EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Objekte kulti te shenjta ne shkembenje

Shko poshtë

Objekte kulti te shenjta ne shkembenje Empty Objekte kulti te shenjta ne shkembenje

Mesazh  Estilen prej 04.07.11 10:59


Ndertesa kulti te shenjta ne lartesi shkembore...


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1468486525_5dd74a557e

Objekte kulti ne disa vende te botes jane ndertuar ne lartesi marramendese,ne vendet e mjergulles dhe me nje izolim tersor.Te tilla objekte duket se kane qene e jane'' karburanti'' i vërtetë shpirtëror i njerëzimit

Pjesërisht keto kështjella e fortifikata te lashta te pamposhtura, ,kanë një gjë të përbashkët - janë ndërtuar mbi shkëmbinjtë e pjerrët, te arritshme per atje vetëm nga rrugë të fshehta,që kane siguruar izolim të madh ndaj rrethinave, duke u vlerësuar si vende me një përkushtim te vërtetë shpirtëror.

Ja disa nga keto objekte te ndertuara ne keto lartesi.Taktshang ose Manastiri Tiger Nest në Butan

Manastirit Tiger Nest, ose Taktshang , në Butan, eshte ndertuar në një shkëmb 2300 metra mbi katin e luginës PARO. Emri sipas legjendave është vendosur sepse Padmasambhava fluturoi në vendin e manastirit mbi një tigër. Megjithatë, për të arritur në manastir dhe tempuj duhet te besh nje udhëtim mbi një mushkë përgjatë shtigjeve të pjerrta dhe të ngushta..

Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1473852516_b81b2773d0


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1058966376_3d8e381f8d


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1473902746_de41c530b1_o


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1473886806_13583b1aae


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1473001807_d06ec5d536


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1473901628_a9b0353c2a_o


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1473001623_e15f8a5a32


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1473865538_923c1d93a6


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1279029251_b628338f33_o


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1279895154_1494758313_o


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1474031772_3afad419c1

Manastiri i ndertuar mbi shkemb -"Meteora'', Greqi

Manastiri është i vendosur në disa formacione shkëmbore në Greqi, nbi fushat e Thesalisë.Këto formacione arrijnë 1800 metra mbi fushë. Ky ishte fillimisht një kompleks i dy manastireve,nga dhjetra qe ekzistojne, që datojn nnga shekulli 14. Gjashtë prej tyre janë ende në këmbë sot. Meteora do të thotë ''pezull në ajër "ose"në lartesine e qiejve "

Murgjit e parë e kane pushtuar Meteoren rreth viteve 950-970 AD.Me sa duket, ata e njohen natyrën dhe bukurine e madhe te vendit. Format interesante të shkëmbinjve rrethues shpjegohet nga Filipson, një gjeolog gjermane.

Sipas tij, disa milionë vjet më parë Meteora ishte zonë grykëderdhje e një lumi të madh,ku akumulohej baltë në këto struktura konike. Me ''ekzaltimin'' gjeografik të Thesalisë, Greqia Qendrore, u bë një liqen i madh. Gradualisht shkëmbinjtë e Meteoras u shkëputen nga zinxhiri i maleve te Pindit dhe nga erozioni,mori format që ne shohim sot.

Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1450680614_096e2d70b3


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1450678584_b1974de558

Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1473905341_90e8e7468b


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1474811496_dc4cbf7240


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1449822859_5f9a7a139c


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1314794455_df462dbe49


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1314795031_fa8ba0d380Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1314799171_8a0c63b7bf
Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1314797559_b99aee103d


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1314796919_14735ae83a


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1317706688_df847f1c86_o


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1474850012_7a12bb54a4

Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1449823737_479c03307cObjekte kulti te shenjta ne shkembenje 1474967934_2ed9cfa529

Shpellat manastire ne Cappadocia, Turqi
Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1474560036_f22a601b39

Pra, kemi ardhur në peizazhin më surreal i të gjithë botes - oxhaqe zanash dhe kulla bosh ne Cappadocia zonë në Turqi -nje tokë pasur me historinë dhe trashëgiminë shpirtërore.

Sipas wiki , "Cappadocia është përmendur në tregimet biblike,në librin e Veprave 02:09, me Cappadocians duke e quajtur si një nga vendet ku grupet e njerëzve dëgjonin tregime te Ungjillit nga Galileas në gjuhën e tyre,në ditën e Rrëshajëve,menjëherë pas ringjalljen se Jezus Krishtit. Veprat 2:05 sugjeronë se Cappadociansit në këtë tregim kishin "frikë Zotin e hebrenjve".

Shkembi i ''dashurise''Citadel Uçhisar - është maja më e lartë në rajon, dhe merrni me mend se çfarë është gërryer tërësisht ne keto vendbanime te lashtë.

Shumë nga këto hapësira janë përdorur si manastiret shpellë, edhe pse sot ata më së shumti frymëzojnë fotografë dhe artistë. Arkitektura e tij është gërryer nga erozioni dhe jane shpallur ne mbrojtje si fortifikime intensive dhe të infrastrukturës.

Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1474886028_adec760298


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1474959240_3ae0fcb135


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1474033033_24f798d6ec


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1310531758_56303bd9d4


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1309645383_6d1ad914bbObjekte kulti te shenjta ne shkembenje 1314798139_fa255baf72

Sigiriya, Sri Lanka - Mountain LionNdërtuar në një "shkemb magme" një mbetje e një vullkani të lashtë, në qytetin e shenjtë të Sigiriya,përmban rrënojat e pallatit pranë tempullit, që daton vitet 500 pas Krishtit.

Herë edhe më i vjetër (rreth shekullit të 3 para Krishtit) e pa këtë shkëmb, si një vend për një manastir ne malin e robërve budiste të Sangha . Shpellat e tyre kane ende muret vertikale, vështirë të arritshme në lartësi.

Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1472937989_50a62afe18Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1473600204_0fe5f3f51b


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1473599974_debdadcd93


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1472748121_aa79ebb958


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1472748299_937b1f8891Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1472893569_5a2dbc7582


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1472864085_d426d77ad7

Faqet perendimore te shkembit(140 metra e gjatë dhe 40 metra e lartë) në një kohë kane qenë mbuluar me piktura ne tërë sipërfaqen e malit,ku duket se ka qenë një galeri gjigande pikturash ... ndoshta pikturat me te të madhe në botë, "(citim nga John Still në 1907).

Colorfuetet ishin pikturuar me afreske me përzierje të veçantë të eggyolkut dhe mjaltit nga bletet e egra, ku përshkruajne oferta ekzotike dhe nje procesion mbretëror te princeshës .Disa nga keto afreske jane fshirë nga murgjit e ''zellshëm'',qe të mos të shqetësonin medituesit.

Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1472748675_47d455b4f9

Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1473600346_be065557e9

Mali ishenjtë nuk mbetet gjithmone i shenjtë për gjithë vitet e historisë së tij. Pallatet e kënaqësisë,ndërtuar nga "mbreti i çmendur" Kasyapa mbajti "regjim shëndetësor" duke ngritur hareme për 500 gratë e tij.

Në një kohë ai ishte kryeqyteti i Ceilonit. Arthur Clarke ka shkruar për të si një "burim Parajse". Përveç kësaj ai është vend me një mbrohet nga UNESCO-s dhe admirohet nga arkeologët

Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1473961694_1fbc952f23

Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1473732629_00ee37a956


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1472762199_6361e37003_o


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1473634734_628a4cea66_o


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1472908807_291d63c493_o


Objekte kulti te shenjta ne shkembenje 1472924397_62553091de
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi