EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

10 fakte që nuk i dini për masonët

Shko poshtë

10 fakte që nuk i dini për masonët Empty 10 fakte që nuk i dini për masonët

Mesazh  Siroco prej 30.11.15 19:53

Shumë është folur për masonët. Fshehtësia e kësaj vëllazërie ka shkaktuar diskutime të gjera dhe teori të shumta konspiracioni. Por, vetë masonët janë ende në përpjekje për të gjetur origjinën e tyre.

10 fakte që nuk i dini për masonët The-Steps-of-Freemasonry

Dokumentat më të vjetra që ata kishin, datonin që nga shekulli i 14 dhe quheshin Akuzat e Vjetra. Për masonët e lirë thuhet se ndjekin rituale që nga shekulli i 17, të cilat vazhdojnë edhe në ditët e sotme. Llozha e Madhe e Anglisë, konsiderohet të jetë Llozha e parë e masonëve . Gjithashtu llozhat e Skocisë dhe Irlandës njihen si më të vjetrat në historinë e masonëve. Madje ka ekzistuar edhe një traktat gjatë viteve 1700.

Gjatë revolucionit francez në Angli, u themelua një akt për ndalimin e ndonjë organizate të paligjshme. Masonët u përjashtuan nga kushtetuta dhe vepronin të lirshëm në vend.

1 – Masonët nuk kanë aktualisht lidhje me Iluminatin

Teoritë konspirative thonë se Iluminati po kontrollon një organizatë dhe kërkon të themelojë Rendin e Ri Botëror. Duke qenë një organizatë ku figura kyçe të politikës janë anëtarë, teoricienët thonë se ky Rend po qëndron në prapaskenë dhe po i lëviz gjërat pa rënë në sy. Ndryshe nga masonët e lirë, thuhet se Iluminati është një organizatë sekrete që është kundër çdo ndikimi fetar. Origjinën e ka në Bavari në vitin 1776.

2 – Masonët janë bërë subjekt i shumë filmave

Masonët e lirë kanë bërë kuriozë shumë njerëz të painfomuar. Busulla dhe kompasi i famshëm kanë qënë pjesë e shumë filmave në Hollivud, si Aliens, American Gangster, The Ant Bully, Kodi i Da Vincit, Domino, Ndërsa filmi “Teoria Konspirative” (1997) përmendi organizatën dhe sugjeroi se presidenti aktual është anëtar i organizatës.

3 – Gjatë regjimit të Hitlerit u vranë rreth 200 mijë masonë në kampet e përqëndrimit

Hitleri deklaroi se masonët të lidhur me hebrenjtë shkaktuan humbjen e Gjermanisë në Luftën e Parë Botërore. Ai më vonë tha se masonët ndihmuan hebrenjtë dhe i çuan atje ku ata janë sot në shoqëri. Gjatë sundimit të Hitlerit në Gjermaninë Naziste, u kërkua që të gjithë masonët të shpronësoheshin. Ata u akuzuan për krijimin e një Republike Botërore dhe së bashku me hebrenjtë u bënë të burgosur politikë.

4 – Femrat nuk lejohen në llozhat masonike

Historikisht, gratë lejoheshin në lloza vetëm si zëvendësuese të bashkëshortëve të tyre. Në vitin 1720 masonët hartuan kushtetutën e tyre që i ndalonte gratë nga organizata, megjithatë burrat vazhdonin t’i përfshinin gratë e tyre vetëm në atë që quhej grada e tretë. Rritja e një llozhe masonike vetëm me gra nisi në Angli dhe u përhap shpejt në shumë vende të botës.

5 – Janë të përfaqësuar gjerësisht

Masoneria është një organizatë e njohur në të gjithë botën. Për të kuptuar se si anëtarësimi është përhapur në këtë nivel, duhet të kuptojmë pjesët e kësaj organizate. Trupi qeverisës i Masonerisë së Lirë është i quajtur Llozha e Madhe. Juridiksioni i saj ndodhet mbi një shtet apo një qytet. Politikat ndryshojnë sipas juridiksionit. Vepron si një njësi . Në cepin e çdo shteti apo qyteti, masoneria e lirë është e përfaqësuar gjerësisht.

10 fakte që nuk i dini për masonët Mason

6 – Simbolet e masonëve

Masoneria ka ekzistuar që nga vitet 1400. Simbolet që përfaqësojnë organizatën janë konceptuar jo nga ndonjë besim supersticioz, por nga praktikat e saj. Po të rikthehemi në Mesjetë, jo të gjithë mund ta lexojnë apo shkruajnë, por kushdo arrin ta njohë një simbol. Klasa punëtore janë anëtarët e parë të masonëve të lirë dhe si simbol janë përdorur mjetet artizanale.

7 – Nga 9 gjyqtarët në Gjykatën Supreme të SHBA-së në vitin 1952, 8 prej tyre ishin masonë

Një e treat e Gjykatës Supreme të SHBA-së ishte masone. Kjo nuk do të thotë asgjë. Pasi masoneria ka qenë një organizatë e themeluar prej shekujsh, dhe fakti që kërkon vend në poste të larta është diçka normale.

8 – Ceremonitë e pranimit

Ceremonitë e pranimit për t’u bërë anëtar i masonerisë variojnë nga çdo person. Nuk ka një program specifk që duhet të ndiqet dhe të bëhet sipas dëshirave të Llozhës së Madhe. Ndërsa është thënë se ceremonitë dhe ritualet janë një sekret i madh i masonerisë, askush nuk tha që ceremonitë janë të mërzitshme. Por duhen disa kritere për t’u bërë pjesë e Masonerisë.

9 – Besimi në Zot

Besimi në Zot, është një nga rregullat themelore të njohura nga Llozha e Madhe e Bashkuar e Anglisë, llozha ku ka zanafillën masoneria. Thuhet se “Besimi në një qënie supreme është kusht i anëtarësimit”. Në mesjetë, ata konsideroheshin si njerëz me moral dhe që i frikësoheshin sjelljeve të këqija.

10 – Shtrëngimi sekret i duarve

Ashtu si në ceremoninë e pranimit, masonët respektojnë shumë rituale, përfshi edhe disa shtrëngime sekrete duarsh. Ka një shtrëngim duarsh për çdo gradë në organizatë për të lejuar anëtarët të përshëndeten me njëri-tjetrin. Ka 12 lloje shtrëngime duarsh të përdorura në botë.

TO
Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


200


Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 fakte që nuk i dini për masonët Empty Re: 10 fakte që nuk i dini për masonët

Mesazh  Jetmira prej 16.02.16 14:28

gjynaf qe femrat nuk lejohen tjen masone e pse kshu ?
Jetmira
Jetmira

409


Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 fakte që nuk i dini për masonët Empty Re: 10 fakte që nuk i dini për masonët

Mesazh  The Punisher prej 16.02.16 21:34

Rendi masonerise eshte paragjykues dhe diskriminues dhe kete e tregon mos perfshirja e femres ne radhet e saj ,per tu bere pjese e saj duhet te plotesosh kushte ,pra ajo nuk eshte demokratike dhe liri plote .Nuk dihet nese ka nje kushtetute masonike me regulla dhe ligje te shkruara sepse dhe brenda masonerise ka percarje njesoj si me religjionin apo edhe me politiken .Ku disa llozha masone veprojne ndryshe e te tjera ndryshe .Ata nuk kane nje standart ,ata gjykojne me shume standarte .Llozhat masonike nuk pranojne njerez te varfer ,nuk pranojne njerez te pa arsimuar dhe njerez qe nuk kane pushtet .Ata rekrutojne vetem ata persona qe jane ne interesin e llozhes ,cdo gje eshte per interes personal dhe interes te rrethit shoqeror . Kur ata thone se besojne ne zot jo ata genjejne ,ata nuk besojne aspak ne nje ZOT .Por ata nuk pranojne ne radhet e tyre njerez qe jane ekstremisht ateiste dhe qe nuk besojne ne asgje qe nuk faktohet dhe provohet sepse ritualet e tyre lidhe ngushte me magjine dhe cdo dege qe shkenca nuk e njeh dhe nuk e pranon si te mireqene .Ata ju luten shume entiteteve ,per ata nuk ka rendesi nese keto entitete kane lidhje me besimin fetar ,nqs masonet kane interes personal dhe shoqeror nga keto rituale dhe entitete ata i pranojne me shume dashuri .Masoneria vepron vetem sipas interesit dhe perfitimeve te saj personale ,nuk i behet vone per boten dhe as per njerezit qe jetojne ne kete bote .Masonet jane hermetike , ata adhurojne me se shumti Hermesin .Ne dallim me njerezit e tjere ata kane shume avantazh per cdo gje sepse ne njerezit e tjere qe bejme nje jete normale dhe nuk jemi pjese e ndonje organizate sekrete dhe te fshehte nuk dime dhe nuk besojne ne ato gjera qe shkenca nuk i thote dhe nuk i pranon .Ndoshta i besojme por ne nuk dime si te veprojme .pra avantazhi i masoneve jane ritualet okulte dhe magjike ,dijet e tjera qe ata kane dhe perfitimet qe ata marin nga keto dege te panjohura per publikun e gjere .sekreti i tyre eshte vetem magjia dhe ligjet hermetike . Ne kete bote qe njerezit qeshin me ndonjerin nga ne qe beson ne keto gjera te haruara prej kohesh ,masonet i praktikojne ritualet magjike edhe ne keto momente qe ne flasim ne ky forum .A ka ndonje mason te varfer ne bote ?? A ka ndonje mason qe ben pune te rendomta per te siguruar buken e gojes ?? Joooooooooo sepse ata kane dijet qe ne nuk i kemi ,Qe masonet te jetojne si princer ne kete bote ,Ne duhet te punojme si skllever cdo dite . Zgjohuni vellezer e motra ,koha per veprim
The Punisher
The Punisher

44


Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 fakte që nuk i dini për masonët Empty Re: 10 fakte që nuk i dini për masonët

Mesazh  bojko prej 13.02.17 19:14

Fakti 1 - i cekur ketu nuk eshte i sakte: Masonet jane si nje lloj parakualifikimi per Illuminati, dhe kuptohet qe ne illuminati bejne pjese vetem familjet diktatore izraelite, te cilat po ashtu kryejne rituale satanike. Edhe ne shkallet e ndryshme te Masoneve ka ndarje, shkallet e uleta te masoneve nuk e kane idene se me ÇKA merren ata te shkalles 12 psh.

Fakti 9 - Besimi ne Zot, patjeter por mos te mashtrohemi! edhe dreqi e beson Zotin por nuk i bindet, ketu eshte esenca ! Te jesh mason dmth te besosh ne fuqi mbinatyrore Zotin dhe djajt, por te besh rituale satanike dhe te bashkpunosh me djajt per arritje te ndryshme ne kete bote, qe nenkupton nuk mundesh te jesh fetar ose besimtar nese je mason.

Te gjithe masonet jane amoral dhe kane rituale amorale, pamvaresisht qe mund te jene shkenctar, dijetar, bisnismene etj etje, Nuk do ti sugjeroja askujt te ju lakmoj atyne te cilet e injorojne krijuesin tone, dhe shperblehen vetem ne kete bote. Po te ishte gje e mire do te ju bashkohen edhe i madhi John F Kennedi, te cilin e vrane pasi qe i kritikoj shoqerite sekrete ne fjalimini e famshem te tij youtube.com/watch?v=y8HTr-F-FVM
bojko
bojko

"Janë dy lloje të historisë:. Historia zyrtare, ajo e gënjeshtrave, ajo që na mësojnë në shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia të fshehtë, në të cilën janë shkaqet e vërteta të ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 fakte që nuk i dini për masonët Empty Re: 10 fakte që nuk i dini për masonët

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi