EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sot 85 oligarke zoterojne 1.6 trilon dollare pasuri

Shko poshtë

Sot 85 oligarke zoterojne 1.6 trilon dollare pasuri Empty Sot 85 oligarke zoterojne 1.6 trilon dollare pasuri

Mesazh  Agamemndon 23.01.14 10:23


85 njerëzit më të pasur,zoterojne nje vlerë më shumë se $ 1,6 trilion dollare




Sot 85 oligarke zoterojne 1.6 trilon dollare pasuri News-bank-notes
Shpërndarja në botë e pasurisë është një preokupim i vazhdueshëm i njerzimit.
Sipas nje studimi, sot 85 njerëzit më të pasur të botës, zotërojnë nje pasuri te barabartëme pasurine e 3.5 miliardë njerzve te botes..

Ndarja e pasurise boterore midis njerëzve më të pasur dhe më të varfër është theksuar në një raport të ri të reklamuar nga Oxfam e cila është duke u përpjekur për të perceptuar shkallën në të cilën pasuria e planetit është e kontrolluar nga një "elite globale e vogël''.

"Është tronditëse që në shekullin e 21-të, gjysma e popullsisë së botës - prej tre miliard e gjysmë njerëz - komandohet ekonomikisht nga 85 oligarke,qe ne menyre simbolike eshte e barabarte me numrin e njerzve qe mund ti sistemosh te qete  në një autobus dykatësh," thote drejtori ekzekutiv i Oxfam, Winnie Byanyima.

Problemi në rritje e shpërndarjes së pasurisë është një nga çështjet qe Oxfam beson se duhet të trajtohen per një zgjidhje të duhur të varfërisë globale. "Zgjerimi i pabarazise është duke krijuar një rreth vicioz ku pasuria dhe pushteti janë të përqendruar gjithnjë e më shumë në duart e një pakice, duke e lënë pjesën tjetër te popullsise për të luftuar me thërrimet nga tryeza e lartë," thote Byanyima.

Besohet se 1%  e të pasurve me 1.1 trilion dollare,jane pjese e kontrollit të popullsisë së botës te më shumë se 50% te numrit te saj
Agamemndon
Agamemndon

Besim do të thotë të besosh diçka që e di që s'është ashtu.

— Mark Tuein


195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi