evolucionit,situatave,karakteristikat e egzistences njerzore ne te gjithe evulimin e saj.

kjo perfshin 2 vlerat me te latra te njeriut ashtu edhe ne anen e erret te personalitetit, presanton karaktere dhe qelesa si: mbreteresha, mbreti, vdekja, kulla, dreqi, hona, dielli etj.
e gjithe kjo eshte nje mister qe duhet gjetur.

Tarot eshte nje ndihm apo nje vete-ndihme qe ju udhezon dhe do tju udheheqe jeten tuaj te perditshme, dhe perparesi maksimale e situatave dhe rrit kualitetin e jetesss.

Me letrat tarot mund te lexosh:numerologji, astrologji, etj. per kete jam duke e studiuar .
blini89
blini89

4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Letrat (Tarot) Empty letrat tarot

Mesazh  blini89 prej 08.04.10 21:49

Letrat tarot nuk e parashikojn vetem te ardhmen, ato parashikojne edhe situatat aktuale qe deshiron dikush te di, edhe te kaluaren , shpresoj se do ta gjejsh personin qe do te tregoj te ardhmen tende, fat ne jete
blini89
blini89

4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Letrat (Tarot) Empty Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  Hanah prej 09.04.10 0:45

dina shkruajti:Letrat tarot parashohin te ardhmen dhe une kam shume deshire qe ti mi lexoi dikush letrat tarot dhe te me tregoi per te ardhmen time.

Mund te provosh lexime falas tek kjo faqe interneti:www.tarot.com
Mjafton te krijosh nje profil dhe mund te kesh lexim falas si dhe përditë.Leximi eshte ne gjuhen angleze.
Shpresoj qe te te bej pune.Klm
Hanah
Hanah

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Letrat (Tarot) Empty Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  blini89 prej 16.08.10 15:16

Kjo domethanje e letrave tarot eshte thjesht bazike...per me lexu letrat tarot duhet me meditu shume ...duhet me studiu shume me psiqike edhe ajo eshte dhunti e zotit!
blini89
blini89

4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Letrat (Tarot) Empty Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  Nikolaos prej 12.04.11 22:41

Per mendimin tim letrat Tarot nuk kane si te kene fuqi parashikimi sepse jane thjesht letra te krijuara sipas deshires se njeriut, mund te ishin krijuar edhe ndryshe. Ato s'kane asnje baze shkencore. Çdo gje qe krijohet quhet "art" dhe arti nuk sherben per te parashikuar, por thjesht per te argetuar. Çdo gje qe zbulohet quhet "shkence" dhe shkenca sherben per te zbuluar, qofte edhe fatin tone.
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Letrat (Tarot) Empty Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  IndigoStar prej 17.07.18 12:28

Nikolaos shkruajti:Per mendimin tim letrat Tarot nuk kane si te kene fuqi parashikimi sepse jane thjesht letra te krijuara sipas deshires se njeriut, mund te ishin krijuar edhe ndryshe. Ato s'kane asnje baze shkencore. Çdo gje qe krijohet quhet "art" dhe arti nuk sherben per te parashikuar, por thjesht per te argetuar. Çdo gje qe zbulohet quhet "shkence" dhe shkenca sherben per te zbuluar, qofte edhe fatin tone.

Shkenca nuk shpjegon çdo gjë, Shkenca tregon diçka që është krijuar nga dikush tjetër me lart se qenia njerëzore....
IndigoStar
IndigoStar

So mote it be !
786 369�⚜️️‍????????️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

22


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Letrat (Tarot) Empty Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  TOASTY prej 17.07.18 14:41

Krijimi (shpikja) nuk ka per njeriun. Ka vetem zbulim.
TOASTY
TOASTY

Sicko Sicko Sicko Sicko


Bingo Bingo ULALA

16


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Letrat (Tarot) Empty Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  Pansophia prej 17.07.18 15:01

Letrat tarot qe kane ardhur sot dhe qe jane ne perdorim masiv qendrojne larg atyre te fillimit. Madje edhe interpretues te vertete ka sh pak. Edhe shkenca sot qendron larg te vertetes se shkences se dikurshme. Ajo cka mund te bejme ne eshte te perpiqemi te hulumtojme.per info sa me afer burimit.
avatar
Pansophia

90


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Letrat (Tarot) Empty Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi