Perendia Horus.

Shko poshtë

Perendia Horus. Empty Perendia Horus.

Mesazh  AlbiSeli prej 14.05.17 13:50

Perendia Horus. 1200px12Horusi

Horus, quhej zoti i diellit te Egjiptianeve te lashte qe nga viti 3000 p.e.r . Horusi kishte lindur me 25 dhjetor nga nena e tij e quajtur ISIS , lindja e tij u shoqerua me lindjen e nje ylli ne lindje, e zbukuruar me shfaqjen e 3 mbreterve . Ne moshen 12 vjecare Horusi u be Mesues kurse ne moshen 30 vjecare Horusi u pagezua . Ai kishte 12 dishepuj qe e ndiqnin ate te kryente mrekulli te shumta (njera prej tyre ishte ecja mbi uje ). Horusi cilsohej me emra te ndryshem nga Egjiptianet si : Drita , E Verteta , Qingji i Zotit , Biri i Zotit, e shume emra te tjere. Pasi u tradhetua nga tayfo Horusi qendroi i kryqezuar e pas 3 diteve u ringjall . Pasi babai i Horusit vritet nga vellau i quajtur SET , Horusi luftoi me Set-in Me qellim ta marr Frontin e Egjiptit . Ne betejen midis tyre , njeri sy i Horusit demtohet rende. Horusi e fitoi betejen dhe u quajt "Zot i Diellit Me Nje Sy". Horusi u bashkua me "zotin" RA dhe u quajt Ra-horakhty, sunduesi i Egjiptit . Ra-horakhty Njihhej si "zoti" i vetem i madh i Egjiptianeve e "zotat" e tjere vecoheshin , prej tij.

(Lini komentet tuaja per pyetje apo pakenaqesi qe keni.)
AlbiSeli
AlbiSeli

" Shkalla me e madhe e marrezise eshte te kujtosh se je i mencur."

21


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perendia Horus. Empty Re: Perendia Horus.

Mesazh  misterable prej 15.03.18 20:20

Lindja e tij ne dhjetor, 12 bishepujt, 3 mbreterit, kryqezimi dhe ringjallja ...histori shume e ngjashme me ate te jezusit !
misterable
misterable

life is a Matrix

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi