EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Simbolika e shifrave

Shko poshtë

Simbolika e shifrave Empty Simbolika e shifrave

Mesazh  Neo prej 01.02.10 13:10

Simbolika e shifrave
(Pikepamje metafizike)

Simbolika e shifrave Numero10

0
- Jo sasior, i papërshkrueshëm, i pamanifestueshëm

1
- Njësia, burimi, qenja supreme, shpirti, perëndia, dhe masë themelore e të gjitha gjërat

2
- Njësi e ndarë, polarizimi, e mirë / e keqe, + / -, bota e Demiurg-it në të cilën jetojmë

3
- I bashkon dy forca: pozitive / negative, krijues i urës, transmetuesit, lidhja,Ai është Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtë në mes të krishterëve është Brahma, Shiva, Vishnu midis hindusëve, Osiris, Isis dhe Horus te egjiptianët, simbol i Kohës, kaluara, e tashmja dhe e ardhmja tri ngjyrat kryesore: e kuqja, e verdha dhe blu.

4
- Cikli i plotë dhe total i manifestimit të botës, 4 ciklet e njerëzimit, 4 stinët

5
- Mikrokozmosi, Pentagram i njeriut (2 këmbët, dy duart dhe koka), 5 elementet (eteri, ajri, uji, zjarri, toka)

6
- Makrokosmosi, gjithësia, universi

7
- 7 Shkencat tradicionale (njohuria e pastër shpirtërore, bukuria dhe arti, shkenca kosmologjike dhe psikike, etj ..), 7 qiejt, 7 notat, 7 shakrat (chakrah), përsosmëria dhe përmbushja
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi