EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Drita Astrale

Shko poshtë

Drita Astrale Empty Drita Astrale

Mesazh  Siroco 07.02.16 13:59

Drita Astrale 369

Hyrje

Puna e Teozofistëve dhe e hulumtuesve të tjerë na kanë njohur me fjalën "astral" në të tilla shprehje si "trup astral", "duke parë në dritën astrale", "duke marrë për në planin astral"; dhe në faqet në vijim një përpjekje është bërë për të dhënë përgjigjet e pyetjeve me një përmbledhje të subjektit në përputhje me mësimet teosofiste.

I gjithë subjekti është i gjerë dhe gjithëpërfshirës; por, si me subjektet e tjera, është e mundur për të filluar me atë që mund të quhet një libër mësimi fillestar, i cili do të përshkruajë veçoritë kryesore pa hutimin fillestar me shumë detaje; duke i lënë këto të fundit që të zotërohen në rrjedhën e studimeve të mëtejshme të mësimeve teosofike.

Edhe pse është shkruar shumë për dritën astrale në vepra të tjera, ne kemi parasysh në këtë manual një objekt të veçantë, e cila është për të lidhur subjektin me ndryshimet e fundit në mendimin e botës të cilat kanë ndodhur, sidomos në lidhje me opinionin shkencor. Në një botë në të cilën universi i modës së vjetër shkencore konsiderohet si një plenum, dhe në të cilin natyra dhe ligjet e saj janë mbajtur në mënyrë të tillë që të shpjegohen plotësisht me formula shkencore, një konceptim i tillë si drita astrale mund të duket që të bëjë pjesë në atë kategori misterioze të njohur si "mbinatyrore."

Këtu, megjithatë, mbinatyrorja do të refuzohet tërësisht, dhe ne propozojmë se drita astrale është një pjesë e natyrës, dhe një pjesë thelbësore e natyrës. Kjo është realizuar sot nga shkencëtarët që ish-konceptimet e tyre nuk janë në asnjë mënyrë të përshtatshme për një shpjegim të fenomeneve natyrore të cilat kanë ardhur deri tani në njohjen e tyre; dhe ata janë në të vërtetë në rrugën e tyre drejt ideve në përshtatje me mësimet teosofike.

Sferat e kufizuara si të fesë ashtu dhe të shkencës kanë lënë të pashkelur një fushë shumë të madhe të natyrës dhe të përvojës njerëzore, duke na lënë pa udhëzime në një fushë e cila është me rëndësi të madhe për ne që ne të kuptojmë atë. Kjo mungesë është pjesërisht dhe shumë e mbushur dhe jo adekuate nga shkolla të ndryshme të psikologjisë, psikoanalizës, dhe shkolla të tjera të ngjashme, të cilat kryesisht mësyjnë në errësirë.

Përsëri nuk ka subjekte të gjithë shfaqjes së madhe e "anës së natës së Natyrës" Fantazmat, parandjenjat, shtëpitë fantazmë, dhe fenomene të ngjashme, realiteti i cili është vërtetuar po aq mirë sa që pak persona mbeten sot të cilët ndihen në gjendje që të dalin me një ide të thjeshtë për mohimin e këtyre fakteve. Gjëra të tilla janë të natyrshme, një pjesë e natyrës, dhe kjo është kërkesa për të shpjeguar dhe kuptuar atë.
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Drita Astrale Empty Re: Drita Astrale

Mesazh  Siroco 07.02.16 14:00




Kuptimi i Termit "Drita Astrale"

Ky term, edhe pse ndoshta jo i mirë që mund të zgjidhet, ka arritur tek ne nga Mistikët mesjetare dhe ka kaluar deri në përdorimin aktual. Astral do të thotë "xixëllues," dhe është përdorur si nga filozofët e lashtë po dhe mesjetare që përcaktojnë sferat mbi tokësore ose të tokës. Në të njëjtën mënyrë, pë r sfera të tilla shpesh flitet si sferat e dritës ose zjarri ose etheri.

Sa për fjalën "dritë" ne mund të zëvendësojmë atë me fjalën "materje" dhe flasim për materjen astrale në vend të dritës astrale. Por në këtë rast do të ishte një lloj materje që ë shtë e vetë-ndritshme. Ne mund të flasim për planin astral; dhe kjo mund të na ndihmojë të kuptojmë se ne duhet të ndjehemi më të sigurt vetëm me fjalë të tilla si drita, materje, dhe plan, me të vërtetë. Si i përket shkencës drita? Në qoftë se kjo është një dridhje, atëherë ne duhet të supozojmë disa mediume vibruese, dhe këto mediume duhet të jenë të natyrës materiale. Dhe në qoftë se drita nuk është një dridhje, atëherë ne duhet të supozojmë se kjo është në vetvete një formë e materies.

Teozofia njeh disa plane të ndryshme të natyrës. Plani i njohur për ne është quajtur plani fizik; i cili ka të bëjë me shqisat tona fizike. Këto shqisa janë të kufizuara në shtrirjen e tyre;ato na japin një pamje të pjesshme të natyrës. Ndërsa ato konsiderohen zakonisht si mjetet tona të komunikimit me natyrën, është gjithashtu e mundur që t’i shohim ato si dritare rë cilat na lejojnë të shohim një pjesë të vogël të natyrës dhe na lënë jashtë pjesën tjetër të natyrës.

Nga raportet e marra të këtyre shqisave ne kemi ndërtuar një pamje imagjinare të universit: e vënë në gjuhën teknike, ne kemi një sërë konceptesh që rrjedhin nga perceptimet tona.

Në qoftë se ne kemi shqisa të tjera, ato më të imëta, këto shqisa duhet të hyjnë në lojë, ndërskohë shqisat tona fizike të bëhen joaktive, dhe në këtë mënyrë ne duhet të marrim një tablo tjetër të Universit. Gjërat me të cilat ne kemi marrëdhënie, dhe që jemi të njohur me to, ne i kemi supozuar ato të jenë universale dhe të pandryshueshme, të cilat do të shihen si të veçanta në planin fizik, me vetëdijen tonë të ashpër dhe jo domosdoshmërisht të përshtatshme për planet e tjera të ekzistencë s.

Nocionet e hapësirës dhe kohës, madhësia dhe pozicioni, dhe dendësia e forcës mund të jenë krejtësisht të ndryshme. Ne duhet të lëmë planin fizik; dhe ne duhet të jemi në planin astral, në dritën astrale.

Shpesh është e përshtatshme që të marrim parasysh universin nën tre aspekte, ashtu si ne mund të konsiderojmë njeriun si shpirt-frymë-trup. Në këtë pikëpamje drita astrale do të ishte sferë e ndërmjetme mes shpirtërores dhe fizikes, dhe në këtë mënyrë kjo do të ishte shpirti i botës - si në të vërtetë ajo është quajtur shpesh.

Kështu drita astrale, në këtë pikëpamje, do të formojë një lidhje mes botëve më të larta dhe botë ve më të ulëta; ajo do të qëndrojë në botën më të lartë në lidhjen e një trupi, dhe në botën më të ulët në relacionin e një shpirti.

Por duhet të vihet në dukje se një ndarje e tillë e trefishtë e universit nuk është një analizë e plotë, dhe është miratuar vetëm për lehtësinë e një pamje të përmbledhur; për teozofinë universi është i ndarë në shumë plane.

Në këtë pikëpamje të fundit drita astrale është plani menjëherë më i lartë mbi planin fizik, dhe është plani më i ulët i një numri të planeve të tjera kozmike, duke u ngritur nga plani fizik për në planin më të lartë shpirtëror, në një klasifikim të hapave të mëdha dhe të përsosjes më të madhe. Për këto plane të tjera emra të ndryshme janë dhënë, të tilla si Akasha dhe Eteri; por nuk është e nevojshme aktualisht për të shkuar në detaje për këto plane.

Kështu drita astrale apo plani astral është një tjetër botë, ose në një tjetër histori e botës, e lidhur me një grup të ndryshëm të shqisave të njeriut, dhe karakterizohet nga marrëdhëniet e ndryshme të hapësirë-kohës, dhe të cilësive të tjera.

Në qoftë se kërkohet nëse drita astrale është një formë e materies apo një formë e energjisë, mund të përgjigjemi se dallimi që është bërë në mes të këtyre të dyjave nga metodika shkencore tani është duke u zhdukur, dhe është njohur dhe pranuar nga shkenca që nuk ka dallim thelbësor mes materies dhe energjisë.

Të dyja këto terma tani janë konsideruar si faza të veçanta dhe kontraste apo aspekte të të njëjtës gjë që është më thelbësore. Çfarë ta quajmë këtë gjë, dhe si ta përcaktojmë atë, është një pyetje që tani ka angazhuar vëmendjen e fizikanëve.

Kjo është një ide shumë e vjetër që duhet të ekzistojë një nënshtresë e përhershme në natyrë, një substancë bazë, një "substancë hipotetike bazë nga të cilat të gjitha elementet kimike besohet të jenë bërë" një protyle "absolute" një pamje materile të cilat të gjitha elementet e ndryshme të njohura të shkencës janë vetëm modifikime; dhe jo vetëm kaq, por të gjitha janë forma të ndryshme të energjisë që janë gjithashtu të ndryshueshme. Kërkimi për një substancë të tillë themelore është një formë e kërkimit të Gurit Filozofal, agjentit të madh magjik.
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Drita Astrale Empty Re: Drita Astrale

Mesazh  Siroco 07.02.16 14:01

Shikime shkencore

Shkenca fizike e ka gjetur veten të përfshirë në vështirësi dhe në kontradikta nga përpjekja për të shpjeguar të gjitha fenomenet fizike vetëm në linjën e fizikës; dhe na ka prezantuar me një fotografi të një universi të përbërë nga njësi të pandashme të materies, që kanë vepruar nga forcat.

Por, nëse këto forca janë materia vetë, ne kemi marrë parasysh shtytjen e materjes; dhe në qoftë se ato janë jo materiale, ato duhet të jenë diçka tjetër - thonë shpirtërore - shkenca dhe materialistët nuk njohin ndonjë gjë të tillë. Më tej, kjo skemë nuk ofron asnjë lloj shpjegimi se si forcat jo-materiale mund të veprojnë mbi forcat materiale, apo (e cila është e njëjta gjë) se si energjia mund të veprojë në të gjithë hapësirat e supozuara të qëna bosh.

Këto dhe vështirësi të ngjashme zhduken në të njëjtën kohë, sa më shpejt që ne shikojmë botën fizike thjesht si një manifestim i energjive që veprojnë prapa skenës, në mënyrë të tillë  që ne mund të shohim vetë m pasojat, por jo shkaqet, skenat e zhvendosura, dhe jo edhe ndryshimin e skenave.

Ne mund të themi tani, që i gjithë autoriteti i shkencës moderne pas nesh, që ishte mendimi i përhershëm i saj që atomi është i pandashëm dhe tani atomi është ndarë në një qendër të thjeshtë të vibracioneve të energjisë; dhe kjo e bën të domosdoshme që të marrë ndonjë formë më  të imët në materjen ultra-fizike në të cilën këto vibracione dhe energji mund të ekzistojnë. Kështu ky autoritet i plotë ruan realitetin të paktën e një kategorie të lëndës e cila nuk është materie fizike, dhe pajisjet e të cilës duhet pra të jenë të  ndryshme nga ato të materies fizike.

Gjithashtu ne mund të themi se kjo materje merr pjesë në një shkallë të duhur të cilësisë zakonisht të caktuara si energji dhe forcë. Kjo bëhet e dëshirueshme për këtë arsye për të përdorur një shprehje të tillë si substanca e forcës ose energjisë dhe ne ta marim parasysh që të caktojmë një njësi të tillë e cila nuk është as njëra dhe as tjetra por janë të dyja bashkë.

Duke patur parasysh këtë shpjegim të  më sipërm, ne zor se mund të akuzohemi për fantazi kur ne flasim për dritën astrale si një botë e substances së energjisë e një materie më të imët sesa bota fizike, dhe baza e fundit si forcë lëvizëse e saj kryesore.

Bota fizike, në krahasim me Botën Astrale, është Bota e rezultateve; ndërsa Bota Astrale për Botën Fizike është Bota e shkaqeve. Bota Astrale është një botë e formave dhe e llojeve, të cilat gjejnë shprehjen e tyre në Botën Fizike.

Kjo ide është e nevojshme në mënyrë që të japë  llogari për shumë ndodhi mjaft të njohura, të cilat nuk kanë asnjë shpjegim të vërtetë në linjat ortodokse të fizikës klasike. Merrni për shembull prodhimin e një peme nga një farë. Kjo mund të japë  materialet për pemën të cilat janë mbledhur nga toka dhe nga atmosfera, por nuk është një  shpjegim i mjaftueshëm; ne kërkojmë të dimë se pse çdo farë duhet të prodhojë një pemë në përshtatje me natyrën e vet dhe të ndërtojë këto materiale në një mënyrë të modelit të veçantë dhe të asnjë modeli tjetër.

Kjo ndodh për shkak se i gjithë modeli i pemës së ardhshme përmbahet brenda farës, dhe rritja e asaj fare është thjesht një proces i shpalosjes, gjatë së cilës grimcat nga toka dhe ajri janë mbledhur së bashku dhe ndërtojnë formën e kërkuar. Dhe le të mbajmë mend se nuk ka kërkesë për madhësinë, nuk ka kërkesë se si një model i tillë i madh mund të jetë paketuar në një farë të tillë të vogël, e cila është e rëndësishme; sepse tashmë është treguar nocioni tonë fizik i hapësirës dhe jo domosdoshmërisht dimensioni, apo edhe ndoshta, aplikimi në botën astrale. Nëse mendohet e dëshirueshme, mund të quhet këtu "dimensioni i katërt" si një mjet i mundshëm i arratisjes nga rrethimi.

Ne lehtësisht mund të zgjasim ilustrimin tonë të farës dhe të pemës në raste të tjera të njohura. Për shembull, çfarë shpjegimi mund të japë  fizika për mënyrën në të cilën trupi i njeriut ruan integritetin e formës së tij, edhe pse grimcat e saj fizike janë vazhdimisht në ndryshim, kur disa dalin jashtë, dhe disa të tjera futen brenda? Pse një urith qëndron në të njëjtin vend gjatë gjithë jetës?

Nëse ne përpiqemi që të shmangim këtë pikë duke thënë se grimcat e reja marrin të njëjtën vend po ashtu si grimcat e vjetra, atëherë kjo është e ligjshme për të pyetur, cfarë është një vend? Dhe kjo do të jetë një mister për të përcaktuar një vend pavarësisht nga çdo objekt që mund të zërë atë.

Mendimi racional thotë që ka një trup astral brenda trupit fizik, dhe ky trup i brendshëm mbetet i pandryshuar në të gjitha ndryshimet e substancës fizike.

Kjo është një temë e cila do të trajtohet në vecanti, për diskutimet mbi kushtet fizike të njeriut dhe të trupit astral, të cilave mund t’i referohet lexuesi; por është e pamundur që të shmangim disa mbivendosje, kështu që janë intime mësimet e ndryshme teosofike.

Sikundër mund të sjellim fenomenin e kujtesës, një aftësi e cila na mundëson që të ruajmë imazhet e ngjarjeve, pavarësisht ndryshimeve të vazhdueshme në substancën fizike të trurit. Por ne duhet të merremi në mënyrë specifike me dritën astrale në natyrë, dhe jo si manifestim në veçanti të njeriut.
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Drita Astrale Empty Re: Drita Astrale

Mesazh  Siroco 07.02.16 14:02


Një Galeri e imazheve Kozmike

Drita astrale është quajtur edhe memorie e botës edhe galeria e fotove kozmike. Drita Astrale është depo e formave të natyrës.

Çdo gjë në botën fizike paraekziston në botën astrale si një imazh apo një lloj apo një formë. Përveç kësaj, drita astrale është një kujtesë, kujtesë e madhe e natyrës; sepse ruan përshtypjet e objekteve dhe ngjarjeve në planin fizik.

Kështu ajo është një regjistër i madh. Mendimet e njeriut nuk zhduken kur mendimtari vdes; ato kanë kaluar jashtë në dritën astrale, ku të dhënat e tyre mbeten, dhe prej ku ato mund të shikohen nga vizioni i shikuesit të trajnuar. Ky koncept sugjeron se asgjë nuk mund të jetë e humbur.

Kjo na mbart përtej nocionit të njohur të kalimit të kohës, dhe na ofron një pamje në të cilat e kaluara, e tashmja, dhe e ardhmja bashkëjetojnë si një e tërë. Drita astrale përmban mikrobet e gjithçkaje që është në ekzistencë në planin fizik, dhe të dhënat e cdo gjë je që ka qenë në ekzistencë. Këtu përsëri përparimet e fundit në filozofinë shkencore do të na ndihmojnë për të kuptuar këtë fenomen.

Në përpjekjet për të interpretuar gjetjet më të fundit të hulumtimeve eksperimentale, nuk ka qenë e mjaftueshme për të gjetur lidhjet thjesht të pozicionit e cila kundërshton pozicionin në hapësirë; dhe kjo bëhet e nevojshme për të përcaktuar pozicionin e tyre në kohë.

Dhe kështu një dimension i katërt i koordinuar është shtuar për hapësirën tre dimensionale të njohur tashmë, dhe ne jo vetëm pyesim ku një gjë është, por kur. Dhe në vend që ne të flasim pë r objektet ne flasim për ngjarjet. Me këtë ndihmë bëhet më e lehtë për të kuptuar se si drita astrale mund të jetë një depo e ngjarjeve.

Shumë fenomene kanë qenë të lë na mënjanë apo të deklaruara të pamundura për arsyen më të mirë se ato nuk mund të shpjegohen nga shkenca ortodokse e kohës. Por kur ne kemi një shpjegim të thjeshtë të gatshëm për të dorëzuar këto fenomene nuk ka asnjë arsye për t’i refuzuar ato, ose për të mos u përpjekur për t’i parë ato.

Transferimi i Mendimit është një çështje e shfaqjes të përbashkët, veçanërisht midis lidhjes të ngushtë ose të lidhjes midis njëri-tjetrit. Ne shpesh dështojmë për të kujtuar diçka dhe e lëmë atë duke u përpjekur për ta kujtuar; dhe më vonë ajo kthehet në kujtesë papritur. Ne dështojmë për të zgjidhur një problem, dhe zgjidhja vjen papritmas në një kohë më vonë.

Ne jetojmë në një atmosferë mendimi, ashtu si ne jetojmë në një atmosferë të ajrit; dhe idetë që vijnë në kokë ne nuk e dimë se nga ku ato vijnë , dhe kalojnë jashtë përsëri dhe ne nuk e dimë se ku ato shkojnë. Mendimet janë të gjëra; ato nuk mund të vijnë nën përkufizimin e materies fizike "të cilat mund të trajtohen dhe të peshohen" por ne kemi parë që mund të ketë lloje të tjera të materjes, të cilat kanë veti krejt të ndryshme.

Nuk janë vetëm mendimet, por edhe emocionet, të cilat janë të ruajtura në dritën astrale dhe kalojnë nga një qenie njerëzore në një tjetër; dhe kjo nuk shpjegon ndjenjat dhe ndikimin të cilat ne ushtrojmë mbi njëri-tjetrin.

Kjo është me të vërtetë e pamundur që të mëkatojmë në fshehtësi; një mendim apo një ndjenjë e keqe do të helmojë dritën astrale ashtu si një trup i pistë do të pastrohet me ujin në të cilin ne do të bëjmë banjë, ose një frymë jo e dobishme mund të ndoti atmosferën.

Në anën tjetër të medaljes, mendimet dhe aspiratat tona të mira duhet të kenë ndikimin e tyre; dhe ky ndikim është më i fuqishëm, sepse këto mendime ngrihen në një plan më të lartë. Rëndësia e përgjegjësisë individuale rritet shumë në funksion të kësaj. Dhe kjo na bën që të flasim për lidhjen e dritës astrale me ligjin e Karmës.
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Drita Astrale Empty Re: Drita Astrale

Mesazh  Siroco 07.02.16 14:03


Drita Astrale dhe Karma

Përderisa ne mund të besojmë se përvojat tona të tanishme janë fryt i veprave apo mendimeve tona të kaluara, dhe veprat dhe mendimet tona të tanishme do të lindin pasojat për të ardhmen tonë, ne shpesh dështojmë për të parë lidhjet që lidhin materjen me pasojat.

Kjo nuk është për t'u habitur për funksionin e njohurive tona të kufizuara të natyrës: ne shohim vetëm një pjesë të vogël të natyrës, dhe duhet të ketë më shumë elementë të tjerë që ne nuk i shohim. Por mësimi për dritën astrale do të na mundësojë të furnizohemi me disa nga lidhjet që na mungojnë.

Çdo veprim, çdo mendim dhe cdo dëshirë, e pret veten e tyre në dritën astrale, në këtë mënyrë mund të thuhet se "njerëzit e tanishëm në hapësirën tonë " me krijimet tona, janë pasardhës të mendimeve dhe veprave tona.

Dhe pasojat e akteve të tilla do të kthehen në veprimin e tyre në përputhje me dy ligje, për të cilat ne jemi të gatshëm të gjejmë analogjinë në shkencën fizike. Njëri është ligji i veprimit dhe i reagimit; dhe tjetri është ligji i tërheqjes.

Çdo energji hidhet me radhë në një drejtim, kur forca është shpenzuar, rrjedh në drejtim të kundërt, si në ritmin e një lavjerrësi ose të një guri që hidhet lart; dhe si çdo përshtypje e cila është e vulosur me cilësinë e krijuesit të tij, ligji i tërheqjes ka tendencë për të sjellë atë përsëri në të.

Karma është shkaku i çrregullimit të ekuilibrit; kjo madje mund të thuhet se atë që ne e quajmë një akt është vetëm gjysmë akti; akti i tërë përfshin reagimin. Por akti dhe reagimi i saj mund të jenë të ndara në intervale të gjata, në mënyrë të tillë që ne të dështojmë për të gjetur lidhjen.

Të dyja mund edhe të jenë të ndara nga hendeku i vdekjes fizike, kështu që shkaqet e përcaktuara në lëvizje në një mishërim nuk do të japin rezultatet e tyre deri në një mishërim të mëvonshëm. Por drita astrale e parashikon këtë, sepse është depo e madhe e natyrës dhe mund të ruajë përshtypjet në një kohë të pacaktuar.

Keqkuptimi i karmës mund të shkaktohet nga aktet konfuze fizike me aktet morale; dhe ky keqkuptim do të sqarohet nëse kemi parasysh se drita astrale është vetëm një nga shtatë planet kozmike, dhe karma vepron në të gjitha planet.

Gjithashtu, ne duhet të mos harrojmë se karma nuk është një mekanizëm i verbër, siç është imagjinuar nga mendimi materialist.

Nuk mund të ketë një gjë të tillë një mekanizëm të verbër kudo; Jeta dhe shtrirja e ndërgjegjes ë shtë pas të gjitha dukurive, po edhe fenomenet e materies fizike, janë realizuar më mirë tani sesa ishin realizuar në shekullin e kaluar.

Kjo deklaratë mund të jetë e përshtatshme për t'u përdorur ndonjëherë me termat mekanike për të folur për karmën dhe dritën astrale, por ne nuk duhet të harrojmë se drita astrale, si pjesa tjetër e natyrës, është e gjallë.

Shpirti dhe materia janë polet e kundërta të substancës së njëjtë themelore; dhe sa më lartë të ngrihemi paraprakisht nga materia fizike deri në planet e ndryshme kozmike drejt shpirtit, aq më të theksuara bëhen cilësitë shpirtërore.

Kështu drita astrale mund të mendohet si një kategori e ndërmjetme mes shpirtit dhe materjes, ose në mes mendjes dhe materies (kjo është e vështirë për të gjetur kushte të sakta për përdorimin e gjuhës tonë); dhe kurrë mos harroni se ka shtatë plane të dritës astrale, për të cilën ne mund të jemi më shumë të gatshëm të kuptojmë se si mendja dhe materja mund të jenë lidhur me një seri të lidhjeve të gradëve.

Kur ne flasim për një zinxhir të shkaqeve i cili lidh aktet me rezultatet e tyre, ne duhet të kemi parasysh se lidhjet në këtë zinxhir nuk janë trupat inertë që trajtohen në fizikën mekanikë, por janë pak a shumë qënie të vetëdijshme të gjalla, të pajisura me vullnet dhe qëllim për një masë më të madhe ose më të vogël.

Kjo është mësuar që kur një formë mendimi lë mendjen tonë ajo mund të rritet bashkë me një elementar, dhe nga ky bashkim është shkaktuar një qenie e gjallë, e cila për këtë arsye fillon një jetë të vet. Jeta e saj e ndërgjegjshme përbëhet tërësisht në tendencën për të përsëritur aktin të cilin ajo përfaqëson, në mënyrë të tillë që ajo është instinktive dhe nuk është e pajisur me më shumë inteligjencë se sa është e nevojshme për të mundësuar atë që të ekzekutojë atë funksion. Këtu pastaj ne kemi një shpjegim të kuptueshëm të fenomenit të quajtur zakon, si edhe të një pjese të madhe të kategorisë së veprimeve të njohura si impulse.

Secili prej nesh e ka rrethuar veten me një mori të qenieve të tilla elementare, të cilat janë vazhdimisht duke u përpjekur për të shprehur veten nëpërmjet mendjes tonë ose mekanizmit tonë trupor. Fjalë të tilla si tendencë, prirje, dhe fjalë të tjera të ngjashme, ashtu si përdoren në mënyrë të folurit të përbashkët ose nga shkenca, janë thjeshtë sportele; ato janë emra abstrakte apo verifikime apo X algjebrike për vlerat e panjohura; në këtë mënyrë shpjegimi tonë nuk është i tepërt por i domosdoshëm.

Sa më shpejt që ne të fillojmë të studjojmë përvojat tona të përditshme, me idetë e mësipërme në mendje, ne do të gjejmë shumë vërtetime për këto mësime. Më parë ne kishim anashkaluar këtë dëshmi sepse ne nuk e kërkonim atë.

Kjo i ndihmon njerëzit në masë të madhe në punën e të kuptuarit të pushtetit të vetes së tyre, në qoftë se ne mund të kuptojmë se ne jemi në një masë të madhe të cilët e lejojmë veten të jemi të kontrolluar nga qeniet Obsesive aktuale - pra, të këtyre mendimeve të elementalëve dhe dëshirave të elementalëve, vazhdimisht duke bërë fjalime ose akte të papeshuara, dhe me disponimin e tyre frymëzues të zemërimit, sarkazmës, mendjelehtësisë, etj, për të cilat ne pastaj kemi keqardhje; dhe një justifikim i dobët duhet për të thënë se "Unë nuk e di se çfarë më bëri që të bëja këtë, por është diçka që erdhi te mua. "
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Drita Astrale Empty Re: Drita Astrale

Mesazh  Siroco 07.02.16 14:04


Rreziqet e Dritës të ulët Astrale:

Kjo shtresë e dritës astrale gjendet më afër tokës fizike dhe është pjesa më e ulët e atmosferës dhe e shtresës inerte; dhe është kjo shtresë e cila e lëviz atë që mund të quhet effluvia (pakënaqësi) e mendimeve, emocioneve dhe pasioneve të njeriut dhe të veprimeve bruto.

Ky rajon është i populluar me një larmi të madhe të qenieve, të pajisura me pak ose me aspak inteligjencë, instinktive në veprimin e tyre, dhe është pjesa më e dëmshme për njerëzimin; dhe kjo është në ndërveprim të vazhdueshëm në mes të dy planeve.

Për shumicën prej nesh, trupat tanë fizikë veprojnë si një mburojë e mëshirshëmit, na mbyllin nga këto qenie dhe na mbrojnë ndaj ndikimit të tyre të dëmshëm. Mësimet teosofike na thonë se, pas vdekjes së trupit, një fantazmë mbijeton për një kohë në sferën astrale, në pritje të asaj që quhet "vdekja e dytë" e cila çliron shpirtin nga mbetjet astrale të saj.

Dija e gjerë e tregimeve me fantazma, shfaqjet, paralajmërimet, gjuetia e shpirtrave të ndaluara, etj, ofrojnë dëshmi të bollshme të aktualitetit të këtij besimi, që kanë qenë të njohura për njerëzimin në të gjitha vendet në të gjitha epokat.

Në rastet kur personi ka vdekur me një dëshirë të fortë në mendjen e tij, eteriku i dyfishtë i tij është shfaqur për të mbijetuar, duke kërkuar me lutjet e tij ose në varrimin e eshtrave të tij, e kështu me radhë. Mbetjet astrale të personave shumë sensualë dhe të këqinj mbijetojnë në dritën astrale, dhe kërkojnë të përjetësojnë ekzistencën e tyre nga lutjet mbi jetën; dhe kjo llogaritet për shumë raste të asaj që mund të përshkruhet vetëm si mani.

Ne kemi lexuar shpesh në gazeta relativisht të padëmshme, që individë me nervozizëm të paqëndrueshëm kapen papritur me maninë e papërgjegjshme vrasëse, dhe duke kryer ndonjë akt të dhunshëm në të cilin atyre më pas ju vjen keq dhe nuk janë në gjendje të shpjegojnë arsyen e dhunës së ushtruar. Me pak fjalë, të mos ndalem në një temë të trajtuar diku tjetër në literaturën tonë, ne mund të përshkruajmë këtë dritë të ulët astrale si një rajon me banorë më të padëshirueshëm nga një shumëllojshmëri të qenieve të padëshirueshme.

Ata, pra, që veprojnë me mendjemadhësi dhe kërkojnë për të detyruar një hyrje në këtë fushë që janë fajtorë për një veprim më të pamatur: ata mund të hapin një portë të cilën ata nuk mund ta mbyllin atë përsëri; ata mund të krijojnë lidhje të cilat ata përsëri nuk mund t’i ndërpresin; ata mund të ekspozohen ndaj tundimeve të cilat ata nuk mund t’i rezistojnë; ata mund të mërziten me balancën delikate të sistemit të tyre nervor dhe me natyrën e tyre mendore dhe emocionale.

Që të angazhohen në ndonjë nga praktikat me qëllim të hapjes deri në komunikimin me planin astral ose me banorët e saj, është një sjellje që mund të jetë e përshkruar si një guxim i tepruar i injorancës së kryer në një shkallë të lartë.

Vetëm një karakter jashtëzakonisht i fortë, i pastër, dhe i trajnuar mund të përballojë rreziqet e kësaj mbretërie; dhe kjo nuk është e pa justifikuar që studentët e okultizmit janë paralajmëruar kundër çdo procedure të tillë.
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Drita Astrale Empty Re: Drita Astrale

Mesazh  Siroco 07.02.16 14:05

Drita Astrale dhe Evolucioni

Shkenca ka gjetur vështirësi në marrjen e fakteve teorike të arsyeshme, sepse ajo i përket vetëm botës fizike. Organizmat fizike të bimëve dhe kafshëve paraqesin një seri të gradëve të formave, dhe ngjashmëria e tyre jep ngritjen e idesë se ato janë të realizuara, njëra nga tjetra, nga një proces i quajtur evolucion biologjik.

Por vëzhgimi ka dëshmuar se këto specie janë një grup i lidhjeve të shkyçura, secila duke mbetur vërtetë në llojin e vet, dhe dukshëm pa lidhjen ose me shkallëzimet mes tyre.

Kjo është gjetur edhe se variacionet e prodhimit nga një mjedis i ndryshëm, në mënyrë të tillë ndodh kur ne kultivojmë ushqimin e brendshëm, që nuk janë të përhershme, por kanë një tendencë që kjo specie të kthehet në llojin e saj origjinal po aq shpejt sa mjedisi i veçantë është hequr. Kjo vështirësi lind nga mos marrja parasysh e planit astral.

Ndryshimet nga të cilat një lloj kalon në një tjetër vend dhe merr formën në astral, e cila është plastike. Në fakt organizmi është një qenie e gjallë e ndërgjegjshme, e cila rritet, zhvillohet, dhe ndryshon nga qëllimi vet evolucionar. Këto ndryshime transmetohen pastaj në formën astrale, dhe në vendin, për në organizmin fizik.

Por kjo ndodh vetëm kur ndryshimi ka përfunduar në astral atje ku shfaqet homologu i tij fizik. Kështu organizmat fizik nuk paraqesin një linjë të pathyeshme të vazhdueshme, por një varg hapash.

Kur ne shikojmë një shkallë spirale nga njëra anë, ne shohim një numër të fazave të veçanta, njëra mbi tjetrën, por nuk shohim shkallën e vazhdueshme me të cilën këto janë të lidhura.
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Drita Astrale Empty Re: Drita Astrale

Mesazh  Siroco 07.02.16 14:06


Drita Astrale dhe Eteri

Sipas teorisë atomo-mekanik i universit, ne kemi atomet e ndara nga njëri-tjetri në hapësira boshe, të cilët veprojnë mbi njëri-tjetrin; dhe vështirësia ka qenë që të sigurojmë një shpjegim për këtë veprim në dukje në një distancë.

Kjo do të duket se është e nevojshme të mendojmë për një medium midis atomeve për bartjen e energjisë nga njëri atom te tjetri. Në qoftë se ky medium është vetë material, ne nuk e kemi zgjidhur problemin origjinal, por thjesht e zhvendosim atë një hap më larg.

Por në qoftë se mediumi nuk është material, çfarë është ky medium? Përsëri, për të plotësuar teorinë e valëzimit të dritës, ishte e nevojshme që të mendojmë një medium, thjesht hipotetik që nuk i nënshtrohet vëzhgimit të drejtpërdrejtë, të cilit i është dhënë emri Eter.

Shumë pengesa janë hasur sepse teoricienët do të këmbëngulin duke u përpjekur për të interpretuar këtë Eter me vetitë e materies fizike, veçanërisht për dendësinë dhe ngurtësinë. Por e gjitha kjo është me të vërtetë e nevojshme që ky medium duhet të jetë në gjendje që të transmetojë vibracionet, dhe nuk ka asnjë justifikim për atributin e tij të pajisjeve të tjera të cilat janë të lidhura me vibrimin në materjen fizike.

Është e qartë se kjo është e nevojshme e një forme të materies ultra-fizike; dhe pronat e saj mund të përcaktohen vetëm nga eksperimentet, dhe jo me konkluzione dhe me llogaritje nga të dhënat e njohurive fizike. Duhet të jetë një substrat për manifestimin e dritës elektromagnetike, dhe fenomeneve të rrezeve kozmike; dhe kjo do të duket në përgjigjen e një prej nënndarjeve të dritës astrale.

Drita astrale, në vend që të jetë një aneks apo si histori e sipërme e natyrës, ajo është një komponent i nevojshëm, dhe pa këtë dritë astrale gjithësia fizike do të bierë përveç ose do të reduktohet në një stanjacion absolut.

Gjëra të tilla si moti, stuhitë, si dhe tërmetet gjithashtu kanë nevojë për dritën astrale për të përfunduar këtë shpjegim.

Shkenca mund të caktojë dukuritë meteorologjike në një numër të shkaqeve të mediumit, të tilla si rrymat e bashkërenduara në atmosferë, të shtrembëruara nga rotullimi i tokës; dhe ato mund t’i ndjekin ato më larg në kushtet magnetike, madje edhe luhatjet e fushës magnetike të shkaktuara nga ajo që ndodh në diell.

Njohuria e dritës astrale na mundëson për të bërë zinxhirin e shkaqeve një hap më larg. Për më tepër drita astrale furnizon një lidhje midis atmosferës mendore dhe morale të njerëzimit dhe atyreve të fenomeneve të tokës të cilat janë dyshuar aq shpesh të cilat janë të lidhur me to.

Tërmetet janë ndjekur nga fenomene të ndryshme mekanike, të tilla si fundosjet, rrëshqitjet dhe shkarjet; por kjo të paktën është një çështje e hapur nëse këto fenomene duhet të konsiderohen si shkaqe apo si pasoja.

Përveç kësaj kjo është e njohur se shumica e kafshëve dhe disa njerëz mund të parandjejnë afrimin e një tërmeti para se ai të ndodhë. Nëse toka është një botë e madhe, subjekt i tkurrjes të vazhdueshme nëpërmjet humbjes së nxehtësisë, çudia më e madhe është se ajo mbetet ashtu si ajo është; dhe ne pyesim veten nëse ajo nuk do të qëndrojë ndoshta akoma.

Mësimet teozofike na mësojnë se drita astrale është subjekt i tensioneve, i shkaktuar nga mendimet dhe emocionet e njerëzve; dhe këto tensione gjejnë ndihmën e papritur, duke turbulluar koren e tokës.

Për fenomenet meteorologjike në përgjithësi, është e qartë se, megjithatë shumë shkaqe fizike ne mund të përcaktojmë për to, megjithëse ato janë lënë ende në kategorinë e "fatit". Por, kur ne prezantojmë dritën astrale si një faktor, ne shohim një mënyrë për të lidhur këto ngjarje me gjendjen mendore dhe moralin e banorëve të tokës; ide jo e kënaqshme për shmangjen e rastësisë, dhe në këtë kontekst racionaliteti futet në shpjegim.

Tërmetet ndodhin më shpesh në rajone të veçanta, por është e natyrshme që kur çdo gjë tronditet ajo duhet të japë rrugën në pikat e saj më të dobëta, ku shkëmbinjtë janë zhvendosur apo thyer, ose kur ka një tension dinamik për shkak të presionit të pabalancuar.

Në kohët e sotme nuk ka makineri të mjaftueshme në dispozicion të shkencës, për të shpjeguar mënyrën e njollave të diellit dhe të ndikimit elektromagnetik, dhe për të dhënë shpjegimin e tërmeteve në një hap të mëtejshëm me një mekanizëm të thjeshtë; për të cilën akoma do të ketë një mungesë të lidhjeve për të lidhur këto fenomene me fenomenet mendore dhe morale.
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Drita Astrale Empty Re: Drita Astrale

Mesazh  Siroco 07.02.16 14:07




Drita Astrale dhe Historia

Ne kemi nevojë për të folur për dritën astrale dhe për të dhënë një shpjegim shkencor të natyrës, dhe pamundësisë për të shpjeguar evolucionin e natyrës pa këtë dritë astrale, dhe të rolit të saj duke treguar lidhjen ndërmjet akteve të njeriut dhe rezultateve të cilat ne i marrim prej tyre.

Ne tani kemi për të treguar se sa e nevojshme është ideja për një kuptim racional të historisë.

Në histori, si në vende të tjera, pikëpamjet e tanishme mund të ndahen përafërsisht në teiste dhe racionaliste. Sipas X-është Zoti i cili drejton ngjarjet; ky i fundit kërkon të përfaqësojë historinë si një zinxhir shkakor në të cilën ngjarjet e kaluara përcaktojnë ngjarjet e ardhshme, ose si një lloj i evolucionit.

Është shumë e qartë se, në qoftë se historia ishte një zinxhir i tillë i shkakut dhe pasojës, pa ndikimin e saj në të ardhmen nga jashtë, ajo do të ngjajë si një rrjedhë e ngadaltë dredha-dredha poshtë kodrës, e cila nuk do të mund të ngrihet në ndonjë burim më të lartë. Ideja e Providencës është shumë më e mirë nga të dyja idetë; pa Providencën ne duhet me dashje të prezantojmë ndikimet e panjohura të paqarta të grupuara nën fjalën "rastësi" një fjalë e cila është thjesht një rrëfim i injorancës.

Historia është drama më komplekse e shpirtrave njerëzore, secili shpirt është në rritje dhe në zhvillim, dhe të gjithë shpirtrat ndërveprojnë me njëri-tjetrin, e tërë lëvizja duke u ushqyer nga një burim i vazhdueshëm frymëzimi nga brenda çdo individi.

Dhe efektet më të fuqishme janë parë që të jenë prodhuar nga individë relativisht me pushtet të jashtëzakonshëm, të cilët japin lindjen ideve të reja, fillojnë lëvizjet, përurojnë periudha të reja të mendimit, duke bërë qendra grupesh dhe duke kaluar punën e tyre për pasuesit e tyre.

Por ajo që ne jemi duke marrë parasysh në këtë vend është funksioni i dritës astrale në këtë proces historik. Ngjarjet e mendimeve të mjegullta, por drita astrale është mediumi mes mendimeve dhe ngjarjeve. Prandaj veprimi i mendimeve në ngjarje nuk është i menjëhershëm dhe i drejtpërdrejtë. Drita astrale vepron si një regjistër dhe akumulator i madh, duke marrë dhe lënë përshtypjet nga mendimet, dhe gradualisht i transmetojnë përshtypjet e lëna në ngjarjet.

Si çdo individ që mban karakterin e tij në formën e zakoneve të impresionuara me vetë thelbin e tij astral nga mendimet dhe aktet e tij të kaluara, e kështu me radhë në shkallë të madhe është edhe karakteri kombëtar apo dhe karakteri racor, për shkak të përshtypjeve të thella në dritën astrale dhe këto përshtypje mund të quhen zakonet në shkallë të madhe. Forca e madhe dhe gjërat e fiksuara e shprehive të tilla - apo modelet, paragjykimet, apo karakteret racore është e njohur mirë. Ku ekzistojnë ato? Çfarë përgjigje mund të japë shkenca? Studimi intim i trashëgimisë biologjike na ka dhënë një nocion të embrion-qelizave të trashëguara nga brezi në brez, funksioni i të cilit është që të ruajë llojin mes variacioneve të përkohshme.

Këtu atëherë ne kemi një shpjegim të një shpirti, por embrion-qeliza është një kulm shumë i vogël mbi të cilën balancohet një peshë kaq e madhe; që në të mirën e kësaj janë detajet në këtë proces. Këto tendenca ekzistojnë në depon e madhe të natyrës, në dritën astrale. Drita Astrale rrethon tokën si një atmosferë e fuqishme në të cilën ne të gjithë jetojmë.

Çdo rracë dhe komb ka vet dritën e tij astrale, dhe i tërë njerëzimi ka dritën e tij astrale. Kjo mban në rezervë përshtypjet e forta dhe të qëndrueshme, dhe kjo merr një vlerë për t’i ndryshuar këto përshtypje. Kjo shpjegon gati karakteristikat e pashlyeshme të popujve, që zgjasin gjatë shekujve dhe që trashëgohen në çdo brez që pason! Ne jemi të lindur të gjithë në një atmosferë të tillë të gatshme, dhe kjo merr një karakter të fortë individual që të luftoj kundër tij dhe të modifikojë ndikimin e saj.

Shumë ngjarje të papërgjegjshme në histori gjejnë një shpjegim të gatshëm në këtë mënyrë. Merrni në gjykim komplotin e famshëm të hedhjes në erë të familjes Mbretërore të James të I të Anglisë. Historianët nuk janë në gjendje për të shpjeguar se pse një grup prej zotërinjve me karakter të shkëlqyer duhet menjëherë të vendosin për të hedhur në erë Mbretin, familjen Mbretërore dhe të gjithë dhomën e Lordëve, dhomën e Komuneve, dhe drejtuesit e ndryshëm të qeverisë në një masakër të tillë të madhe, e cila do të ketë lënë vendin në mëshirën e drejtimit të turmave dhe mund të ketë sjellë veçanërisht ekzistencën kombëtare të Anglisë në një fund; e cila duhet të kishte bërë në të vërtetë vendin pluhur dhe kishte bërë stacionimin e dëshpërimit me goditjen e saj, vetëm për ta prishur atë në momentin e fundit e cila do të dukej si një aksident i thjeshtë.

Cili mund të jetë ndikimi që të mund të bëjë njerëzit që të largohen aq larg karakterit të tyre të natyrshëm për të kryer një krim të shëmtuar të një shkalle të tillë të pashembullt? Përgjigja gjendet në gjendjen mendore njerëzore në ato kohë. Europa ishte e çmendur mbi kundërshtitë fetare; Franca ishte e ndarë në besimet rivale, dhe e vendosur për shfarosjen e përbashkët - masakra e Shën Bartolomeut ishte e fundit. Infeksioni ishte përhapur në Angli. Kjo ishte ajo që ne duhet ta quajmë një "valë psikike."

Herë pas here drita astrale rritet dhe ngarkohet me ndikimet e mendimeve njerëzore; dhe natyra është e prirur për të rivendosur ekuilibrin, lehtësimi është gjetur në shpërthimet e dhunshme apo në fatkeqësitë psikike, të cilat janë në mënyrë rigoroze analoge me epidemitë e sëmundjeve. Pasojat e menjëhershme janë shqetësuese, por rezultati është pastrimi.
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Drita Astrale Empty Re: Drita Astrale

Mesazh  Siroco 07.02.16 14:09

Banorët e Dritës Astrale

Kjo nuk është që të supozohet se ka ndonjë botë, çdo plan i natyrës së madhe, të pabanuar dhe të pa populluar nga qenie të gjalla, ashtu sic është i njohur plani tonë fizik.

Në të gjithë universin lëvizin qenie të gjalla, të përshtatshme për sferat e tyre të veçanta. Nëse qeniet njerëzore si ne nuk mund të jetojnë në planetet e tjera, kjo nuk është arsye për të konkluduar se nuk ka njerëz në të gjitha planetet e tjera; dhe është e njëjta gjë edhe me planet e tjera të natyrës.

Ashtu si qeniet fizike jetojnë në planin fizik, kështu qeniet astrale jetojnë në planin astral, të përshtatur me habitatin e tyre si ne jemi të përshtatur me habitatin tonë. Kjo megjithatë duhet, të thuhet se ky është një subjekt i vështirë për t'u marrë me këtë fenomen, dhe një nga të cilat mund të thuhet me një të vërtetë se injoranca është lumturi.

Sepse, siç është thënë, ne jemi të mbrojtur me mëshirë nga trupat tanë fizikë dhe nga kontakti shumë i ngushtë nga ndikimi i dëmshëm i dritës më të ulët astrale, dhe për të hequr atë mbrojtje para kohe është në ditën e gjykimit.

Megjithatë, nga ana tjetër, njohja mund të mbrojë; kështu që ne duhet të përpiqemi për të mbajtur një ekuilibër të drejtë në mes këtyre maksimave të kundërta. Për të drejtuar vëmendjen e njerëzve në banorët e dëmshëm astral e cila mund të jetë e barabartë për t’i inkurajuar ata në shumë gjëra që ata duhet të shmangin; për Imagjinatën e sëmurë të njerëzve të dobët mund të sjell në mendje deri hobgoblins të cilët nuk kanë ekzistencë jashtë kësaj imagjinate, dhe rastet e manisë janë shumë më mirë të shëruara nga një devijim i vëmendjes në ndjekjet e shëndetshme se sa nga një analizë e vetvetes patologjike ose e psikoanalizës së lagjeve të varfëra të ndërgjegjes.

Megjithatë është e dobishme të dimë që shumë prej impulseve të cilat ne i kemi si dinjiteti duke I’a atribuar ato vetes ky mund të jetë në fakt si rezultati i nxitjes së keqe nga subjektet të cilat nuk janë të vetes, por thjesht janë elemente ndërhyrëse. Kjo do të na vendosi në rojen tonë dhe do të na mundësojë për t’i mposhtur ato, duke marrë qëndrimin tonë në mënyrë të vendosur në vetveten tonë.

Pas shpërbërjes së trupit fizik, është një mbijetesë e përkohshme në astral nga thellësia psikike e kushteve njerëzore; dhe në disa raste kjo mund të vazhdojë për një kohë të gjatë, duke përjetësuar jetën e saj duke vampirizuar njerëzit e gjallë, një kontakt i tillë duke shkaktuar dobësi dhe mospërmbajtje në njerëzit e gjallë, ose ndoshta në kortezinë pa dashje përmes praktikave spiritualiste ose në "psikizëm." Një mbetje e tillë psikike ose "Hije" është natyrisht element i varfër moral, sepse të gjitha pjesët më të larta të natyrës të së ndjerit është ndarë dhe ka kaluar diku tjetër; kështu që kjo është një levizje thjesht e një dëshire për të kënaqur instinktet e saj bruto. Kështu që në këtë mënyrë këtu është një lloj ardhje e dritës më të ulët astrale.

Ekzistenca e shpirtrave të imponuara të tokës, fantazmat, larvat, etj, kanë qenë gjithmonë të njohura, dhe mendja do të kujtojë shembuj të mënyrave të ndryshme të adhurimit të tyre apo do të sinkronizohet me to, ose në zonën e tyre.

Kryerja e marrëdhënieve seksuale me krijesa të tilla është e dëmshme si për ta dhe për ne, por ato duhet të lejohen të vdesin natyrisht dhe jo të mbahen në ekzistencë të panatyrshme.

Hapi tjetër është që ne mund të konsiderojmë kategorinë e qenieve të njohura me emra të tillë si elementalë, fairies, shpirtrat e natyrës, nympha, etj. Kjo kategori e qënieve është gjetur në antikitetin klasik që besonin në nymphat, dryadat, dhe në qeniet e tjera që jetonin në lumenjtë, malet, pyjet, pemët, etj; dhe shumë popuj të sotëm të cilët ne i quajmë të pacivilizuar besojnë në qenie të tilla; gjithashtu nuk ka komb, që të mos ketë tregimet e tij për fairies dhe shpirtrat e natyrës.

Ky lloj besimi është quajtur animizëm nga "dijetarët" tanë dhe definohet si praktikë e atributit të jetës për qënie të tilla të cilat nuk jetojnë. Por këta shkencëtarë të mëdhenj kanë vënë karrocën para kalit. Janë ata që i kanë atribuar dobësi gjallesave. Pikëpamja e lashtë dhe e popujve është e drejtë.

Çdo gjë në univers është e gjallë duke qenë një qënie e një lloji ose një lloji tjetër. Për të parët tanë një pemë ishte një qenie e gjallë, të cilët e quanin atë një driadë ose me ndonjë emër të ngjashëm; pema e dukshme ishte thjesht veshje e jashtme e kësaj ekzistence të jetës. Driadat nuk banojnë në pemë, por ishte pema.

Pra, për shpirtrat e të tjerë të natyrës; drita astrale është shtëpia e këtyre qenieve, që të gjitha këto qënie janë në rrugën e evolucionit, në fazën e saj të duhur. Do të ishte absurde për të kufizuar numrin e llojeve të qenieve të gjalla vetëm për ato qënie të cilat jetojnë në planin material fizik. Por kjo është një temë e madhe dhe ne duhet të lëmë trajtimin e saj të veçantë për në një tjetër rast.

Sa për elementalët, asnjë veprim fizik nuk mund të bëhet pa elementalët; ato përbëjnë një faktor të domosdoshëm në mesin e atyre komponentëve të cilat kontribuojnë në kryerjen e një veprimi, të cilët janë të përfaqësuar në shkencë nga hapësirat të cilat duhet të plotësohet përkohësisht me fjalët me kuptim të paqartë, si "fuqi" ose "prirje". Pas të gjithash cfarë nënkuptojmë me pronat e materies?

Një shprehje më e përshtatshme do të jenë dispozitat, instinktet, ose animacionet e materies. Pas mendjes qëndrojnë të gjitha, ku fenomenet fizike janë thjesht shprehje të gjendjeve mendore. Për këtë arsye në botën astrale duhet të ketë elementalë për të gjitha veprimet në botën fizike. Kur ne kultivojmë një mendim ne krijojmë një elementar, e cila është mjaft e prirur për të na shqetësuar duke insistuar për të shushuritur në momente të papërshtatshme; sikurse ne të jemi shqetësuar nga një mizë që është mbi ne.

Ky ilustrim do të sugjerojë mendime të frytshme në natyrën e shprehive. Veprimet tona gjenerojnë elementalët, të pajisur me vet vitalitetin tonë dhe duke u kujdesur për të ardhur përsëri për të përsëritur veten dhe për të rivitalizuar veprimin.

Kështu ne marrim një ide se një elementar si një qenie e cila mund ta bëjë vetëm një veprim, dhe jeta e tërë e të cilit konsiston duke bërë atë veprim përsëri në mënyrë të përsëritur. Nëse ky concept nuk është një shpjegim i mirë i zakoneve, ne duhet gjithmonë të jemi të gatshëm për të dëgjuar një ide më të mirë.

Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Drita Astrale Empty Re: Drita Astrale

Mesazh  Siroco 07.02.16 14:10


Ndikimi Social i Dritës Astrale

Drita astrale e tejmbushur me ndikimet e vëna nga mendimet dhe emocionet e njeriut, dhe pas kësaj është reagimi i vazhdueshëm i dritës astrale mbi qeniet njerëzore, atëherë këto ndikime ndjekin atë që drita astrale duhet të luajë një rol shumë të rëndësishëm në përcaktimin e sjelljes njerëzore e cila konsiderohet si një shoqëri.

Shfaqja e epidemive të sëmundjeve në të njëjtën kohë në shumë rajone të ndryshme, dhe e një regulli jo të përsosur është teoria e mikrobeve të imëta që transportohen nga njerëzit ose në përhapjen e rrymave të larta të ajrit.

Dhe kështu, ne akoma kemi për të shpjeguar origjinën e epidemive të tilla, incidenca e të cilëve është aq pak e lidhur me ngjarjet fizike dhe në mënyrë të paparashikueshme që ne vetëm mund të biem përsëri mbi fjalë të tilla të dobëta si "rastësi" dhe "rastësore." Por, siç është thënë, ngjarjet fizike janë kopje të ngjarjeve astrale; epidemitë fizike ndjekin epidemitë astrale, dhe këto të fundit përsëri janë shkaktuar nga cregullimet në mendimin njerëzor.

Një analogji e njohur është dhënë nga shkenca fizike. Ne nuk mund të transmetojmë një valë të tingullit nëpërmjet ajrit nga Europa në Amerikë, por ne mund të transformojmë këtë valë të tingullit në valët e radios, pastaj të transmetojmë këto valë, dhe pastaj t’i rikonvertojmë ato në valët e zërit. Në mënyrë të ngjashme, epidemitë mund të transmetohen, dhe transmetimi i tyre shpjegohet në lidhje për këto epidemic se si u përcollën në rrymat astrale dhe të riprodhohen si sëmundje fizike gjetkë.

Por pavarësisht nga epidemitë fizike ka edhe epidemi astrale, ose ndoshta ne duhet të themi epidemitë psikike; dhe në rastin e këtyre epidemive gjithashtu shpjegimet e zakonshme fizike nuk mjaftojnë për të shpjeguar të gjitha faktet. Përhapja e epidemive të tilla është sigurisht në masë të madhe e rritur nga fjalët e gojës dhe nga ndikimi i shtypit, por këto mjete materiale nuk i shpjegojnë të gjitha fenomenet; por ne gjejmë valët e opinionit, emocionet, entuziazmin, cmënduritë e papritura, të cilat shfaqen pa ndonjë shkak të përcaktuar në vende të ndryshme gjerësisht në të njëjtën kohë.

Historia na tregon raste të çuditshme të epidemisë histerike, dhe në ditët e sotme ne mund të gjejmë ringjallje të mëdha fetare gjithëpërfshirëse mbi vende të ndryshme të botës, ose një ethe lufte të përhapur në botë. Ajo që quhet turmë ose psikologjia e turmave është e njohur mirë dhe tregon ekzistencën e diçkaje që është shumë më tepër se sa thjeshtë shuma e gjithë komponentëve të mendjes individuale, ku këta individë janë larguar kundër gjykimit të tyre.

Eshtë thënë se "mendimet janë gjëra," dhe kjo është e vërtetë. Idetë notojnë në mendjen tonë, dhe ne nuk mund të themi se nga vijnë; ne punojmë dhe i shpërndajmë në mendjen tonë, dhe këto mendime kalojnë nga ne, dhe ne nuk e dimë se ku. Sigurisht, është një shkëmbim i vazhdueshëm i mendimeve midis njerëzve, dhe format e mendimit janë duke kaluar në rrymat e dritës astrale, ashtu si objektet lundrojnë në ujë; dhe ne i thithim ato brenda, dhe i kalojmë ato përsëri në formë të modifikuar. Dhe jo thjesht mendimet, por emocionet - ose më mirë akoma, emocionet e menduara; rrymat e energjisë të cilat shkaktojnë emocione në ne dhe ne me shpejtësi veprojmë.

Cili prej nesh mund të pretendojë të jetë mjeshtër i mendimeve dhe emocioneve të tij, të jetë imun ndaj ndikimeve që vijnë nga një burim i padukshëm, të jetë në gjendje të qëndrojë i pavarur nga kjo atmosfere e përgjithshme në të cilën ne jemi të zhytur? Vërtet, Ndarja tonë individuale rritet imtësisht kur ne mendojmë këtë atmosferë-mendimi të cilën ne të gjithë ndajmë, nga e cila ne marrim, dhe nga e cila ne japim. Dhe mendoj që përgjegjësia është në secilin prej nesh!

Asnjë person nuk mund të mëkatojë vetëm; intimiteti i mendimeve të tij nuk mund të mbrojë atë nga faji. Një mendim është një akt, dhe çdo akt prodhon pasoja. Para se të fajësojmë të tjerët për akte të cilat ne nuk do të kryejmë, a duhet të jemi të sigurt për dëshirat dhe imagjinatën e vetes tonë të pashprehur? Ne mbase vetë nuk kemi kontribuar në kriminalitetin e tyre?

Por për ngushëllim, ne mund të shikojmë në anën tjetër të imazhit dhe të kuptojmë se asnjë mendim i mirë, nuk ka aspirata të larta, nuk ka ndjenjën e dashurisë së vërtetë bujare dhe të dhembshurisë, që mund të jetë një argëtim për ne pa kaluar jashtë nga ne si një forcë e fuqishme për të punuar në shërimin e jetëve të tjera; dhe një mendim i tillë është edhe më i fuqishëm, sepse ky mendim vepron në një plan më të lartë.

Ka shumë probleme që janë studiuar nga shkencëtarët dhe nga ata hulumtues që janë të interesuar në përmirësimin e kushteve sociale, të cilat do të sqarohen në masë të madhe nga njohuria në dritën astrale dhe në homologun e tij të trupit astral të njeriut.

Për shembull, çështja e trashëgimisë, e cila nuk është aspak e shpjeguar plotësisht nga zbulimet e kërkimit shkencor. Por këtu nuk është vendi që të parashtrojmë raste të këtij lloji; dhe ato mund të jenë lënë për lexuesin që të furnizohet vetë.
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Drita Astrale Empty Re: Drita Astrale

Mesazh  Siroco 07.02.16 14:11

Fenomenet Psikike, forma e tyre

Në varësi të asaj që u tha më lart në lidhje me rreziqet e mëdha të cilat ndjekin burimin e pavëmendshëm në psikikë, një fjalë mund të thuhet në lidhje në lidhje me dritën astrale me çështjet e mësipërme.

Janë shembuj të panumërt të shfaqurit të personave të vdekur kohët e fundit, parashikimi i fatkeqësive që vijnë, paralajmërimet shpirtërore, fantazmat ose trazirat e shpirtit, dhe fenome të tjera të tilla; dhe në këto raste të caktuara të kushteve të veçanta dhe relativisht të rralla sjellin një lidhje të përkohshme mes botës astrale dhe botës fizike.

Marrëdhëniet e kohës, hapësirës, pengesat fizike, etj, janë parë që janë të ndryshme në planin astral; Komunikimi në mes të gjallëve dhe të vdekurve është i vështirë, dhe shpesh arrihet vetëm me anë të ndërmjetësimit të njerëzve të veçantë të pajisur me një njohuri mediumi. Një studim i të dhënave të tilla do të ofrojë më shumë informacion dhe do të shërbejë për të konfirmuar atë që kemi thënë në lidhje me planin astral.

Qelqi, kristali, uji, disa metale, kanë një fuqi të kondensimit (në qoftë se është fjala e duhur) fluidi astral, duke ndihmuar kështu përpjekjet e një shikuesi; prej nga shpjegohet përdorimi i globit të kristaltë, si dhe pasqyra magjike.

Fenomeni i psikometrisë, për të cilën disa njerëz janë në gjendje, me trajtimin e ndonjë objekti të tillë si një letër ose ndonjë veshje, do të arrijnë në shumë informacione rreth shkrimtarëve të kohës së shkuar, dhe ky është një shembull i fuqisë të cilën drita astrale ka ruajtur imazhet e ngjarjeve.

Ky është një mendim intrigues që asgjë nuk mund të humbasë, dhe psikometria e dëshmon tek ne me dëshmi të pastër që edhe skenat që i përkasin një të kaluare të largët në këtë mënyrë mund të shikohen. Shpjegime përgjatë linjave të përvojës tonë fizike janë jashtë funksionit dhe janë domosdoshmërisht të kota. Vëzhgimit duhet t’i paraprijë Teoria; një gamë e madhe e fenomeneve të panjohura duhet të studiohen para se mund të bëhet sipërmarrja në përpjekje për formulimin e tyre në një sërë ligjesh.

Njohuria paraprake, parashikimi, shikimi i ngjarjeve nuk është miratuar ende në botën fizike, dhe kjo paraqet një pengesë të madhe për fuqinë tonë të konceptimit. Është e qartë se këtu kemi të bëjmë me natyrën e kohës dhe thuhet që ngjarjet e ardhshme hedhin hijet e tyre para tyre; nëse ne mund të shohim hijen, ne mund të parashikojmë ngjarjen që vjen. Por ky është parashikim dhe nuk është një siguri; kjo është vetëm një probabilitet në shkallë më të madhe ose më të vogël.
Disa nga tregimet e parashikuesve tregojnë se rreziku i parashikimit shmanget nga masat e mara dhe nga ëndërrimtarët ose shikuesit. Kjo do të duket se koha astrale dhe koha fizike nuk ingranohen pikërisht së bashku.
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Drita Astrale Empty Re: Drita Astrale

Mesazh  Siroco 07.02.16 14:13

Vërejtje përfundimtare

Studentët e teozofisë, veçanërisht ata që janë të rinj për këtë temë, mund të gjejnë veten të hutuar në kërkimin e një ideje të caktuar të lidhjes së dritës astrale në parimet e tjera kozmike. Ka disa arsye për këtë.

Në radhë të parë, le të thuhet se nuk është e dëshirueshme që të presin një përkufizim shumë të ngushtë dhe të vështirë-dhe-të shpejtë, për përpjekjet që të bëjnë këtë lidhje të ngushtë të idesë në diçka e cila do të përshtatet në mënyrë të përshtatshme në magazinën tonë të ideve ekzistuese; dhe kështu ne në këtë mënyrë kufizojmë konceptimin.

Është e nevojshme pra për studentët që të mbajnë fluiditetin e mendjes së tyre deri sa të kënë kohë për të studiuar këtë çështje nga këndvështrime të ndryshme dhe të lidhin atë me shumë subjekte kolaterale nga të cilat është e pandashme.

Nëse nuk e bëni këtë, ju do të gjeni atë që do të duket si kontradiktore; dhe studimet do ta sjellin atë në një pasqyrë të cilat nuk pajtohen me idetë shumë të ngushta që janë formuar tashmë nga studimi i parë i paplotë. Vështirësia këtu është e njëjtë si ju jeni takuar me çdo studim tjetër; Deklarata e cila në fillim duket kontradiktore është gjetur më vonë të jetë thjesht një deklaratë suplementare.

Përsëri, termi "drita astrale" është huazuar nga filozofë të caktuar të vjetër, dhe është huazuar shumë herë nga një shkrimtar apo një tjetër, në mënyrë që kuptimi i saj erdhi në jetë i paqartë dhe i ndryshëm; si ata që e përdorën atë ndoshta nuk ishin të informuar shumë mirë, ose secili shkrimtar e ka përdorur atë në kuptimin e tij.

Prandaj, kur lexojmë një libër të tillë si Doktrina Sekrete e HP Blavatsky, ne nuk mund të supozojmë në mënyrë të sigurtë se termi është përdorur gjithmonë në të njëjtën kuptim, dhe do të duhet një gjykim për të vendosur në atë kuptim që është duke u përdorur në një të dhënë të kohës.

Ndonjëherë shkrimtarë të tjerë janë referuar, të tillë si Eliphas Levi, me fjalën që mund të jetë përdorur për kuptimin e tyre. Ndonjëherë ne e gjejmë këtë fjalë të përdoret si sinonim i akasha, dhe nganjëherë dallohet ndjeshëm nga ajo. Ngatërresa të tilla, megjithatë, do të zhduken në një studim më intim të Doktrinës Sekrete, dhe pa dyshim do të mbetet në kuptimin e vërtetë.

Në kohën e tashme edhe ne kemi avantazhin e veprave të Dr de Purucker, në të cilën Mësimet e Doktrinës Sekrete janë të analizuara në mënyrë të qartë; dhe tani është e mundur për të dhënë termin për "dritën astrale" në një kuptim më të saktë, e cila mund të konsiderohet si e pranuar e cila do të thotë në traditën ezoterike, nga G. de Purucker, faqe 952 dhe në vijim, ku ne gjejmë një formë tabelore të parimeve të universit, e cila është në vijim një përmbledhje e shkurtër:

1. Monada supreme apo rrënjë, nga e cila burojnë parimet e tjera, dhe është quajtur paramatman.
2. Alaya, akasa, origjina e shpirtit kozmik.
3. Mahat, apo mendja kozmike.
4. Kama kozmike, dëshira apo forca tërheqëse e universit.
5. Jiva kozmike ose vitaliteti.
6. Drita Astrale; eteri kozmik.
7. Sthula-sarira; universi fizik.

Kjo pastaj tregon dritën astrale si parimi tjetër kozmik mbi planin fizik të universit tonë. Ajo gjithashtu tregon dritën astrale si medium përmes të cilit luan forca e jetës apo "Jeta" e quajtur kolektivisht Jiva kozmike, pasi këto janë nxitur nga dëshira kozmike.

Më në fund drita astrale është një medium që lidh mendjen kozmike me planin fizik. Në f 949-50 në të njëjtin libër ne shohim parimet përkatëse në formën e njeriut, vendin e dritës astrale duke u pushtuar nga Linga-sarira.

Kjo është gjithmonë e rëndësishme të kujtoni që këto parime të ndryshme kozmike në fakt nuk qëndrojnë njëra mbi tjetrën në shtresa por janë të përziera. Kjo është shpesh e nevojshme për t'i përfaqësuar ato në formë tabelare për qëllime shpjegimi, por ne duhet të shmangim lënien e asaj forme tabelore që të krijojmë një pamje të rreme në mendjen tonë.

Shkenca fizike na ka bërë të njohur me idenë e gjendjeve të ndryshme të materies të cilat zënë të njëjtën hapësirë dhe janë të përziera njëra me tjetrën; dhe kjo mund të përfaqësohet me një diagram në të cilën ato janë vendosur njëri sipër tjetrit. Për më tepër, çdo ndarje shtatëshe në natyrë është e ndarë, dhe ndahet përsëri, në të njëjtin plan shtatësh në këtë mënyrë ne mund të flasim për planet e ndryshme të dritës astrale dhe përdorim shprehje të tilla si drita astrale më e lartë ose më e ulët.

Ne gjejmë në vijim në librin e G. de Purucker Fjalorthin okult.

Drita astrale është në lidhje me sferën materiale të sistemit diellor kopje ose reflektim i asaj që akasa është në sferën shpirtërore. Drita astrale është nëna e planit fizik, ashtu si shpirti është nëna e akasa ose, anasjelltas, plani fizik është thjesht masa inerte e planit astral, ashtu si akasa është vello ose masa inerte më e lartë shpirtërore.
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Drita Astrale Empty Re: Drita Astrale

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi