EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Krijimi i mrekullive

2 posters

Shko poshtë

Krijimi i mrekullive Empty Krijimi i mrekullive

Mesazh  Elizza 21.09.10 16:55

Krijimi i mrekullive me besim e me durim


Krijimi i mrekullive Angels-miracle

Dua t'ju tregojë për rolin e durimit në jetën shpirtërore. Në fillim, më lejoni t'ju sqaroj se ky shkrim është menduar për njerëzit që kanë arritur tashmë një nivel të caktuar të vetëdijes shpirtërore, kanë kaluar nëpër një sasi të konsiderueshme të procesit të shërimit, dhe të cilët tashmë janë në dijeni për udhetimin e tyre, ose qëllimin e kësaj jete. Nëse e gjithë kjo tingëllon dërdëllisje për ju, ky ndoshta s'do të kishte asnjë kuptim.

Ne kemi dëgjuar idiomën "durimi është një virtyt", por në qoftë se jeni të kënaqur me atë, është një gjë idiote që thuhet vetëm në vetvete. Durimi në lidhje me çfarë? Ne në qoftë se ju i prisni rrethanat mjaft gjatë, a do të ndryshojnë? Nëse nuk keni ndonjë model apo tendencë që të bazoni vendimin tuaj të jeni të durueshëm, atëherë ju mund të prisni deri në amshim dhe të mos merrni asnjë rezultat.

Unë nuk jam duke folur për atë lloj të durimit. Unë jam duke iu referuar durimit që ka të bëjë me hapjen e vetes deri në mrekulli në jetën e përditshme. Unë jam duke folur vetëm për 20% të ekuacionit.

Pra, çfarë është 80%-shi tjetër? Këtu shkon:

50% Besimi + 30% Veprimi i drejtuar + 20% Durimi = Mrekullia!



Më lejoni të sqaroj secilin nga këta terma, të gjitha këto fjalë kanë humbur kuptimin e tyre për shkak të teprimit.

Besimi: Besimi është dija se jeta juaj është duke u udhëzuar nga ana e shërbimit të fshehtë, që shumica prej nesh e quajmë Perëndi (Zot). Eshtë dija se ju jeni pjesë e Zotit, duke përjetuar jetën në një trup të njeriut, duke kaluar përmes një aventure të madhe, në fund të së cilës është kthimi aty nga keni ardhur.

Besimi është dija e vërtetë, se ju nuk jeni trupi juaj, ju nuk jeni mendja juaj, ju nuk jeni patjetër ai/ajo që ju ka akumuluar jeta ose gradat apo marrëdhëniet. Besimi është njohja se ju jeni përtej gjithë kësaj, ju jeni pjesë e Shpirtit të Madh, e Perëndisë, që merrni pjesë në këtë iluzion të quajtur jeta fizike dhe duke luajtur një pjesë në një dramë kozmike.

Besimi është njohja se roli juaj në këtë dramë të madhe është më tepër se nevojat tuaja personale dhe dëshirat. Se ka më shumë për këtë histori se çfarë ndërgjegjeja juaj, të menduarit, racionalizmi, mendja analitike mund ta kuptojnë. Besimi është njohja se ju jeni duke u udhëzuar, ju gjithmonë keni qenë dhe ju gjithmonë do të jeni.

Veprimi i drejtuar (udhëzuar): Nëse vërtet e kuptoni atë më sipër dhe në fakt keni besim, atëherë ju tashmë keni përvojë të komunikimit të drejtpërdrejtë nga Perëndia. Ju merrni shenjat dhe dëgjoni zërin e Perëndisë në shumë mënyra, herë nga njerëzit, nganjëherë përmes librave, nganjëherë përmes ëndrrave, apo nganjëherë me një nga mënyrat e panumërta që Zoti zgjedh për të komunikuar me ne. Ju mund të keni zgjedhur ta injoroni atë, ju mund të keni dyshim në të ose mund ta keni ndjekur atë, por sido që të jetë, nëse keni BESIM, ju jeni të vetëdijshëm për udhëzimet...

Kur ju të jeni në udhëkryqin e jetës dhe pyesni Zotin: "Cfarë të bëj?", pa dyshim Ai të jep një shenjë dhe flet me zë të ulët në zemrën tuaj në lidhje me rrugën e duhur që duhet marrë. Kur ju dëgjoni për sinkronizimin e komunikimit të fluturave dhe yjeve në qiell ... dhe ju bëni një veprim të bazuar në atë frymëzim, ju e keni kompletuar hapin e dytë.

Ky është veprimi i udhëzuar. Ky është kërkimi i ndihmës në çdo rrugë të jetës suaj, sepse e kuptoni se ju (mendja juaj e ndërgjegjshme), thjesht nuk e di se cila është më e mira rrugë për ta marrë, ju nuk mund të shihni lidhshmërinë e pafund mes të gjitha gjërave, me të gjithë përjetësinë. Prisni për përgjigje dhe atëherë kur ju e ndjeheni absolutisht se cila është mënyra më e drejtë në zemrën tënde, bëni veprimin e udhëzuar.

Durimi: Larg nga pritja për të ndryshuar gjërat, durimi në jetën shpirtërore është të kujtohet thënia e Mbretit Solomon "Për çdo gjë ka një sezon, dhe një kohë për çdo qëllim nën qiell." Kjo është dija se ndonjëherë ajo për çfarë jeni duke pritur është shumë e madhe dhe më e mirë se ajo që ju dëshironi tani.

Është të kuptuarit se çdo gjë ka një kohë të përsosur për tu shpalosur, që të gjitha dëshirat tona nga zemra do të plotësohen, por para se të përmbushen ne kemi për të mësuar një mësim, ne duhet të rritemi, dhe ne duhet të bëhemi gati për të marrë atë që është duke pritur për ne. Ashtu si fëmijët edhe ne duam embelsira TANI, por Mësuesi e di se nëse ju i jepni fëmijës atë para se ai ta ketë mësuar mësimin e tij, ai nuk mund ta vlerësojë atë që e ka marrë.

Durimi është realizimi i gjithë universit që po rrotullohet rreth secilit prej nesh. Dhe të gjitha që ne duam, të gjitha që ne kërkojmë të gjitha do të vijnë vërtetë, por ne duhet të rritemi më parë. Ky është qëllimi i kësaj bote.

Durimi është një fjalë që ne e përdorim për shkak se mendja jonë nuk mund të trajtojë fjalën dorëzim. Dorëzimi s'mund as të mësohet as të shpjegohet. Dorëzimi i vërtetë është të rënët në dashuri me dashurinë hyjnore. Ajo është Një. Fjalët janë të pamjaftueshme këtu, kështu që unë do të ndalem...

Durimi është platforma e dijes në kohën e duhur, në mënyrën më të përsosur, rezultati më i përsosur do të shfaqet me dëshirat e zemrës suaj. Eshtë thjesht të pasurit besim, duke kërkuar për udhëzim, duke bërë veprimet si udhëzim, atëherë pushoni në gëzim, se ju e dini ... nuk kemi pse të nxitojmë, asgjë për të shtyrë, asgjë nuk të tërhequr, asgjë për të luftuar, asgjë për të pritur. Eshtë thjesht dija se ... çfarë do që të shpaloset para neve nuk është asgjë më pak se MREKULLI.

Mrekullitë: Mrekullitë janë dhurata nga Zoti për ne. Ato janë përkulje e kohës, hapësirës, shkakut dhe pasojave. Ato janë më të pamundshmet duke ndodhur në mënyrat më të jashtëzakonshme. Ata janë i gjithë universi që vjenë së bashku me atë që ju dëshironi (ose ndonjëherë përtej asaj që keni kërkuar).

Mrekullitë janë ëmbëlsira hyjnore, një mënyrë e Zotit për të na thënë "Nuk shkoni! Shikoni se si kam vendosur të gjitha rregullat për ju sepse ju jeni i preferuari im!" Mrekullitë janë mënyra për të treguar dashurinë e Zotit për ne. Por këto janë fjalët që ne i përdorim për të shpjeguar mrekullitë, sepse gjuha jonë nuk ka fjalë të duhura për të shpjeguar atë që është me të vërtetë.

Kjo është një mënyre e natyrshme se si universi punon, është sikur dielli kur lind, kur ju kuptoni sekretet më të thella të realitetit.

Pra, edhe një herë, këtu është formula për të krijuar një magji të vërtetë dhe mrekulli në këtë udhëtim të mahnitshëm të quajtur jetë. Shkruani diku ku mund ta shihni çdo ditë:

50% Besimi + 30% Veprimi i udhëzuar + 20% Durimi = Mrekullirat!

Shpresoj se kjo ndihmon të gjithë ju, të shprehni me pak fjalë atë që ju mund ta keni njohur gjithmonë në thellësitë e zemrës suaj.
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Krijimi i mrekullive Empty FALEMINDERIT.

Mesazh  agro1 23.09.10 13:09

MUA ME PELQEU SHUME. FALEMINDERIT !
agro1
agro1

17


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi