EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Të jesh i çrregullt është sinonim i inteligjencës dhe krijimtarisë

Shko poshtë

Të jesh i çrregullt është sinonim i inteligjencës dhe krijimtarisë Empty Të jesh i çrregullt është sinonim i inteligjencës dhe krijimtarisë

Mesazh  gjilanasi 24.05.15 23:16

Të jesh i çrregullt është sinonim i inteligjencës dhe krijimtarisë Rremuje

Vepra është bazuar në rezultatet e një eksperimenti të kryer nga neurologu  Robert Thatcher, i cili thotë se kreativiteti është kaotik.

Sipas tij idetë kanë nevojë që të “enden” dhe të bien në kontakt me ide të tjera sepse së bashku formojnë shkëndija krijuese.

Në fakt, Johnson thotë se numri i ideve është më i lartë në qytete të mëdha se sa qytetet e vogla. Edhe sikur të kesh më shumë pasione e lejon turrin tënd që të zgjidhë probleme dhe situate në sajë të lidhjeve që janë krijuar në mënyrë të pandërgjegjshme.

Edhe leximi i shumë librave e bën më të lehtë lindjen e ideve të reja, të cilat, sipas Johnson, është më e lehtë për ata që kanë tendencë që të kenë një mendje që endet. Studimi në thellësi në një fushë të caktuar, në fakt nuk duket si një limit i krijimtarisë por është e kundërta; idetë prodhojnë ide të reja.

Çrregullim bipolar dhe deficiti i vëmendjes, për shembull, janë të lidhura me nivele të larta të krijimtarisë. Johnson thotë se edhe kur ju jeni të dehur apo rraskapitur, truri  është i gatshëm për zbulime të reja.
G-Shqip
gjilanasi
gjilanasi

361


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh i çrregullt është sinonim i inteligjencës dhe krijimtarisë Empty Re: Të jesh i çrregullt është sinonim i inteligjencës dhe krijimtarisë

Mesazh  I638 13.06.17 23:10

pak humor...gjith cunat qe pin bar duhet te jen krenar per kete postim...
eshte e vertet qe kur konsumojme alkol ose perqendrohemi shume vijne idete e reja mendoj se kjo gje vjen per shkak se ne nuk fokusohemi ne problemet tona.Ketu ne shqiperi eshte nje problem teper i madh pasi prinderit tane jane rritur me nje idiologji ku vuajtja cilesohet si nje forme lumturie pra pjese e jetes,dhe problemet e ndryshme ekonomike,sociale te familjeve tona kane sjelle kete gje. Pra ne paqe vijne idete jo ne " mendime te panevojshme " qe te vijne ide te mira duhet te jesh nje shpirt i lire,perseri ketu ne kete vendin tone njerzit gjykohen shume nuk meren me punet e veta,ndoshta ne grupin e tyre jam edhe une pasi ne jemi si shoqeri qe gjykojme njeri tjt edhe pse mund ta bejme pa vetedije. Jane disa vende perendimore ne te cilat shoqeria eshte shume e avancuar pra njerzit njohin me shpejt vetveten ndersa krahesuar me vende te cilat shoqeria nuk eshte shume e zhvilluar njerzit " shtiren " pasi eshte e vetmja menyre per tiu shmangur gjykimit dhe fshehur veten tone te vertete.Nuk dua te shperndaj pesimiziem pasi edhe une vete jetoj ne kete vend por eshte e nevojshme qe ne te ndryshojme,shqoeria duhet te ndryshoje pasi ndryshimi vjen nga ne.
avatar
I638

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh i çrregullt është sinonim i inteligjencës dhe krijimtarisë Empty Re: Të jesh i çrregullt është sinonim i inteligjencës dhe krijimtarisë

Mesazh  + 02.01.18 3:24

void(b) shkruajti:pak humor...gjith cunat qe pin bar duhet te jen krenar per kete postim...
eshte e vertet qe kur konsumojme alkol ose perqendrohemi shume vijne idete e reja mendoj se kjo gje vjen per shkak se ne nuk fokusohemi ne problemet tona.Ketu ne shqiperi eshte nje problem teper i madh pasi prinderit tane jane rritur me nje idiologji ku vuajtja cilesohet si nje forme lumturie pra pjese e jetes,dhe problemet e ndryshme ekonomike,sociale te familjeve tona kane sjelle kete gje. Pra ne paqe vijne idete jo ne " mendime te panevojshme " qe te vijne ide te mira duhet te jesh nje shpirt i lire,perseri ketu ne kete vendin tone njerzit gjykohen shume nuk meren me punet e veta,ndoshta ne grupin e tyre jam edhe une pasi ne jemi si shoqeri qe gjykojme njeri tjt edhe pse mund ta bejme pa vetedije. Jane disa vende perendimore ne te cilat shoqeria eshte shume e avancuar pra njerzit njohin me shpejt vetveten ndersa krahesuar me vende te cilat shoqeria nuk eshte shume e zhvilluar njerzit " shtiren " pasi eshte e vetmja menyre per tiu shmangur gjykimit dhe fshehur veten tone te vertete.Nuk dua te shperndaj pesimiziem pasi edhe une vete jetoj ne kete vend por eshte e nevojshme qe ne te ndryshojme,shqoeria duhet te ndryshoje pasi ndryshimi vjen nga ne.

Ke folur realitetin nese do flasim pa devijime apo anashkalime ,paragjykimi eshte pjeese e cdo njeriu dhe egziston dhe ne vendet perendimore por ketu eshte ndryshimi se paragjykiminn nuk e Kane si e kemi ne ne shqiperi por e Kane thjeshte ne siperfaqe dhe neser iku u harrua dhe ketu eshte ndryshimi ,dhe ne perendim ka shume njerez qe shtiren e me shume mbase njerez te ndrydhur me shume se ne ku Jane dhe me me pak problème,ndersa per te tjerat se ke thene jane mese realitet ,por une vetem dicka nuk arrij ta kuptoj perse ne shqiperi paragjykojne dhe bejne dicka per inatit kur nuk Kane asnje interes apo perfitim ?perkundrazi i jep kenaqesi,kete une nuk kam arritur kurre ta kuptoj.
+
+

Është me mire te jesh optimist dhe ta kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

23


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh i çrregullt është sinonim i inteligjencës dhe krijimtarisë Empty Re: Të jesh i çrregullt është sinonim i inteligjencës dhe krijimtarisë

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi