EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zgjohuni nga kjo marrëzi!

Shko poshtë

Zgjohuni nga kjo marrëzi! Empty Zgjohuni nga kjo marrëzi!

Mesazh  Luli prej 26.10.14 0:46

Fuga: Zgjohuni nga kjo marrëzi, kemi boll halle për t’u marrë gjithë kohën me një ndeshje

Zgjohuni nga kjo marrëzi! 522893-10151199234138596-2119151765-n

Profesori dhe filozofi Artan Fuga, ka ironizuar faktin që prej ditësh njerëzit merren me ndeshjen Serbi-Shqipëri.

Ai thotë se shqiptarët, si këtu, ashtu edhe në Kosovë, kanë boll halle të tjera për t’u marrë.

“Lajme nuk ka.

Punë nuk ka ka.

Lekë, jo se jo.

Kafja po na mbarohet në dollap.

I ftohti po vjen dhe nuk me çfarë lekësh do të ngrohemi.

Mendojmë dot, nuk mundemi.

Shyqyr o Zot që na dhe këtë ndeshjen, të tjerrim nja dy a tre javë, a muaj, e media të vazhdojë të rrotullohet, e politikanët të dalin e shpalosin dijet e tyre për futbollin politik, e populli të harrohet pas budallalllëqeve që nuk i sjellin asgjë, madje as tre pikë, që diku ta shprehim inatin, atje larg te një farë UFO-je ose UEFA-je, bjerru hijeve me gur, e të barazohemi me njeri tjetrin, se futbollin e kuptojnë të gjithë, dhe analistët, o Zot falemnderit, të debatojnë se kur i ra fërshëllimës arbitri, para apo para portë të dhomave të gjumit, më falni të veshjeve, të flenë rehat të papunët, duke menduar se barkun e kanë thatë por amà tre pikët i duam, cfarë manipulimi gjigand, dhe askush nuk e kupton se i kanë futur në një botë iluzionesh të marra, se kështu shtyhet koha, me përfitime dypalëshe, nuk kemi cfarë t’ju propozojmë tjetër, hajde i gjuajmë njeri tjetrit me topa futbolli, mos analizojmë se cfarë tregtie bëjmë, cfarë interesash kemi për paqen, i bjemë me topa futbolli se me topa të tjerë s’kemi cfarë i biem.

Dhe Kosova ende nuk ka qeveri prej qindra ditëdh dhe askush nuk thotë një fjalë : Ore cfarë bëhet???

Dhe bashkëpunimi mes nesh si vëllezër as nuk ecën gjëkundi, as në kulturë, as art, as ekonomi, zihemi për krunde, e krunde plot, bëjmë shoë, por mes nesh nuk mungojmë hapur të shprehim dasi politike, fetare, urrjetje krahinore mes nesh shqiptarëve, dhe askush nuk flet.

Ne që prej qindra ditësh nuk mbledhim dot deputetët në Kuvend, nuk bashkohemi në lagje, në qytet, në Kuvend, por ama zjarr ndizemi për bashkime që i duam, por nuk i kërkojmë, nuk lëvizim as gishtin e vogël për t’i fituar pak e nga pak.

Dhe kur ata që nga gjumi i iluzioneve manipuluese, zgjojnë, janë të bezdisshëm sikurse ata që na zgjojnë nga gjumi në mëngjes duke na thërritur: Zgjohu, mo!”, shkruan ai.

/b/i/
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zgjohuni nga kjo marrëzi! Empty Re: Zgjohuni nga kjo marrëzi!

Mesazh  trigonkos prej 26.10.14 0:51

Ka te drejte me te vertete qendrojne ato qe thote ky
trigonkos
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

23


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zgjohuni nga kjo marrëzi! Empty Re: Zgjohuni nga kjo marrëzi!

Mesazh  juba prej 26.10.14 19:36

MENDOJ SE KE SHUME TE DREJTE , DHE ESHTE NJE NGA ANALIZAT ME ME VEND QE ME KANE DEGJUAR VESHET NE KETE PERJUDHE . MENDOJ SE JO SE NUK MUND TE MERESHIM DHE ME PROBLEMIN E NDESHJES , POR AJO I TEJKALOI CDO GJE .KUR ME TE DREJTE SHTOHET PYETJA KJO PASKA QENE ME E RENDESISHME SE TE GJITHA PROBLEMET QE KANE TANI SI KOSOVA ASHTU DHE SHQIPERIA MENDOJ SE JO . PO NE BIHEM LEHTE PRE I DISA MANOVRIME TE QARQEVE TE CAKTUARA TE CILAVE JU INTERESON QE KJO GJE DERI SA TE DALE NDONJE TE KRIJOHET NJE HEDHJE SHASHKE TJETER DHE KESHTU ME RADHE .NE FUND TE FUNDIT KY POPULL NUK ESHTE MARE NDONJEHER ME PROBLEMET E VETA IMEDIATE , SE CILA ESHTE E MIRE [ER TE , POR I KA MJAFTUAR QE TE BEJNE CFATE THOTE POLITIKA, E ME I LUMTE SE NE DHE PA BUKE MUND TE RIME PO ME VJEN KEQ PO PA BERE POLITIKE NE NUK MUND TE RIME DUKE FILLUAR NGA ME I MADHI DHE DEI NE ME I VOGELI , NGA I MENCURI DERI TEK ME I PA DITURI DHE NUK JA LEME QE KETE POLITIKE TJA U LEME ATYRE QE I KEMI ZGJEDHUR PER ME TE DITUR SE NE DHE NE TE KERKOJME QE ATA TE NA JAPIN PUNE - BUKE - MIREQENJE SE PER ATE I KEMI VOTU SI NJERIN DHE TJETRIN
DHE MNDOJ SE NUK KA ASGJE TE KEQE QE BRENDA CDO LIMITI TE MEREMI DHE ME DISA PROBLEME SI PUNA E NDESHJES PA E EKZAQERUAR .
juba
juba

20


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zgjohuni nga kjo marrëzi! Empty Re: Zgjohuni nga kjo marrëzi!

Mesazh  Elsavrana prej 06.11.14 20:36

Kam respekt per prof Artan Fuga...edhe une e degjova ate analize qe beri,por....... Nuk eshte thjesht nje rrembim kohe nga diskutimi i HALLEVE te pambaruara shqiptare, qofshin keto brenda dhe jashte kuffijve.
Ketu ne kete debat te gjate flitet per Shqiperine dhe te drejtat e saj, flitet per prestigjin tone te neperkembur me qindra here me nje qellim djalllezor/Te na mohojne lashtesine dhe bashke me te fisnikerine qe buron nga trualli pellazg. Nuk eshte kaq e thjeshte z. Artan dhe ju te tjere. Ne se do te benim ne nje 1/100 e asaj qe bene serbet, do te kishte plasur lufta jo vetem ne rruget e djallezuara te diplomacise, po do te na kishin ardhur ne vater serbet barbare me pishtarin e urrejtjes.
Per mua ai dikutim i prof i ngjan si dy pika uji shume diskutimeve te "korifeut" Rexhep Qoses. Pra e thene hapur ....AS MISH DHE AS PESHK.
Nuk ka c'na duhen diskutime pa koke.
Elsavrana
Elsavrana

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zgjohuni nga kjo marrëzi! Empty Re: Zgjohuni nga kjo marrëzi!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi