Djajtë e Egjiptit të lashtë

Shko poshtë

Djajtë e Egjiptit të lashtë Empty Djajtë e Egjiptit të lashtë

Mesazh  F786 prej 28.09.17 16:48

Djajtë e Egjiptit të lashtë 29ecdf0025a4bbdbd7bbcf72d26a61f8--little-monsters-ammit

Djajtë e Egjiptit të lashtë

Në mitologjinë e shquar dhe mistike të Egjiptit të lashtë, na shfaqen edhe djajtë! Të portretizuar si përbindësha, fizikisht krijesa jo normale, përshkruheshin si qenie më të fuqishëm se njerëzit, por jo aq të fuqishme sa perënditë. Në mitologji, ata përshkruheshin si krijesa shumë të fuqishme, që mund të të shfaqeshin në vende të ndryshme në të njejtën kohë, si dhe, mund të dëmtonin botën dhe njerëzit, po ashtu! Megjithatë, fuqia e tyre ishte e kufizuar, pavarësisht se sa e madhe ishte ajo, dhe siç përmendëm, fuqia e tyre, nuk ishte më e fuqishme se ajo e perëndive.

Mes djajve "egjiptianë", figura më e rëndësishme dhe e madhe mes tyre, ishte "Ammiti", një krijesë gjysmë krokodil e gjysmë luan, me tipare të hipopotamit gjithashtu. Ai shfaqet tek peshoret e gjykimit pas vdekjes.

Djajtë e Egjiptit të lashtë 9395534519_72df3ee6da_z

Djajtë e Egjiptit të lashtë Scaletowidth
F786
F786

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Djajtë e Egjiptit të lashtë Empty Re: Djajtë e Egjiptit të lashtë

Mesazh  fire prej 29.09.17 10:03

Gezohem qe po shembet miti i perendive dhe engjejve egjyptian.. Keto figura shfaqin nje tufe demonesh te nivelit te ulet asgje tjeter..
fire
fire

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi