EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Misteri mbi jashtëtoksorët

Shko poshtë

Misteri mbi jashtëtoksorët Empty Misteri mbi jashtëtoksorët

Mesazh  Neo 21.02.10 22:03

Misteri mbi jashtëtoksorët dhe mbulimi që i është bërë nga qeveria e SHBA

Misteri mbi jashtëtoksorët C36910

Një aksident misterioz, jashtëtokësorët e vdekur ndosin peizazhin. Incidenti pranë Roswell, NM, është një tregim i përpunuar, duke u rritur gjithnjë e më shumë gjatë kohës dhe mitin e imagjinatës. Por kur ajo ndodhi, ishte gati e paperceptueshme.

Mbetjet ishin shpërndarë mbi një sipërfaqe prej 200 metrash katrorë. Një brez i kositur konsistonte kryesisht në shirita gome, varak, shkopinj druri, shirita ngjitës, kaseta të tjera me një dizajn të lules dhe atë që reingeri WW ( "Mac") Brazel e përshkroi si një dokument tepër të vështirë. Në atë ditë Brazel gjeti rastësisht mbetjet e çuditshme.

Në 14 qershor 1947, ai ishte duke bërë xhiron në fermën e deleve Foster JB, 85 milje në veriperëndim të Roswell.

Siç kujton më vonë, ai ishte me nxitim dhe nuk i kushtoi shumë vëmendje shumëllojshmërisë së copëzave të shpërndara sa andej këtej.

Dhjetë ditë pas zbulimit të Brazel, piloti Kenneth Arnold ishte duke fluturuar pranë maleve Cascade në shtetin e Uashingtonit kur ai zbuloi atë që ai e përshkroi si objektin fluturues të nëntë i cili flutoronte rreth 1.200 milje në orë tregon raporti i Arnold, ende i pasqaruar, menjëherë dha shenjat e njoftimeve të tjera, dhe me 4 qershor, ishin gazetat që njoftonin për qindra raportime të "objekteve fluturuese " në qiejt e të gjithë vendit.

Por Brazel nuk kishte radio në kasollen e fermës së tij dhe nuk kishte dijeni për njoftimet deri më 5 qershor, kur ai shkoi në qytetin e afërt të Coronas, dëgjoi të flitej për disqet fluturuese dhe mund të ketë mësuar nga thashethemet për një shpërblim për të gjithë ata që gjejnë një. Atëherë, më vonë Brazel deklaroi për Roswell Daily Record, se ai ishte kthyer tashmë në fushën e ndotur me gruan dhe dy fëmijët e tij, i mblodhi mbeturinat dhe i morën atë në shtëpi.

* Më 7 qershor, ndërsa ishte në Roswell për të shitur lesh, Brazel zbriti nga zyra e Sherifit George Wilcox, ku, ai kujton, se "pëshpëriti në mënyrë konfidenciale " se mund të ketë gjetur një disk fluturues. Sherifi Wilcox menjëherë telefonoi pranë bazës ushtarake të Rosëell, dhe njoftoi majorin e grupit të kundërzbulimit Jesse Marcel.

Sapo erdhi në vete për të kontrolluar emocionet e tij, Marseli shpejtoi në qytet me oficerin e korpusit të kundërzbulimit Sheridan, i cili mori Brazelin dhe iu drejtua fermës. Pas mbledhjes së mbeturinave – që sipas raportimeve të Brazel peshonin jo më shumë se 5 ton .-- ata u sistemuan në bagazhin e Buick Marsel.

Në rrugën e kthimit në Roswell, Marsel ndaloi në shtëpinë e tij për të nxjerr prenë. I biri i Marcel, Jesse Jr, tani 60 vjeç dhe një mjek në Helena, Mont, kujtojnë se u zgjuan nga i ati i tij i cili i trgoi një letër plastike, "trarë" që dukeshin metalike, dhe disa shenja të çuditshme që ai mendonte se i ngjanin "shkrimeve hieroglife."

Marceli i ri ishte vetëm 10 vjeç në atë kohë, por, ai i tha TIME javën e kaluar, se ai kujton se babai i tij "ishte shumë i eksituar, dhe unë mendoj se ai tha se ishte një lloj “objekti fluturues".

Ky është përshkrimi i Majorit Marsel që ai përdori kur u kthye në pistën e avionëve. Ashtu si Walter Haut, i cili atëherë ishte oficer i shtypit në qëndrën 509, tregon se, ai ishte urdhëruar nga koloneli William Blanchard, komandanti i grupit, për të nxjerrë një njoftim për shtyp.

Haut, tani 75 vjeç(ai dhe gruaja e tij kanë targa që lexojnë Zoti disk fluturues dhe Zonja disk fluturuese), kujton duke thënë Blanchard se, "Ne kemi në posedimin tonë një disk fluturues. Kjo gjë u rrëzua në veri të Roswell, dhe ne ia kemi dërguar të gjitha gjeneralit të Përgjithshëm Ramey, të Forcave Ajrore në Fort Worth."

Konferenca e shtypit e Haut shkaktoi një ndjesi. RAAF CAPTURES FLYING SAUCER ON RANCH IN ROSWELL, në 8 korrik e shpallën Roswell Daily Record. Fjala e “kapjes " u përhap shpejt, dhe linjat telefonike në zyrat e Sherifit Wilcox dhe Tenentit të Parë u mbingarkuan. Haut u bllokua për orë të tëra nga kërkesat e mediave nga e gjithë bota.

Zhurma ishte jetëshkurtër. Në shtabin e 8-të të Forcave Ajrore të së njëjtëss natë, Gjenerali i brigadës Roger Ramey, pas konsultimeve me meteorologët e motit, Nënoficeri Irving Newton, i thirrur në mediat lokal njoftoi se mbeturinat nuk ishin mbetjet e një disku fluturues por të një balone e cila fluturonte në lartës së lartë. Shkopinjtë dhe varaku, shpjegoi ai, ishin nga një reflektor i përdorur për të lokalizuar balonën nga radari.

Ditën tjetër, nën titullin GJENERALI RAMEY BOSHATIS DISKUN FLUTURUES të ROSËELL, raporti i Daily Record shpjegon tërheqjen dhe shpjegimin e tij.

Në të njëjtin edicionin, gazeta citon reinxherin Brazel, i zhytur plotësisht nga zhurma dhe i zënë ngushtë: "Nëse unë do të gjej ndonjë gjë tjetër përveç bombës ata do ta kenë të vështirë që të më marrin mua për të thënë ndonjë gjë për këtë." Qetësia u kthye në Roswell, dhe tre dekada të tjera do të kalonin përpara se çdo emocion të trazohej.

Shkruan Stanton Friedman, një ish-fizikant bërthamor i cili tani jeton në Neë Brunsëick, Kanada, i cili ka qenë gjatë, sipas fjalëve të tij, "qartësisht një, Ufolog." Në vitin 1978, ndërsa presin në Baton Rouge, L.A, për një intervistë në stacionin televiziv , Friedman tha se ishte Jesse Marsel, në pension të gjatë nga Forcat Ajrore dhe që jeton aty pranë, dikur i kishte menaxhuar rrënojat e një disku fluturues.

Pasi morën në pyetje Marselin, i cili ende beson tek mbeturinat ai kishte rekuperuar ato që ishin jashtëtoksorëve, Friedman shqyrtoi historitë e vjetra rreth Roswell, duke kërkuar me shumë kujdes dhe intervistoi dëshmitarët e tjerë, dhe arriti në një përfundim dramatik: ka pasur një mbulim të përmasave të "Watergate-t kozmik".

Hulumtimi i tij dhe konkluzionet u bënë bazë e librit të vitit 1980 Incidenti i Roswell, bashkë-shkruar nga Charles Berlitz (autori i Trekëndëshit të Bermudas) dhe investiguesit të UFO-ve William Moore. Publikim i saj vendosi Roswell përsëri në hartë.

Duke përmendur shkurtimisht në libër i cili ishte i hollë sa një fije, i tha Friedman nga një çift i cili mori pjesë në një nga leksionet e tij në vitin 1972. Ata pohuan se një mik i quajtur Grady ( "Barney") Barnett, tani i vdekur, u kishte thënë atyre për rrëzimin e disku fluturues në fushat e San Agustin, NM, rreth 150 milje në perëndim të fermës Foster, në vitin 1947.

Përpara se të largoheshin nga policia ushtarake, ai pohoi, ai kishte parë shumë trupa të vegjël të shpërndarë aty pranë. Duke qënë se historia nuk kishte lidhje të dukshme me Roswell dhe iu dha besim të vogël nga Friedman dhe autorët, ai u injorua në përgjithësi. Megjithatë ishte përmendja e parë e erës së UFO-ve dhe viktimave të alienëve.

Por jo e fundit. Në vitin 1988, duke iu përgjigjur spekulimeve të vazhdueshme rreth Roswell, Qendra për Studimet e UFO-ve në Çikago sponsorizoi një ekip për të kërkuar në vendin e përplasjes, rekuperimin e mbeturinave të mbetura dhe intervista me "dëshmitarët" e mbijetuar.

Tre vjet më vonë anëtarët kyç të këtij ekipi, autori i fantashkencës Kevin Randle dhe investiguesi i CUFOS Don Schmitt, botuan konkluzionet e tyre në librin Përljasja e UFO-ve në Rosëell. Në përpjekjet për të rekuperuar një UFO në Roswell, ata akuzuan, qeverinë se kishte gjetur të gjallë dhe kishte marrë mbetjet e ekuipazhit, dhe trupa të vegjël të alienëve.

Randle dhe Schmitt përforcuan historinë me llogaritë e tyre nga dëshmitarët e Roswell, disa prej të cilëve kishin qenë më parë të intervistuar nga Friedman. Burimi më i rëndësishëm i tyre ishte Glenn Denis, i cili në vitin 1947 ishte 22 vjeç dhe kishte punuar si një sipërmarrës varrimi.

Dennis tha se ka marrë kërkesa nga baza ajrore në atë korrik, për disponibilitetin e arkivoleve të madhësisë së fëmijëve dhe procedurat për balsamimin e trupave që kishin qenë të ekspozuar ndaj motit për ditë të tëra.

Madje edhe më shumë intrigues, ai deklaroi se ai kishte parë aktivitete të çuditshme në bazën e spitalit në fillim të korrikut dhe i ishte urdhëruar që të largohej pasi ndeshi në një infermiere histerike të Ushtrisë, e cila më vonë i tha atij se ajo kishte ndihmuar mjekët që të kryenin autopsitė mbi trupa të vegjël të çuditshëm. Infermieria, shtoi ai, i ishte betuar atij për fshehtësinë dhe ishte transferuar në Angli, dhe fluturoi nga baza menjëherë pasi ata folën. Më vonë, ai tha, se dëgjoi se ajo kishte qenë vrarë në një aksident ajror.

Denis, i cili ende jeton pranë Roswell, pohon se deri në vitin 1990, personi i vetëm që i foli ndonjëherë për çështje të çuditshme ishte babai i tij. Pse? "Unë nuk dua të përzihem në këtë rrëmujë".

Friedman, ndërkohë, ishte duke ndjekur një guidë të re. Preokupimi i tij me UFO-t e kishte ulur atë në atë masë si një këshilltar për një episod televiziv të vitit 1989, “Misteret e Pazgjidhura” që merrej me Roswell dhe përplasje të tjera UFO-sh, duke përfshirë atë që kishte ndodhur në vitin 1947 në Plains të San Agustinit.

Një shikues i këtij seriali, Gerald Anderson, iu përgjigj shpejt një numëri 800 në ekran, duke protestuar se rievokimi i ngjarjes ishte i pasaktë. Për një gjë, ai i tha operatorit, forma e anijes së përplasur ishte e gabuar. Dhe nga e dinte ai? Anderson, tani banor i Springfield, Mo., shpjegoi se ai u transferua në New Mexico me familjen e tij në vitin 1947, kur ai ishte pesë vjeç, dhe se në një shkëmb gjatë një shëtitje gjuetie në fushat e San Agustin, grupi ishte përballur me anijen e përlasur.

Friedman ishte në ekstazë. Kjo dukej konfirmimi solid i historisë rastësore të përmendur tek Incidenti i Roswell. Ai dispononte John Carpenter, një terapist të Springfield, intervistë me Anderson, marangozin, i cili ka drejtuar edhe hetimet për seksionin lokal të MUFON, që ka drejtuar disa seanca me Anderson, shpesh duke përdorur hipnozën, me sa duket për ta ndihmuar atë të "shërohet" nga kujtimet e varrosura të ngjarjes. Anderson tha më vonë në lajme "Ne të gjithë u ngjitëm ... në atë [një disk i madh argjendi].

Kanë qenë tre krijesa, tre trupa, të shtrira për tokë nën këtë gjë në hije. Dy nuk po lëviznin, dhe një i tretë duket se kishte probleme me frymëmarrjen, kur keni thyer brinjët. Ishte një e katërta [e kësaj] ... që me sa duket ka qenë duke i dhënë ndihmën e parë të tjerëve.

“Më pas, pohoi Anderson, ushtria arriti, paralajmëroi të gjithë ta harrojnë atë që kishin parë dhe "pa shumë ceremoni” largoi civilët nga vendi. Dhe pse Anderson nuk e kishte treguar kurrë historinë e tij më parë? "Ndërsa rritej, shpjegon ai, e "fshehu" larg kujtesës. "Unë ju kam mësuar ju se nuk mund të shkoni tek çdo person në rrugë dhe ti thoni se “A e di se çfarë pashë?"

Të armatosur me provat e tij të reja, Friedman dhe studiuesi i UFO-s Don Berliner bashkëautor i librit të tyre, Përplasja në Corona, në vitin 1992. Përfundimi i tyre: Qeveria nuk gjetur një por dy disqe fluturuese në korrik 1947, së bashku me shtatë jashtëtoksorë të vdekur dhe një që ishte ende gjallë. Përplasja e parë, pohuan ata, u rrëzua pranë Corona pas ndonjë lloj aksidenti dhe mbeturinat ranë në fermën Foster. Dhe e dyta, shkruajnë ata, ishte sigurisht ajo që pa Anderson.

Në serialin e tyre të vitit 1994, E vërteta rreth përplasjes së UFO-ve në Roswell, Randle dhe Schmitt futën akoma më shumë njerëz që ata i quajtën dëshmitarë. Një banor i Roswell ishte Frank Kaufman.

Ai mbahet se ishte pjesë e një kontigjent ushtarak që kishin kërkuar për diskun e rrëzuar, dhe 40 milje në jug të fermës së deleve Foster, ka zbuluar një anije në formë fusoliere, hunda e saj ishte varrosur në një kodër me rërë. Përmes një seksioni të thyer, ai insistoi, ai pa disa trupa të vegjël.

Një tjetër histori është thënë nga një resident i Carlsbad, NM, Jim Ragsdale, i cili tha se ai dhe një mik i gruas, duke ndenjur në një kapming në veri të Roswell gjatë fundjavës së 4 korrikut të 1947, kanë qenë të përfshirë një natë, kur panë të kalonte lart një objekt dhe të përplasej jo shumë larg.

Në kërkim të mbetjeve, tha ai, ata zbuluan një disk fluturues të rrëzuar dhe, duke përdorur një elektrik dore, dalluan kufomat e disa trupave të vegjël. Ata u kthyen në mëngjes për të pasur një pamje më të mirë, por u detyruan të tërhiqeshin me nxitim kur e panë një kollonë ushtarake të afrohej.

Kërkuesit e Rosëell pajtohen me faktin se diçka ka ndodhur atje, por ata janë një tufë inatçinjsh, duke marrë parasysh luftën e egër të brendshme. Bashkëpunëtorët u bënë armiq, njëri e quan tjetrin një "gënjeshtar patologjik," një tjetër përpjekje për të penguar botimin e librit të një rivali, dhe ata përpiqen të diskreditojnë dëshmitarët e njëri-tjetrit. Njeriu i urryer i komunitetit Roswell është një ish-redaktor i të përjavshmes Aviation i quajtur Filip Klass, i cili tani publikon letrat e reja për skeptikët e UFO-ve.

Besimtarët e Rosëell janë ngritur ashpër, për shembull, për t'iu kundërvënë pikës së Klass se nëse data e rrëzimit ishte korrik 2 apo 4 korrik, Brazel raportoi pa mëdyshje se ai zbuloi mbeturinat më 14 qershor. Klass vazhdimisht ka cituar dokumente sekrete, të lëshuara kohët e fundit në bazë të Aktit të Lirisë së Informacionit, duke treguar se edhe pas incidentit Rosëell, zyrtarët e lartë të sigurisë së vendit ishin ende duke kërkuar dëshmi fizike - çdo dëshmi - se UFO-t janë reale.

Procesverbali i një takimi shkencor të bordit të Forcave Ajrore i mbledhur më 17 mars 1948, për shembull, citon Kolonelin Howard McCoy, atëherë shef i zbulimit në atë që tani është Wright Patterson Air Force Base (ku kufomat dhe mbetjet me sa duket janë dërguar): " Ne jemi duke çuar poshtë çdo [raport për disqet fluturues].

Unë nuk mund t'ju them ju se sa shumë mund të japim ne per këtë përplasje në një zonë, kështu që ne mund të rekuperojme çdo gjë që ata janë." Ashtu si Klass e sheh atë, "Përplasja e vërtetë e Roswell u mbulua" jo nga qeveria e SHBA-së, por "nga autorët e këtyre librave dhe nga producentët e televizionit të cilët shfrytëzojnë “incidentin e Roswell”, për përfitimet e tyre financiare."

Megjithëse, polemika e Roswell bëhet më e nxehtë, Uashingtoni ka qenë nën një presion në rritje për të zgjidhur atë.

Nën kërkesën e përfaqësuesit të New Mexico Shif Steven, i cili u ankua për një “mbulim” të qeverisë të Roswell dhe ai kshte marrë nga Pentagoni, njoftoi Zyra e Përgjithshme e Kontabilitetit në janar 1994, se ai do të niste një gjueti për çdo dokument lidhur me “incidentin ". Ky njoftim është vërejtur në titullin e gazetës Washington Post "Gao kthehet terren hetimi për Alienët: Trupat e udhëtarëve të hapësirës thuhet të jenë zhdukur në vitin 1947."

E shtyrë nga publiciteti, Forcat Ajrore reaguan në mënyrë mbrojtëse. Ajo filloi menjëherë një hetim gjashtë mujor mbi veten, dhe publikoi raportin e saj korrikun në vijim. Investiguesit e Forcave Ajrore, nënkoloneli Richard Weaver, intervistoi dëshmitarët e mbijetuar të dorës së parë për rekuperimin e mbetjeve, kërkoi të dhëna ndoqi vazhdimësinë që i çoi ata tek Charles Moore, një shkencëtar i cili në vitin 1947 punonte në projektin top-sekret Mogul.

Mogul, shpjegon Moore, ka përfshirë lëshimin e balonave që trasportonin pajisjet akustike të projektuara për të vëzhguar testet bërthamore sovjetike. Kështu që balonat mund të gjurmohen nga radarët, ata ishin të pajisur me reflektorë. Dokumentat treguan se një tren i tilla balonash u lëshua më 4 qershor dhe u gjurmua brenda 20 miljeve të fermës Foster para se ajo të zhdukej mes të qershorit.

Moore raporton, se reflektorët ishin të vendosur së bashku me trarë të bërë prej druri dhe e veshur me ngjitëse të tipit "Elmer " për ti forcuar ato. Gjithashtu, ai vuri në dukje se, kompania e prodhimit të lodrave të Nju Jorkut që prodho reflektorët kishte përforcuar qepjet me shirita të mbetura kujton Moore, të cilat ishin ngjyrë të kuqe, me vizatime dhe modele, shenjat që majori Marsel mund ti ketë interpretuar si hieroglife.

Së fundi, relacioni i Forcave Ajrore ka afirmuar "nuk ka asnjë shenjë në të dhënat zyrtare të periudhës së vitit 1947 që tregon se ka pasur rritje të operacioneve ushtarake apo të aktiviteteve të sigurisë, në qoftë se kjo është, në fakt, rekuperimi i materialeve të para apo të personave nga një botë tjetër. " Hetimi Gao, i publikuar në 1995, raportoi pak a shumë të njëjtin përfundim.

Incidenti i Rosëell

* Mbetjet ishin shpërndarë mbi një sipërfaqe prej 200 metrash katrorë. Një brez i kositur konsistonte kryesisht në shirita gome, varak, shkopinj druri, shirita ngjitës, kaseta të tjera me një dizajn të lules dhe atë që reingeri WW ( "Mac") Brazel e përshkroi si një dokument tepër të vështirë. Në atë ditë Brazel gjeti rastësisht mbetjet e çuditshme. Në 14 qershor 1947, ai ishte duke bërë xhiron në fermën e deleve Foster JB, 85 milje në veriperëndim të Roswell. Siç kujton më vonë, ai ishte me nxitim dhe nuk i kushtoi shumë vëmendje shumëllojshmërisë së copëzave të shpërndara sa andej këtej.


Rrëfimi i dëshmitarëve

* Sapo erdhi në vete për të kontrolluar emocionet e tij, Marseli shpejtoi në qytet me oficerin e korpusit të kundërzbulimit Sheridan, i cili mori Brazelin dhe iu drejtua fermës. Pas mbledhjes së mbeturinave – që sipas raportimeve të Brazel peshonin jo më shumë se 5 ton -- ata u sistemuan në bagazhin e Buick Marsel. Në rrugën e kthimit në Rosëell, Marsel ndaloi në shtëpinë e tij për të nxjerr prenë. I biri i Marcel, Jesse Jr, tani 60 vjeç i tha TIME javën e kaluar, se ai kujton se babai i tij "ishte shumë i eksituar, dhe unë mendoj se ai tha se ishte një lloj “objekti fluturues".


Përpjekjet për mbulimin

* Pasi morën në pyetje Marselin, i cili ende beson tek mbeturinat ai kishte rekuperuar se ato ishin të jashtëtoksorëve, Friedman shqyrtoi historitë e vjetra rreth Roswell, duke kërkuar me shumë kujdes dhe intervistoi dëshmitarët e tjerë, dhe arriti në një përfundim dramatik: ka pasur një mbulim të përmasave të "Watergate-t kozmik". Hulumtimi i tij dhe konkluzionet u bënë bazë e librit të vitit 1980 Incidenti i Roswell, bashkë-shkruar nga Charles Berlitz (autori i Trekëndëshit të Bermudas) dhe investiguesit të UFO-ve William Moore. Publikim i saj vendosi Roswell përsëri në hartë.

Spekullimet

* Në vitin 1988, duke iu përgjigjur spekulimeve të vazhdueshme rreth Roswell, Qendra për Studimet e UFO-ve në Çikago sponsorizoi një ekip për të kërkuar në vendin e përplasjes, rekuperimin e mbeturinave të mbetura dhe intervista me "dëshmitarët" e mbijetuar.

Tre vjet më vonë anëtarët kyç të këtij ekipi, autori i fantashkencës Kevin Randle dhe investiguesi i CUFOS Don Schmitt, botuan konkluzionet e tyre në librin Përljasja e UFO-ve në Rosëell. Në përpjekjet për të rekuperuar një UFO në Roswell, ata akuzuan, qeverinë se kishte gjetur të gjallë dhe kishte marrë mbetjet e ekuipazhit, dhe trupa të vegjël të alienëve.

* Alienët

* Kanë qenë tre krijesa, tre trupa, të shtrira për tokë nën këtë gjë në hije. Dy nuk po lëviznin, dhe një i tretë duket se kishte probleme me frymëmarrjen, kur keni thyer brinjët. Ishte një e katërta [e kësaj] ... që me sa duket ka qenë duke i dhënë ndihmën e parë të tjerëve. “Më pas, pohoi Anderson, ushtria arriti, paralajmëroi të gjithë ta harrojnë atë që kishin parë dhe "pa shumë ceremoni” largoi civilët nga vendi. Dhe pse Anderson nuk e kishte treguar kurrë historinë e tij më parë? "Ndërsa rritej, shpjegon ai, e "fshehu" larg kujtesës. "Unë ju kam mësuar ju se nuk mund të shkoni tek çdo person në rrugë dhe ti thoni se “A e di se çfarë pashë?"

Në kërkim të së vërtetës

Në serialin e tyre të vitit 1994, E vërteta rreth përplasjes së UFO-ve në Roswell, Randle dhe Schmitt futën akoma më shumë njerëz që ata i quajtën dëshmitarë. Një banor i Roswell ishte Frank Kaufman. Ai mbahet se ishte pjesë e një kontigjent ushtarak që kishin kërkuar për diskun e rrëzuar, dhe 40 milje në jug të fermës së deleve Foster, ka zbuluar një anije në formë fusoliere, hunda e saj ishte varrosur në një kodër me rërë. Përmes një seksioni të thyer, ai insistoi, ai pa disa trupa të vegjël.

Përpjekjet e Washingtonit

Megjithëse, polemika e Roswell bëhet më e nxehtë, Uashingtoni ka qenë nën një presion në rritje për të zgjidhur atë. Nën kërkesën e përfaqësuesit të Neë Mexico Shif Steven, i cili u ankua për një “mbulim” të qeverisë të Roswell dhe ai kshte marrë nga Pentagoni, njoftoi Zyra e Përgjithshme e Kontabilitetit në janar 1994, se ai do të niste një gjueti për çdo dokument lidhur me “incidentin ". Ky njoftim është vërejtur në titullin e gazetës Washington Post "Gao kthehet terren hetimi për Alienët: Trupat e udhëtarëve të hapësirës thuhet të jenë zhdukur në vitin 1947."

Raporti i Forcave Ajrore

Së fundi, relacioni i Forcave Ajrore ka afirmuar "nuk ka asnjë shenjë në të dhënat zyrtare të periudhës së vitit 1947 që tregon se ka pasur rritje të operacioneve ushtarake apo të aktiviteteve të sigurisë, në qoftë se kjo është, në fakt, rekuperimi i materialeve të para apo të personave nga një botë tjetër. " Hetimi Gao, i publikuar në 1995, raportoi pak a shumë të njëjtin përfundim.

TIME
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi