EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bota qe ne e njohim do të "zhduket" më 2050

4 posters

Shko poshtë

Bota qe ne e njohim do të "zhduket" më 2050   Empty Bota qe ne e njohim do të "zhduket" më 2050

Mesazh  Fikrro 22.02.11 15:20

Bota qe ne e njohim do të "zhduket" më 2050

Bota qe ne e njohim do të "zhduket" më 2050   Earth_from_space

Nëse vazhdojnë trendet e sotme, deri më 2050 bota jonë do të bëhet krejtësisht e panjohur, ka tërhequr vëmendjen Jason Clay nga organizata World Wildlife në konferencën shkencore amerikane.
Duket se botën siç e njohim sot nuk e pret një e ardhme optimiste. Së paku kështu janë konkludimet e shkencëtarëve të nxjerra në konferencën shkencore amerikane, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Problemi kryesor i “shkatërrimit” tonë qëndron në rritjen e banorëve dhe betejës për resurse, që për 40 vjet do të duhej të sjellë deri tek ndryshimi i tërësishëm i botës siç e njohim sot.

Vlerësimet flasin se deri në fund të këtij viti numri i popullatës së botës do të rritet në shtatë miliardë, e deri më 2050 ky numër do të mund bëhej nëntë miliardë. Rritja më e madhe e popullatës do të ndodhë në vendet e varfra të Afrikës dhe Azisë Jugore.

Pikërisht ky fakt do të sjellë deri tek problemet e mëdha. Për t’u ushqyer aq shumë gojë, gjatë 40 viteve të ardhshme do të duhej të prodhohet aq ushqim sa është prodhuar gjatë tetëmijë vjetëve të fundit.

“Nëse vazhdojnë trendet e sotme, deri më 2050 bota jonë do të bëhet krejtësisht e panjohur”, pohon eksperti Jason Clay, dhe u bën apel ekspertëve e shkencëtarëve të bëjnë bashkë forcat në fushën e prodhimit të ushqimit.


Bota qe ne e njohim do të "zhduket" më 2050   Popullatabote

Problem edhe numri i popullatës

Pos mungesës së ushqimit, për 40 vjet do të mund të na godiste edhe numri tepër i madh i popullatës, për shkak të cilit ekspertët demografik kërkojnë program për planifikimin e familjeve.

“Është koha e fundit që të bëhet diçka për këtë çështje. Gjatë 20 vjetëve të fundit nuk është bërë përkujdesje për këtë, mirëpo për shkak të çmimit të ushqimit dhe ngrohjes globale, do të na duhet të ndërmarrim disa hapa”, ka thënë John Bongaarts, një prej ekspertëve pjesëmarrës të kësaj konference.

“Dëshirojmë të minimalizojmë popullatën e botës dhe programi i planifikimit të familjes është mënyra e vetme për të bërë këtë”, ka thënë John Casterline, i ngarkuar për hulumtimin e popullatës në Ohio të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.


Telegrafi
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bota qe ne e njohim do të "zhduket" më 2050   Empty Re: Bota qe ne e njohim do të "zhduket" më 2050

Mesazh  Polisiana 07.04.11 23:36

Kam degjuar nje dokumentar qe thote se ne 2050 do te vije fundi i botes dhe kete e kishte zbuluar me ate te studimit te numrave te Bibles....ISAK NJUTONI

Nuk jam e sigurt nese eshte e vertet kjo gje...ishte thjesht nje dokumentar...
Polisiana
Polisiana

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bota qe ne e njohim do të "zhduket" më 2050   Empty Re: Bota qe ne e njohim do të "zhduket" më 2050

Mesazh  John wick 08.04.11 9:32

me sa di une deri me sot nuk ia ka arritur asnjeri te deshifroje biblen prandaj keto qe thone se do vi fundi i botes jane thjesht trillimet e njerzeve per te terhequr vemendjen e mbare globit prandaj mos u shqetesoni nga keto budalliqe e vertet eshte qe nje dite botes tone do i vi fundi por kur do jete ate e di vetem zoti i madherishem>>
John wick
John wick

9


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bota qe ne e njohim do të "zhduket" më 2050   Empty Re: Bota qe ne e njohim do të "zhduket" më 2050

Mesazh  sabedin 08.04.11 10:25

Nje fund i botes nuk mund te parashihet nga askush qe mund te shihet me sy ,ndegjohet me vesh e preket me dore .
Do ja u jap nje lgjike te vogel per nje shkaterrim total, Bota ka kapacitet dhe thene shkurt bereqet per te gjithe ata qe dojne te jetojne ,ne momentin se ajo fillon te hargjohet tye ti ofron Cunamit e mundshem, Termetet etje tj, deri ne shfarosjen e popullates qe eshte e tepert per te, Luftrat per Territore ende vazhdojne dhe ato jane tani Legale me nenshkrimet e burre shtetasve te medhenj, Me tregoni nese ju mundeni ti mbani me nje dore 3,4 apo me shume shaqinje me nje dore ?!... pergjegjja eshte JO , por i mbani aq sa do te mundeni. Nese shtohet popullsia Toka ankohet me nje shkundje edhe barazeshohet vetvetiu.
avatar
sabedin

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bota qe ne e njohim do të "zhduket" më 2050   Empty Re: Bota qe ne e njohim do të "zhduket" më 2050

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi