EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Histori Misterioze

Shko poshtë

Histori Misterioze Empty Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 02.03.11 21:07


Syte e Mothmanit

Histori Misterioze Eyesofthemothmansm

Ka kohe qe eshte hedhur ne treg filmi Syte e Mothmanit,nje film qe flet per disa ngjarje te paspieguarar,ne Virxhinian Perendimore.Kater te rinj ndodhen ne nje vend te shkaterruar nga perdorimi i TNT,lende qe prodhohet ne nje fabrike aty afer.Le ta leme filmin per pak kohe dhe te merremi me disa mistere qe kane ndodhur me personazhet e realizimit te filmit.

 Si gjate  xhirimeve dhe pas prodhimit të filmit '' Sytë e Mothmanit'', disa pjestare te ekipit u sëmurën rende papritur. Drejtori Matthew J. Pellowski kishte një pneumoni për 8 muaj duke u larguar nga postin i producentit.

Assistent camerani ,Man Justin Massler pësoi një traum të rëndë mendore duke i shkaktuar një crregullim te madhe me simptoma të ngjashme me ato qe ndodhnin tek personazhet e filmit,si dhe demtime te kembeve.

Histori Misterioze 0
Justin Massler

Anastasia Konstantinou, një nga prodhueset e filmit pati nje takim shpirtëror në dhomën e saj te hotelit gjatë xhirimeve. Ajo kishte qëndruar në Hotelin historik Lowe,cili ishtë i njohur per fantazmat.Ne dhomën e saj qe ishte me pamje nga nje lagje e vjeter  gjatë një nate ajo zgjohet nga një zhurmë e çuditshme dhe në dhomë deklaron se ishin parë qindra drita me ngjyrë të kuqe.

Histori Misterioze Z
Anastasia Konstantinou

Gjatë Post Prodhimit, hard drivet e emërtuar "Cornstalk mallkimi" u prishen disa herë duke shkaktuar vonesa për më shumë se një vit në punën per animacionin e filmit.Audiot dhe fotografit gjithashtu kishin humbur dy herë gjatë postin e prodhimit duke shkaktuar 6 muaj vonesa.

Shumë besojnë se ka një mallkim lidhur me filmin Mothmanin,ku njerëzit e përfshirë me ndonjë, film, libër, apo projekt që përfshin mitin, vuajnë nga vdekjet e parakohshme.Vdekja e Mothmanit është një legjendë popullore e bazuar në internet.Deri më tani që nga viti prodhimit te filmit Në Sytë e Mothman, tre nga te intervistuarit (Roy Cross, kapiteni Charles Stone dhe Merle Partridge) jane zhdukur.

Histori Misterioze MV5BMjAzNjk0MzMwMV5BMl5BanBnXkFtZTcwNjk3MDQzNA@@._V1._SX195_SY206_
Matthew Pellovski

Kurse Matthew Pellowski u përpoq për të penguar  xhirimet e këtij projekti.Justin Massler pati sjellje të pazakonta  dhe pati probleme te renda me ligjin dhe te gjitha keto sjellje negative i atribuohen  përvojave te tij në punën në filmin Sytë e Mothmanit.

Për vite drejtori (Matt Pellowski) kishte  ëndrruar për një strukturë të çuditshme afër një lumi të madh,por qe asnjehere  nuk e kuptuan. Gjatë vizitës së tij të parë në Point Pleasant West Virginia, ai e kuptoi se objekti në ëndrrën e tij ishte bimësia në qarkun Mason, një nga vendet e para ku Mothman kishte shkaterruar.

Eshtë zbuluar se ka një mosmarveshje të madhe midis njerëzve nga e gjithë bota që deklarojne, se lumi Ohajo nuk kanë qenë asnjëherë atje.Ata ëndërrojnë për të zbuluar se pikerisht ai është lumi Ohio. Ka edhe një perplasje te madhe midis legjendave miteve dhe gjëra të çuditshme që kanë ndodhur lidhur me lumin Ohajo.

Disa njerëz qe u intervistuan  nuk pranonin të thoshin para kamerave, se ata punonin në fabrikën e TNT, ku të njëjtit njerëz qe ndërtuan uzinën e TNT Point Pleasant kane marre pjese në ndërtimin e objekteve të zonës 51 në Nevada.Misteret per ekipin e xhirimit te Syte e Mothmanit ende ngelen te pazgjidhura,te mjergullta dhe larg te vertetes.


avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Histori Misterioze Empty Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 04.03.11 13:47Misteret e vdekjes se 7 burrave qe zbuluan dhe studiuan Njeriun e Akullit(Ötzi Iceman)Histori Misterioze Iceman_1250307c

Ötzi Iceman(Njeriu i Akullit) u gjet në akullnajen Schnalstal në Alpet Ötztal në vitin 1991 nga dy turistë gjermane.Ötzi Iceman u tha se ruhet në akull, në Alpe për 5300 vjet!. Trupi i Ötzi Iceman ishte shumë i ruajtur mirë, kjo sepse ai ishte e mbuluar kryesisht me akull.

Ky ishte një mister i madh, duke gjetur një trup mijëra vjet te vjetër, i cili pas analizave të thella shkencore ka treguar shenja se Ötzi Iceman ishte në të vërtetë nje kufom njerzore.Ötzi Iceman kishte shkurtime në duart e tij, kyçet e duarve dhe gjoks.

Ai gjithashtu kishte në kokë dhe në shpatullën e tij,shenjat e një goditje te forte. E pra, disa ekspertë besojnë se ai u vra në një sakrificë ritualesh

Por ka një mister akoma me te madh që rrethon Ötzi Iceman.Shtatë personat kryesorë të përfshirë me analizat per studimin e Ötzi Iceman vdiqen nga incidente te çuditshme. Katër nga shtatë,kane vdekur nga aksidente te keqia.

Këtu është lista e të gjithë njerëzve që kanë vdekur, thuhet se e kane pesuar nga ''mallkimi'' i njeriut te akullit ose Ötzi Iceman.

1. Dr Rainer HENN

Histori Misterioze Thumbnail

i moshës 64 vjecare: Dr HENN ishte një patolog mjeko-ligjor, dhe ishte i pari që vdiq gjoja nga ''mallkimi'' Ötzi Iceman. Dr HENN u tha se ka mbajtur dhe analizuar kufomën pa veshur dorashka ose mbrojtje në mënyrë që të vishte një perparese ne trup.

Ai vdiq në një aksident me makinë, pas një perplasje me një tjetër makinë gjate rruges se tij ku do te shkonte në një konferencë ku do të sugjeronte mënyra dhe metoda të reja për të studiuar Ötzi Iceman.

2. Kurt Fritz:


Histori Misterioze D5731025116mson_Kurt%20Fritz%20ICANN%20Sr%20V.P.

Vdiq jo shumë kohë pas Dr HENN, kjo ishte viktima e dytë e dyshuar,nga mallkimi.Ky djalosh ishte një ekspert i forte dhe alpinist i shkelqyer, i cili e drejtoi ekipin në zbulimin e Ötzi Iceman.

Ai ishte i vetmi person i goditur nga shkëmbinjtë e rënë, kur një ortek ra në një zonë që ai e njihte dhe kish shkuar per turizem malor, kështu që ai e dinte mirë rrezikun,por shansi i mori jeten,si nje mallkim nga Njeriui i Akullit.

3. Rainer Hoelzl

Histori Misterioze Otzi_ice1_d

i moshës 47 vjecare: Një gazetar austriak për shtyp që filmoi pamjet e vërteta te Ötzi Icemans, ku ai qendronte për mijëra vjet të pazbuluara. Ky filmim u shfaq në botë.

Jo shumë kohë pas kësaj ai filloi të vuajë nga një sëmundje e çuditshme, thuhet se nga një tumor të trurit.Rainer Hoelzl pas kesaj sëmundje jo shumë kohë më pas,ishte në agoni të skajshme
ku me vone nderroi jete.

4. Helmut Simon

Histori Misterioze Image

mosha 67 vjec: Helmut ishte një turist gjerman. Ky njeri, ishte me gruan e tij në atë kohë,që në fakt kanë gjetur Ötzi Iceman në vitin 1991. Helmut ishte kthyer në vendin e zbullimit te Njeriut te Akullit në vitin 2004 ku ai gjeti disa alpinist.Ky ishte takimi i tij i fundit me alpinistet dhe u zhduk pa lene gjurme.

Një ekip shpetuesish dolen për të kërkuar Helmutin, ata u bënë të vetëdijshëm se një ndryshim fanatik i motit, nga të thatë në dëborë ishte përgjegjës që Helmut te bjerë një luginë shumë të thellë.

Shume kohe vone trupi i Helmutit u gjet i shtrire në borë,ne mynyre te shumë të ngjashme me pozicionin se si u gjet Ötzi Iceman.

5. Dieter Warnecke

Histori Misterioze 3_Hanning_Warnecke_Koenigshaus_010_01_09ba8a1059
personi ne qender
mosha 45 vjec: Dieter ishte në krye të ekipit te shpetimit që kërkuan për gjetjen e Helmutit. Dieter vdiq nga një atak në zemër, por familja e tij ka thene se ai ishte një njeri shumë i shëndetshme pa trajtime mjekësore.

Gjëja e çuditshme në lidhje me këtë vdekjen është se ajo ka ndodhur vetem një orë pas Helmut u varros. Ndoshta e ndoqi mallkimi qe po kërkonte Helmutin,njeriun qe zbuloi misterin e varrosur në akull për mijëra vjet,Neriun e Akullit ..

6. Konrad Spindler

Histori Misterioze Konrad

mosha 66 vjec: Konradi ishte njeriu kryesor,që beri të ditur studimin tek Neriu i Akullit. Konrad filloi te vuaje nga një sëmundje kronike sklerozë amyotrophic lateral.Në vitin 2005 kjo gjendje u bë shumë më e rende dhe në fund ai vdiq për shkak të saj.

Ndërsa ai ishte gjallë,u pyet për të ''mallkuarit'' dhe ai vuri në dukje dhe besonte se ishte ''një dritare'' spekulimesh.Kjo është ajo që në të vërtetë Konrad tha,. "Unë mendoj se është një peshë e pasragjykimeve. Kjo është e gjitha një hype mediash''...Gjë tjetër eshte se dhe ai vdiq si ''peshe''e ketij mallkimi.

7. Dr Tom Loj

Histori Misterioze Alden

i moshës 63 vjecare: Vdiq pak para përfundimit të librit qe ai ka shkruar për Njeriun e Akullit. Ai ishte i njohur mbasi ka kaluar periudha të gjata kohore në afërsi të kufomes se njeriut te akullit, per trajtimin e trupit, apo studimin e sendeve te gjetura me të.

Vdekja e Tom-it ishte një shok për shumë miq dhe familjare, por ai kishte një lloj sëmundje mjekësore,e cila mund të ketë qenë shkaku i vdekjes së tij.

Pra nga ajo që lexuat më lartë në lidhje me vdekjen e shtatë burrave, ju duhet të gjykoni,nëse ka nje të vërtetë ne se ishte një "mallkim" apo jo. Personalisht unë mendoj se ndoshta nuk ishte diçka e çuditshme në lidhje me mënyrën se si këta njerëz vdiqën.E verteta me siguri mbetet ende një mister.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Histori Misterioze Empty Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 04.03.11 19:23Rreze drite mbi Piramiden Kukulkan,Meksike


Rastesisht eshte kapur një rreze drite në Piramiden Mayan e Kukulkan në Chichen Itza Meksike. Kjo ka ndodhur në korrik 2009 dhe vetëm pas analizave të bëra në imazhin në fjalë është bërë publike. Kërkimte deri tani kanë treguar se kjo foto është autentike ...Askush nga specialistet astronome nuk ka qene ne gjendje te komentojne dukurine misterioze....