EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Platoni :Superteleskopi i ESA-s,qe do të zbuloi civilizime jashtetokesore

Shko poshtë

Platoni :Superteleskopi i ESA-s,qe do të zbuloi civilizime jashtetokesore Empty Platoni :Superteleskopi i ESA-s,qe do të zbuloi civilizime jashtetokesore

Mesazh  Agamemndon 27.02.14 14:02

Platoni :Superteleskopi i ESA-s,qe do të zbuloi civilizime jashtetokesore brenda 15 viteve


Platoni :Superteleskopi i ESA-s,qe do të zbuloi civilizime jashtetokesore Esa-plato

Agjencia Evropiane e Hapësirën ​​në vitin 2024 do të hedhë në orbitë teleskopin Platoni me nje kosto rreth 1 miliard € . Sipas ekspertëve ,superteleskopi do të ketë një fushë-pamje njëzet herë më të lartë se ajo e NASA,Kepler . Profesor Don Pollacco , Universiteti i Warwick dhe koordinator i misionit të ri të ESA-s , është i bindur se teleskopi do të jetë në gjendje për të zbuluar gjurmët e qytetërimeve jashtëtokësore .

Platoni është një lloj krejtësisht  ri i teleskopit te hapësirës ​​. Në fakt,mund të përkufizohet si një sistem teleskopësh, në vend te një teleskop me një lente të vetme .

Funksionimi  i tij do te jete i ngjashëm me atë të një syri te  përbërë te insekteve, në mënyrë që të marrë një fushëpamje deri në njëzet herë më te lartë se teleskopi Kepler i NASA-s .

Platoni :Superteleskopi i ESA-s,qe do të zbuloi civilizime jashtetokesore Plato-esa

Ky detaj eshte i pabesueshem,sepse ka per te lejuar Platonin për të vëzhguar planetet më të vogla se sa Toka dhe ne distanca të ngjashme me atë në mes Tokës dhe Diellit

Siç thotë Don Pollacco , një astronom në Universitetin e Warwick dhe koordinator i misionit Platoni , potenciali i instrumentit të ri , i cili është planifikuar për të nisur në vitin 2024, ngre perspektivën e vërtetë,per  të gjetur një qytetërim alien midis yjeve brenda 15 viteve të ardhshme,pra deri ne vitin 2029. .

Teleskopi hapsinor ​​do të jetë i pajisur me kamera me definicion të lartë dhe do të vëzhgojë hapësirën vazhdimisht , pa e pasur problem rrezatimin e lindjes se diellit ose ndërhyrjen e atmosferës së Tokës . Detajet e pabesueshme do t'i lejojnë per të vëzhguar planetet ekstrasolar më të vegjël se  Toka . Deri më tani , në fakt, me teknologjinë e sotme janë identifikuar vetëm planetet më të madhe se planeti jonë .

Ndryshe nga misionet e mëparshme , Platoni do të fokusohet në këto planete të vogla , të cilat teorikisht duhet të ngjajnë me planetet e Sistemit Diellor .

Por, mrekullitë e Platonit nuk mbarojne këtu . Siç është shpjeguar nga Don Pollacco ,supertelesckopi do të jetë në gjendje për të zbuluar shenjat e ' ndotjes ' në atmosferat e planeteve ekstrasolar , një shenjë të mundshme të pranisë së një qytetërimi të huaj në sipërfaqen e tyre .

" Ka gjëra që ju nuk i presin për ti gjetur në natyrë , dhe ndotja është një nga ato më të dukshme , " thotë Pollacco per Coventry Telegraph . " Unë jam duke folur për një lloj metali që nuk duhet të ekzistojë në këtë gjendje në atmosferë . Kjo mund të interpretohet si një shenjë e një lloj qytetërimi . "

Vëzhgimet e Platonit do të hapin rrugën për shkencëtarët e angazhuar në kërkimin e jetës aliene , duke identifikuar të dhëna për planetet ekstrasolar të ngjashme në Tokën dhe ne orbitat afër yjet te tyre . Megjithatë , duke pasur parasysh pafundësinë e kozmosit dhe moshën e tij , shanset për nje shoqeri jashtëtokësore  industriale mund të jetë shumë e ulët , por Dr Pollacco beson se nuk mund ta përjashtojë tërësisht .

Agjencia Evropiane e Hapësirë ​​ka njoftuar se Platoni është pjesë e Programit të Vizionit kozmik për vitet 2015-2025 . Në sajë të një sistemi prej 34 teleskopësh individuale , Platoni do të jetë në gjendje për të kërkuar për planete ekstrasolar të ngjashme me Tokën në një grup të madh deri në një milion yje .

Platoni do monitoroi yjet,në kërkim për variacione të vogla në shkëlqim e tyre ,per indeksin e kalimive orbitale të planetit.  Por teleskopi do të zbulojë edhe luhatjet e yllit të shkaktuar nga graviteti i planetit në orbitën rreth tij .


Vezhgimet do të lejojnë teleskopin për të analizuar përbërjen e planeteve ekstrasolar me një detaj që nuk është arritur më parë .Profesor Pollacco beson se zbulimi eventual i një qytetërimi të huaj industrial ka të ngjarë të ndodhë në pesëmbëdhjetë vitet e ardhshme , duke modifikuar gjithmone vizionin tonë për jetën.
Agamemndon
Agamemndon

Besim do të thotë të besosh diçka që e di që s'është ashtu.

— Mark Tuein


195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi