EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Meditimi Transchedental, Mrekullia qe Prek Zotin ne NE

Shko poshtë

meditimi - Meditimi Transchedental, Mrekullia qe Prek Zotin ne NE Empty Meditimi Transchedental, Mrekullia qe Prek Zotin ne NE

Mesazh  Kybalioni 01.02.14 19:09

Meditimi Transchedental, Mrekullia qe Prek Zotin ne NE

meditimi - Meditimi Transchedental, Mrekullia qe Prek Zotin ne NE 2013-635083013958676021-867_485x310

Meditimi Transchedental u soll ne bote nga Maharishi Mahesh Yogi para 50 vjetesh dhe sot ka mbi 6 milion ndjekes ne te gjithe globin.
Fillimisht Guruja Indian,u diplomua per Fizike ne Universitetin e Allabahadit ne Indi me medalje te arte.

Pasi ishte beniaminji i Guruse kryesor dhe themeluesit te Meditimit Transchedental Guru Deva,ai u be pasardhesi i denje per te percjelle traditen dhe kete teknike te mrekullueshme meditimi qe ndryshoi jeten e miliona personave.

Ne vitin 1957 Maharishi Mahesh Yogi zbriti nga Himaljet,per te lene oazin e vet shpirteror ,duke u vendosur ne Amerike.
Pati nje sensacion lajmi se kishte ardhur dikush nga Himalajet nje Guru i shenjte qe mesonte njerezit se si te flinin.

Kjo eshte deri diku e vertete ,sepse Meditimi Transhedental sjell nje qetesi mentale dhe shpirterore gjate 20 minutave te praktikimit te tij,e cila me vone gjate darkes shoqerohet me nje gjume te thlle dhe shplodhes ,aq te nevojshem per tu pergatitur per diten ne vazhdim me energji pozitive.

Meditimi Transchedental i ka rrenjet e veta nga Vedat Lindore te cilat jane tekste te lashta te shkruara nga te Urtet e epokave dhe qe sot u jane nenshtruar ekzaminimeve shkencore per tu ballafaquar me vertetesine e Fizikes Kuantike,te Biologjise Molekulare dhe Astronomise dhe matematikes se Avancuar ne menyre dhe nje perqasje vertet te mahnitshme per shpjegimet e tyre .

Maharishi Mahesh Yogi filloi te perhapte ne menyre shume natyrore tekniken e ketioj meditimi ne njerez te cilet ne ate periudhe ishin mjaft te famshem ose te pasur.

Mund te permendim qe nder te paret qe e perqafuan kete teknike mentale dhe shpirterore ishin te famshmit Beatellsa,te cilet u fashinuan nga njohurite e Maharishit dhe efektet e jashtezakonshme qe pati MT ne ta.

Qeveria Amerikane ka shpenzuar mbi 200 milione dollare per te bere kerkime shkencore mbi efektet e MT tek kategori te ndryshme pacientesh dhe njerezish normale.

Mund te permendim kohet e fundit Shoqaten Amerikane te Zemres ne perberje te se ciles jane mjeket me te mire amerikane,e cila ndermori nje hulumtim te vlerave qe ka MT te pacientet qe vuajne nga hipertensioni.

U pa se brenda tre javesh pati nje ulje te ndjeshme te normave te tensionit te larte te gjakut tek keta paciente qe vuanin prej vitesh nga hipertensioni dhe nderkohe merrnin mjekime medicinale.

Ne krye te 3 javeve ,hipertensioni ne mbi 80 perqind te tyre u ul ne vlera 12-08 qe jane dhe parametrat normale.
Meditimi Transchedental ka edhe nje sere efektesh te tjera pozitive dhe te verifikuara me metoda shkencore dhe je thjesht bestytni.

MT ul stresin ne menyre dramatike duke na bere qe te perballemi me lehte me situata stresuese te jetes se perditshme.

MT ul ne menyre dramatike Ankthin dhe sheron Ataket e Panikut.

MT kuron Fobite tek njerez qe vuajne nga to.

MT ul ne menyre te ndjeshme varesine ndaj cigares ,alkolit dhe cdo lloj droge tjeter,duke perfshire ketu edhe qetesuesit.

MT rrit sistemin imunitar dhe e ben organizmin tone te perballet me lehte me cdo lloj virusi opse semundjeje si dhe ka efekt parandalues
per shume semundje.

MT kuron semundjet koronare te zemres dhe ato qe kane te bejne me sistemin e qarkullimit te gjakut.

MT ul ne menyre te konsiderueshme sheqerin ne gjak te personat qe vuajne nga Dibetet e llojeve te ndryshme.

MT kuron dhe lehteson simptomat e Depresionit te lehte.

MT Ul ne menyre drastuike simptomat e stresit Posttraumatik,i perhapur sidomos te ushtaret qe kthehen nga vatrat e luftes.

Qeveria dhe Pentagoni po e fusin ne mase te konsiderushme si nje metode alternative mjaft efikase te ushtaret e tyre qe kthehen nga lufta dhe vuajne nga PTS,Stresi post traumatik.

MT rrit besimin te vetja dhe rrit kreativitetin duke na bere te ndermarrim iniciativa qe me pare sdo na shkonte ne mendje se mund ti merrnim.
Ul friken iracionale dhe nje sere efektesh te tjera per te cilat jane bere verifikime praktike nga mbi 200 institute shkencore dhe mjekesore kryesiosht ne Amerike.

E bukura me MT eshte qe ka efekt tek te gjitha shtresat qofshin ata katolik,te krishtere apo muslimane ose cfaredo besimi tjeter,sepse nuk eshte nje fe,as religjion,madje edhe ateistet i marrin benefitet e MT njesoj si te tjeret.
Kjo per nje trup te shendeoshe,mendje te shfrytesuar ne potencialin e saj me te plote,per nje paqe dhe ekuliber emocional dhe fizik nepermjet praktikimit te MT.

Para 1 viti ne Shqiperi u be shkas filantropi dhe biosnesmeni i njohur Kosovar Hetem Ramadani i cili e futi kete teknike te mrekullueshme per gjithe bashkekombasit e tij ketu ne Shqiperi,duke sponsorizuar dhe sjelle mesues profesioniste te huaj.

Sot ekziston nje shoqate e Meditimit Transhedental te Shqiperise e cila zhvillon kurse per te gjithe ata qe jane te interesuar .Kjo shoqate kurset i organizon me mesues te huaj profesioniste te certifikuar nga Organizata Boterore e Maharishi Mahesh Yogi.

Shoqeria shqiptare ka qene nje trup i koracuar per 50 vjet dhe jashtezakonisht e kalcifikuar per te pranuar risi te tilla me nje impakt vertet global per te arritur nje sistem te mrekullueshem trupor,shpirteror dhe mendor nepermjet teknikave te tilla si Meditimi Transchedental.Di te them qe sot eshte tekinika meditative me kontrolluar  dhe dikur nje teknike qe i perkiste elitave ,sot eshte e aksesueshme per te gjitha shtresat.

Ja disa nga Vipat qe e kane perqafuar kete teknike ne bote:

Rusell Brand                 Oprah Winfery
Charles Bukowski        Stevie Wonder  
Deepak Chopra             Russell Simmons
Ellen Corby                   Sting
Clint Eastwood             Martin Scorsese
David LYnch
Ben Foster
Greta Garbo
George Harrison
Mick Jagger
Lenny Kravitz
Rringo Star      
                                         Jai Guru Dev
Kybalioni
Kybalioni

Gjithçka ka nje fillim dhe nje fund.Ne mes ndodhet arsyeja e se teres.
Pluhuri i harreses duhet te shkundet dhe jeta e re te filloje aty ku e kemi lene.

18


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi