EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkencëtarët përshëndesin zbulimin e madh në qelizat embrionale

Shko poshtë

Shkencëtarët përshëndesin zbulimin e madh në qelizat embrionale Empty Shkencëtarët përshëndesin zbulimin e madh në qelizat embrionale

Mesazh  Agamemndon prej 30.01.14 11:30


Shkencëtarët përshëndesin zbulimin e madh në qelizat embrionale


Shkencëtarët përshëndesin zbulimin e madh në qelizat embrionale ?m=02&d=20140130&t=2&i=833873841&w=&fh=&fw=&ll=700&pl=378&r=CBREA0T0JJL00

( Reuters )30.01.2014 -

Ndër eksperimentet që mund të hapin një epokë të re në biologjine e qelizave burimore ,eshte se shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë të thjeshtë për të riprogramuar qelizat e  kafshëve të rritura dhe transformimin e tyre në një fuqi embrionale - fakt qe  ju lejon shkencetarve për të gjeneruar shumë lloje indesh .

Hulumtimi , i përshkruar si lojë - ndryshimi, nga ekspertë të fushës , sugjeron se qelizat e njeriut do të mund te riprogramohen në të ardhmen nga e njëjta teknikë , duke ofruar një mënyrë të thjeshtë për të zëvendësuar qelizat e dëmtuara ose të rrisin organe të reja për njerëzit e sëmurë dhe të plagosur .

Chris Mason , kryetar i bioprocessing-ut ne mjekësinë rigjeneruese në Universitetin College në Londër , i cili nuk ishte i përfshirë në punë , thote se qasja e saj në minj ishte "më e thjeshtë ,me kosto më të ulët  dhe nje metode shume më e shpejtë " për të gjeneruar të ashtuquajturat qelizat pluripotente -te cilat jane në gjendje të zhvillojnë lloje të ndryshme të qelizave - nga qelizat e maturuara

Kjo metode në fund të fundit na favorizone te aplikojme një gamë të gjerë të terapive qelizore duke përdorur qelizat e vetë pacientit si produkt fillestar, thote me tej ai .

Eksperimentet  janë publikuar në dy gazeta dhe në revistën 'Nature' kete të mërkurën te dates 29 janar 2014 ,nga shkencëtarët e  Qendres RIKEN për Biologjinë zhvillimore në Japoni dhe Brigham si dhe ne Spitalin e Gravene Harvard 'Medical School' në Shtetet e Bashkuara .

Hulumtuesit morën lëkurën dhe qelizat e gjakut , i lane te shumohen , pastaj ato u nënshtruan ne eksperimente te forta " pothuajse deri në pikën e vdekjes ",duke i ekspozuar ndaj ngjarjeve të ndryshme duke përfshirë edhe trauma , nivele të ulëta të oksigjenit dhe ne mjedise acidi .

Një nga këto situata " të vështira " ishte thjesht  larja e qelizave te shumuara ne laborator, në një solucion të dobët acidi për rreth 30 minuta .

Brenda disa ditëve , shkencëtarët zbuluan se qelizat staminale burimore jo vetëm i mbijetuan rrezikut, por u pa qe ato ishin kthyer në një gjendje të ngjashme me ato të qelizave embrionale .

Këto qeliza burimore -te quajtur nga ana e studiuesve si qeliza Stimulus-Triggered Acquisition of Pluripotency, ose ndryshe 'STAP', - vertetuan se ishin në gjendje të diferenconin ne se qelizat ku do vendoseshin ishin te maturuara ose jo,dhe si pasoje e kesaj njohjeje,ato pershtateshin ketyre grupeve te qelizave ne organizem..

" ERA E RE "

" Në qoftë se ne do te mund të punojnë me keto qeliza STAP , atehere per ne eshte hapur një gamë e gjerë të mundësive për kërkime dhe aplikime të reja, duke përdorur qelizat e gjalla , " tha Haruko Obokata , i cili udhëheq punën në Riken .

Qelizat embrionale janë qeliza 'mjeshtër të trupit' dhe janë në gjendje të dallojnë  të gjitha llojet e tjera të qelizave . Shkencëtarët thonë se duke ndihmuar në rigjenerimin e indeve dhe potencialisht rritjen e organeve të reja , ata do të mund të ofrojnë mënyra për të trajtuar sëmundjet për të cilat nuk ka trajtime ose jane vetëm te kufizuara .

Hulumtimet  eksperimentale te fundit, kane arritur ne perfundim se qelizat burimore të përdorura për të krijuar një mëlçi funksionale të njeriut dhe për të krijuar rrahjen e indeve të muskujve të zemrës,kane qene shume efeicente .

Kryesisht jane dy lloje të qelizave burimore : ato embrionale , te prodhuara nga embrione ,dhe se dyti, të rritur apo të quajtura qeliza  SPIt , të cilat janë marrë nga lëkura apo gjaku dhe riprogramohen përsëri në qeliza burimore .

Për shkak se prodhimi i qelizave embrionale kërkon shkatërrimin e embrionit të njeriut ,ka qenë subjekt i shqetësimeve etike dhe protestave nga fushata pro - jetës .

Dushko Iliç , një studiues në shkencën e qelizave burimore në Kings College në Londër , thote per revisten ''Natyre'' se studimet  jane përshkruar si " një zbulim i madh shkencor " dhe parashikon se gjetjet e tyre do të hapin si rrejdhim " një epokë të re në biologjine qelizore " .

" Problemi qendron nëse qelizat e njeriut do të përgjigjen në te njenjten  mënyrë të ngjashme me faktoret e  krahasueshem mjedisore ...e cila mbetet per tu pare , " thote Ilic  " Unë jam i sigurt se grupi është duke punuar në këtë dhe unë nuk do të çuditesha nëse ata do të kenë sukses edhe brenda këtij viti kalendarik . "


Kurse Robin Lovell thote"- gjëja me të vërtetë intriguese për t'u zbuluar do të jetë mekanizmi themelor se si një goditje qelizave nga pH I ulët (pra nga nje ambjent acid i lehte) shkaktohet riprogramimi i qelizave STAMINALE ",dhe me tej shtron pyetjen " se pse keto qeliza burimore nuk riprogramohen kur ne hamë limon ose pijme uthull ose cola ? "

http://www.reuters.com/article/2014/01/30/us-stemcells-idUSBREA0S0UM20140130
Agamemndon
Agamemndon

Besim do të thotë të besosh diçka që e di që s'është ashtu.

— Mark Tuein


195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkencëtarët përshëndesin zbulimin e madh në qelizat embrionale Empty Re: Shkencëtarët përshëndesin zbulimin e madh në qelizat embrionale

Mesazh  Kybalioni prej 01.02.14 3:02

Dikush ka thene: "Do te vije nje dite,kur te jesh i semure do te jete turp"
Dhe kjo dite po afron ....
Kybalioni
Kybalioni

Gjithçka ka nje fillim dhe nje fund.Ne mes ndodhet arsyeja e se teres.
Pluhuri i harreses duhet te shkundet dhe jeta e re te filloje aty ku e kemi lene.

18


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi