Buto.

Shko poshtë

Buto. Empty Buto.

Mesazh  Ariu prej 06.03.14 20:48

Simboli:Kobra,Syri i Horusit(udjat),kurora e kuqe ose koka e Kobres me kurore te kuqe.
Qendra e kultit:Buto

Buto ishte perendi-kober qendra e kultit e se ciles gjendej ne Delten e Nilit ne Per-Uatchit.
Me pas u be mbrojtesja kryesore e Egjiptit te poshtem.Ishte rrenjesisht e lidhur me perendeshen e Egjiptit te siperm Nekhebet-in.Se bashku ato paraqiten ne shume pjese arti si simbol i te dy tokave,nje Egjipt i bashkuar.
Buto. 3.2.1
Por ajo nuk mbronte vetem egjiptin.Ishte gjithashtu nje mbrojtese  e eger e mbretit.Ajo paraqitej si si nje kober e kurorezuar si fillim ne balline Ra dhe me pas ne ballin e Faraoneve.Pikerisht si “çallme” mbrojtese.
Ajo ka nje qendrim kercenues dhe eshte gati te hedh helem mbi armiqte e faraonit,ose ti djege ata me shkelqimin e saj rrezellites.Thuhej se fuqite e saj mund te perdoreshin edhe kunder faraonit mbi ballin e te cilit qendronte.
Kafshimi i saj vdekjeprures,mund te kete qene mjeti i vdekjes perdorur nga Anubis kur faraonit i vinte koha.
Buto. Wadjet

Buto ishte personifikim i nxehtesise perveluese te diellit dhe thirrej “Zonja e Parajses” dhe mbreteresha e gjithe zotave.Ajo ishte  elidhur ngushte me Horusin plak,i cili ishte gjithashtu mbrojtesi i Egjiptit te poshtem.Ishte  e lidhur gjthsh edhe me figuren e Horusit te ri(Harpokrates-i).Ajo e mbrojti ate nga Seth-i ne kenetat e Deltes nderkohe qe Isis kerkonte trrupin e Osiris.

Buto paraqitej ne art edhe si nje grua qe mbante kuroren e Kobres,te Egjiptit te Poshtem.Ajo paraqitete duke mbajtur nje trrung papirusi  rreth te cilit ishte mbeshtjelle nje Kober.Ndonjehere shfaqej vetem si kober,e mbledhur ne nje kosh,duke mbajtur kuroren e Egjiptit te Poshtem.
Buto. Human-headed-Winged-Cobra-Tutankhamun-Exhibit
Ariu
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

37


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi