EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Legjenda dhe Mite

Shko poshtë

Legjenda dhe Mite Empty Legjenda dhe Mite

Mesazh  Blak Devill 07.05.11 21:55

LEGJENDA DHE MITE TE NDRYSHME

MARKEZI GAELEOT NE ISHULLIN E LARGET
NE ate periudh mbreti ARTUR kalonte dite te qeta ne mbreterine kamelot por nje dite i kerkoi dikush ndihme ishte markezi gaeleot ndryshe nga gjigandet e tjere qe e kalonin kohen duke pire GAELEOTI ishte nje luftetar i perkryer dhe kishte nje shpirt gjeneroz ai ishte betuar se do tregohej i shkathet dhe do pushtonte BRITANIN E MADHE ARATRI ne ate kohe nuk kishte shume luftetar nuk u mendua dy here dhe pranoi ate diten tjeter kaleruan dhe kaleruan derisa arriten ne keshtjell GALORE aty ku ndodhej ushtria armike numuri i ushtareve armik ishte shume i madh dhe per ARTURIN dhe kjo do te ishte nje humbje gaGAELOTI i propozoi dicka mbretit i tha te behej armpushim per 1 vit pas 1 viti do luftohej prap ne te njejten fush dhe keshtu ndodhi ky lajme arrit deri ne MALEHAUT ku LANCELIOTI ishte i burgosu ne nje burg ku hapeshin dritaret ai i kerkoi zonjes se tij qe e kish burgosur ta linte te shkonte per te luftuar dhe do te kthehej prap zonja pranoi e liroi duke i dhene dhe rroba te pastra te mira dhe nej shpat te fort
Blak Devill
Blak Devill

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Legjenda dhe Mite Empty LEGJENDA E SHEN GUINEFORT

Mesazh  Blak Devill 07.05.11 22:02

SHEN GUINEFORT ishte nje qen i shekullit te 13 i cili adhurohej nga njerzit si shenjtor sipas legjendes ky qen ruante keshtjellen dhe nje dit pa pronarin e tij qe po kthehej nga gjuetia i cili pa djepin e se birit por femija nuk ishte aty ai dhe pa putrat e qenit tere gjak ai mendoi se kish shqyer djalin dhe e vrau qenin por me vone kur u fut ne keshtjell pa te birin qe qante dhe afer tij nje neperk te shqyer neperka kishte dashur te helmonte bebin por qeni e kishte vrare ne ate moment ai kujtoi gabimin qe kishte be dhe menjehere i ndertoi qenit nje varr me gure ai vend u be i shenjte dhe shume i vizituar nga njerzit
te cilet e falenderojne qenin qe shpetoi bebin kulti i tij i ndaluar nga kisha u pranua ne vitet 30 edhe nga kisha
Blak Devill
Blak Devill

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Legjenda dhe Mite Empty LANCELIOTI I BURGOSUR

Mesazh  Blak Devill 07.05.11 22:15

LANCELIOTI ishte shume i trishtuar pasi mendonte per XHINERVEN gruaja te cilen e donte mete gjithe forcat por ishte nje dashuri e pamundur pasi nuk mund te zgenjente mbretin pasi ajo ishtegruaja e mbretit teksa po ecte per tu kthyer ne KAMELOT e pershendeti dikush por ai nuk ktheu pergjigje perseri e pershendeti prap nuk ktheu pergjigje personi qe e pershendeti filloi ta shante LANCELIOTI i tha te ruhej dhe me nje levizje te shpates e vrau ne ne fund arriti ne nje fashat qe quhej MALEHAUT aty ai u sulmua nga shume ushtar ai pyeti pse me sulmoni ata do e vrisnin ne ate moment mbrrrin dama e qutetit e cila thot te mos luftonin dhe LANCELIOTI te dorzohej sepse djali qe kish vrare ishte djali i nje markezi duke mos patur zgjidhje tjeter ai u dorezua i dorzoi shpaten dames dhe u be i burgosuri i saj
Blak Devill
Blak Devill

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Legjenda dhe Mite Empty LEGJENDA E SYRIT TE KALTER

Mesazh  Blak Devill 16.06.11 13:36


Flitet se ka qenë një gjarpër që ka dalë nga Saranda në Delvinë. Tek ura e Vrisit ishte një burim i vogël, kishte gra dhe fëmijë që mbushinin ujë për në shtëpi. Në atë moment vjen gjarpri dhe i ha ata njerëzit. Më pas u nis për në Sopot ku rrugës hëngri kope të tëra me bagëti. Pastaj vajti në Sopot ku hëngri dhe dy çobanë. Një plak i mençur tha të ngarkonin dy gomerë me eshkë dhe e ndezën. Kur vajti gjarpëri për të ngrënë personin që ndezi eshkën, fati ndodhi që hëngri gomarët. Pastaj gjarpëri u ndez për ujë dhe në këtë moment tha: Dil mama det, dil motër Bistricë. Më pas u nis drejt Syrit të Kaltër. Sa arriti atje doli Syri i Kaltër dhe gjarpëri ngordhi pasi shpërtheu uji
Blak Devill
Blak Devill

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Legjenda dhe Mite Empty LEGJENDA E DR FAUST

Mesazh  Blak Devill 07.10.11 13:03

Dr Faust njeriu qe u more me perjetime te frymrave te liga dhe zbulues i shume vulave magjike qe i sherbyen atij shumene hulumtimet e tij
Ai eshte njeriu qe thirri shpirtin e keq Mefistofel nje nga dukat e medhenj te ferrit dhe nenshkroi nje pakt me kete shpirt per nje afat kohor 24 vjecar por ne kembim ai dha shpirtin gje shume e rene pasi qe ne ate moment shpirti i tij i perkiste djallit kerkesat ne pakt ishin keto
1 Lucifer duhet te me sillni 2 ton ar
2 ky ar duhet te jete i vlefshem kudo
3 ky ar nuk duhet te jete i falsifikuar os te kthehet ne qymyr por te perdoret ne cdo vend
4 dua qe te gjitha thesaret te jen te hapura per mua dhe mua nuk me duhet te germoj per ti nxjerr ato
5 nuk duhet qe te sulmohet trupi ose shendeti im dhe une mos te kem dobesi
6 te me coni mua ne cdo vend me shpejtesin e mendimit njerzor pavarsisht nga largesia dhe une duhet te di gjuhen e atij veni ta flas pa veshtiresi kjo gje duhet bere pa me demtuar mua
7 dua te me jepni nje unaze qe sa here e ve te jem i padukshem dhe i pamposhtur
8 duhet te di mjeksi uniersale
9 duhet te me garantoni se ju do ti ndiqni keto kerkesa me perpikmeri dhe pa vones

NESE KENI ME INTERES PER KETE ME SHKRUANI NE MP
Blak Devill
Blak Devill

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Legjenda dhe Mite Empty Re: Legjenda dhe Mite

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi