EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor!

2 posters

Shko poshtë

Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor! Empty Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) 02.12.11 0:12

Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor!

Në të shkuarën dënimi me vdekje, nuk ishte ndonjë dukuri e rrallë, humanizmi gjithashtu ishte term i pa njohur për çdo qytetërim të globit. E drejta, në shumicën e rasteve gjykohej dhe merrte formën e saj me mënyrën më çnjerëzore.

Çdo njeri i cili ishte dënuar me burgim të përjetshëm, ishte i detyruar të përjetonte çaste nga më të tmerrshmet, saqë edhe më të ‘fuqishmit’ e filmave horror do të ishin të pamundur të fantazonin diçka të tillë. Metodat e ekzekutimit ishin të shumta, edhe pse ndryshonin midis tyre për nga teknika dhe metodat që përdornin. Por, qëllimi ishte vetëm: i dënuari me vdekje duhej të torturohej me mënyrën më çnjerëzore para se ai të largohej nga kjo jetë.

Në vazhdim po ju paraqes disa nga metodat dhe mënyrat më të tmerrshme të ekzekutimi të së shkuarës.

Me varje publike:

Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor! A-1-11

Në shekullin e 13-të, Britanikët ishin të vendosur që të zhduknin çdo lloj tradhtie në radhët e pushtetarëve. Për këtë, ata kishin krijuar një teknik diktimi dhe më pas avanconin në ekzekutim publik. I dënuari, duhej të tërhiqe zvarrë deri në vendin e caktuar, ku më pas do të varej. Ato, do të varej sa herë të ishte e nevojshme deri sa të arrinte një hap para mbytjes. Më pas, u prisnin testitet dhe i hapnin barkun, me qëllim që t’i digjnin organet e tij, ndërkohë që i dënuari ishte akoma i gjallë. Jeta e i ndërpritje me anë prerjes së kokës. Më pas trupi i tij pritej më katër. Ndërsa mbyllja e këtij dënimi, përfundonte me çdo sop të trupit të ekspozohej në një vend të Britanisë, që të merrnin shembull të tjerët.

-Vdekje me djegie në zjarr:

Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor! A-2

Teknikat që përdoreshin në këtë rast ekzekutimi, ndryshojnë përsa i përket kohës që i dënuari me vdekje do të digjej i gjallë.
Pasi, zjarri krijohej në mënyrë të atillë, që i dënuari të digjej sa më ngadalë. Zjarri fillonte nga këmbët, deri sa arrinte ta përpinte të tërin.

-Demi i bronztë:

Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor! A-3
Njëra nga metodat më çnjerëzore u krijua në grin e lashtë. Bëhet fjalë për një krijesë bronzi, e cila kishte formën e një demi dhe funksiononte si furrë. I dënuari, futej brenda tij dhe priste të ziejë ngadalë. Brenda ‘demit’ kishte gjithashtu disa tuba të posaçëm, të cilët transformonin ulërimat e të dënuarit, duke i njësuar ato me të demit.

-Ushqim për egërsirat:

Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor! A-4
I dënuari, lihej i lirë brenda një kafazi i cili ishte mbushur plotë me kafshë të egra. Kafshët i shin të stërvitura dhe ushqeheshin vetëm me mish njeriu. Dhe nëse ndonjëri arrinte të shpëtonte me çdo llojë mënyre, gjithmonë kishte një brez të dyte kafshës të cila oshin të gatshme të gatisnin gjahun e tyre.

-Vdekje mbi “gomarin” Spanjoll:

Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor! A-5
Njëra prej metodave më të tmerrshme që janë përdorur ndonjëherë, konsiderohet ajo e “gomarit” Spanjollë. I dënuari me vdekje, vendosej mbi një skelë të vogël druri, e cila ngjante me një gomar së bashku me samarin, por samari, ose shala e tij, kishte formë trekëndore. Vendosej i dënuari mbi të dhe në këmbët e tij, lidheshin dhe varshin pesha të rënda, me qëllim që gjysma e trupit të tij, të palosej deri në shalë.
Ekzekutuesi i tij, kishte kontrollin e plotë të jetës së dënuarit, pasi ishte ai i cili do të zgjidhte se sa peshë do të varej në këmbët e të dënuarit, që ky të vdiste sa me shpejtë, sa më shumë peshë, prosupozonte vdekje të shpejtë, sa më pak peshë vdekje më të tmerrshme, pasi trupi i të dënuarit do të ndahej më dysh.


-Vdekje me sharrim:

Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor! A-6

I dënuari varej përmbysë, dhe varej nga gaviçat e këmbës dhe ekzekutuesit fillonin ta sharronin atë, dalë nga dalë deri sa ta ndanin më dysh.

-Me shtrydhje të kokës:

Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor! A-7

I dënuari me vdekje, lidhej dhe vendosej në profil të atillë, sëmbrapthi dhe priste diçka shumë të rënd që ta… shtrydhte.
Vegla shtrydhëse mundtë ishte gjithçka, nga një shkëmb i madh deri dhe këmba e një elefanti.

-Me therje të ngadaltë :

Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor! A-8

Ekzekutuesi e fillon punën e tij, duke i prerë të dënuarit dalë nga dalë copa mishi nga çdo pjesë e trupit të tij. Duke arritur deri tek veshët, gishtat etj, duke u kujdesur që i dënuari të mos vdiste menjëherë, por të vuante vuajtjen.
Kur ishte momenti i përshtatshmen, ekzekutuesi i jepte goditjen përfundimtare të dënuarit, duke i ngulur një thikë në zemër.

- Me Gkarota

Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor! A-9

Një tjetër zbulim Spanjollë. I dënuari, qëndron i ulur në një karrige dhe qafa e tij, mbërthehet nja një pincë metalike, të cilën e kontrollon ekzekutuesi. Ky i fundit, ka të drejtën e zgjedhjes se sa duhet ta shtrëngojë pincën që vdekja e të dënuarit me vdekje të jetë sa më e tmerrshme dhe e dhimbshme.

- Me karrige elektrike

Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor! A-10

Një nga metodat më të vonshme është ajo e karriges eklektike.
ty i dënuari me vdekje, para se të ulet, i rruajnë kokën dhe më pas i vendosin në kokë një “kapele” metalike e cila, në të vërtet është një qark elektrik. Ekzekutuesi të vetmen gjë që bënë është të ngrejë levën e kontaktit dhe korrenti të përshkruaj e shkrumboj të dënuarin
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

209


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor! Empty Re: Metodat me çnjerezore te ekzekutimit njerezor!

Mesazh  Elson Precaj 02.12.11 18:06

edhe shum e shum te tjera ! ke harruar edhe egzekutimin me giljotine dhe me injeksion ! etj etj !
Elson Precaj
Elson Precaj

31


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi