Legjenda e Likaonit

Shko poshtë

legjenda - Legjenda e Likaonit Empty Legjenda e Likaonit

Mesazh  Pashtrik-Quni prej 20.02.16 10:14

Legjenda e Likaonit mbreti i par Pellazg

Nata sa po kishte ren nje udhtar kishte koh qe po ecte ai hyri ne qiflixhet e mbretit te lig ashtu ne per balt me zi gjente rrugen se shiu qe binte papushim po i pwngonte shkimin ju afrua portes se madhe te keshtjelles dhe filloi te trokiste fort duke shpresuar se dikush dotja hapte porta u hap nje nga sherbetoret e shoqeroi ata deri ne dhomen e ngrohjes aty ku mbreti lig kishte qershen bardak me ver umbushen ate mbremje dhe kamban rrehin fuqishem deri ne mes nat mbreti i dha per te pir e per te ngren por mishi qe ikishte servirur ishte njerit nga skllevrit e tij udhetsri i zghuar nuk e kishte ngren me ne fund duke ngrer nje dolli i trego mbretit vertet se kush ishte ai ishte Zeusi vet perndia me kot ishin lutjet qe ai i beri Zeusit te madh ashtu ne gjunjë duke kerkuar falje per teter ata njerz qe kishte ngren ai filloi duke u dridhur e duke qar lotet e britmat e tij u perzihen me aerin e Zeusit qe mallkoji mbretin duke shendrruar ate ne ujk ai edegtisi ate te endej nepr pyjet e fisve te tij dhe me atan per tu ushqyer vetem gjat netve ne hen sepse mekatet qe kishte ber ishin te shumta ai mbreti nuk kishte vend ne kete bot e kshtu qe ather mbreti vazhdon akoma sod te endet neper pyjet te netve ne hen duke uluriter si i marrë eduke ndjekur gjahun e tij per te marr ate pak gjak qete mbijetoj pse ashtu ishte mallkimi qenja te mos pret ne ket bot dhe as ne tjetren ai ishte dikur nje Mbret emri itij ishte Likaon ai ishte MBRETI IPAR I FISVE PELLAZGE nen hien e henes krijesa te qu ditshme fillojn te shfaqen per etjen per gjak duke endur neper pyje dhe neper shkrepa ne kerkim te gjahut te tij...?


KJO ISHTE LEGJENDA E MBRETIT TE PAR PELLAZG *LIKAONIT*{[NJERIU UJK}
Pashtrik-Quni
Pashtrik-Quni

Jeto si kur dot vdesesh neser.Meso si kur dot jetosh pergjithmon...?

Pashtrik Quni..?

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi