EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulim i mistershëm arkeologjik: Illyricum Sacrum nuk mund të quhet Ylli i Davidit!

Shko poshtë

Zbulim i mistershëm arkeologjik: Illyricum Sacrum nuk mund të quhet Ylli i Davidit!  Empty Zbulim i mistershëm arkeologjik: Illyricum Sacrum nuk mund të quhet Ylli i Davidit!

Mesazh  Muneer prej 17.10.14 22:19

Zbulim i mistershëm arkeologjik: Illyricum Sacrum nuk mund të quhet Ylli i Davidit!  10734009_718912314855474_696217858028509718_n

Zbulim i mistershëm arkeologjik: Illyricum Sacrum nuk mund të quhet Ylli i Davidit!

Artefakti dhe eksponati më i rëndësishëm arkeologjik i gjetur në Kosovë mbetet “Hyjnesha në Fron”, një statujë e argjilës me madhësi 18 centimetra. Është gjetur në rrethin e Prishtinës. Llogaritet se është e vjetër përafërsisht 5.500 vite dhe ka qenë vepër e ilirëve, fisit të dardanëve që ka banuar në atë rajon.

Forma e kësaj statuje është shfrytëzuar për ta krijuar stemën e Komunës së Prishtinës që përdoret edhe sot si simbol zyrtar. Se sa e rëndësishme është “Hyjnesha në fron” dhe çfarë domethënie ka, nuk është ndonjë pyetje që ka ndikim në të tashmen dhe të ardhmen, pos asaj se është një fakt që dëshmon se aty ka ekzistuar një civilizim antik i fisit të dardanëve.

Në këtë punim të cilin po e paraqesim në formë shumë të shkurtuar dhe me të dhëna sipërfaqësore për shkak të rëndësisë së jashtëzakonshme që ka zbulimi në të cilin bazohet, sjellim dëshmi arkeologjike nga terreni për të ashtuquajturin Yllin e Davidit, Lulen e Jetës, dhe Pemën e Jetës të gjetura së bashku në një guri të gdhendur mermeri të madhësisë 1 metër të gjatë, dhe 30 centimetra të gjerë në të gjitha anët. Vjetersia e ketij artefakti eshte perafersisht 4 500 vite.

Tani eshte koha qe te hiqet nga perdorimi i ashtuquajturi Ylli i "Davidit" sepse nuk ka te beje fare as me David, e as me hebrenj. Hebrenjet nga ana e tyre e pranojne se eshte adaptuar (pra vjedhur) nga ta, por puna nuk duhet te ndalet ketu - termi Ylli i "Davidit" duhet te hicet nga cdo fjalor. Kush di anglisht, mund ta lexoni te verteten nga zulimi arkeologjik per kete Yll, dhe e shihni se si institucionet e Kosoves nuk po marrin masa per zhvillimin e njeres prej degeve me fitimprurese te turizmit
Muneer
Muneer

سلام موعد المغرب

61


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi